|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Qeveria shqiptare bėn thirrje pėr uljen e tensioneve nė Kosovė

 
 

 

18 mars 2003 / Armand Mero / "Zėri i Amerikės"

Presidenti Alfred Moisiu, parlamenti, qeveria e kryeministrit Nano, ministria e jashtme dhe drejtuesit e forcave kryesore politike nė vend, vazhdojnė tė reagojnė ndaj zhvillimeve shqetėsuese nė Kosovė dhe tensionit qė ka shoqėruar dy ditėt e fundit. Nė mbledhjen e qeverisė kryeministri Fatos Nano tha sot se veprimet e djeshme nė Kosovė bien ndesh me ecurinė pozitive dhe progresin e arritur nė drejtim tė bashkėjetesės nė paqe e demokraci.

Ato janė veprime qė pengojnė e vonojnė procesin e pakthyeshėm tė pėrmbushjes sė standarteve pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar dhe janė shans mė shumė pėr tė rizgjuar nacionalizmat ekstreme tė cilat vecanėrisht shqiptarėt tha ai i kanė paguar shtrenjtė.

Kryeministri Nano u shpreh dhe njė herė kundėr qėndrimeve zyrtare tė Beogradit pėr ndarje tė Kosovės: “ne ridėnojmė me forcė ēdo shfaqje apo nxitje qendrimesh qė rinxjerrin dhe riaktivizojnė skenarėt anakronikė tė ndarjes midis komuniteteve apo njerėzve pėrmes parcelizimeve tė Kosovės apo mė gjėrė nė kantone, krahas dėnimit tė artikulimit tė pretencave tė paragjykuara qė kėrkojnė tė ekstremizojnė me ēdo kusht shqiptarėt si elementė tėrroristė a separatistė”

Sipas kryeministrit Nano, situata e krijuar nė Kosovė ėshtė rezultat edhe i mbajtjes ngritur tė strukturave paralele, administrative e paraushtarake: “Ne kėrkojmė qė tė kuptohet nga tė gjithė se ajo qė ndodhi gjatė orėve tė fundit nė Kosovė, nuk ėshtė rezultat i bashkėjetesės, por pikėrisht i mosangazhimit, i mosveprimit apo sabotimit tė bashkėjetesė, ėshtė rezultat i mbajtjes ngritur tė strukturave paralele administrative a paraushtarake qė vazhdojnė tė ushqejnė izolimin etnik apo tė nxisin valė tė reja spastrimesh nė funksion tė ndarjes sė Kosovės”.

Nga ana e tij edhe presidenti Alfred Moisiu nėpėrmjet kontakteve telefonike qė ka patur mbrėmė me kryeadministratorin Harri Holkeri dhe presidentin Ibrahim Rugova ka dėnuar veprimet e ekstremistėve duke nėnvizuar shqetėsimin se zgjatja e gjendjes sė papėrcaktuar u jep fushė kėtyre veprmeve. Presidenti ka deklaruar se uron qė edhe Beogradi tė kuptojė atė qė po ndodh dhe tė kontribuojė pozitivisht pėr dhėnien fund tė kėsaj situate.

Edhe parlamenti shqiptar doli sot me njė deklaratė tė vecantė nė tė cilėn bėhej thirrje qė tė kapėrcehej sa mė parė situata e krijuar nė emėr tė paqes, stabilitetit dhe bashkėpunimit dhe tė ardhmes euroatlantike tė Kosovės. Parlamenti ka shprehur besimin se provokatorėt, organizatorėt dhe shkaktarėt e gjakderdhjes do tė vihen shumė shpejt para ligjit pėr tė rikthyer sa mė parė nė normalitet jetėn nė Kosovė.

Edhe partitė politike shqiptare kane shprehur shqetėsim pėr zhvillimet e atjeshme. Partia demokratike i ka bėrė thirrje shqiptarėve dhe gjithė qytetarėve tė Kosovės tė vetpėrmbahen dhe tė mos kontribuojnė nė pėrshkallėzimin e mėtejshėm tė dhunės. //rd//

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.