|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Edhe sot protesta nė Gjilan

 
 

 
Gjilan, 18 mars 2004 - Edhe tė enjten pasdite janė zhvilluar protesta nė qytetin e Gjilanit, pėr tė dytėn ditė me radhė. Diku pas orės 16 pjesėtarėt e SHPK-sė dhe KFOR-i kanė hudhur gaz lotsjellės mbi masėn e tubuar, e cila pastaj ėshtė tėrhequr nė afėrsi tė stacionit tė autobusėve.

Nga qendra spitalore e Gjilanit ėshtė njoftuar se ndihmė mjekėsore kanė kėrkuar mbi 20 qytetarė, tė cilėt nuk kanė mundur tė pėrballojnė gazin lotsjellės.

Organizata shkollore, organizatore e protestės sė djeshme, sot ka hequr dorė nga kjo mėnyrė e protestės, sepse kanė thėnė se situata u kishte dalur jashtė ēdo kontrolli.

Njė numėr i objekteve shitėse afėr rrugės janė thyer e dėmtuar, ndėrkaq janė lėnduar rėndė e lehtė dy pjesėtarė tė SHPK-sė. Pėr shkak tė gjendjes sė krijuar nė Gjilan, BSHL, qė nga mbrėmė ka aplikuar orėn policore, nga 22 deri nė 6 tė mėngjesit.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.