|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Deklaratė e PReK-ut lidhur me ngjarjet e fundit tragjike nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė, 18 mars 2004 / TN - Partia e Re e Kosovės sot ka lėshuar njė deklaratė pėr opinionin e gjėrė lidhur me ngjarjet e fundit nė Kosovė. Nė deklaratė thuhet:
Lidhur me zhvillimet tragjike nė vendin tonė, qė filluan pas mbytjes sė tre fėmijve nė fshatin Ēabėr nga serbėt fqinj dhe vazhduan me vrasjen e 22 personave dhe plagosjen e lėndimin e mbi 600 qytetarėve, Partia e Re e Kosovės familjeve dhe tė afėrmėve tė viktimave u shpreh ngushėllimet mė tė thella. Ajo konstaton me keqardhje degradimin e klasės politike dhe institucioneve tė Kosovės.
 
Ata janė duke e humbur me tė madhe besueshmėrinė dhe nuk e dhanė provimin nė mbrojtjen e interesave tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Ata politikisht nuk janė kurrkund dhe pėrveē demagogjisė dhe deklaratave nė tym qė tani i bėjnė, nuk kanė asgjė nė dorė.
 
Partia e Re e Kosovės ėshtė e bindur se me kėtė klasė politike pasive dhe tė papėrgjegjshme dhe me injorimin e tė drejtave demokratike tė njerėzve nė Kosovė nga ana e UNMIK-ut, ky vend nuk mund tė ecėn pėrpara. Kėtė e shprehin edhe qytetarėt e Kosovės, duke kėrkuar tani pėrfundimisht njė perspektivė tė qartė pėr vendin tonė. Qytetarėt e Kosovės meritojnė dhe duan njė qeverisje mė tė mirė.
 
Partia e Re e Kosovės pėrsėrit konstatimin se UNMIK-u ėshtė i ngarkuar me mandatin edhe pėr sigurinė nė Kosovė. Ky mandat nuk ėshtė ushtruar asnjėherė plotėsisht dhe as nė tėrė territorin e Kosovės, por ėshtė ndarė me shtetin serb. Ėshtė e padurueshme, qė njė pjesė e Kosovės dhe Mitrovica e ndarė tė qeverisen faktikisht nga Beogradi, ndėrsa statusi i ardhshėm i Kosovės tė mbetet peng i zhvillimeve nė Serbi dhe negociatave obstruktive me Beogradin.
 
UNMIK-u, nė kundėrshtim me mandatin e qartė tė tij, pėr sė tepėrmi toleroi strukturat serbe dhe formacionet kriminale serbe tė yshtura nga Beogradi. Nga ana tjetėr, disa elemente brenda UNMIK-ut kishin prirje qė pėrgjegjėsinė gjithnjė ta kėrkonin nga pala shqiptare dhe bėnin politikė proserbe nė Kosovė.
 
Partia e Re e Kosovės insiston qė urgjentisht tė ndalet dhuna sepse ajo ėshtė murtaja e Kosovės. Kosova ka nevojė urgjente pėr normalitet dhe problemet nuk mund tė zgjidhen nė rrugė, as me dhunė. Partia e Re e Kosovės kėrkon nga z. Holkeri qė tė rivejė rend nė mėnyrė tė balansuar dhe adekuate.
 
Me kėtė rast PReK-u dėnon me termat mė tė ashpra rrėnimet e kishave ortodokse, qė fatkeqėsisht nga turma u identifikuan me politikėn retrograde serbe, si edhe konfrontimet me ndėrkombėtarėt dhe trupat e KFOR-it.
 
Partia e Re e Kosovės pėrkujton qendrat e vendosjes se njė shtet i kėtillė si Serbia, qė po trashėgon dhe ndjek politikėn e Millosheviqit dhe qė ende nuk po denacifikohet, nuk bėn dhe nuk mund tė jetė partner i bashkėsisė ndėrkombėtare qė tė pyetet pėr fatin e mėtejmė tė Kosovės dhe tė gjithė qytetarėve tė saj sepse, pas veprimeve gjenocidale nė Kosovė, atė tė drejtė ajo pėrfundimisht e ka humbur.
 
Fati i Kosovės do tė vendoset me vullnetin e popullit tė saj dhe me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare. Partia e Re e Kosovės konsideron se ēdo zvarritje nė organizimin e shtetėsisė sė Kosovės ėshtė e dėmshme dhe komplikon zhvillimet nė Kosovė dhe rajon." pėrfundon deklarata e PReK-ut.
 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.