|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

LDK: Janė kėto ditėt mė tė vėshtira qė Kosova dhe populli i saj po i kalon qė nga pėrfundimi i luftės

 
 

 
Prishtinė, 18 mars 2004 - Situata nė vend ėshtė tejet shqetėsuese dhe brengosėse. Janė kėto ditėt mė tė vėshtira qė Kosova dhe populli i saj po i kalon qė nga pėrfundimi i luftės dhe vendosja e strukturave civile dhe ushtarake ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
Ky pėrshkallėzim i situatės, rrezikimi i rendit dhe i qetėsisė publike, numri i tė vdekurve dhe i atyre tė plagosurve, ėshtė mė shumė se tronditės. Nuk do mend se me aktet e fundit qė po ndodhin Kosovės po i jipet njė dimension ēfarė dėshirojnė dhe presin shumė qendra antishqiptare, antidemokratike dhe anticivilizuese.
 
Njė gjendje e tillė, Kosovėn dhe popullin e saj po e dėrgon nė njė vronsirė tė thellė, ēfarė askush nga ne nuk e dėshiron. Prandaj, Kosovės dhe qytetarėve tė saj, nė kėto momente tė rėnda, mė sė shumti i nevojitet gjakftohtėsia, mirėkuptimi, veprimet e matura dhe njė tolerance maksimale.
 
Apelojmė, te tė gjithė qytetarėt e Kosovės, te tė rinjtė e Kosovės, qė tė kontribuojnė maksimalisht nė normalizimin e situatės nė vend dhe tė kenė besim tė plotė nė institucionet tona.
 
Nė kėto ēaste, Kosovės dhe qytetarėve i duhet kthimi i rendit dhe i sigurisė, i qetėsisė dhe krijimi i lirisė sė lėvizjes, se vetėm kėshtu mund tė hapim shtigje pėr tė zgjidhur problemet aktuale, nė tė kundėrtėn, aktet e dhunės nuk ēojnė askund, por vetėm e kthejnė Kosovėn dhe proceset demokratike mbrapa, thuhet nė njė deklaratė tė Lulzim Zenelit, zėdhėnės i LDK-sė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.