|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kuvendi i Komunės konsideron se vazhdimi i mėtutjeshėm i protestave i dėmton interesat e qytetit dhe tė qytetarėve tė Mitrovicės

 
 

 
Mitrovicė, 18 mars 2004 / TN / H. SYLA - Kuvendi i Komunės, nė mbledhjen e vet tė jashtėzakonshme, mbajtur mė, 18.03.2004, kryesuar nga zėvendėskryetari Mursel Ibrahimi, ka  shqyrtuar gjendjen e krijuar, si pasojė e protestave qė i filluan nxėnėsit e shkollave tė mesme pėr shkak ngjarjes tragjike, kur tre fėmijė shqiptarė tė Ēabrės, duke ikur nga disa ekstremistė serbė qė po i ndiqnin me qenė, gjetėn vdekjen nė lumin Ibėr.
 
Kuvendi i Komunės, vlerėson se protestat e nxėnėsve tė Gjimnazit “Frang Bardhi” dhe tė punonjėsve tė shėndetėsisė nė mėngjes, ishin tė qeta. Situata mori njė rrjedhė tjetėr, rreth orės 10,00, pėr shkak tė reagimit tė papėrshtatshėm tė pjestarėve tė KFOR-it dhe tė policisė, ndaj njė grupi tė vogėl nxėnėsish qė ishin tubuar afėr urės kryesore, duke pėrdor gaz lotėsjellės me koncentrim tė fortė.
 
Anėtarėt e Kuvendit tė Komunės, poashtu kanė konstatuar se pezmi i qytetarėve ėshtė grumbulluar edhe para ngjarjes tragjike nė Ēabėr, pėr shkak tė mosveprimit tė UNMIK-ut pėr tė ushtruar pushtetin e vet tė mirėfilltė nė tėrė territorin e komunės dhe tė tolerimit tė veprimeve tė ekstremistėve serbė nė pjesėt tjera tė vendit, prandaj edhe ka ardhur deri tek zhvillimet e kėtilla destabilizuese me pasoja tė rėnda pėr qytetarėt dhe qytetin.
 
Kuvendi i Komunės bėnė tė ditur se edhe pėrkundėr masave qė ka ndėrmarrė dhe apelit drejtuar qytetarėve pėrmes mediave, nuk ka arritur qė t’i ndėrpres protestat, pėr shkak se KFOR-i dhe policia nuk ofruan mundėsinė e bashkėpunimit me institucionet legjitime tė pushtetit lokal dhe arritjen eventuale tė ndonjė marrėveshjeje pėr ndėrprerjen e trazirave.
 
Nė mbledhjen e Kuvendit tė Komunės u konstatua se nė protestat e dhunshme, pėr shkak tė pėrdorimit tė armėve tė zjarrit nga ekstremistėt serbė dhe tė pėrdorimit tė gazit lotsjellės e tė plumbave tė gomės nga KFOR-i dhe policia, kanė vdekur gjashtė qytetarė, janė plagosur rėndė 15, lehtė rreth 100 sish, kurse ndihmėn e mjekut e kanė kėrkuar edhe mbi 200 tė tjerė.
 
Kuvendi i Komunės, poashtu bėnė tė ditur se pėr tė qetėsuar gjendjen nė komunė, ka kėrkuar ndihmėn e institucioneve tė vendit, tė Presidencės, Parlamentit, Qeverisė dhe tė TMK-sė, duke i lutur kėto qė tė jenė nė kontakt edhe me kryeadministratorin e Kosovės Hari Hollkeri dhe komandantin e KFOR-it, Kamerhof.
 
Anėtarėt e Kuvendit tė Komunės, kanė kėrkuar nga faktorėt ndėrkombėtarė pėrgjegjės pėr siguri nė komunė, qė tė shtojnė masat pėr mbrojtjen me vendosmėri tė popullatės joserbe nė pjesėn veriore tė qytetit, me qėllim qė tė mos ndodhin masakra sikur ato tė viteve tė mėparme tė paslutės.
 
Kuvendi i Komunės konsideron se vazhdimi i mėtutjeshėm i protestave i dėmton interesat e qytetit dhe tė qytetarėve tė Mitrovicės, prandaj apelon qė qytetarėt tė pėrmbahen nga protestimi i  mėtutjeshėm dhe tė kthehen nė shtėpitė e tyre. Me kwtw u  ofrojnė rastin organeve legjitime tė pushtetit lokal dhe kompetentėve, qė tė ndėrmarin masa tė duhura pėr  stabilizim tė plotė tė gjendjes sė krijuar, por edhe pėr zgjidhjen e problemit tė qytetit, brenda njė afati tė caktuar kohor.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.