|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjilan: Askush qė sot e do njė Kosovė mė tė mirė se dje, nuk mund ta mbėshtet dhunėn

 
 

 
Gjilan, 18 mars 2004 - Pas protestės sė djeshme nė Gjilan, e cila pėrfundoi me njė tė vdekur, 31 tė plagosur dhe disa objekte tė djegura dhe tė dėmtuara, Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė i kėsaj komune ka mbajtur tė enjtėn paradite mbledhje tė jashtėzakonshme pėr tė shqyrtuar sitautėn dhe pėr tė koordinuar aktivitetet me subjektet tjera pėr parandalimin e shkallėzimit tė mėtejmė tė dhunės.

Lutfi Haziri, kryetar i komunės tha se protestat e djeshme nė Gjilan, tė cilat filluan nga nxėnės tė shkollave tė mesme, si reagim ndaj rastit tragjik tė fėmijėve nė Qabėr tė Mitrovicės, ndėrsa mė vonė atyre iu bashkua edhe njė numėr i qytetarėve, sollėn vdekjen e njė personi nė Gjilan, Sllobodan Qeriq si dhe plagosjen e 31 tė tjerėve, nė qytet dhe nė udhėkryqin e fshatit Shillovė.

Dy tė lėnduar tė rėndė janė dėrguar pėr trajtim nė spitalin e Prishtinės, ndėrsa katėr tė tjerė janė operuar nė spitalin regjional tė Gjilanit dhe janė jashtė rrezikut pėr jetė. Lėndimet tjera janė shkaktuar kryesisht nga hudhja e gurėve, pėrveē 13 protestuesve qė janė goditur me veturė nė udhėkryqin e Shillovės, nga njė banor i kėtij fshati. Gjatė protestave janė lėnduar lehtė edhe dy policė si dhe janė djegur 11 shtėpi nė qytet.

Lutfi Haziri, i cili njėherit ėshtė edhe kryetar i Komitetit pėr Siguri dhe Emergjencė ka shprehur keqardhje pėr rastin tragjik qė ndodhi nė Gjilan si dhe pėr tė lėnduarit tjerė gjatė pėrshkallėzimit tė djeshėm tė protestės, pas sė cilės, siē tha ai, ėshtė dėmtuar progresi i arritur nė Gjilan gjatė pesė viteve tė kaluara.

Komiteti dėnoi dhunėn e protestuesve, ndėrsa falėnderoi policinė pėr pėrmbajtje nė pėrdorimin e dhunės ndaj masės, e cila pėrbėhej kryesisht nga nxėnės tė shkollave tė mesme dhe tė rinj tjerė.

Nėnkoloneli i SHPK-sė, Reshat Maliqi tha se policėt e SHPK-sė kanė qenė tė angazhuar kryesisht nė rrugėn e Prishtinės dhe pėrreth kishės ortodokse, pėr tė penguar depėrtimin e masės sė qytetarėve nė kėtė pjesė tė qytetit, ku banojnė njė numėr i familjeve serbe.

Protesteusit pastaj janė drejtuar nga selia e UNMIK-ut dhe e ka sulmuar atė me gurė, ndėrsa janė djegur edhe 3 automjete tė UNMIK-ut, janė dėmtuar 4 tė tjera si dhe 10 automjete me targa GL. Njė qytetar ka vdekur dhe sipas njoftimeve tona ai quhet Slobodan Periq, ndėrkaq njė grua e lėnduar mė rėndė ėshtė dėrguar nė spitalin e Prishtinės.

Sipas kolonelit Reshat Maliqi, gjatė protestave janė lėnduar 31 qytetarė, njė numėr i tyre nė udhėkryqinn e Shillovės si dhe lėndime tė lehta kanė marrė edhe dhe 4 policė (tre nga ta tė SHPK-sė). Ka qenė fat i madh qė nuk janė pėrdorur armė gjatė protestės, pėrndryshe pasojat do tė mund tė ishin mė tė mėdha, ka thenė Maliqi.

Ai ka thenė se nga dita e sotme, orari i punės sė policisė ėshtė zgjatur nė 12 orė dhe shpreson se, nė bashkėpunim me policinė e UNMIK-ut dhe KFOR-in do tė arrijnė tė mbajnė rendin dhe nuk do tė lejojnė tė pėrsėritet dita e djeshme.

Koloneli Jonson nga kampi “Montith” nė Gjilan, pasi iu bėri njė pėrshkrim zhvillimeve tė ditės sė mėrkurė nė Gjilan, tė cilat eskaluan nė manifestim tė dhunės, tha se ka pėrshtypjen qė ngjarja e djeshme ka qenė e planifikuar dhe kjo e brengos mė sė shumti.

Qė nga dita e sotme KFOR-i ka rritur praninė e tij nė qytet dhe kjo mund tė vėrehet si pėr nga numri dhe automjetet ushtarake, ashtu edhe pėr nga ngjyra e uniformės sė pjesėtarėve tė KFOR-it dhe pajimet qė mbajnė ata.

Koloneli Jonson tha se KFOR-i do tė bashkėpunoj me policinė dhe paralajmėroi edhe mundėsinė pėr reagim tė pėrbashkėt si dhe arrestime, nėse ndodhė tė pėrsėriten protestat. “Ushtarėt e mi kanė marrė urdhėr pėr reagim, nėse ata kėrcėnohen, ose edhe nė rast tė kėrcėnimit tė pėrfaqėsueve tjerė ndėrkombėtar qė ndodhen kėtu”, ka thenė Jonson.

Ai lavdėroi angazhimin e SHPK-sė, e cila, siē tha koloneli Jonson, ka bėrė punė tė shkėlqyshme nė mbrojtjen e kishės ortodokse, duke e mbajtur masėn larg kėtij objekti, deri sa atje kanė arritur forcat e KFOR-it. Nuk ėshtė momenti tė ngritet gishti nė drejtim tė askujt. Demonstratat duhet tė ndalohen dhe ēdo kush duhet tė jetė i angazhuar nė qetėsimin e situatės, ka kėrkuar koloneli Jonson.

Pėrfaqėsuesi i UNHCR-it tha se pėr kėtė organizatė dje ka qenė njė ditė jo e mirė, pasiqė iu ėshtė dashur t`i evakuojnė disa familje serbe nga qyteti, por ka shprehur brengosjen pėr disa persona tjerė tė kėtij komuniteti, tė cilėt ende kanė mbetur nė qytet.

Nėnkrytari i komunės, Bozhidar Periq i ka gjykuar, siē ka thėnė ai, aktet kriminale, vandalizimin dhe ekstremizmin shqiptar ndaj serbėve, qė sipas tij ishte i planifikuar dhe i organizuar.

Zėvendėskryetari Xhemajl Hyseni, pasi ka shprehur keqardhje pėr ngjarjen e djeshme, ka tėrhequr vėmendjen e anėtarėve tė Komitetit duke theksuar se janė tė papranueshme kualifikimet e nxituara. Problemet nuk mund tė zgjidhen duke i identifikuar fajtorėt nė pėrmasa kolektive. Asnjėri qė e do njė Kosovė tė qetė dhe mė tė mirė se dje, nuk mund tė mbėshtet dhunėn. Ata qė do ta bėnin kėtė, janė kundėr Kosovės dhe kundėr popullatės shumicė nė Kosovė, tha ai.

Kėshilltari rajonal i UNMIK-ut, Marsel Qintelen dhe ai komunal nė Gjian, Charles Messier kanė fajsėuar SHPK-nė se nuk ėshtė angazhuar pėr tė mbrojtur objektin e tyre si dhe 25 punėtorėt e tij, tė cilėt ndodheshin nė ndėrtesėn, e cila po sulmohej me gurė nga protestuesit.

Ismail Kurteshi u angazhua pėr tė mos dhėnė vlerėsime tė ngutshme, tani kur nuk dihet nėse protestat mund tė vazhdojnė, sepse mund tė ngriten tensionet, por kėrkoi qė bashkarisht tė planifikohen masat pėr qetėsimin e situatės. Nėse vlerėsohet e nevojshme, duhet tė ndėrpritet pėr 1-2 ditė edhe mėsimi nė qytet, ka thenė Kurteshi, ndėrsa ka propozuar qė nė vendbanimet e pėrziera tė rriten masat e sigurisė.

Keqardhje pėr viktimat dhe tė lėnduarit ka shprehur edhe koloneli i TMK-sė, Shaban Musliu, i cili tha se Trupat Mbrojtėse tė Kosovės janė tė gatshme tė punojnė bashkarisht me institucionet vendore e ndėrkombėtare nė normalizimin e gjendjes, nėse kjo kėrkohet prej tyre. “Ne jemi tė gatshėm tė pėrmbushim obligimin tonė ndaj tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, nėse vlerėsohet e nevojshme pėr momentin ndihma jonė” tha Musliu.

Komiteti formoi dy grupe punuese pėr arsim dhe shėndetėsi, tė cilat do tė angazhohen nė kėto sfera pėr tė parandaluar tentimet e mundshme pėr protesta, pėrkatėsisht pėr tė vlerėsuar nevojat emergjnete nėse ndodhė tė pėrsėriten protestat e dhunshme.

Komiteti i kėrkoi nėnkryetarit tė dytė tė komunės, Bozhidar Periq qė tė angazhohet nė vendbanimet serbe pėr tė mos lejuar aktivitete revanshiste, siē ka ndodhur dje nė Shillovė.

Komiteti u ka sugjeruar segmenteve pėrgjegjėse pėr siguri qė tė pėrmbahen edhe mė tutje nga pėrdorimi i dhunės ndaj nxėnėsve protestues, sepse kjo do tė mund tė nxiste pėrshkallėzime mė tė rreziskhme, siē ndodhi nė disa qendra tjera tė Kosovės.

Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė ėshtė takuar edhe nė orėt e pasditės pėr tė pėrcjellur dhe shqyrtuar gjendjen e krijuar pas protestave tė djeshme.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.