|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kryetari i komunės dhe liderėt politikė tė Gjilanit apelojnė te qytetarėt qė tė tėrhiqen nga protestat

 
 

 

Gjilan, 18 mars 2004 - Kryetari i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, gjatė njė konference tė pėrbashkėt me liderėt e tri subjekteve mė tė mėdha politike qė pėrfaqėsohen nė Kuvend, qė mbajtėn tė enjten pasdite, ka kėrkuar nga tė gjithė qytetarėt e kėtushėm qė tė angazhohen nė uljen e tensioneve dhe kthimin e qetėsisė, pas protestave tė djeshme, tė cilat morėn njė viktimė, lanė 31 tė lėnduar, disa shtėpi dhe automjete tė djegura si dhe pasoja tė tjera, tani kur Gjilani ishte bėrė njė shembull i mirė progresi edhe pėr pjesėt tjera tė Kosovės.

Duke pėrkujtuar qytetarėt se pėrdorimi i dhunės nė protesta mund tė provokojė pėrshkallėzime tė rrezikshme nė Kosovė dhe nė Gjilan, Haziri u bėri apel atyre qė tė tėrhiqen nga kjo rrugė dhe t`iu krijojnė mundėsi institucioneve dhe shoqėrisė civile qė tė punojnė nė qetėsimin e situatės.

Dhunėn e manifestuar nė protestat e djeshme e ka dėnuar edhe kryetari i Degės sė LDK, Xhemajl Hyseni, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe zėvendėskryetar i komunės. Hyseni u ka bėrė apel qytetarėve si dhe anėtarėsisė sė LDK-sė qė tė pėrmbahen nga ēdo akt i dhunshėm, tė jenė gjakftohtė dhe tė dėshmojnė maturi nė veprimet e tyre nė situata tė kėtilla dhe tė mos vihen nė pikėpyetje tė gjitha tė arriturat e pesė viteve tė kaluara. “Dhuna asnjėherė nuk ka dhėnė fryte”, ka thėnė Xhemajl Hyseni.

Lideri i PDK-sė pėr Gjilan, Ismail Kurteshi tha se ne nuk mund ta kontestojmė tė drejtėn e qytetarėve pėr tė shprehur revoltėn e tyre nė mėnyrė paqėsore, por shprehu keqardhje pėr dhunėn qė ka ndodhur dje. Edhe Kurteshi vlerėsoi se ėshtė e rrugės qė qytetarėt t`iu krijojnė mundėsi institucioneve dhe liderėve tė tyre politikė qė tė veprojnė dhe kurrsesi tė mos pėrdoret dhuna, as nga protestuesit e as nga segmentet pėrgjegjėse tė sigurisė.

Atė qė ndodhi dje nė Gjilan, pas njė periudhe tė qetė dhe progresit tė arritur, Fadil Gashi, kryetar i AAK nė kėtė komunė e ka cilėsuar njė fatkeqėsi pėr Gjilanin. Ngjarjet ēfarė ishin dje dhe mbrėmė nė Gjilan si dhe nėpėr disa qendra tjera, janė hap prapa pėr Kosovėn dhe Gjilani, i cili nga dje e ka humbur epitetin e mirė qė e kishte.

Kryetari i komunės dhe liderėt e tri subjekteve politike nė Gjilan, duke apeluar te qytetarėt pėr ndėrprerje tė protestave, theksuan se vazhdimi i akteve tė dhunshme mund tė jetė i rrezikshėm pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.