|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kadare, intervistė pėr Dojēe Velen

 
 

KOSOVA DO TĖ JETĖ PJESĖ E EUROPĖS

 
 

 
18 mars 2004 / TN

Dojēe Vele (DW)

Javen e kaluar (09 - 13/03/04) nė kryeqytetin e Nordrajn-Vestfalisė, Dyseldorf, u zhvilluan "Ditėt e kulturės shqiptare". Kjo ngjarje u hap me njė orė letrare tė shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare. Nė njė intervistė dhėnė programit shqip tė Dojēe Veles Kadare flet pėr tė pėrbashkėtat qė kanė kultura shqiptare dhe ajo evropiane, "patriotizmin e shėndoshė" dhe atė folklorik si edhe jep disa vlerėsime rreth zhvillimeve aktuale ne sferėn shoqerore, politike dhe kulturore.
 
DW: Zoti Kadare, cila ėshtė vetia karakteristike e kulturės shqiptare?
 
KADARE: Kultura shqiptare ėshtė si tė gjitha kulturat e popujve evropianė. Ka gjėra qė e dallojnė, ka gjėra qė e bashkojnė me to. Pėr shembull, njė gjė qė e bashkon: ka njė periudhė nė letėrsinė shqiptare qė ajo ka ekzistuar nė dy gjuhė, nė shqip dhe nė latinisht. Ata shkrimtarė qė dinin latinisht botonin nė dy gjuhė.
 
Ėshtė karakteristikė e pjesės mė tė madhe tė vendeve evropiane, sidomos nė shekujt e 15-tė, 16-tė, 17-tė. Nuk ėshtė fjala vetėm pėr letėrsi tė mirėfilltė, ėshtė kryesisht pėr letėrsi iluministe, filozofike, eseistike. Ajo qė e dallon, ėshtė identiteti i kulturės ballkanike dhe shqiptare njėkohėsisht. Gjithė kultura ballkanike ka njė ndryshim nga kultura evropiane, nė kėtė sens, ka koloritin e saj, ka ngjyrat e saj, ka njė dramacitet tė veēantė. Kultura shqiptare ėshtė pjesė e kėtij mozaiku.
 
DW: Cila ėshtė vetia shquese e kulturės ballkanike?
 
KADARE: Popujt e Ballkanit kanė njė epizėm mė tė theksuar nė kulturėn e tyre, kanė tė pėrzier shpesh kulturėn me probleme tė kombit, tė hitorisė, tė patriotizmit, tė ēlirimit. Kjo, pėr arėsye, siē duket, tė rrethanave historike. Ėshtė njė anakronizėm i detyruar, me sa duket, nga kushtet historike. I gjithė gadishulli i madh, i nėnshtruar nėn njė perandori obskurantiste, tepėr tė errėt, tepėr barbare, vetvetiu gjeti tek kultura njė nga faktorėt pėr ēlirim, i vuri kėtė mision, qė ėshtė njė mision shumė i rėndė pėr njė kulturė, njė mision qė mund ta dėmtojė atė, megjithatė ka qenė, me sa duket, i domosdoshėm pėr kėta popuj.
 
DW: A eshtė ky sfondi, qė shpjegon edhe perkrahjen, qe i beni ju patriotizmit te shendoshe?
 
Patriotizmi, e kam thėnė shumė herė, ėshtė njė ndjenjė nga mė njerėzoret, nga mė tė shėndetshmet, ėshtė njė ndjenjė qė ka ekzistuar dhe do tė ekzistojė gjithmonė nė botė. Nuk ka qenie njerėzore normale, qė tė mos dojė familjen e vet, njerėzit e vet, vendin ku banon, popullin qė e lindi.
 
Vetėm ka njerėz, sigurisht, me njė prapėshti shpirtėrore, me defekte tė rėnda, tė cilėt mllefin pėr kėto defekte e shkarkojnė mbi njerzit nė pėrgjithėsi, ose mbi popullin e vet. Pėr shembull, ka disa raste nė letėrsinė shqipe, qė tė dėshtuarit fillojnė e mallkojnė nė fillim kolegėt e tyre, pastaj mallkojnė vendin e tyre, pastaj mallkojnė gjuhėn shqipe, qė nuk i bėri shkrimtarė tė mėdhenj dhe pėr ēudi mallkojnė edhe kombin dhe disa prej tyre, ka pasur raste tė ralla, qė kanė ndėrruar kombėsi.
 
DW: Sipas mendimit tuaj, ndėrrimi i kombėsisė ėshtė njė akt qė duhet dėnuar moralisht?
 
KADARE: Ndėrrimi i kombėsisė nuk ėshtė krim natyrisht, por nuk ėshtė as ndonjė gjė pėr t'u lakmuar. Kombėsia ėshtė njė gjė objektive e njeriut. Ėshtė si tė ndėrrosh nėnėn dhe babanė me dhunė. Tė thuash, s'kam kėta, por kam dy tė tjerė. Ēdo njeri ka tė drejtė tė zgjedhė shtetin ku banon, shtetėsinė e vet, vendin e vet, edhe kombėsinė mund ta ndryshojė, natyrsisht. Unė fola pėr ndėrrime tė shkaktuara nga mllefi dhe nga ndjenja negative.
 
DW: Ēfarė qendron nė bazė tė atdhedashurisė, pra patriotizmit: Familja? Vendlindja? Populli? Kombi? Pėr shembull, nėse dikush ka lindur nė Shqipėri, a i dedikohet atdhedashuria e tij edhe Kosovės?
 
KADARE: E para, atdhedashuria, pavarėsisht nga keqkuptimi i disave qė kujtojnė se janė shumė tė menēur, kurse nė tė vėrtetė janė fare tė pamenēur, ėshtė njė gjė absolutisht e njohur dhe e fuqishme nė Evropė - po marrim Evropėn dhe Shtetet e Bashkuara, qė janė pjesa mė perėndimore dhe mė moderne e botės. Disa nga tė rinjtö tanė intelektualė, ose gjysmö tė rinj, pėr tė shitur mend pėrpara shqiptarėve, kujtojnė se hiqen modernė duke mohuar vendin e tyre, duke pasur njė zemėrim tė vazhdueshėm ndaj gjjithēkaje qė ėshtė shqiptare.
 
Kjo ėshtė njė ndjenjė, do ta quaja, pervervse. Nuk ekziston nė asnjė vend, siē kujtojnė ata. Tė shkosh tė jetosh nė Francė, ka njė patriotizėm francez shekullor, i cili ka qenė shpesh i tepruar, siē kanė qenė shumė patriotizma - edhe nė Ballkan ka pasur patriotizėm tė tepruar disa herė me lajle e lujle. Edhe nė Shqipėri ka pasur dhe mund tė ketė, d.m.th. ka njė patriotizėm qė quhet, folklorik, primitiv, me ato britmat dhe mburrjet e kota, kurse ka edhe njė patriotizėm diskret, tė natyrshėm, qe nenkupton lojalitetin ndaj popullit qe i perket.
 
DW: Sa i madh ėshtė ky vend, ky popull?
 
KADARE: Aq sa ėshtė ai popull, nė ato kufij natyralė qė ka, nė atė kulturėn e vet qė ka, nė atė gjuhė qė jeton. Dhe kėshtu qė tė tėrė popujt e Evropės kanė jetuar dhe jetojnė me kėtė. Popujt e tjerė madje e kanė patur shumė tė tepruar dhe ėshtė e ēuditshme, kur unė dėgjoj se si u bėhen vėrejtje shqiptarėve, se keni shumė patriotizėm, shumė statuja. Nė fakt Shqipėria ėshtė vendi qė ka mė pak statuja nga tė gjithė nė Evropė. Kush ka shėtitutur, kush ka sy dhe nuk ėshtė injorant, duhet tė ketė parė, qė sheshet e Evropės, rrugėt e saj, qytetet e saj janė mbushur me mijėra shenja hitorike tė pafundme: Gjithfarė mbretėrish me vlerė e pa vlerė, gjeneralėsh, heronj e frikacakė, burra shteti tė menēur dhe gjysmakė kanė mbushur anė e mbanė Evropėn.
 
DW: Si e vlerėsoni zhvillimin e gjuhės shqipe nė kohėrat e sotme, mbas hapjes sė kufijve dhe ndėrthurrjeve me Kosovėn dhe Maqedoninė.
 
KADARE: Gjuha shqipe ka njė zhvillim tepėr normal. Eshtė njė nga gjuhet mė tė njėsuara nė Evropė. Nuk ėshtė e vėrtetė ajo qė thuhet, qė ka disa gjuhė shqipe. Gjuha shqipe merret vesh pėr mrekulli, asnjeri nuk mund tė ankohet kur dėgjon televizionin e Kosovės, ose vete nė Kosovė, ose vete nė Maqedoni, kur flet me shqiptarėt. Ėshtė tjetėr punė qė ka njė injorancė tė madhe nė pėdorimin e gjuhės nga politikanėt dhe nga mediat. Dy faktorėt kryesorė qė lozin njė rol pėr kristalizimin e gjuhės, kėto dy grupe shoqėrore, i kanė bėrė dhunė gjuhės shqipe dhe vazhdojnė t'i bėjnė. Arėsyeja kryesore ėshtė sepse kujtojnė, se duke deformuar gjuhėn kalojnė nė njė stad mė tė lartė zhvillimi, shfaqen ndryshe nga tė tjerėt dhe shfaqen si mė tė kulturuar.
 
DW: Si mund tė punohet pėr pėrmirėsimin e kėsaj situate?
 
KADARE: Kjo ėshtė vepėr e pėrbashkėt e gjithė opinionit shoqėror, e gjithė popullit shqiptar. Ai do ta zgjidhė kėtė gjė, ai do ta pėrzgjedhė kėtė gjuhė, do tė bėjė trysni, qė gjuha qė i serviret atij tė jetė sa mė korrekte, sa mė e pastėr, sa mė e saktė.
 
DW: A vini re ndonjė prirje tė caktuar tė zhvillimit tė letėrsisė shqiptare nė kohėrat e sotme?
 
KADARE: Kam vėnė re thjesht njė zhvillim. Zhvillimi nė vetvete ėshtė gjė e mirė. Nuk ėshtė e thėnė qė tė duket kudo prirje. Prirja e vetme pozitive ėshtė, qė ajo ecėn pėrpara, zhvillohet dhe lexuesi ka filluar tė ketė njė kontakt me letėrsinė shumė mė aktiv se pėrpara. Ėshtė rigjallėruar kontakti, ėshtė rigjallėruar leximi, shitja e librit, ėshtė gjallėruar interesimi i publikut mbi librin.
 
DW: Si i shikoni shanset e Shqipėrisė nė rrugėn drejt Bashkimit Evropian?
 
KADARE: Shqipėria e ka kėtė aspiratė. E kanė tė gjithė nė Shqipėri. Eshtė i vetmi konsens ku bashkohen tė gjitha partitė - disa me sinqeritet, disa pa sinqeritet - ku bashkohen tė gjitha grupet shoqėrore nė Shqipėri, nuk ėshtė njė ėndėrr e kotė ėshtė njė synim i logjikshėm, ėshtė rruga e vetme, qė do ta mbrojė Shqipėrinė nga tė gjitha rreziqet e mundshme tė ardhshme. Nuk ėshtė pra thjesht, se Shqipėra do tė pasurohet, apo do tė modernizohet, edhe kėto do tė ndodhin sigurisht me kėtė gjė, por ajo do tė sigurojė pėrgjithmonė ekzistencėn e saj tė gjatė, ekzistencė, e cila ka qenė dhe vazhdon tė jetė e kėrcėnuar.
 
DW: Si e pėrfytyroni zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, a mendoni se ėshtė mė mirė qė ajo tė fitojė statusin para anetarėsimit nė BE?
 
KADARE: Kosova do tė jetė pjesė e Evropės. Tė tjerat janė dytėsore nė krahasim me themeloren, qė ajo nuk do tė jetė mė e lidhur me Serbinė. S'ka pėrse tė jetė, se s'ka qenė kurrė - ėshtė njė keqkuptim edhe ndėrkombėtar disa herė - Kosova s'ka qenė asnjehere e lidhur me Serbinė, ka qenė njė lidhje e dhunshme dhe prandaj ajo do tė jetė e pavaruar dhe se si do tė njėmendėsohet kjo pavarėsi, kryesisht me Evropėn apo me njė hapėsirė shqiptare nė Ballkan, kjo ėshtė njė tjetėr gjė, qė do e vendosi vetė populli i Kosovės bashkė me tė gjithė vullnetin ndėrkombėtar nė harmoni.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.