|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dr. Zydi Dervishi

 
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (23, 24, 25)

 
 

 

17 mars 2004 / TN

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (23)

Dr. Zydi Dervishi

III.6. Edukatė seksuale e niveleve baritore

Udhėpėrshkrues e studiues tė huaj dhe intelektualė shqiptarė  kanė konstatuar se nė shoqėrinė shqiptare tradicionale perversitetet nė marrėdhėniet seksuale ishin dukuri mjaft tė rralla, tė pėrhapura kryesisht nė qytetet mė tė mėdhenj e mė tė vjetėr. Por edhe njohuritė e njerėzve tė rritur pėr botėn e trazuar e gjithė mistere tė seksit ishin shumė tė pakta, tė sipėrfaqshme, tė krahasueshme me ato tė shoqėrisė baritore. Diskutimet pėr problemet e seksit edhe ndėrmjet tė afėrmve ose shoqeve e shokėve tė ngushtė ishin pėrgjithėsisht fare tė rralla, kalimtare dhe qė i skuqnin deri te veshėt, jo vetėm femrat, por edhe meshkujt mė tė shkathėt e mė trima. Madje sa mė trima tė ishin, aq mė pak ishin tė interesuar pėr seksin dhe  diskutimet pėr tė, ose, sė paku, shpėrfaqeshin tė tillė.

Pėr kėtė problematikė Faik Konica nė vitet ‘30 tė shekullit XX, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Pak, gjė mund tė thuhet pėr jetėn seksuale tė shqiptarėve nė njė libėr tė caktuar pėr lexuesin e gjerė. Disa vese nuk janė tė panjohura nė qytetet, ndonėse ardhja e tyre mund tė gjurmohet lehtė nga ndikimet e  huaja, por zor se mund tė gjendet njė popull tjetėr nė botė mė i urtė sesa  nė fshatrat e Shqipėrisė. Pafajėsinė   e fshatarėve mund ta tregojė njė zakon interesant qė ka mbizotėruar deri nė kohėt e fundit dhe qė ende nuk ėshtė zhdukur. Kur do tė bėhej njė martesė, qė zakonisht  lidhej ndėrmjet tė rinjve pa i mbushur njėzet vjeē, dhėndri ishte nga nėntėmbėdhjetė deri nė njėzet vjeē, ose aty rrotull, ndėrsa nusja nga pesėmbėdhjetė   deri  shtatėmbėdhjetė  vjeē, njė anėtar mashkull mė i moshuar  i familjes duhej  t’i shpjegonte  burrit tė ardhshėm anėn  fizike tė martesės; ndėrsa njė femėr e farefisit  me njė  copė gėlqere, qymyr ose diēka tjetėr qė shėrben pėr tė  shkruar, do t’i shpjegonte  nuses sė ardhshme… Kjo thjeshtėsi baritore e njė kohe tė vjetėr na tregon shkallėn e pėrhapjes sė urtėsisė e tė shėndetit moral, qė i ka bėrė shqiptarėt gjatė shekujve tė jenė model i fuqisė  dhe i shėndetit” (2001 : 251).

Pėrgjithėsisht nė shoqėrinė tradicionale shqiptare nuk vlerėsohej kėnaqėsia e marrėdhėnieve seksuale, ose sė paku, flitej fare pak pėr tė. Mė sė shumti marrėdhėniet seksuale trajtoheshin kryesisht si domosdoshmėri pėr lindjen e fėmijėve, tė pasardhėsve trashėgimtarė. Pėr kėtė ēėshtje Faik Konica, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Nė tėrėsi shqiptarėt nuk janė njerėz sensualė.  Shumica e tyre bėjnė njė jetė pothuaj si tė asketėve dhe ndonėse  janė tė urtė me gratė e tyre, burrat shqiptarė priren t’i mbajnė ato mė tepėr si nėna sesa  si gra tė dashura” (2001 : 251). Madje, veēanėrisht nė malėsi, nė bisedat me tė tjerėt burri zakonisht nuk e pėrmendėte emrin e gruas sė vet, por e quante atė “nėna e fėmijėve” ose “nėna e fėmijėve tė mi”.

III.7. Dukuria e virgjinave nė kontekstin e funksioneve socialkulturore

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare kishte edhe dy grupime tė rriturish, tė cilėt kishin qėndrime skajmėrisht tė kundėrta ndaj marrėdhėnieve seksuale. Sė paku deri nė fillim tė viteve ’60 tė shekullit XX nė hapėsirat shqiptare ka ekzistuar dukuria e virgjėreshave, e vajzave qė nuk martoheshin, pra mbeteshin tė virgjėra, tė papėrlyera, tė pastra. Nė gjuhėn e popullit vajza tė tilla quheshin tybeli ose tybelie, domethėnė femra tė betuara (kanė bėrė tybe) tė mos martohen, pra tė vetėprivuara nga disa kėnaqėsi jetėsore, veēanėrisht nga emocionet e marrėdhėnieve seksuale (Halimi, K., 2000 : 45). Etnologu Kadri Halimi  ka studiuar 27 raste virgjinash, tė cilat kanė jetuar nė vitet 1947 – 1960 nė disa vise tė Kosovės. Sipas tij nė gjithė Kosovėn dhe trojet shqiptare numri i tyre duhet tė ketė qenė shumė mė i madh.

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare  dukuria e virgjinave pėrcaktohej nga bashkėndikimi i tri rrethanave socialkulturore kryesore:

E para. Nėse familja nuk kishte trashėgimtar mashkull, njėra prej vajzave “linte” stausin e femrės dhe merrte atė “tė  djalit”. Ky ndryshim, shoqėrisht real efektiv statusesh i qetėsonte disi shpirtėrisht prindėrit  sepse, nga njėra anė, i mbronte prej shpėrfilljeve tė opinionit dhe, nga ana tjetėr, edhe pasi tė vdisnin, shtėpia e tyre do tė mbahej hapur tė paktėn edhe pėr njė gjeneratė pasardhėse.

E dyta. Nė shoqėrinė tradicionale shqipatre fejesat realizoheshin me shkuesi. Fejesa ngjante me njė kontratė , e cila pėrcaktohej kryesisht nga interesa ekonomike, shoqėrore e kulturore tė familjeve e deri  tė fiseve tė djalit dhe tė vajzės. Nė realizimin e kontratave tė tilla pėrgjithėsisht nuk merreshin nė konsideratė parapėlqimet e tė rinjve dhe sidomos tė rejave qė do tė fejoheshin. Vajza nuk kishte tė drejtė tė refuzonte tė fejuarin qė i ofronte  familja ose fisi nėpėrmjet shkuesit. Nėse vajza refuzonte tė fejuarin e parė dhe martohej me njė tjetėr me pėrkrahjen ose edhe me dijeninė e tė afėrmve, familja  e tė fejuarit tė refuzuar kishte tė drejtė tė vriste njė mashkull nė moshė madhore tė familjes sė vajzės.

Nė paragrafin 437 tė Kanunit tė Skėnderbeut thuhet pa ekuivoke: “ Po iku vajza  e fejueme e muerr njė tjetėr me dije e vullnet tė prindve tė vet, shtėpia e dhandrit s’ka punė me tė , po me prindėrit e saj, tė cilėt i kanė borxh nji kaptinė. Gjak pėr huj”(Illia, F., 1993: 44) . Familja e djalit tė refuzuar e humbte tė drejtėn pėr tė marrė gjak ndėr meshkujt e familjes sė ish tė fejuarės refuzuese, nėse kjo deklaronte publikisht se nuk do tė martohej kurrė nė jetė, pra do tė pranonte statusin e virgjinės. Udhėpėrshkuesja amerikane Rouz Uajder Lein, e cila ka vizituar Shqipėrinė Veriore nė fillim tė viteve ’20 tė shekullit XX, ka shkruar se vajza “mund t’i ikte martesės duke u betuar para parisė sė dy bajraqeve pėr vajzėri tė pėrjetshme dhe ajo atėherė pret flokėt dhe zė vendin e mashkullit  nė fis” (1997 : 205).

E treta. Nėse vdiste babai ose tė dy prindėrit dhe linin pas fėmijė tė vegjėl, vajza ose djem, vajza mė e madhe nė moshė nuk martohej. Ajo i pėrkushtohej  mirėrritjes sė motrave dhe tė vėllezėrve, duke u vetėprivuar nga shumė kėnaqėsi tė jetės. Pėr kėtė etnologu Kadri Halimi, ndėr tė tjera, ka shkruar: “...shkaku i tretė  ėshtė mė humanitar, njėrėzor , kėrkon sakrifikim tė jetės sė vajzės, abstenim nga funksioni natyror biologjik, frenim tė epsheve emocionale seksuale, vuajtje me  pėrvuajtėri e me plot telashe tė pakėndshme” (2000 : 46-47).

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare krahas meshkujve dhe veēanėrisht femrave tė privuara ose tė vetėprivuara nga emocionet e marrėdhėnieve seksuale kishte edhe nga ata, ndonėse me pakicė, tė cilėt ishin shumė tė dhėnė pas epsheve seksuale. Kėtė fakt e ka konstatuar edhe Faik Konica. Ndėr tė tjera, ai ka shkruar:  “ ... Shqipėria ėshtė njė vend ekstremesh, prandaj kur njerėzit janė sensualė, janė tė tėrbuar fare. Historianėt e hershėm turq na flasin pėr njė vezir tė madh* tė famshėm, i cili njė kohė pati dyzet foshnja nė djepe dhe kur vdiq la njėqind e njėzet djem pas. Ky vezir i madh ka qenė Ajaz Pasha, tė cilin e kishin rrėmbyer nga familja nė Vlorė kur ishte fėmijė pėr ta futur nė radhėt e jeniēerėve  (kėtė dukuri njė historian e ka quajtur “taksa e gjakut”), e rritėn si mysliman dhe pėr arsye tė talentit u ngjit nė postin mė tė lartė. Ndėrkaq, nė kontrast me tė, tre vėllezėrit e  tij mbetėn nė Vlorė me nėnėn, qė tė tre u bėnė murgjėr   dhe kaluan njė jetė tė ashpėr si tė krishterė, duke mbajtur kreshmė e duke u lutur” ( 2001 : 252 ).

Nė shoqėrinė mesjetare shqiptare deri nė fillim tė shekullit XX njerėzit shumė sensualė  ishin nga familjet e pasura tė feudalėve ose nėpunės tė veshur me pushtet tė konsiderueshm. Opinioni  mbisundues nė shoqėri marrėdhėniet seksuale paramartesore ose jashtėmartesore tė njerėzve tė tillė i trajtonte  si “vese, si hardisje qė vijnė nga kamja dhe qė tolerohen nga halli, sepse tė pasurit kanė dhe gurin dhe arrėn nė dorė dhe mund tė vendosnin e tė imponohen pėr gjithshka”. Ndėrkohė opinioni shoqėror ishte shumė mė intolerant ndaj marrėdhėnieve seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore tė tė varfėrve. Madje nė mjedise disi tė gjera tė shoqėrisė shqiptare konsiderohej diēka e turpshme tė flisnin pėr dukuri tė tilla. Shumica e shqiptarėve e quanin diēka vulgare tė flisnin, jo vetėm pėr problemet e seksit, por edhe pėr ato tė ushqimit. Udhėpėrshkuesja amerikane Rouz Uajlder Lein, e cila ka njohur nga afėr viset e veriut tė Shqipėrisė nė vitet e fundit tė funksionimit tė shoqėrisė tradicionale, veē tė tjerash, ka shkruar: “Ndėr shqiptarėt... ėshtė zakon qė kur vijnė tė huajt tė bėhet muhabet. E vetmja mėnyrė  pėr ta, pėr tė dėgjuar lajme dhe dėfrimi i tyre i vetėm ėshtė tė flasin me mysafirė...Nė Shqipėri nuk ėshtė e hijshme tė flitet pėr ushqim” (1997 : 81,73).

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare pėrgjithėsisht nuk diskutohej pėr problemet e marrėdhėnieve seksuale. Kėto quheshin biseda jo tė denja pėr burrat dhe pėrgjithėsisht pėr ēdo njeri tė respektuar. Edhe kėngėt folklorike tė popullit tonė qė i kėndojnė dashurisė  nuk  pėrmbajnė fjalė vulgare. Pothuajse asnjėra prej tyre nuk pėrshkruan drejtpėrdrejt marrėdhėniet intime. Fjala “seks” nuk pėrdoret gati nė  asnjė rast. Nė krijimet folklorike shqiptare pėr dashurinė gjendet njė pasuri e pallogaritshme fjalėsh tė rralla dhe imazhesh figurative tė zgjedhura, tė cilat pasqyrojnė nė rrafshe tė tėrthorta e fluide marrėdhėniet intime, mjaft tė tjetėrsuara ndėrmjet partnerėve. Dhe partnerėt ishin ose tė fejuar qė ėndėrronin martesėn ose tė martuar, por kurrsesi persona, tė cilėt flirtonin ose qė dėshironin tė flirtonin.  

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (24)

Dr. Zydi Dervishi

III.8. Realiteti i shoqėrive tė urbanizuara perėndimore deformohet nga thjerrėzat etnocentrike

Pas luftės sė Dytė Botėrore nė Republikėn e Shqipėrisė u instalua diktatura totalitare e orientimit socialist, e cila synonte tė kontrollonte  dhe praktikisht kontrollonte jo vetėm veprimet e modelet e sjelljes sė njerėzve, por edhe shijet e mendimet e tyre. Pėr tė zgjatur sa mė shumė nė kohė pushtetin e saj njė diktaturė e tillė nuk mund tė mos adoptonte politika e praktika me natyrė etnocentrike, tė cilat e rritėn me ritėm tė pėrshpejtuar masėn e vetizolimit, fillimisht nga vendet demokratike tė zhvilluara tė Perėndimit dhe pas vitit 1960 edhe nga vendet ish - socialiste tė Lindjes. Pas ndėrprerjes sė marrėdhėnieve ekonomike (korrik 1978) dhe mė pas kulturore etj. me Republikėn Popullore tė Kinės vendi ynė, si tė thuash, u fut nė rrjedhat e njė vetizolimi mė tė thellė.

Nė rrethana tė tilla populli shqiptar, nė zemėr tė Europės, privohej nga pėrfitime tė shumanshme qė ofronte pėrparimi i pėrshpejtuar  i shkencės, teknikės e teknologjisė si dhe ndryshimet  nė mendėsitė dhe kulturėn e jetesės sė njerėzve. Ritmet e zhvillimit tė Shqipėrisė, pothuajse nė tė gjitha fushat e veprimtarisė  ishin mė tė ngadalshme se ritmet e pėrparimeve jo vetėm nė vendet e Evropės Perėndimore, por edhe nė ato ish – socialiste tė Lindjes. Po thelloheshin shpėrpjesėtimet nė nivelin e jetesės ndėrmjet shqiptarėve dhe popullsisė sė vendeve tė tjera tė Evropės. Pėr tė pėrligjur kėtė prapambetje ekonomike, teknike, teknologjike, shkencore etj., dhe sidomos nė nivelin e mirėqenies sė popullsisė ( ēka ishte mė e prekshme drejtpėrdrejt prej saj ) strukturat partiako – shtetėrore tė regjimit totalitar socialist  projektuan e zbatuan politika e praktika me natyrė skajshmėrisht etnocentrike.

Gjithashtu psikoza e praktika tė tilla etnocentrike pėrligjnin dhe nxisnin mjaft dukuri e procese sociale, ekonomike , politike e kulturore, tė cilat shkonin nė kahje tė kundėrt me ata analogė tė vendeve mė tė urbanizuara tė Evropės e mė gjerė. Madje strukturat partiake e shtetėrore pėrkatėse propagandonin me intensitet tė lartė se Republika Popullore Socialiste e Shqipėrisė ndėrton socializmin nė luftė tė gjithanshme kundėr rrethimit armiqėsor imperialisto – revizionist. Nė Kongresin e VIII tė PPSH ( nėntor 1981 ) lidhur me kėtė problematikė, ndėr tė tjera u theksua: “ Partia, shteti, populli ynė luftojnė ballė pėr ballė dhe vetėm pėr vetėm kundėr njė force kolosale armike, kundėr botės kapitaliste e revizioniste qė na rrethon. Njerėzit tanė kurrė nuk duhet t’i nėnvleftėsojnė e t’i harrojnė  rreziqet qė i kėrcėnohen shoqėrisė sonė socialiste nga presioni i madh e i gjithanshėm politik, ekonomik, ideologjik e ushtarak i kėsaj  bote” ( PPSH, 1986:172 ). Dhe i parė  me syzet e errėta tė etnocentrizmit ky realitet armiqėsor nuk mund tė ishte veēse i zi, nė tė nuk kishte pothuajse asgjė qė mund tė vlente  pėr Shqipėrinė qė “ndėrtonte shoqėrinė e re socialiste duke ecur nė rrugė tė reja, nė shtigje tė pashkelur”.

I pėrthyer nė psikozat skajshmėrisht etnocentrike realiteti i vendeve mė tė urbanizuara tė Perėndimit, paraqitej prej strukturave pėrkatėse tė shtetit totalitar socialist krejt i deformuar, deri i pėrmbysur para syve tė shqiptarėve. Ndėrkohė qė nė vendet  mė tė urbanizuara tė Perėndimit ekonomia, shoqėria nė pėrgjithėsi pėrparonte e humanizohej me ritme tė pėrshpejtuara, nė dokumentet zyrtare partiake e shtetėrore tė Republikės sė Shqipėrisė flitej shpesh e mė shpesh  pėr “ periudha tė rėnda krizash  qė kanė pėrfshirė botėn kapitaliste, ku ka tronditje tė shumta politike, stanjacion e rėnie prodhimi, ulje tė nivelit tė jetesės dhe dekadencė tė vlerave morale...”, se veēanėrisht superfuqitė “janė  nė kalbėzim, janė tė krimbura, tė degjeneruara”, se “kapitalizmi nuk mund tė dalė nga kaosi” etj. (PPSH, 1986: 118,212). Strukturat propagandistike tė regjimit socialist  pėrpiqeshin t’i bindnin shqiptarėt se nė vendet mė tė urbanizuara tė Perėndimit kultura ishte mė e degjeneruar se ēdo aspekt tjetėr i jetės. Ndodhte kėshtu ngaqė treguesit e kulturės pėrgjithėsisht janė mė pak tė matshėm dhe  spekulimet me to janė mė tė mundshme, bėhen mė tė besueshme sidomos pėr njerėzit socialisht e kulturalisht mė tė izoluar.

Veēanėrisht pas vitit 1960 nė forume tė ndryshme drejtuese e kontrolluese tė Partisė  sė Punės herė pas here theksohej: “...fenomenet e kalbėzimit e tė degjenerimit tė kulturės borgjeze bėhen gjithnjė e mė tė theksuara. “Izmat” e saj qė mbijnė si kėrpudhat, janė shenja mė e qartė e kėtij kalbėzimi” (PPSH, 1978 : 360). Dhe si aspekti mė i dukshėm  i degjenerimit tė kulturės sė jetesės sė vendeve borgjeze konsiderohej liberalizimi i marrėdhėnieve seksuale paramartesore ndėrmjet tė rinjve , ēka pėrvijohej si njė prirje e zhvillimit tė kulturės sė jetesės, sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore. Kėtė e provojnė mjaft  fakte e tė dhėna.

Duke u bazuar nė studimet pėr kėtė problematikė tė kryera nė vitet ’40 dhe ’50 tė shekullit XX, studiuesi George Murdock, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Shumica dėrrmuese e shoqėrive nė botė pranojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore: 70 pėr qind e shoqėrive i lejojnė ato pėr tė dy sekset dhe pothuajse gjithė tė tjerat i pranojnė sė paku vetėm pėr meshkujt. Shoqėri tė tilla jo vetėm mbyllin sytė para marrėdhėnieve seksuale paramartesore, por edhe i inkurajojnė ato. Njė baba nė kėtė shoqėri i thotė djalit tė vet adoloshent: “Nuk duhet tė shkurajoheni nga kundėrshtimi i vajzave qė ju presin me kėmbėt e para ose ikin me vrap. Ndiqe atė pas. Ndiqe atė pasi kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė kaluar kohėn. Shoqėria jonė ėshtė  dukshėm jo  thjesht tolerante, madje seksiste.Vetėm rreth 5 pėrqind e shoqėrive ndalojnė plotėsisht marrėdhėniet seksuale paramartesore” (Shih: Thio, A., 1989 : 191).

Si kudo nė botė edhe nė vendet mė tė urbanizuara tė Perėndimit funksionojnė njė varg normash kulturore qė nxisin dhe sidomos frenojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore. Pėr shembull shoqėria  amerikane e pas Luftės sė Dytė Botėrore konsiderohet si shoqėri “relativisht kufizuese” pėr marrėdhėniet seksuale paramartesore. Sociologu amerikan bashkėkohės Alex Thio, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Ne kemi njė normė kundėr seksit paramartesor , siē dėshmohet edhe prej faktit se shumica e tė rriturve mbi 35 vjeē , e konsiderojnė shkarje morale kryerjen e marrėdhėnieve seksuale para martesės. Ėshtė pak e ēuditshme qė shumė prindėr nuk pranojnė tė diskutojnė pėr probleme tė seksit me fėmijėt e tyre adoleshentė dhe gjithashtu kundėrshtojnė tė mėsuarit e edukatės seksuale nė shkollė.

Si rrjedhojė, shtatzėnia e adoleshentėve ėshtė e zakonshme, dhe sipas studiuesve Harmatr dhe Novak “rekomandimet fillestare pėr tė orientuar seksualitetin janė shpesh tė acaruara, tė sėkėlldisura, tė pasjellshme, provokojnė, ankth dhe  nė disa raste, traumatizime”. Kėto probleme nuk janė shqetėsime nė Suedi, ku nuk ekzistojnė mė norma kundėr marrėdhėnieve seksuale paramartesore” (1989: 191 – 192). Edhe nė ditėt tona nė shumicėn e shoqėrive tė botės ende nuk janė “shfuqizuar” mjaft norma kulturore qė ndalojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore e jashtėmartesore, por ėshtė zgjeruar shumė masa e tolerancės ndaj dhunuesve tė moreve tė tilla.  

III.9. Paradokse tė regjimit komunist

Kultura shqiptare tradicionale ka patur njė fond shumė tė pasur normash kulturore, kryesisht more mjaft tė detajuara, tė cilat ndalonin marrėdhėniet seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore. Ndoshta nė kulturėn tradicionale tė asnjė populli tjetėr nuk parashikohen dėnime aq tė ashpra pėr ata qė dhunonin more tė tilla si leēia (veēimi) nga komuniteti, dėbimi i pėrhershėm deri edhe vrasje. Nuk lejohej qė nderi i njollosur tė shlyhej me gjobė. Madje nėse njė femėr ose mashkull vritej pėr ēėshtje nderi tė afėrmit duhej tė ulnin kokėn dhe grykėn e armės, pasi nuk kishin tė drejtė tė merrnin gjak. Gjithashtu ndėshkimeve tė tilla tė rėnda i nėnshtrohej edhe simahori, domethėnė personi qė nė njė formė ose tjetėr kishte ndihmuar partnerėt tė kryenin marrėdhėnie seksuale jashtė kurorės sė martesės. Pėr tė krijuar njė pėrfytyrim mė konkret pėr norma kulturore tė tilla mjafton t’i referohemi kėtij fragmenti tė shkėputur nga “E drejta zakonore shqiptare – 1”, botim i Akademisė sė Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė:

“Vajin pėr grue tė dhunueme s’ia gjegj kuj; parimi “Gjaku pėr faj s’jet” nė dhunim tė grave e bjerr fuqinė e vet. Kanuja s’i del zot kuj, as s’ka si i del zot nė kėtė rast: gjithkuj ia le shtegun tė lirė tė mėkambė nderin e vet e ta lajė fytyrėn e vrugnueme. Arsyeja asht pse “ndera s’lahet me grosh” dhe “Ndera e marrun gjobė s’ka”.

* * *

Ata qi kanė shtat e dhunė bashkė, po u vranė tė dy nė punė tė keqe shkojnė gjakhupės.

I marruemi dhe e marruemja vetėm atėbotė shkojnė gjakhupės, kur tė vriten nė punė e nė mėndyrė tė keqe e me nji pushkė, pse e dyta pushkė e len dorėrasin nė gjak.

Vajza a grueja e dhunueme e grueja e vejė, po duelėn me marre (me barrė) do tė rrethohen me kallzue se kush i marroi e mbrapa do tė vritet ai qi e marroi, ashtu dhe e marruemja, e shkojn gjakhupės.

Po duelėn me marre grue a vajzė, a cucė e po pshtuen pa u vra, ikėn nė dhe tė largėt, ata i leēitė flamuri pėr jetė.

...

Herėt gratė e veja e varzat qi delshin me marre, i lidhshin pėr bishta kualsh e i dajshin dy kortarėsh, i shkyejshin e i digjshin pėr sė gjalli nė grumbull tė plehit e dhunuesin e grijshin katundisht, ose i vejshin ndėrmjet dy turrave drush tė ndezuna e, a i bajshin me kallxue simahorin, a i lejshin tė shkrihen pėr mnderė ndėrmjet dy zjarrmesh. Me kenė se mbrrijshin me ia xjerrė fjalėn se cili e koriti, atėbotė i vejshin rrethin edhe simahorit dhe i grijshin bashkė.

* * *

Po u hetue ai qi i koriti, edhe ia vunė rrethin si kėtij, si edhe tė marruemve, fisi, katundi e flamuri i grin tė dy tuj ia ba gjakun gjobė.

Duel grueja ase ēika me barrė, i qitet nė derė fajtorit e i ngarkohet nji gjak. Kopilin e ka tė vetin. Grueja i qitet nė derė, nė dashtė ta marrin, nė dashtė i jep rrugat. Nji gjak pėr tė e ka.

* * *

Puna e femnės mė ket dhenė tonė, ndėr male e ndėr fusha, asht e rrebtė: femna asht e paprekme e s’ka burrė mishit qi guxon me e shnjerzue, se bahet rrėnim, bahen vrasė tė pėrgjejme e gjamė e mndershme” (1989: 307-309, 493). Pėrvoja historike dėshmon se kėto norma kulturore, mjaft tė kristalizuara nė vetėdijen individuale dhe kolektive tė bashkėsive vetėqeverisėse tė fshatarėve tė lirė nė shoqėrinė tradicionale shqiptare, janė zbatuar nė njė numėr shumė tė kufizuar rastesh, sepse shumė tė rralla kanė qėnė aktet e marrėdhėnieve seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore. Edhe ashpėrsia e moreve tė tilla si dhe zbatimi me korrektėsi i sanksioneve qė buronin nga dhunimi i tyre kanė ndikuar qė shoqėria tradicionale shqiptare deri nė fillim tė viteve ‘30 tė shekullit XX tė ishte ndoshta shoqėria mė me pak akte marrėdhėniesh seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore pėr frymė tė popullsisė sė rritur nė krahasim me tė gjithė shoqėritė europiane tė kohės.

Pas Luftės sė Dytė Botėrore strukturat partiako-shtetėrore tė regjimit totalitar, me pretendimet se po ndėrtonin njė rend tė ri, i shpallėn luftė kanuneve, duke i karakterizuar si “mishėrim tė konservatorizmit prapanik”, si “zakone barbare”, si “tradita skllavėruese qė duhen flakur tej me guxim e pa hezitim” etj. Propaganda zyrtare dhe strukturat pėrkatėse tė regjimit totalitar deklaronin “shfuqizimin” e kanuneve. Megjithėkėtė struktura tė tilla zbatonin nė thelb, mjaft norma kanunore, veēanėrisht pėr ndėshkimin e personave qė kryenin marrėdhėnie seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore, tė cilat paraqiteshin, si tė thuash, nė formė mė tė modernizuar. Ndėr to mė shpesh aplikoheshin ulja nė pėrgjegjėsi ose mohimi i padeklaruar i sė drejtės pėr t’u ngjitur nė shkallėt e hierarkisė profesionale e sociale, transferimi nga institucionet qendrore nė ata lokale, transferimi me punė e banim nga kryeqyteti ose qytetet e mėdhenj nė qytetet e vegjėl periferikė dhe sidomos nė zonat rurale malore, kritikė poshtėruese ose, siē quhej, “demaskim” para kolektivit tė punės ose tė banorėve tė lagjes, dėbimi nga vendbanimi, internimi e deri heqje e lirisė.

Deri nė vitin 1990 propaganda zyrtare e regjimit socialist totalitar nė Republikėn e Shqipėrisė marrėdhėniet seksuale paramartesore e jashtėmartesore i paraqiste si shfaqje tė ideologjisė e tė degjenerimit borgjezo-revizionist, si shprehje e kalbėzimit tė shoqėrive perėndimore tė konsumit, si diēka krejt tė papranueshme pėr njeriun e ri me botėkuptim marksist-leninist (PPSh, 1986:212).

Madje nė shoqėrinė shqiptare tė kėtyre viteve ishte rreptėsisht e ndaluar qė strukturat me fuqi mė tė madhe socializuese si shkolla, mas media, organizatat e masave etj., tė trajtonin zyrtarisht e publikisht problemet e edukatės seksuale, e cila nė ēdo vend tė urbanizuar tė gjysmės sė dytė tė shekullti XX konsiderohet pjesė e rėndėsishme e socializmit tė tė rinjve, sidomos nė moshėn e adoleshencės. Autoritetet kryesore tė regjimit qė propagandonin me bujė se po krijonin njeriun e ri me edukatėn komuniste neglizhonin e shpėrfillnin njė aspekt kryesor tė saj, domethėnė, edukatėn seksuale. Vetė pėrdorimi i termit edukatė seksuale krijonte alergji e irritim te ideologėt, propagandistėt e militantėt fanatike, dogamtike tė regjimit totalitar. Nga padija ose me qėllim, pėrgjithėsisht ata e ngatėrronin edukatėn seksuale me ēthurrjen seksuale.

Nė gjysmėn e dytė tė viteve ’80 tė shekullit XX Profesor Hamit Beqja argumentoi nė shtyp domosdoshmėrinė e pėrhapjes edhe nė Shqipėri tė edukatės seksuale. Shkrimet e tij u kundėrshtuan, si tė thuash, me komplotin e heshtjes, tė pėrēmimit dhe tė kritikave tė hapura nė median e shkruar dhe sidomos nė strukturat partiake. Nė njė artikull tė botuar nė revistėn e pėrdymuajshme shkencore divulgative “Shkenca dhe jeta” ky autor, ndėr tė tjera, theksonte: “Rezervat e reagimet ndaj trajtimit publik tė problemit tė edukatės seksuale kanė qenė tė ngjyresave tė ndryshme. Mė i tejskajshmi ka qenė pak a shumė ky: Ē’ėshtė kjo “eduktatė seksuale”? Mos ka tė bėjė me “lirinė seksuale” qė ekziston dhe propagandohet nė botėn borgjeze e revizioniste? Pėr mė tepėr: Mos kemi tė bėjmė kėtu me njė “thirrje” pėr degjenerimin seksual, pėr shthurjen seksuale tė rinisė? Megjithėse nė bashkėtekst ėshtė fjalė “edukatė”, siē duket, ajo nuk ka ndikuar thuajse fare nė shmangien e moskuptimit, madje edhe tė keqkuptimit tė problemit” (1989: 41-42).

Kėsisoj, duke anashkaluar ose, mė saktė, duke shpėrfillur problematikėn e marrėdhėnieve seksuale strukturat partiako-qeveritare tė regjimit socialist totalitar pretendonin se mbyllnin shtigjet e degjenerimit moral tė shoqėrisė, veēanėrisht tė brezit tė ri. Pėrvoja ka treguar se mendėsi e praktika tė tilla mė sė shumti kanė realizuar efekte tė kundėrta, tė cilėt do tė shqyrtohen hap pas hapi nė faqet vijuese tė kėtij libri.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (25)

Dr. Zydi Dervishi

VI

Profile shqiptare tė pėrjetimit dhe interpretimit tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme

Sikurse nė shumė vende tė tjera tė botės edhe nė Republikėn e Shqipėrisė gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ėshtė rritur disi numri dhe pesha specifike e njerėzve tė infektuar nga sėmundje seksualisht tė transmetueshme (SST), sidomos nė qytetet mė tė mėdhenj dhe krahinat mė tė ekspozuara ndaj  lėvizjeve  migruese dhe emigruese  tė popullsisė. Natyrshėm shtrohen pyetjet: A mund tė pėrgatiten statistika tė sakta pėr tė infektuarit me sėmundje seksualisht tė transmetueshme? Tė ē’natyre janė vėshtirėsitė kryesore qė pengojnė pėrgatitjen e statistikave tė tilla? Sa ėshtė pesha specifike e tė anketuarve tė rrezikuar ose tė prekur nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme? Sa prej tyre kanė kėrkuar ndihmėn e kualifikuar tė mjekėve tė specializuar? Ē’masa kanė marrė tė sėmurėt pėr tė ruajtur tė tjerėt, bashkėshortin/bashkėshorten, ose tė dashurin/tė dashurėn nga infeksioni? Si kanė reaguar partneria ose partneri ndaj tjetrit tė infektuar? etj. Tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr kėtė problematikė jepen nė tabelėn qė vijon.

Siē shihet ėshtė e konsiderueshme pesha specifike e tė rinjve dhe tė rejave (3.76 pėr qind) tė cilėt kanė pėrjetuar shqetėsime nė organet gjenitale nga sėmundje seksualisht e transmetueshme. Mendojmė se njė tregues i tillė duhet tė jetė mė i lartė. Kėtė e provojnė edhe dy tė dhėna tė vetė anketimit.

E para. Ėshtė e lartė pesha specifike e tė anketuarve ( 27.79  pėr qind ) qė nuk i kanė dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje, pasi pėrgjithėsisht ndjehen tė turpėruar tė pranojnė shqetėsimet e tyre gjenitale.

E dyta. Ėshtė gati tri herė mė e lartė se e tė infektuarve pesha specifike e tė anketuarve ( 9.66  pėr qind ), tė cilėt kanė pohuar se nuk janė vizituar nga mjeku pėr sėmundje seksualisht e transmetueshme. Ndėr tė tjera, kjo nėnkupton qė disa prej tyre dyshojnė se janė tė sėmurė, por kanė patur turp tė vizitohen te mjeku, ose janė tė sėmurė tė vizituar te mjeku dhe pohojnė tė kundėrtėn pėr tė ruajtur “sekretin” e gjendjes sė vet shėndetėsore.

VI.1. Njohuritė e mjaftueshme: vetekzaminim fillestar dhe mbrojtje nga stresi

Diēka mė pak se gjysma e atyre qė kanė pėrjetuar shqetėsime nė organet gjenitale janė vizituar dhe kanė marrė mjekimet pėrkatėse. Tė tjerėt kanė patur thjesht dyshime. Nė kushte tė tilla bėhet gjithnjė mė e nevojshme qė tė zgjerohen njohuritė e gjithė tė rinjve dhe tė rejave pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, aq sa ata, si tė thuash, tė jenė nė gjėndje tė kryejnė njė farė vetekzaminimi fillestar. Me kėtė nivel njohurish tė rejat e tė rinjtė do tė sigurojnė dy pėrparėsi kryesore:

1.Tė infektuarit do tė paraqiten nė kohė pranė institucioneve mjekėsore. Duke u kuruar shpejt, ata si tė thuash, do tė pushojnė sė funksionuari si burim infektimi me sėmundje seksualisht tė transmetueshme.

Pėrgjithėsisht shqiptarėt ngurojnė tė vizitohen pėr shqetėsime nė organet gjenitale. Dhe nė mjaft raste paraqiten me aq vonesė sa sėmundjet janė shndėrruar nė tė pashėrueshme. Ėshtė i konsiderueshėm dhe ka prirje tė rritet numri i shqiptarėve qė vdesin nga tumoret nė organet urogjenitale. Sipas tė dhėnave tė publikuara nga strukturat statistikore  zyrtare nė vitin 1998 nga tumoret malinj nė organet urogjenitale vdiqėn 99 femra ose 73.68  pėr qind mė shumė se nė vitin 1994. Gjatė kėtyre viteve u rrit 53.93  pėr qind edhe numri i femrave qė vdiqėn prej tumoreve malinj tė kockave dhe tė gjirit, nga 89 nė vitin 1994 nė 137 nė vitin 1998. Gjithashtu ėshtė konsiderueshėm mė i lartė se i femrave numri i meshkujve qė vdesin nga tumoret malinj nė organet urogjenitale. Kėshtu nė vitin 1998 nga sėmundje tė tilla vdiqėn 168 meshkuj, d.m.th. 35.48  pėr qind mė shumė se nė vitin 1994 ( INSAT, 2001: 35; pėrllogaritje tė autorit ). Nėse do tė ishin kuruar nė kohė njė pjesė e tė sėmurėve tė tillė do t’i kishin shpėtuar kthetrave tė vdekjes.

Kėto dhe fakte tė tjera provojnė se nė Republikėn e Shipėrisė, nė krahasim me femrat, meshkujt ngurojnė mė shumė tė vizitohen tek mjeku pėr shqetėsime nė organet urogjenitale. Njė ngurim i tillė, mė shumė se nga turpi, pėrcaktohet nga neglizhenca e meshkujve pėr shėndetin vetjak. Ndodh jo rrallė qė pėr shqetėsimet nė organet gjenitale tė burrit tė konsultohet me mjekun, dhe sidomos me mjeken, bashkėshortja e tij. Duke mos qėnė tė drejtpėrdrejta, konsulta tė tilla jo gjithnjė kanė rezultuar  tė dobishme. Madje nė raste tė veēanta dhe e kanė keqorientuar punėn kuruese tė mjekėve.

2. Njohuritė e  mjaftueshme pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme do tė ndihmojnė edhe pėr t’i mbrojtur tė rinjtė e tė rejat nga streset qė u provokon ēdo shqetėsim nė organet gjenitale. Nė jo pak raste shqetėsime tė tilla, si tė thuash, i zhvendosin tė rinjtė mė pranė bestytnive, i nxisin tė kėshillohen me klerikė ose me mjekė  popullorė, tė cilėt pėrgjithėsisht janė mė tė prirur t’u japin kėshilla e barna pa ekzaminuar drejtpėrdrejt ndryshimet nė organet gjenitale si rrjedhojė e sėmundjeve. Nėn trysninė e turpit ose tė misterit qė shoqėron shqetėsimet nė organet gjenitale, jo pak tė reja e tė rinj priren tė bėhen mė besimtarė. Gjatė njė bisede tė lirė nė qershor 2002 njė i ri elektriēist, i cili pak muaj mė parė kishte mbaruar ushtrinė, ndėr tė tjera, tha: “Nė gushtin e vitit tė kaluar mė doli njė gjėndėr pranė organeve. Nuk mė jepte dhimbje. Kjo mė friksonte mė shumė.

Kisha turp tė konsultohesha me mjekun e repartit. Mė dukej se, po ta merrnin vesh shqetėsimin tim, tė gjithė shokėt do talleshin me mua. Ditėt kalonin dhe frika se mos kisha sėmundje tė keqe mė gėrryente pėrbrenda. Sa bėhesha gati tė shkoja tek doktori mendja mė ndėrrohej. Nga fati i keq, thosha me vete, nuk tė shpėton mjeku, por Perėndia. Unė qė nuk kisha shkuar kurrė nė xhami nė orėt e liridaljes i afrohesha xhamive dhe kishave tė Beratit dhe pa zė e me shpirt i lutesha Zotit tė mė ndihmonte pėr hallin qė mė kishte zėnė. U luta disa muaj derisa mbarova ushtrinė. Sapo u ktheva nė Tiranė vendosa tė vizitohem te mjeku. Shkova nė spital. Mjekut iu paraqita me njė emėr tjetėr, sepse dėshiroja qė pėrveē mjekut, askush tjetėr tė mos dinte gjė pėr fatkeqėsinė qė mė kishte goditur si rrufe nė mot tė kthjellėt. Unė ndiqja me bisht tė syrit ndryshimet nė mimikėn e doktorit. Foli pa emocion : “Ėshtė gjė pa rėndėsi, gjėndėr dhjamore. Mund ta hiqni, por dhe po ta mbani nuk prish punė”. Mjeku bėri shenjė qė unė tė dilja. U ndjeva mjaft i lehtėsuar.

Por pa mbėrritur nė shtėpi filluan tė mė gėrryenin pėrsėri dyshimet. Ndoshta mjeku nuk mė vizitoi si duhet dhe nuk e zbuloi thelbin e sėmundjes. Pėrpiqesha tė sillja nė mend disa njerėz qė kanė ikur nga kjo botė sepse mjekėt nuk ua zbuluan nė kohė sėmundjet e kėqia. Ose ndoshta sėmundja ime ka mbėrritur nė atė gjėndje qė e bėn tė padobishme ēdo ndėrhyrje mjekėsore. Nė raste tė tilla mjekėve nuk u mbetet gjė tjetėr veēse tė tė qetėsojnė me fjalėn e mirė. Kjo hamendje e dytė mė trondiste mė shumė. Papunėsia ma shtonte edhe mė tepėr dėshpėrimin. Shpesh kėtė gjėndėr e mendoja si varrin tim. Netė tė tėra shihja ėndrra tė frikshme. Njė mėngjes, sapo u zgjova nga njė ėndėrr e llahtarshme vendosa tė vizitohem nė njė klinikė private nė rrugėn e Kavajės.

Pasi pagova lekėt te banaku, njė mesogrua me bluzė tė bardhė mė priu nė disa korridore tė ngushta si labirinte. Mjeku, njė burrė i thinjur rreth tė gjashtėdhjetave mė priti me ngrohtėsi. E pa gjėndrrėn me kujdes. Sytė e tij tė kaltėr sikur u zmadhuan. U ul nė kolltuk dhe mė shpjegoi me njė gjuhė tė thjeshtė, por bindėse se gjėndra tė tilla nuk janė tė rrezikshme. Nė sytė e tij tė thellė kishte shumė ēiltėrsi, ēka i bėnte tė besueshme tė gjithė fjalėt e tij. E falenderova dhe dola i gėzuar nga klinika. Pėrjetova stres tė rėndė disa muaj vetėm ngaqė kisha turp tė vizitohesha nė organet gjenitale”. Mjaft fakte provojnė se shumica e meshkujve qė kanė shqetėsime  pėr organet gjenitale pėrjetojnė strese tė rėnda pėr muaj e vite tė tėra.

VI.2. Ndryshime tė modeleve tė sjelljes nėn hijen e rėndė tė sėmundjeve tė organeve gjenitale

Njė turp i tillė jo vetėm vonon kurimin e sėmundjeve nė organet gjenitale, por edhe i frenon tė sėmurėt, siē thuhet, t’i hapin zemrėn partneres ose partnerit, me qėllim qė infeksioni tė mos kalojė nga njėri tek tjetri.  Nė grafikun e poshtėshėnuar jepen tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr ndryshimin e modeleve tė sjelljes sė tė rinjve e tė rejave tė infektuar qė synojnė  mospėrhapjen e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme te personat e tjerė.

Nga shqyrtimi analitik i kėtyre tė dhėnave pėrftohet pėrfundimi se femrat ndjehen mė tė pėrgjegjshme pėr rrezikshmėrinė e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme. Nė krahasim me atė tė djemve, ėshtė rreth 2.1 herė mė e lartė pesha specifike e vajzave ( 34.78  pėr qind ), tė cilat pas infektimit i kanė treguar partnerit. Ndėr tė tjera, kjo provon se vajzat janė mė tė kujdesshme, mė tė prirura tė komunikojnė me ēiltėrsi me partnerin me dėshirėn e mirė pėr ta ruajtur atė nga infeksioni. Si pėr shumė tė tjera,edhe pėr kėtė ēėshtje djemtė shpėrfaqen mė tė mbyllur nė vetvete, mė tė ndikuar nga mendėsitė tradicionale se “burri i mban disa sekrete pėr vete dhe nuk ia thotė askujt”, se “sekreti nuk ėshtė sekret po e mori vesh njė grua”, se “burri zhburrnohet po tė flitet pėr yēkla ( d.m.th. sėmundje – Z.D. ) nė organet gjenitale tė tij” etj. Pėrvoja tregon se mendėsi tė tilla bėhen mė problematike nė ditėt tona kur priren tė pėrhapen sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, sidomos virusi vdekjeprurės HIV-AIDS. Vetėkuptohet se pėrpjekjet pėr tejkalimin e kėtyre mendėsive do tė ishin njė aspekt i rėndėsishėm pėr pėrhapjen e edukatės seksuale nė radhėt e brezit tė ri.

Ėshtė gati dy herė mė e lartė se e meshkujve pesha specifike e femrave (30.44  pėr qind ), tė cilat nuk kanė kryer marrėdhėnie seksuale pasi kanė konstatuar infeksione nė organet e tyre gjenitale. Veē  tė tjerash, kjo provon, nga njėra anė, se femrat janė mė tė kujdeshme pėr tė ruajtur partnerin nga rrjedhojat e sėmundje seksualisht e transmetueshme dhe nga ana tjetėr, se ato pėrgjithėsisht kanė mė pak besim se meshkujt te pėrdorimi i prezervativit. Mjaft fakte provojnė se nė shoqėrinė shqiptare vajzat dhe gratė e kanė mė tė zhvilluar frymėn e dyshimit pėr mallrat e konsumit tė pėrditshėm dhe sidomos pėr ilaēet dhe pajisjet shėndetėsore. Njė dyshim i tillė nė nivel optimal  funksionon si njė masė profilaktike pėr tė mbrojtur jo vetėm femrat, por edhe meshkujt, gjithė anėtarėt e shoqėrisė nga rrjedhojat negative tė ushqimeve dhe tė ilaēeve pa cilėsinė e nevojshme ose qė janė tė skaduara. Nė shoqėrinė shqiptare kanė qenė dhe janė mjaft tė pėrhapura mendėsitė se “shėndeti i burrit ėshtė nė duart e gruas”, se “fytyra e shėndetshme e burrit e merr shkėlqimin nga pėrkujdesja e gruas” etj.

Vajzat dhe gratė shqiptare nė shumė aspekte janė, si tė thuash, menaxhuese tė rritjes sė personalitetit tė burrave, tė fėmijėve tė tyre, janė manaxhuese tė gjithė mėnyrės sė jetės sė shoqėrisė. Pothuajse nė tė gjithė krahinat e vendit tonė ėshtė i popullarizuar nė motėrzime tė ndryshme proverbi: “ Jeta dhe rybja e burrit asht gruaja” ( IKP, 1983:774 ). Ndėr shqiptarėt, mė shumė ndoshta se ndėr popujt e vendeve mė tė urbanizuara tė Perėndimit, bashkėshortėt, madje edhe tė dashuruarit, sikur e shkrijnė personalitetin me njėri-tjetrin. Dhe nė njė interferim tė tillė tė personaliteteve femrat mbeten disi nė hije, megjithėse ato nė shumicėn e rasteve japin ndihmesėn kryesore nė ecurinė e kėtij procesi psikokulturor kompleks.

VI.3. Tė rinjte: nė “krahėt” e emigrimit bredhacak dhe tė flirteve tė rastit

Veēanėrisht nė vendet mė tė urbanizuara tė Perėndimit prezervativėt pėrdoren masivisht nė marrėdhėniet seksuale, sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore. Ndėrsa nė Republikėn e Shqipėrisė pajisje tė tilla kanė filluar tė pėrdoren mė gjerėsisht gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, kryesisht nė qytete dhe nė zonat urbane. Nė tabelėn e poshtėshėnuar jepet shkalla e pėrdorimit tė prezervativėve nga tė rejat dhe tė rinjtė e anketuar.

Siē shihet, ėshtė rreth 3.5 herė mė e lartė se e femrave (13.08  pėr qind) pesha specifike e meshkujve (45.12  pėr qind), tė cilėt kanė pėrdorur prezervativin nė marrėdhėniet seksuale. Veē tė tjerash, njė diferencė e tillė pėrcaktohet edhe nga fakti se meshkujt e rinj, veēanėrisht nė kushtet e emigracionit, janė mė tė prirur se femrat tė kryejnė marrėdhėnie seksuale me partnere tė rastit. Kėtė e provojnė dhe tė dhėnat e anketimit. Nė krahasim me atė tė vajzave (6.12  pėr qind) ėshtė rreth 4.4 herė mė e lartė pesha specifike e meshkujve (26.83  pėr qind) qė kanė pėrdorur prezervativin nė flirtet me partnere tė rastit. Nė fund tė gushtit 2002 kam zhvilluar njė bisedė tė gjatė me njė tė ri rreth tė njėzetepesave, i cili kishte punuar gati 7 vjet si emigrant nė disa vende tė Europės.

Ndėr tė tjera, ai tregoi:  “Bashkė me dy shokė tė mi tė gjimnazit mund tė quhemi emigrantė fatkeqė. Nuk e shtymė dot njė vit nė njė vend. Lamė maturėn e gjimnazit pėrgjysmė dhe ēalltisėm nė Greqi. Atje nuk na eci. Mezi siguruam ca tė holla pėr tė shkuar nė Hollandė. Edhe atje nuk e gjetėm veten. Pėr pak kohė qėndruam tek njė miku i babait tim nė Belgjikė, i cili kishte krijuar njė firmė tė vogėl tregtare. Megjithė pėrpjekjet qė bėri, ai nuk na gjeti punė. U detyruam tė shkonim nė Francė ku nuk e mbushėm muajin. Nė Spanjė qėndruam pak mė gjatė, por edhe atje nuk bėmė preokopi. Qėndruam ndoshta ngaqė spanjollėt ishin mė tė ngrohtė me emigrantėt.

Gjatė kėtij emigrimi bredhacak shpesh jemi ndjerė tė braktisur, tė fyer, tė dėshpėruar. Nė momente tė tilla mėrzie, kur nuk shihnim shtegdalje nga dėshpėrimi shkonim nė bordelo ose kryenim marrėdhėnie seksuale me vajzat e semaforeve. Nga dėshpėrimi ose pakujdesia ne nuk mbanim prezervativė me vete. Ato i mbanin me vete femrat qė punonin si punėtore tė seksit. Po tė mos ishin tė kujdeshme vajza tė tilla nė zanatin e tyre neve do tė na kishte rrėzuar sėmundja e SIDA-s kushedi se sa herė”. Pėrvoja jetėsore dhe shumė fakte provojnė se opinioni i shoqėrisė shqiptare tė ditėve tona ėshtė pėrgjithėsisht mė tolerant ndaj marrėdhėnieve seksuale paramartesore e jashtėmartesore qė kryejnė tė rinjtė shqiptarė nė vendet e tjera se sa nė Shqipėri. Ėshtė jo pak e pėrhapur mendėsia se “djalit ose burrit  qė kapėrcen kufirin ose detin i falen disa kusure qė nuk i falen nė qytetin dhe sidomos nė fshatin e tij tė lindjes, ku jetojnė tė afėrmit, miqtė e shokėt”.

VI.4. Motive dhe argumente “pro” pėrdorimit tė pajisjeve kontraceptive

Pėrvoja tregon se pėrdorimi ose jo i prezervativit shoqėrohet nga njė atmosferė psikologjike, e cila zien nga lufta e motiveve pro dhe kundėr. Nė tabelėn e poshtėshėnuar parashtrohen tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr motivet qė i nxisin tė rejat dhe tė rinjtė tė pėrdorin njė mjet tė tillė mbrojtės nga disa rrjedhoja tė padėshiruara tė marrėdhėnieve seksuale.

Shqyrtimi analitik i shifrave tė kėsaj tabele tregon se ėshtė rreth 3 herė mė e lartė se e femrave ( 16.39  pėr qind ) pesha specifike e meshkujve ( 48.17  pėr qind ), tė cilėt shprehen se ndjehen mė tė motivuar pėr pėrdorimin e prezervativit. Madje pėr motivin kryesor njė shpėrpjestim i tillė ėshtė mė i thellė. Kėsisoj ėshtė 25.91  pėr qind ose rreth 4 herė mė e lartė se e femrave, pesha specifike e meshkujve qė pohojnė se i pėrdorin prezervativėt si masė mbrojtėse nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme. Mjaft fakte provojnė se meshkujt ndjehen mė tė kėrcėnuar se femrat nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme sė paku pėr dy arsye kryesore:

E para. Pėrgjithėsisht meshkujt janė mė pak tė kujdesshėm gjatė marrėdhėnieve seksuale. Duke zotėruar njohuri mė tė pakta, mė tė sipėrfaqshme pėr sėmundjet seksualisht tė trasmetueshme meshkujt e kanė mė tė vėshtirė tė konstatojnė te partnerja simptomat e sėmundjeve tė tilla.  Madje edhe nėse dyshojnė se partnerja ėshtė e infektuar, nė shumicėn e rasteve meshkujt nuk i shmangin marrėdhėniet seksuale, pasi e konsiderojnė si mungesė burrėrie njė sjellje tė tillė. Nė fund tė gushtit 2002 njė mjek i sapodiplomuar gjatė njė bisede, ndėr tė tjera, tha: “Nė vėndin tonė femrat e kontrollojnė mė mirė veten se meshkujt gjatė marrėdhėnieve seksuale. Kur vėnė re ndonjė gjė tė dyshimtė te partneri, femra me gjithfarė marifetesh tė stėrholluara u shmanget mardhėnieve seksuale. Kėsisoj femra ėshtė mė e mbrojtur nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme edhe nė saje tė autokontrollit. Ndėrsa te meshkujt njė autokontroll i tillė funksionon shumė zbehtė. Edhe pėr kėtė arsye bėhet e domosdoshme qė meshkujt tė pėrdorin prezervativin nė marrėdhėniet seksuale, veēanėrisht me partnere tė rastit, pak tė njohura ose tė panjohura”.

E dyta. Djemtė e rinj, veēanėrisht nė kushtet e vėshtira tė emigrimit, kanė pasur mė shumė pėrvoja marrėdhėniesh seksuale me partnere tė rastit, deri edhe me prostituta. Pėrgjithėsisht ky grupim tė rinjsh e konsideron tė domosdoshėm pėrdorimin e prezervativit, ka krijuar, si tė thuash njėfarė pėrvoje nė pėrdorimin e njė paisje tė tillė mbrojtėse nga sėmundjt seksualisht tė transmetueshme.

Nė shoqėrinė shqiptare tradicionale femrat kanė qėnė shumė tė ndjeshme ndaj shtatzėnive paramartesore. Njė shtatzėni e tillė pothuajse nė ēdo rast ia shkatėrronte jetėn nė mėnyrė tė pandreqshme vajzes fatkeqe. Madje nga opinioni mbizotėrues i shoqėrisė tradicionale shqiptare shatzėnia paramartesore konsiderohej si ēnderim pėr gjithė fisin e vajzės, i cili kishte tė drejtė tė vriste  babain e paligjshėm, pra personin qė e kishte ēnderuar atė. Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare raste tė tilla kanė qėnė shumė tė rralla.

Megjithatė, ata i paraprinte dhe i passhoqėronte njė situatė mendėsishė mjaft rėnduese. Sidomos gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit mendėsi tė tilla janė zbehur nė njė shkallė tė konsiderueshme, ndonėse ende nuk janė tejkaluar. Ajo pjesė e kėtyre mendėsive, qė, si tė thuash, funksionionon edhe nė ditėt e sotme, rėndon mė shumė vajzat e reja se sa partnerėt e tyre. Pėrgjithėsisht meshkujt shkaktarė tė shtatzėnive tė padėshiruara, emigrojnė pėr t’i shpėtuar detyrimeve dhe forcės mbytėse tė opinionit. Nė situata tė tilla vajzat fatkeqe ndjehen dyfish tė rėnduara. Ndaj, pėr tė parandaluar shtatzėninė paramartesore, tė padėshiruar, pėr t’iu shmangur kalvarit tė vuajtjeve qė provokon njė shtatzėni e tillė, vajzat janė mė tė priruara t’i imponohen partnerit pėr pėrdorimin e  prezervativit. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit.

Ėshtė rreth 6 herė mė e madhe se e femrave pesha specifike e meshkujve tė anketuar, tė cilėt kanė pohuar se kanė pėrdorur prezervativin ngaqė kėtė ua ka kėrkuar partneria. Nė rrethana tė tilla, ndėr grupime tė vogla djemsh tė rinj mė pak tė arsimuar, mė pak tė pėrgjegjshėm janė pėrhapur mendėsitė anakronike se “prezervativėt duhet t’i sigurojnė vajzat nėse nuk duan tė mbeten shtatzėnė”, se “pėr femrat prezervativėt janė mbrojtje e dyfishtė, nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme dhe nga shtatzėnitė e padėshiruara”, se “ėshtė detyrė e vajzave tė mendojnė pėr prezervativėt siē mendojnė pėr rregullimin e shtratit tė dashurisė” etj.

Mirėpo, ndoshta, janė mė tė shumtė djemtė e rinj, qė si tė thuash, i ndėshkojnė me paragjykime pėrēmuese femrat qė kujdesen pėr sigurimin e prezervativėve, i konsiderojnė ato “tė pėrdala”, “vajza qė nuk kanė njė tė dashur tė zemrės, por partnerė tė rastit nė flirte” etj. Nėn trysninė e mendėsive tė tilla mjaft vajza nuk flasin me tė dashurit e tyre pėr prezervativėt, si tė thuash, detyrohen tė dalin jashtė natyrės sė tyre , tė shpėrfaqjen mė tė shkujdesura nė marrėdhėniet seksuale vetėm pėr t’iu shmangur etiketimeve me nofka poshtėruese. Mendojmė se ėshtė e domosdoshme tė luftohen e tė tejkalohen sa mė shpejt kėto mendėsi, tė cilat bėhen gjithnjė mė problematike, ndėrkohė qė sėmundjet seksualisht tė transmetueshme e vaēanėrisht infeksioni HIV-AIDS, kėrcėnojnė ēdo ditė e mė shumė pėr jetėn e tė rinjve dhe tė rejave. Nė rrethana tė tilla ėshtė e nevojshme, jo tė dobėsohet preokupimi i femrave, por tė pėrforcohet kujdesi i meshkujve pėr pėrdorimin e prezervativėve.

Ėshtė rreth 2.1 herė mė e lartė se e femrave (3.31 pėr qind)) pesha specifike e meshkujve (7.01 pėr qind) qė mendojnė se prezervativėt nuk kanė efekte anėsore. Edhe kjo e dhėnė e anketimit provon se janė mė tė shumta vajzat dhe gratė qė ndjehen mė tė rrezikuara  se meshkujt nga pėrdorimi i kontraceptivėve. Nė radhėt e mjaft femrave, sidomos nė qytetet e mėdhenj tė Shqipėrisė ėshtė pėrhapur gjerėsisht mendėsia se “pėrdorimi i kontraceptivėve tė ndryshėm, i prezervativėve, dhe sidomos i ilaēeve, i rrit mundėsitė pėr sėmundje tumorale nė organet gjenitale femėrore”. Njė mendėsi e tillė, nga njėra anė, si tė thuash, nxit mjaft femra tė mos pėrdorin kontraceptivė tė shumėllojshėm dhe, nga ana tjetėr, rrit shkallėn e kujdesit, tė vetėkontrollit tė tyre nė marrėdhėniet seksuale me bashkėshortin ose partnerin.

VI.5. Kontraceptivėt: “artificialitete” nė marrėdhėniet intime apo thjesht seksuale?

“Klima” psikologjike qė paraprin dhe passhoqėron pėrdorimin e prezervativit plotėsohet dhe konkretizohet mė tej edhe nga tė dhėnat e anketimit qė pasqyrohen nė tabelėn e poshtėshėnuar rreth shkallės sė pėrputhshmėrisė dhe mospėrputhshmėrisė  sė opinionit tė pėrgjigjdhėnėsve me 4 nga pohimet mė pėrfaqėsuese qė kanė tė bėjnė me kėtė problematikė.

Nga shqyrtimi analitik i tė dhėnave tė kėsaj tabele rezulton se ėshtė dukshėm mė e lartė se e meshkujve pesha specifike e femrave qė janė tė lėkundura ndėrmjet pėrgjigjjeve pohuese dhe mohuese. Ndėr tė tjera, kjo tregon se vajzat e gratė janė pėrgjithėsisht mė dyshuese ndaj pėrdorimit dhe mospėrdorimit tė prezervativit. Ndėr mjaft vajza e gra janė pėrhapur gjerėsisht opinionet se “plastikat janė tė dėmshme po tė prekin nė lėkurė, bėhen mė tė rrezikshme po tė prekin nė organet gjenitale qė janė mjaft delikate”, se “prezervativėt qė shiten nė Shqipėri bėhen mė tė rrezikshėm ngaqė janė tė skaduar, sikurse shumė ilaēe ose pajisje tė tjera mjekėsore”, se “duke qenė tė skaduar prezervativėt mund tė mos kryejnė funksionet kryesore, por mund tė kenė mė shumė efekte anėsore” etj. Mjaft fakte provojnė se edhe mendėsi tė tilla ndikojnė qė femrat tė jenė shumė mė tė rezervuara se meshkujt nė marrėdhėniet seksuale paramartesore, veēanėrisht me partnerėt e rastit.

VI.5.1. Dashuri e grryer nga mola e dyshimit,  altruizėm mė shumė se egoizėm

Sikurse nė mjaft shoqėri tė tjera bashkėkohore  dhe ndėr mjaft tė rinj e tė reja tė vendit tonė diskutohet ēėshtja e  ndikimit tė prezervativit nė “diagramėn” e kėnaqėsisė sė marrėdhėnieve seksuale. Nga intervistat dhe sidomos nga bisedat e lira me mjaft djem tė rinj rezulton qė shumica e tyre mendojnė se “pėrdorimi i prezervativit e zbeh shumė kėnaqėsinė e marrėdhėnieve seksuale”, se “prezervativi i shndėrron marrėdhėniet seksuale nga diēka intime, tė natyrshme nė marrėdhėnie artificiale tė denatyruara”, se “plastika e prezervativit ka vrarė romantizmin e marrėdhėnieve intime”, se “plastika e prezervativit i pengon dy zemra tė dashuruara tė bashkohen plotėsisht me njėra – tjetrėn”, se “prezervativi i shndėrron marrėdhėniet seksuale nga marrėdhėniet mė intime nė procese industriale tė robotizuara” etj. Ndėr mjaft tė rinj shqiptarė ėshtė bėrė gati proverbiale thėnia, e cila nė kontekste tė caktuara psikosubkulturore rilevohet me ngjyresa kuptimore serioze, humoristike e deri ironike: “tė kryesh marrėdhėnie seksuale me prezervativ ėshtė njėlloj si t’i marrėsh erė luleve me kundėrgaz”. Nė kėtė pohim shprehen nė mėnyrė sintetike mendėsitė e shumicės sė meshkujve shqiptarė, tė cilėt e konsiderojnė prezervativin si “ amortizues” tė kėnaqėsive tė marrėdhėnieve seksuale.

Ndėrkohė shumica e femrave (53.97 pėr qind e tė anketuarave), duke qėnė dyfish tė kėrcėnuara nga mospėrdorimi i prezervativit shpėrfaqen tė lėkundura pėr ndikimin e kėsaj pajisje nė intensitetin dhe cilėsinė e kėnaqėsisė seksuale. Vetėm 18.87  pėr qind e femrave mendojnė se pėrdorimi i prezervativit nuk ndikon nė kėnaqėsinė e kontakteve seksuale. Ndoshta njė pjesė e kėsaj kategorie vajzash janė mė tė frikėsuarat nga rrjedhojat e shtatzėnisė sė parakohėshme e tė padėshiruar ose tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme. Ndėrsa rreth 27.16  pėr qind e femrave tė anketuara janė shprehur se pėrdorimi i prezervativėve i pakėson kėnaqėsitė e marrėdhėnieve seksuale. Pėrgjithėsisht ky grupim femrash janė mė tė ndjeshme, kanė pėrfytyrime mė romantike pėr dashurinė.

Pėrhapja e konsiderueshme e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, veēanėrisht e infektimit HIV / AIDS edhe nė vendin tonė, si tė thuash, ka dendėsuar mjegullėn e dyshimit tė ndėrsjellė ndėrmjet tė dashuruarve, tė fejuarve, madje edhe ndėr tė martuarit. Gjatė njė bisede tė lirė nė maj 2002 njė studente e kursit tė katėrt tė Degės sė Stomatologjisė, ndėr tė tjera,theksoi: “Brezi ynė jeton mė mirė se tė mėparshmit, kemi shtėpi mė komode, veshje mė tė modės etj. Por nė dashuri jemi mė fatkeqe, dashurinė e kemi mė tė shqetėsuar. Jam fejuar qė prej njė viti me njė inxhinier elektronik, i cili i ka mbaruar studimet para dy vitesh nė Romė.

Ėshtė njė djalė mjaft i ekuilibruar dhe korrekt. Deri tani shkojmė shumė mirė. Nuk ėshtė stabilizuar me punė pasi dėshiron tė vazhdojė kualifikimin pasuniversitar nė Itali dhe tė rregullohet me punė atje. Herė pas here punon nė njė servis televizorėsh tė njė mikut tė tij. Duke qėnė pak i rrėmbyer ai jo rrallė i gėrvisht gishtėrinjtė. Kur vonohet sadopak shėrimi i kėtyre mikroplagėve mua mė ngrihet “temperatura” e shqetėsimit, e dyshimit. Mijėra herė mė vjen nė mendje idea torturuese se imuniteti i tij mund tė jetė dobėsuar nga virusi i infeksionit HIV- AIDS. Kjo ide mė turbullon shpesh aq shumė sa hutohem fare pėr pak ēaste edhe nė sytė e tė fejuarit tim”. Strese tė tilla, me intensitete e kohėzgjatje tė ndryshme, pėrjetojnė shumė tė rinj e tė reja.

Dyshimi i ndėrsjellė, dashur pa dashur, i nxit partnerėt tė pėrdorin prezervativin gjatė marrėdhėnieve seksuale. A ėshtė fyese pėr partneren apo partnerin t’i kėrkosh pėrdorimin e prezervativit? Kjo kėrkesė shpreh dyshim tek partneri / partnerja apo edhe te vetvetja? Njė kėrkesė e tillė ėshtė shpėrfaqje e shpirtit altruist apo dhe egoizmit? etj.

Rreth 18.54  pėr qind e femrave dhe 27.74  pėr qind e meshkujve tė anketuar janė shprehur se pėrdorimi i prezervativit ėshtė fyes  pėr partnerin ose partneren e rregullt, pėr bashkėshortin ose bashkėshorten. Natyrisht, pėr aq sa partnerėt ose bashkėshortėt dyshojnė te tjetri pėr infektim me sėmundjet seksualisht te transmetueshme nėpėrmjet marrėdhėnieve seksuale me persona tė tjerė, pėrdorimi i prezervativit nuk mund tė mos mbartė njė dozė tė konsiderueshme fyerjeje.

Mirėpo disa sėmundje tė tilla, sidomos infeksioni HIV / AIDS pėrhapet edhe me rrugė tė tjera si nėpėrmjet gjakut e pėrbėrėsve tė tij, ageve ose pajisjeve kirurgjikale tė pasterilizuara si duhet etj. Kėshtu, nė masėn qė bie dyshimi pėr tradhėti tė ndėrsjellė tė marrėdhėnieve intime ndėrmjet partnerėve ose bashkėshortėve, kėrkesa pėr tė pėrdorur prezervativin mė shumė se egoizėm shpreh altruizėm, pėrkushtim pėr tė  mbrojtur nga sėmundjet seksualisht te transmetueshme, sidomos nga infeksioni vdekjeprurės HIV / AIDS tė dashurėn ose tė dashurin, qoftė edhe thjesht personin me tė cilin ndahen kėnaqėsitė seksuale.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.