|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ambasadori Prosper: bashkėpunimi me Hagėn-kusht pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE

 
 

 

17 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės"  / Laura Konda / 16 mars 2004

Ambasadori amerikan pėr ēėshtjen e krimeve tė luftės, Pierre-Richard Prosper, i bėri thirrje Serbisė dhe republikave tė tjera ish-jugosllave qė tė bashkėpunojnė me Gjykatėn e Hagės. Ambasadori Prosper i bėri kėto komente nė njė konferencė mbi sfidat e Gjykatės sė Hagės, tė organizuar dje nga Zėri i Amerikės. Nė diskutim ishin tė ftuar edhe Nina Bang-Jensen, Drejtoreshė e Koalicionit pėr Drejtėsinė Ndėrkombėtare dhe Mark Vlasic, ish-ndihmėsprokuror nė Gjykatėn e Hagės.

Mesazhi i Ambasadorit Prosper pėr republikat ish-jugosllave ishte mjaft i qartė:nė qoftė se Serbia, Kroacia dhe vendet e tjera qė u pėrfshinė nė luftrat ballkanike deshirojnė tė bėhen anėtare tė NATO-s dhe tė Bashkimit Evropian, ato duhet tė bashkėpunojnė me Gjykatėn e Hagės. Duket iu referuar dy personave kryesorė tė akuzuar pėr krime luftė nė Bosnje, Radovan Karaxhiē dhe Ratko Mladic, Ambasadori tha se Serbia ėshtė pėrgjegjėse qė ata tė kapen dhe t’i dorėzohen Hagės. Ai tha se nuk bėhet fjalė pėr ndonjė trysni nga ana e Shteteve tė Bashkuara, por shtoi se do tė ketė pasoja serioze nė qoftė se Beogradi refuzon tė bashkėpunojė me Hagėn. Ai tha se bashkėpunimi me Hagėn ėshtė kusht pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO-n.

Ambasadori Pierre-Richard Prosper tha se Shtetet e Bashkuara ndjekin politikėn e bashkėpunimit me qeveritė e vendeve ku janė kryer lufte, duke i nxitur ato qė t’i dorėzojnė personat qė kanė kryer krime ndaj popullsisė civile. Gjatė tre vjetėve tė fundit, tha zoti Prosper, ėshtė bėrė pėrparim nė kėtė fushė: tė paktėn 43 kriminelė lufte janė dorėzuar nga qeveritė e vendeve ballkanike. Por duke patur parasysh qė Gjykatės sė Hagės i ėshtė caktuar afati i vitit 2008 pėr pėrfundimin e gjyqeve ndaj kriminelėve tė luftės, pėr arritjen e kėtij objektivi, ėshtė i nevojshėm bashkėpunimi midis shteteve dhe Gjyaktės. Ky objektiv, tha zoti Prosper, arrihet nėpėrmjet faktorėve tė trefishtė:

Sė pari, - tha zoti Prosper,- Gjykata e Hagės duhet tė merret me akuza specifike dhe tė pėrqėndrojė detyrėn e saj. Sė dyti, shtetet e rajonit duhet tė bashkėpunojnė me gjykatėn, duke bėrė detyrėn e tyre, pėr nxjerrjen para drejtėsisė tė autorėve tė krimeve. Dhe sė fundi, komuniteti ndėrkombėtar duhet ta mbėshtesė Gjyaktėn e Hagės, qė ajo t’i ēojė deri nė fund proceset e nisura.

Zoti Prosper tha se nė se kėta faktorė nuk ekzistojnė, atėhere Gjykata e Hagės nuk ka se si ta pėrfundojė misionin e saj deri nė vitin 2008.

Nė diskutim u ngrit ēėshtja se ku duhen gjykuar kriminelėt e luftės. Zonja Nina Ben-Jensen tha se procesi i gjykimit tė tyre ėshtė njė proces sa ndėrkombėtar, edhe i brendshėm. Fillimisht, tha zonja Ben-Jensen, nuk ekzistonin kushtet pėr t’i gjykuar kriminelėt brenda vendit, por tani kushtet janė krijuar pėr njė gjė tė tillė.

Kėtu ajo pėrmendi shembullin e Kroacisė, qė po i gjykon njė pjesė tė personave qė kanė kryer krime lufte brenda vendit; kohėt e fundit procese tė tilla po fillon edhe Serbia dhe gjithashtu Bosnja po bėn pėrpjekje pėr fillimin e kėtij procesi. Por zonja Ben-Jensen tha se vendet e ndryshme duhet tė marrin masat e nevojshme pėr mbrotjen e dėshmitarėve qė pranojnė tė dėshmojnė nėpėr gjyqet pėr krime lufte.

Zonja Ben-Jensen tha se mjaft kritika ka patur nė adresė tė Gjykatės sė Hagės pėr procesin gjyqėsor ndaj Sllobodan Millosheviēit,i cili ka tashmė tre vjet qė ka fillluar.

Zvarrisja e gjyqit ndaj Sllobodan Millosheviēit ndodhi pėr shkak tė sjelljes dhe teatorve qė ai luan, si dhe rezistencės qė po bėn qeveria e Serbisė pėr tė mos dorėzuar dokumentete nevojshme pėr gjykimin e tij..., tha zonja Ben-Johnson

Zonja Ben-Jenson ishte e mendimit se zvarritja e gjyqit ndaj Sllobbdan Millosheviēit, ka tė bėjė me njė mungesė tė vullnetit politik tė qeverisė sė Serbisė pėr tė bashkėpunuar me Gjykatėn e Hagės.

Ndėrsa zoti Mark Vlasic tha se bashkėpunimi i udhėheqėsve tė vendeve ballkanike do tė ndihmonte sė tepėrmi nė procesin e vendosjes sė drejtėsisė. Kėtu ai pėrmendi gatishmėrinė e duhur tė forcave tė rendit tė kėtyre vendeve nė paraqitjen e urdhėr-arrestit, apo, kontrollet e shtėpive tė tė akuzuarve.

Tė tre dikutantėt ishin tė mendimit se pėrgjegjėsia pėr dorėzimin e kriminelėve tė luftės mbetet tek Beogradi. Nė diskutim u theksua edhe domosdoshmėria e procesit tė pajtimit, nė vende ku ka patur konflikte, por ky pajtim, thanė ata mund tė arrihet vetėm pasi tė jenė gjykuar mė parė personat qė kanė kryer krime ndaj civilėve.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.