|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 17 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova bėn thirrje pėr qetėsi nė Kosovė

 • Holkeri deklaroi se do ta mbėshtesė policinė pėr zbulimin e aktorėve tė dhunės nė rastin e tre fėmijėve nė Ēabėr

 • Vazhdojnė kėrkimet pėr Florent Veselin, ėshtė identifikuar viktima e dytė e fshatit Ēabėr

 • Njoftohet pėr tė paktėn 6 vrarė nė nė Mitrovicė

 • Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės nė lidhje me zhvillimet e 16 dhe 17 mars 2004it nė Mitrovicė

 • BE-ja dėnon dhunėn ndėretnike nė Kosovė

 • Situatė e tensionuar dhe jashtė kontrollit nė Ēagllavicė, ka edhe tė plagosur

 • Situatė e tensionuar edhe afėr fshatit Ēagllavicė

 • Nė Mitrovicėn veriore janė vrarė njė grua dhe njė burrė serb

 • Mitrovicė: Njoftohet pėr tre tė vdekur dhe mbi 250 tė plagosur

 • Protestė nė Prishtinė: Aktet kriminale dėmtojnė lirinė, paqen dhe sigurinė e qytetarėve tė Kosovės

 • Sot po i zhvillon punimet seanca e rregullt e Kuvendit tė Kosovės

 • Degėt e LDK-sė nė Perėndim dėnojnė ashpėr ēdo akt tė dhunės dhe tė krimit nė Kosovė dhe pėrkrahin protestėn e sotme nė Prishtinė

 • Udhėheqja komunale e Mitrovicės shpreh indinjatė tė thellė pėr vdekjen tragjike tė dy fėmijėve nė Ēabėr

 • Sot nė Pejė ėshtė vrarė Smajl Elezaj

 • Sot nė Prishtinė mbahet njė protestė paqėsore kundėr dhunės

 • Dy fėmijė shqiptarė nga fshati Ēabėr janė mbytur nė lumin Ibėr njė tjetėr ende konsiderohet i zhdukur

 • Koordinatori i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit tha se Maqedonia duhet tė shikojė Kosovėn si partner ekonomik

 • Pėrfaqėsues tė Kosovės dhe tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor do tė takohen mė 26 dhe 27 mars nė Lucern tė Zvicrės

 • Zėvendėsministri i jashtėm i Rusisė tė enjtėn viziton Kosovėn

 • SP e Pensionistėve dhe Invalidėve tė Punės nėnshkroi njė marrėveshje pėr kthimin e borxhit nga Serbia

 • Mbrėmė nė veri tė Mitrovicės ndodhi njė shpėrthim i fuqishėm, i cili nuk shkaktoi viktima nė njerėz

 • UNMIK-u ėshtė i vetėdijshėm pėr shkallėzimin e situatės sė sigurisė pas incidenteve tė fundit nė Kosovė

 • Nė Termocentralin Kosova A ka shpėrthyer njė zjarr, pėr fat nuk ėshtė lėnduar askush

 • Komisioni Parlamentar pėr Tregti dhe industri prezentoi pakon e tri projektligjeve pėr energjetikėn

 • Krimineli serb Sasha Cvjetan ėshtė dėnuar me 20 vjet burg pėr krime lufte nė Kosovė

 • Njė ish-ushtar afrikanojugor ėshtė vrarė afėr shtėpisė sė Nelson Mendeles nė Kejptaun

 • 39 tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan

 • Njė civil ėshtė vrarė dhe 17 tė tjerė janė plagosur nė njė shkėmbim zjarri nė Gaza

 • Pauell ka arritur nė kryeqytetin afgan pėr njė vizitė njėditėshe

 • Forcat izraelite kanė vrarė 3 palestinezė nė dy sulme raketore nė Rafah

 • Irak: 11 tė vrarė brenda 24 orėsh

 • Sipas njė ankete nė Irak, 56% jetojnė mė mirė

 • 32 tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan

 • Bush bėn thirrje pėr unitet

 
  
Presidenti Rugova bėn thirrje pėr qetėsi nė Kosovė
 
   
Prishtinė, 17 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova mbajti njė konferencė me gazetarė nė lidhje me situatėn e krijuar sot nė Mitrovicė, pas rastit tragjik tė tre fėmjėve nė fshatin Ēabėr.

Presidenti Rugova u bėri thirrje qytetarėve tė Mitrovicės tė tėrhiqen nga protestat dhe tė qetėsohet gjendja sepse pėrshakllėzimi i gjendjes nuk ėshtė nė tė mirė tė Kosovės. Me kėtė rast Presidenti u shprehu ngushėllime familjeve tė fėmijėve nė Ēabėr qė u mbytėn nė lumin Ibėr, duke thėnė se autorėt qė shkaktuan kėtė krim do tė dalin para drejtėsisė.

"U shprehim ngushėllime familjeve tė atyre qė sot humbėn jetėn nė protestat e Mitrovicės dhe tė lėnduarve u urojmė shėrim tė shpejtė".
 
Njėherėsh ai u bėri thirrje qytetarėve serbė tė Ēagllavicės tė zhbllokojnė rrugėn dhe kurse shqiptarėt tė tėrhiqen nga Veterniku nė mėnyrė qė tė evitohet konfrontimi.
 
"Kėrkojmė nga tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė punojnė sė bashku pėr forcimin e sigurisė dhe ruajtjen e rendit pėr prosperitetin e vendit tonė, Kosovės. Institucionet e Kosovės me bashkėsinė ndėrkombėtare me UNMIKU-n do t'i ndėrmarrin tė gjitha masat e duhura qė Mitrovica tė bėhet njė qytet i integruar i qetė dhe i sigurtė pėr tė gjithė qytetarėt dhe sė bashku me UNMIK-un tė ushtrojmė pushtetin nė tėrė territorin e Kosovės, or edhe nė territorin e Mitrovicės".

Presidenti tha se duhet tė elimonohen strukturat paralele, tė bėhet ēarmatosja e popullatės nė pjesėn veriore dhe tė ndalohet inflitrimi i ekstremistėve tė dirigjuar nga Beogradi qė qarkullojnė sidomos nė Mitrovicė", u shpreh Presidenti Rugova para gazetarėve, duke thėnė se pėr fat tė keq edhe udhėheqja e re e Beogradit po vazhdon tė krijojė shqetėsime etnike nė Kosovė dhe ta destabilizojė Kosovėn.

Presidenti nėnvizoi se ėshtė e pamundur qė Kosova tė ndahet nė vija etnike. "Ėshtė qėndrim i fortė i institucioneve ndėrkombėtare dhe i bashkėsisė ndėrkombėtare se kufijtė e Kosovės janė tė paprekshėm dhe serbėt duhet t'i ēmojnė tė mirat e Kosovės dhe tė jenė pjesėtarė tė shoqėrisė dhe tė shtetit tė Kosovės qė po e ndėrtojmė sė bashku", tha Presidebnti Rugova duke folur para gazetarėve pėr situatėn e krijuar nė Kosovė.
 
 
Holkeri deklaroi se do ta mbėshtesė policinė pėr zbulimin e aktorėve tė dhunės nė rastin e tre fėmijėve nė Ēabėr
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri deklaroi se do ta mbėshtesė policinė pėr zbulimin e aktorėve tė dhunės nė rastin e tre fėmijėve shqiptarė tė fshatit Ēabėr qė humbėn jetėn mbrėmė nė lumin Ibėr. Holkeri tha se ēdo jetė e humbur ėshtė njė brengė e madhe pėr Kosovėn. "Ne duhet tė bėjmė ēmos qė tė gjenden shkaktarėt e kėtyre incidenteve. Do ta pėrkrah plotėsisht policinė.
 
Gjithashtu edhe KFOR-i do tė asistojė nė kapėrcimin e gjendjes.

I pyetur nėse UNMIK po e humb kontrollin nė Kosovė, Holkeri u pėrgjegj: "Jo. Absolutisht jo! Nėse ėshtė nevoja ne mund tė jemi mė tė fortė. Kemi metoda, por nevojitet mirėkuptimi i popullsisė civile dhe tė ecet pėpara", duke u shprehur ngushėllime familjeve qė humbėn fėmijėt e tyre. "I shpehim ngushėllime tė thella familjeve", tha Holkeri.
 
A u bėri thirrje mediave dhe qytetarėve qė ta ruajnė qetėsinė dhe tė thyejnė murin e heshtjes dhe tė bashkėpunojnė me policinė pėr zbardhjen e kėtyre rasteve.
 
 
Vazhdojnė kėrkimet pėr Florent Veselin, ėshtė identifikuar viktima e dytė e fshatit Ēabėr
 
Ēabėr/Mitrovicė, 17 mars 2004 - Fėmija i dytė i gjetur sot nė mėngjes nė lumin Ibėr ėshtė Avni Sheremet Veseli (11), ndėrkahė ende vazhdojnė kėrkimet pėr fėmijėn tjetėr tė zhdukur - Florent Ēerkin Veseli 8-vjeēar.
 
Ndėrkaq trupi i pajetė i Egzon Zaim Deliut (12) ėshtė gjetur mbrėmė nė lumin Ibėr.

Aktivisti politik i fshatit Ēabėr Gazmend Rama i deklaroi QIK-ut rreth orės 15,30 se situata nė fshat sot ėshtė e qetė, por mbretėron njė pikėllim i thellė i tė gjithė banorėve pėr tragjedinė me tre fėmijėt e Ēabrės.
 
 
Njoftohet pėr tė paktėn 6 vrarė nė nė Mitrovicė
   
Mitrovicė, 17 mars 2004 - Njoftimet mė tė reja bėjnė tė ditur se tė paktėn gjashtė persona janė vrarė dhe rreth 200 janė plagosur nė pėrleshjet midis serbėve dhe shqiptarėve nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės.

Zėdhėnėsi i KFOR-it nė Mitrovicė, Xhorxhi Kakuk, i ka deklaruar BBC-sė se sipas disa burimeve tė pakonfirmuara deri tani nė pėrleshje janė vrarė gjashtė persona, katėr shqiptarė dhe dy serbė.
Tė dy palėt kanė shkėmbyer zjarr armėsh dhe granadash kur u pėrleshėn nė njė urė qė ndan qytetin e Mitrovicės.
Paqeruajtėsit e NATO-s kanė pėrdorur gaz lotsjellės dhe plumba plastikė nė pėrpjekje pėr tė kontrolluar dhunėn.

Njoftimet bėjnė tė ditur se autoblinda janė nisur drejt asaj zone.
   
 
Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės nė lidhje me zhvillimet e 16 dhe 17 mars 2004it nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Kuvendi i Kosovės e ndėrpreu seancėn e vet tė rregullt pėr shkak tė zhvillimeve dramatike nė Mitrovicė. Tė gjitha gupet palamentare janė pajtuar qė tė shprehin kėtė mesazh tė pėrbashkėt nė emėr tė Kuvendit tė Kosovės, duke theksuar se Kuvendi do tė ndjekė ituatėn aktuale dhe do tė sillet sipas nevojave tė zhvillimeve dhe pėrgjegjėsive qė ka ky institucion.

Kuvendi i Kosovės shpreh indinjatė tė thellė e mospajtim me zhvillimet e sotme dramatike nė Mitrovicės dhe gjendjen e sigurisė tė krijuar atje.

Kuvendi i Kosovės shpreh mospajtim me pavendosmėrinė e UNMIK-ut pėr tė krijuar sigurinė e qytetarėve tė Kosovės.

Tolerimi i strukturave paralele serbe dhe bandave kriminale qė nxisin dhe vrasin qytetarėt e Kosovės, ėshtė politikė e gabuar qė do ta destabilizojė Kosovėn.

"Ftojmė krerėt e institucioneve demokratike tė Kosovės dhe krerėt e UNMIK-ut dhe tė KFOR-it tė takohen urgjentisht, tė marrin masa pėr qetėsimin e gjendjes dhe ta informojnė Kuvendin e Kosovės me tė dhėna tė sakta pėr situatėn e krijuar dhe masat e marra.

Ftojmė KFOR-in qė tė zhbllokojė rrugėt nė brendėsinė e Kosovės dhe t'i kontrollojė nė mėnyrė rigoroze kufijtė e Kosovės, nė mėnyrė qė tė pamundėsohet hyrja e bandave kriminale nga Serbia nė territorin e Kosovės dhe veprimi i tyre.

Institucionet e Kosovės dhe populli i Kosovės nuk do tė tolerojnė veprimin e mėtejmė tė strukturtave paralele dhe bandave vrasėse nė Mitrocvicė e gjetiu nė Kosovė", thuhet nė njė deklaratė tė Kuvendit tė Kosovės.
 
 
BE-ja dėnon dhunėn ndėretnike nė Kosovė
 
Bruksel, 17 mars 2004 - Zėdhėnėsja e pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Evropian pėr Sigurinė e politikėn e jashtme Havier Solana, Kristina Gajak tha se BE-ja dėnon fuqishėm shpėrthimin e dhunės ndėretnike nė Kosovė.

Zoti Solana shpresh keqardhje tė thellė pėr njoftimet e humbjes sė jetėve atje," tha zonja Gajak pėr BBC-nė.
"Kėto akte kriminale janė plotėsisht tė papranueshme dhe kėrcėnojnė shumė pėrparimin e Kosovės drejt njė tė ardhmeje mė tė mirė," tha zonja Gajak nė emėr tė zotit Solana.

BE-ja dėshiron qė autorėt tė sillen para drejtėsisė, tha ajo.

Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr sigurinė thekson gjithashtu se siguria pėr tė gjitha grupet etnike ėshtė element kyēe i politikave pėr zbatimin e standarte tė pėrfaqėsuesit tė posaēėm tė sekretarit tė pėgjithshėm, Harri Holkeri.

BE-ja u bėn thirrje tė gjithė udhėheqėsve politikė qė tė bashkohen me dėnimin e dhunės dhe nė luftimin e saj.

"BE-ja dhe Havier Solana, nė veēanti, i fton ata qė tė punojnė sė bashku me UNMIK-un dhe KFOR-in pėr tė siguruar stabilitetin e Kosovės," tha zonja Gajak.
 
 
Situatė e tensionuar dhe jashtė kontrollit nė Ēagllavicė, ka edhe tė plagosur
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Policia e UNMIK-ut thotė se janė pėrleshur shqiptarėt dhe serbėt nė Ēagllavicė, vetėm dy kilometra larg Prishtinės.

Sipas sė policisė sė UNMIK-ut, Anxhela Xhozef situata nė Ēagllavicė ka dalė jashtė kontrollit. Sipas saj nė Ēagllavicė dy shtėpi tė banorėve serbė janė hedhur nė erė. "Situata nė Ēagllavicė ėshtė jashtė kontrollit tė policisė dhe ne po provojmė tė rimarrim kontrollin," tha zonja Xhozef pėr BBC-nė.

Njė marshim proteste i shqiptarėve nė Prishtinė, vazhdoi edhe nė rrethinat e tij duke u drejtuar nga Ēagllavica megjithė barrikadat e policisė ndėrkombėtare dhe tė KFOR-it. Zėdhėnėsja e policisė ndėrkombėtare thotė se rreth 700-800 protestues kishin qėlluar me gurė duke vazhduar rrugėn drejt fshatit, ku para disa netėsh u plagos njė i ri serb.

Burimet serbe nga Ēagllavica thonė se nė kėtė fshat i ėshtė dhėnė flaka katėr shtėpive, ndėrkohė qė ushtarėt e KFOR-it kanė hedhur gaz lotsjellės, por kjo nuk i ka ndaluar shqiptarėt. Thuhet se ka edhe tė plagosur. Mbi kėtė rajon vazhdimisht fluturojnė helikopterė tė KFOR-it.
 
 
Situatė e tensionuar edhe afėr fshatit Ēagllavicė
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Njė gjendje e tensionuar sot po mbretėron edhe nė dalje tė Prishtinės, pėrkatėsisht afėr fshatit serb Ēagllavicė, ku njė masė e madhe e qytetarėve shqiptarė tentojnė tė shpėrthejnė bllokadėn e policisė.
 
Por forca tė mėdha tė policisė nuk po lejojnė tė pėrleshen shqiptarėt dhe serbėt e tubuar nė Ēagllavicė, tė cilėt pėr dy ditė me radhė po mbajnė tė bllokuar aksin rrugor Prishtinė-Shkup.

Serbėt dje kanė sulmuar autoveturat e shqiptarėve nė shenjė revolte pėr shkak tė plagosjes sė njė serbi dy ditė mė parė.
 
 
Nė Mitrovicėn veriore janė vrarė njė grua dhe njė burrė serb
 
Mitrovicė, 17 mars 2004 - Njė grua dhe njė burrė serb janė vrarė sot nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Sipas mediave serbe ky burrė serb ėshtė vrarė nė rrethana ende tė pasqaruara te "tre rrokaqiejt" nė veri tė qytetit gjatė njė pėrleshjeje mes serbėve dhe shqiptarėve. Gruaja serbe 36-vjeēare ėshtė qėlluar me armė zjarri nė ballkonin e saj rreth orės 13.00.
 
 
Mitrovicė: Njoftohet pėr tre tė vdekur dhe mbi 250 tė plagosur
 
Mitrovicė, 17 mars 2004 - Nė konfliktet e sotme nė Mitrovicė jozyrtarisht njoftohet pėr tre a katėr tė vdekur dhe 20 tė plagosur nga armėt e zjarrit. E tėra ka filluar sot nė mėngjes pas lajmit pėr vdekjen tragjike tė tre fėmijė nė Ēabėr tė Zubin Potokut.
 
Fillimisht nė rrugė dolėn e nxėnėsit e shkollave e pastaj edhe qytetarė tė Mitrovicės, tė cilėt tentuan tė kalojnė nė pjesėn veriore tė qytetit tė ndarė.
 
Kanė ndėrhyrė forcat paqeruajtėse dhe policia e UNMIK-ut duke hedhur gaz lotsjellės dhe duke gjuajtur me plumba gome dhe granata trulluese pėr tė penguar masėn e mllefozur tė shqiptarėve tė kalojė lumin Ibėr.
 
Konflikte ka pasur nė fshatin Suhodll e Ēabėr dhe rreth tre rrokaqiejve.

Shėrbimi i emergjencės nė pjesėn jugore tė Mitrovicės ėshtė i angazhuar pėr trajtimin e plagosurve, por vėshtirė po ia dalin pėr shkak tė numrit tė madh tė pacientėve qė kėrkojnė ndihmė.
 
 
Protestė nė Prishtinė: Aktet kriminale dėmtojnė lirinė, paqen dhe sigurinė e qytetarėve tė Kosovės
 
   
Prishtinė, 17 mars 2004 - Nė organizim tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, sot nė qendėr tė Prishtinės u mbajt njė protestė kundėr dhunės dhe akteve kriminale tė ditėve tė fundit, sidomos pas sulmit kriminal me bombė ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova mė 12 mars. Ishin mbledhur rreth dy-tre mijė vetė nė sheshin para Teatrit Kombėtėr, ndėrkohė qė mijėra tė tjerė ishin tė penguar tė merrnin pjesė pėr shkak tė bllokimit tė rrugėve qė shpien nė Prishtinė.
 
Pjesėmarrėsit mbanin nė duar pankartat me mbishkrime si "Ndal dhunėn", "Siguria e Presidentit, siguria jonė", "Presidenti Rugova - simbol i unitetit", "Fund krimit", "Stop akteve tė dhunės", "Ta forcojmė demokracinė" etj.
 
Fillimisht u dėnua ngjarja tragjike e mbytjes sė tre fėmijėve shqiptarė nė Ēabėr tė Zubin Potokut dhe nga pjesėmarrėsit me njė minutė heshtje u nderuan tre fėmijėt qė humbėn jetėn mbrėmė tragjikisht nė lumin Ibėr.

Nė kėtė protestė foli Nimon Alimusaj, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, i cili tha nė fillim tė fjalė sė tij se "akti i rėndė kriminal terrorist nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova pėr LDK-nė dhe gjithė qytetarėt qė e duan Kosovėn, e morėn si lajmin mė shqetėsues dhe mė tmerrues tė periudhės sė Kosovės sė lirė".

"Kėtė akt tė rėndė kriminal ne e marrim edhe si kambanė alarmi se nė Kosovė edhe sot e gjithė ditėn ka kriminelė, tė cilėt tė trimėruar, tė frymėzuar e tė pėrkrahur edhe nga shėrbime sekrete tė huaja qė sillen rrotull Kosovės, tash kanė marrė atė shkallė guximi sa tė pėrgatisin vrasjen e figurave mė tė larta tė LDK-sė dhe tė institucioneve tė Kosovės, tė cilėt e shtyen dhe po e shtyejnė aq fuqishėm ēėshtjen e Kosovės pėrpara, kanė marrė atė shkallė guximi sa tė trokisin me eksploziv para selisė sė UNMIK-ut dhe, mė nė fund, tė trokisin edhe para dyerve tė Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, tė institucionit mė tė lartė shtetėror tė kėtij vendi", tha Alimusaj.

Ky akt i rėndė terrorist, tha nė vazhdim ai, ishte motivi qė Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Forumi i Gruas i LDK-sė, Forumi i Rinisė i LDK-sė dhe tė gjitha degėt e saja dhe tė pėrkrahur nga disa subjekte politike qytetare ta organizojnė kėtė protestė, qė tė shprehin publikisht edhe njėherė shqetėsimin e madh dhe revoltėn kundėr dhunės politike, e cila tashmė po merr trajtėn e krimit politik kundėr figurave udhėheqėse tė institucioneve tė niveleve tė ndryshme dhe preki majėn mė tė lartė tė institucionit tonė, Presidencėn e Kosovės.
 
   
"Kėtė akt kriminel dhe shumė tė tjera para tij ne e shohim si formė tė terrorit politik dhe e konsiderojmė si metodė krejtėsisht tė papranueshme politike e tejet tė rrezikshme pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj", tha Alimusaj, duke shtuar se protesta e sotmja tregon se populli i Kosovės ka njė kurajo tė madhe qytetare qė ta denoncojė dhe ta kundėrshtojė nė mėnyrėn mė tė ashpėr e mė tė fuqishme dhunėn e ēfarėdo lloji.

Pasi theksoi se kėto sulme synojnė tė dėmtojnė nė shkallėn mė tė lartė lirinė, paqen dhe sigurinė e qytetarėve tė Kosovės, tė njollosin luftėn e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi, tė dėmtojnė progresin e Kosovės tė arritur gjatė pesė viteve nė Kosovėn e lirė, ai tha se kėto sulme synojnė ta prishin stabilitetin dhe demokracinė e Kosovės pikėrisht nė kėtė vit tė Zgjedhjeve nacionale. "Kėto akte dhune tė ngritura deri nė terror politik do ta dėmtojnė tė ardhmen e Kosovės", nėnvizoi Alimusaj.

Ai theksoi se "sulmi terrorist ndaj Presidentit tė Kosovės, si akti mė i rėndė terrorist ndaj institucionit mė tė lartė tė Kosovės, shtron nevojėn urgjente qė tė ndėrmirren masa sa mė tė rrepta dhe sa mė tė gjithanshme pėr t'i mbrojtur dhe siguruar institucionet e shenjta tė Kosovės dhe drejtuesit e tyre".

 
"Njė mbrojtje e tillė do tė thoshte mbrojtje e stabilitetit, e paqes, e demokracisė dhe e sigurisė sė Kosovės, kjo do tė thoshte mbrojtje e vullnetit tė popullit dhe e pėrpjekjes sė tij pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, kjo do tė thoshte pėrpjekje pėr ta mbajtur Kosovėn si mjedis tejet tė sigurtė dhe tė qetė pėr tė gjithė. Tevona, kjo do tė ishte synim i tė gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe dėshirė e kėrkesė e tė gjithė miqve tė Kosovės", tha ai.

Nė vazhdim tė fjalės sė tij, Nimon Alimusaj u bėri thirrje policisė sė UNMIK-ut, tė KFOR-it dhe tė SHPK-sė qė tė ndėrmarrin masa tė duhura pėr parandalimin e akteve tė tilla terroriste dhe tė kapin autorėt e veprimeve tė tilla qė ta gėzojnė besimin e plotė tė qytetarėve tė Kosovės, ndėrkaq nga qytetarėt e Kosovės kėrkoi qė tė kenė kurajo qytetare qė t'i denoncojnė sa mė fuqishėm kėto akte tė dhunės nė tė gjitha nivelet e shoqėrisė sonė.
 
Njėherit u bėri thirrje tė gjitha subjekteve politike dhe qytetare tė Kosovės qė tė vazhdojnė ta denoncojnė dhunėn haptazi dhe tė veprojnė institucionalisht kundėr saj, si dhe tė gjitha mediave qė tė denoncojnė pandėrprerė krimin, dhunėn dhe gjuhėn e ashpėr tė urrejtjes, ndėrkaq nga anėtarėt dhe simpatizantėt e LDK-sė dhe nga qytetarėt kėrkoi qė tė jenė edhe mė tė vendosur me veprime tė pėrditshme nė realizimin e aspiratave tė popullit tė Kosovės pėr liri, pavarėsi e demokraci dhe pėr integrimin e saj nė Bashkėsinė Evropiane, NATO dhe miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.

"Jam shumė i sigurtė se Kosova do ta mposhtė dhunėn dhe nuk do ta humbin luftėn nė paqe, pėr ēka pėrpiqen agjentura tė ndryshme kriminele qė kalurojnė gjithandej rreth e rreth Kosovės", tha nė fund tė fjalės sė tij anėtari i Kryesisė sė LDK-sė dhe deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Nimon Alimusaj, duke e pėrmbyllur fjalėn e tij me fjalėt: "Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e qytetėruar tė saj".

Poashtu nė kėtė protestė folėn edhe deputetja e LDK-sė Nekibe Kelmendi dhe Gani Geci.

Protesta kaloi e qetė dhe pa incidente.
 
 
Sot po i zhvillon punimet seanca e rregullt e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Sot po i zhvillon punimet seanca e rregullt e Kuvendit tė Kosovės, e cila nė rend dite ka shqyrtimin e 13 projektligjeve. Fillimisht shefat e tri grupeve kryesore parlamentare i dėnuan aktet e dhunės sė ditėve tė fundit nė Kosovė, duke kėrkuar tė debatohet urgjentisht nė Kuvend pėr situatėn e sigurisė nė vend. Ata kėrkuan nga pėrgjegjėsit pėr sigurinė nė vend qė t'i raportojnė Kuvendit tė Kosovės dhe tė merren qėndrime tė qarta.

Shefi i Grupit parlamentar tė LDK-sė Sabri Hamiti, ai i PDK-sė Arsim Bajram dhe i AAK-sė Bujar Dugolli bėnė kritika pėr punėn e UNMIK-ut sidomos pėr punėn e policisė pėr mosndriēimin e rasteve tė krimeve qė kanė ndodhur nė Kosovė. Ata theksuan se kėto janė akte qė cenojnė qėndrueshmėrinė e gjendjes, prishjen e imazhit tė Kosovės, por njėherit thanė se ndikojnė edhe nė mospėrmbushjen e standardit tė dytė qė ka tė bėjė me rendin dhe ligjin.

Me kėtė rast u vendos qė nė njė nga seancat e ardhshme tė debatohet pėr situatėn e sigurisė nė vend, edhe pse kjo ėshtė fushė e rezervuar pėr administratėn e UNMIK-ut dhe KFOR-in.

Ndryshe seancėn e sotme po e bojktojnė duputetėt serbė tė koalicionit "Kthimi".
 
 
Degėt e LDK-sė nė Perėndim dėnojnė ashpėr ēdo akt tė dhunės dhe tė krimit nė Kosovė dhe pėrkrahin protestėn e sotme nė Prishtinė
 
Stokholm, 17 mars 2004 - Degėt e LDK-sė nė Perėndim, nė lidhje me protestėn kundėr dhunės nė Kosovė qė mbahet sot, kanė lėshuar kėtė deklaratė, pėrmes sė cilės dėnojnė ashpėr ēdo akt tė dhunės dhe tė krimit, tė cilat trondisin Kosovėn duke u sulmuar personalitetet mė tė shquara tė Kosovės, tė LDK-sė dhe aspirantėt mė tė devotshėm tė Pavarėsisė sė Kosovės, e sidomos rastin e fundit ku u sulmua me bomba Institucioni mė i lartė i Kosovės, Rezidenca e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

- Akte tė tilla tė dhunės politike nė Kosovė, zbehin imazhin e Kosovės para faktorit ndėrkombėtarė, rrezikojnė sigurinė dhe tė ardhmen e Kosovės, si dhe dėmtojnė rėndė procesin e njohjes formale tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Me kėtė rast, Degėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Gjermani, Zvicėr, Beneluks, Suedi, Norvegji, Danimarkė, Angli, Austri, Francė, Nju Jork, Ēikago, Detroid dhe Kanadė, me moton "Edhe ne jemi me ju", pėrkrahin fuqimisht protestėn e paralajmėruar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, e cila mbahet sot, 17 mars 2004 2004 nė Prishtinė, nė shenjė reagimi kundėr sulmit me bomba ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Degėt e LDK-sė nė diasporė, kėrkojnė nga UNMIK-u, Shėrbimi Policor i Kosovės, Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i qė tė bėjnė ēmos qė akterėt e kėtij akti tė shumtuar kriminal-terrorist si dhe urdhėrdhėnėsit e tyre, tė zbulohen sa mė parė dhe tė arrestohen dhe t'u shqiptohen dėnimet e merituara.

Poashtu, pėrmes kėsaj deklarate, kėrkojmė nga UNMIK-u, SHPK-ja, Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i qė tė angazhohen mė tepėr nė zbulimin e vrasjeve politike tė cilat kanė ndodhur para dhe pasluftės nė Kosovė, me ē'rast edhe do tė zbulohen dhe arrestohen tė gjithė ata tė cilėt qėndrojnė pas vrasjeve tė:
 
Ahmet Krasniqit, Ali Ukajt, Enver Malokut, Shefki Popovės, Shaban Manajt, Xhemajl Mustafės, Ismet Rracit, Shkelzen Hysenit, Haki Ymerit, Ekrem Rexhės, Bekim Kastratit, Besim Dajakut, Smajl Hajdarajt, Ukė Bytyqit, Bafti Bajramit, Bajram Bytyqit, Tahir Zemajt, Hasan Zemajt, Enis Zemajt, Sebahate Tolajt, Isuf Haklajt, dhe tė tjerė,- thuhet nė fund tė kėsaj deklarate tė degėve tė LDK-sė nė diasporė.
 
 
Udhėheqja komunale e Mitrovicės shpreh indinjatė tė thellė pėr vdekjen tragjike tė dy fėmijėve nė Ēabėr
 
Mitrovicė, 17 mars 2004 - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi dhe kryeshefi i Ekzekutivit Mustafė Pllana, kanė shpreh indinjatė tė thellė pėr ngjarjen tragjike qė ka ndodhur tė martėn pasdite nė Ēabėr, ku si pasojė e kėrcėnimit dhe ndjekjes nga ekstremistė serbė, kanė humbur jetėn nė lumin Ibėr dy fėmijė, ndėrkohė qė pėr fatin e njė fėmije tjetėr nuk dihet ende asgjė.

Udhėheqėsit komunalė kanė qėndruar mbrėmė nė fshatin Ēabėr dhe kanė vizituar familjet e viktimave, si dhe kanė biseduar me udhėheqjen e fshatit, tė cilėve u kanė shprehur dhembjen dhe pikllimin e qytetarėve tė komunės me rastin e kėsaj ngjarjeje tronditėse.

Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės kanė dėnuar ashpėr veprimin e ekstremistėve serbė, si pasojė e tė cilit ka ndodhur tragjedia e rėndė dhe kanė kėrkuar nga organet kompetente pėr siguri e rend qė tė fillojnė menjėherė hetimet pėr kapjen dhe nxjerrjen para organeve tė drejtėsisė tė personave pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi.

Zėvendėskryetari Musel Ibrahimi dhe kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana, kanė kėrkuar nga familjarėt e viktimave dhe nga ēabrasit qė tė ruajnė gjakftohtėsinė nė kėto momente tė rėnda, nė mėnyrė qė organet kompetente tė kryejnė punėn e tyre ashtu si duhet, si dhe u kanė ofruar ndihmėn eventuale pėr tejkalimin e gjendjes sė krijuar.
 
 
Sot nė Pejė ėshtė vrarė Smajl Elezaj
 
Pejė, 17 mars 2004 - Smajl Elezaj, drejtori i ndėrmarrjs "Mofast" nė Pejė, sot nė orėn 8.00 tė mėngjesit ėshtė qėlluar pėr vdekje me njė plumb. Dorasi pas kėtij akti tė kryer ėshtė arratisur.
 
Ngjarja ka ndodhur afėr shkollės fillore "Asdreni" nė Pejė, mu nė kohėn kur nxėnėsit po hynin nė shkollė dhe i ka tronditur pa masė. Nė vendin e ngjarjes kanė dalė forcat e policisė dhe po i kryejnė hetimet.

Smajl Elezaj ėshtė babai i ish-pjesėtarit tė UĒK-sė Avni Elezaj, i cili ėshtė vrarė para dy vjetėsh nė Pejė.
 
 
Sot nė Prishtinė mbahet njė protestė paqėsore kundėr dhunės
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Nė organizim tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, sot nė orėn 12:00 nė sheshin "Sėknderbeu" nė qendėr tė Prishtinės mbahet njė protestė paqėsore.

Kjo protestė organizohet si reagim ndaj sulmit me bombė mė 12 mars kundėr institucionit tė Presidentit tė Kosovės dhe kundėr dhunės dhe akteve tė tjera kriminale, qė po e rrezikojnė sigurinė, tė ardhmen dhe pavarėsinė e Kosovės.

LDK u ka bėrė thirrje tė gjithė anėtarėve, simpatizantėve dhe qytetarėve tė Kosovės qė tė dalin nė mėnyrė sa mė masive nė kėtė protestė pėr tė mgritur zėrin kundėr akteve kriminale dhe kundėr dhunės nė pėrgjithėsi qė janė kundėr lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė nė Kosovė.
 
 
Dy fėmijė shqiptarė nga fshati Ēabėr janė mbytur nė lumin Ibėr njė tjetėr ende konsiderohet i zhdukur
 
Ēabėr/Mitrovicė, 17 mars 2004 - Dy fėmijė nga fshati Ēabėr i komunės sė Zubin Potokut janė mbytur nė lumin Ibėr dhe njė tjetėr ende konsiderohet i zhdukur. Tashmė dihet se fėmija i mbytur nė lumin ėshtė Egzon (Zaim) Deliu, 12 vjeēar, trupi i pajetė i tė cilit ėshtė gjetur rreth 400 metra larg vendit tė ngjarjes.
 
Ndėrkaq, ende nuk dihet identiteti i fėmijės tjetėr, trupi i pajetė i tė cilit ėshtė gjetur sot nė mėngjes. Qė nga mbrėmė konsiderohen tė zhdukur Avni Sheremet Veseli (11) dhe Florent Ēerkin Veseli (8). Trupi i pajetė i njėrit prej tyre ėshtė gjetur sot nė mėngjes, mirėpo ende nuk ėshtė bėrė identifikimi.

Ngjarja ka ndodhur dje pasdite rreth rreth 16.00, kur njė grup fėmijėsh tė fshatit Ēabėr ishin duke lozur nė anėn tjetėr tė lumit Ibėr, qė ndan fshatin Ēabėr i banuar me shqiptarė nga fshati serb Zubē. Njė serb pasi pasi i kishte fyer fėmijėt shqiptarė nė baza nacionale, i kishte ndjekur me qen.
 
Nga frika katėr fėmijė kishin kėrcyer nė lumin Ibėr dhe vetėm njėri ka arritur tė kapėrcejė lumin, kurse tre tė tjerė i kanė rrėmbyer valėt e lumit, tha sot pėrė QIK-un Gazmend Rama, aktivist politik i fshatit Ēabėr.

Edhe policia ndėrkombėtare ka bėrė tė ditur se tre fėmijė janė zhdukur nė fshatin Ēabėr. Zėdhėnėsja e policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė, Trejsi Bejker ka deklaruar: "E gjithė ajo qė dimė deri mė tash tre fėmijė janė zhdukur nė fshatin Ēabėr, ndėrkaq njė fėmij tjerė ėshtė gjetur me lėndime dhe pas trajtimit mjekėsor ėshtė liruar.
 
Ndėrkohė policia ėshtė vėnė nė kėrkim tė fėmijėve tė zhdukur", duke mos komentuar rrethanat e zhdukjes sė fėmijėve dhe as pėrkatėsinė e tyre etnike.
 
 
Koordinatori i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit tha se Maqedonia duhet tė shikojė Kosovėn si partner ekonomik
 
Bukuresht, 17 mars 2004 - Besim Beqaj, koordinator i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit, tha nė Bukuresht se Maqedonia duhet tė shikojė Kosovėn si partner ekonomik shumė tė rėndėsishėm, sepse nėse nuk arrihet tė nėnshkruhet marrėveshja e tregtisė sė lirė atėherė lindė nevoja pėr gjetjen e formės pėr bllokimin e hyrjes sė produkteve maqedonase nė Kosovė.
 
 
Pėrfaqėsues tė Kosovės dhe tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor do tė takohen mė 26 dhe 27 mars nė Lucern tė Zvicrės
 
Lucern - Zvicėr, 17 mars 2004 - Pėrfaqėsues politikė tė Kosovės dhe tė vendeve tė tjera tė Ballkanit Perėndimor do tė takohen mė 26 dhe 27 mars nė Lucern tė Zvicrės pėr tė diskutuar politikat dhe tė ardhmen e Ballkanit nė njė tryezė tė organizuar nga Projekti pėr Marrėdhėnie Ndėretnike.
 
Tryeza ėshtė sponsoruar nga parlamenti federal pėr ēėshtje tė jashtme tė Zvicrės dhe nė tė do tė marrin pjesė pėrfaqėsues nga Shqipėria, Maqedonia,Rumania, Serbia, Mali i Zi, Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkaq shumica e pjesėmarrėsve do tė jenė nga Kosova.
 
 
Zėvendėsministri i jashtėm i Rusisė tė enjtėn viziton Kosovėn
 
Moskė, 17 mars 2004 - Zėvendėsministri i jashtėm i Rusisė Sergej Razov tė enjtėn do ta vizitojė Kosovėn. Razov do tė takohet me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri dhe udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės, me tė cilėt do tė bisedojė pėr implemenmtimin e planit - Standardet pėr Kosovėn. Zyrtari rus sot do tė qėndrojė nė Serbi dhe Mal tė Zi.
 
 
SP e Pensionistėve dhe Invalidėve tė Punės nėnshkroi njė marrėveshje pėr kthimin e borxhit nga Serbia
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Sindikata e Pavarur e Pensionistėve dhe Invalidėve tė Punės sė Kosovės nėnshkroi dje njė marrėveshje katėrapalėshe pėr afatizimin dhe kthimin e borxhit qė ka Serbia ndaj pensionistėve dhe invalidėve tė punės nė Kosovė.
 
Marrėveshjen pėrveē Sindikatės sė Pensionistėve e nėnshkroi edhe KMDLNJ, Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės dhe Oda Ekonomike e Kosovės, ndėrkaq pritet qė ajo tė nėnshkruhet edhe nga kryeministri Bajram Rexhepi dhe pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut.

Kjo marrėveshje nėnkupton marrjen e tė gjitha veprimeve qė duhet aplikuar nė mėnyrė qė Serbia tė detyrohet tė realizojė obligimin ndaj pensionistėve dhe invalidėve tė punės sė Kosovės.
 
 
Mbrėmė nė veri tė Mitrovicės ndodhi njė shpėrthim i fuqishėm, i cili nuk shkaktoi viktima nė njerėz
 
Mitrovicė, 17 mars 2004 - Mbrėmė pas orės 19.00 nė tre rrokaqiejt nė veri tė Mitrovicės ndodhi njė shpėrthim i fuqishėm i cili nuk shkaktoi viktima nė njerėz.
 
Ky shpėrthim ka tronditur banorėt e tre rrokaqiejve. Sipas zėdhėnses sė policisė sė UNMIK-ut, Trejsi Bejker nuk ka shkaktuar viktima e as dėme materiale. Policia ka rrethuar vendin e ngjarjes dhe tash pėr tash nuk ka tė arrestuar lidhur mė kėtė shpėrthim.
 
 
UNMIK-u ėshtė i vetėdijshėm pėr shkallėzimin e situatės sė sigurisė pas incidenteve tė fundit nė Kosovė
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Sipas zėdhėnses sė policisė tė UNMIK-ut, Angjela Xhozef tė gjithė pjesėtarėt e policisė ndėrkombėtare janė njoftuar me ngritjen e masave tė sigurisė dhe se nė rend tė parė nga ata kėrkohet qė tė shtojnė kujdesin pėr sigurinė e tyre personale, ose sė dyti kėrkohet qė tė shpeshtojnė lėvizjet e tyre rreth ndėrtesave nėpėr tė cilat ėshtė i vendosur stafi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė.
Zonja Xhozef ka thėnė se u ėshtė rekomandaur policėve qė tė jenė tė kujdesshėm dhe nėse ata vėrejnė gjėra tė dyshimta rreth ndėrtesave tė UNMIK-ut tė ndėrmarrin masa tė domosdoshme dhe tė njoftojnė edhe pjesėtarėt e KFOR-it qė t'u vijnė nė ndihmė.
 
UNMIK-u ka thėnė Xhozef ėshtė i vetėdijshėm pėr shkallėzimin e situatės sė sigurisė pas incidenteve tė fundit dhe se kėto masa sipas saj janė mė tepėr masa preventive pėr ndonjė tė papritur qė mund tė ndodhte.

Njoftohet se disa zyrtarė tė lartė vendorė kanė kėrkuar nga policia e UNMIK-ut qė t'i shtojnė masat e sigurisė pėr mbrojtjen e personaliteteve tė rėndėsishme vendore, pėrfshirė kėtu nga posti i ministrave e deri te Presidenti i Kosovės.
 
 
Nė Termocentralin Kosova A ka shpėrthyer njė zjarr, pėr fat nuk ėshtė lėnduar askush
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Nė Termocentralin Kosova A ka shpėrthyer njė zjarr, por pėr fat nuk ėshtė lėnduar asnjė punėtor. Nė momentin e shpėrthimit tė zjarrit nė ndihmė ishte thirrur edhe Brigada lokale e zjarrfikėsve, por zjarri ishte shuar para se ata tė arrinin nė vendin e ngjarjes.
 
Zjarri shpėrtheu nė kabllot e vendosura nė gjeneratorin e bllokut A-4 dhe po tė mos intervenohej me shpejtėsi pasojat do tė ishin mė tė mėdha, ngase gjeneratori ėshtė dashur qė tė ftohet me hidrogjen. Sipas burimeve tė KEK-ut hetimet do tė fillojnė menjėherė pėr tė pėrcaktuar shkakun e zjarrit dhe pėr tė llogaritur vlerėn e dėmit si dhe pėr tė caktuar afatet pėr riparimin e dėmit.
 
 
Komisioni Parlamentar pėr Tregti dhe industri prezentoi pakon e tri projektligjeve pėr energjetikėn
 
Prishtinė, 17 mars 2004 - Komisioni Parlamentar pėr Tregti dhe Industri nė bashkėpunim me USAID-in dhe menaxhmentin e KEK-ut ka prezentuar dje pakon e tri projektligjeve pėr energjetikėn.
 
Synimi i kėtyre tri projektligjeve ėshtė krijimi i bazės ligjore pėr prodhimin dhe furnizimin adekuat me energji, tėrheqjen e investimeve dhe shpėrbėrjen e monopolit nė tregun e energjisė. Kuvendi i Kosovės do tė shqyrtojė sot kėtė pako ligjore.
 
 
Krimineli serb Sasha Cvjetan ėshtė dėnuar me 20 vjet burg pėr krime lufte nė Kosovė
 
Beograd, 17 mars 2004 - Ish-pjesėtari i njėsitit "Skorpion" tė policisė sė Serbisė, Sasha Cvjetan, ėshtė dėnuar sot (e merkurė) me 20 vjet burg pėr krime lufte nė popullsinė civile shqiptare. Gjykata ka konstatuar se Cvjetan nė mars tė vitit 1999 ka vrarė me paramendim 14 shqiptarė dhe ka marrė pjesė nė plagosjen edhe tė pesė shqiptarėve tė tjerė.
 
 
Njė ish-ushtar afrikanojugor ėshtė vrarė afėr shtėpisė sė Nelson Mendeles nė Kejptaun
 
Kejptaun, 17 mars 2004 - Njė ish-ushtar afrikanojugor ėshtė vrarė sot(e merkurė) afėr shtėpisė sė Nelson Mendeles nė Kejptaun pasi ai kishte hapur zjarr nė rojet e sigurimit, njofton BBCWorld.
 
Zėdhėnėsi i policisė ka thėnė se tre persona kanė shkuar te shtėpia e z. Mendela dhe kanė kėrkuar tė bisedojnė me tė ose me arkipeshkopin e Dezmond Tutu. Fillimisht ata kanė thėnė se kanė njė informacion rreth komplotit kundėr zgjedhjeve tė ardhshme dhe pastaj kanė filluar tė shtijnė me armė zjarri.

Ish-presidenti i Afrikės sė Jugut nuk ishte nė rezidencėn e tij nė atė kohė. Sipas njė deklarate tė tė ministrisė sė Mbrojtjes, i vrari ishte ish-anėtar i Forcave Nacionale tė Mbrojtjes, qė ishte pėrjashtuar sivjet. Policia ka ndaluar dhe po merr nė pyetje dy persona, qė kanė marrė pjesė nė incident.
 
 
39 tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan
 
Islamabad, 17 mars 2004 - Gjatė luftimeve tė ashpra pranė kufirit afgan midis forcave qeveritare paraushtarake dhe pjestarėve tė fiseve qė dyshohet se strehojnė luftėtarė tė al-Kaidės dhe talebanė afėr kufirit me Afganistanin, janė vrarė edhe shtatė ushtarė pakistanezė, kėshtu qė numri i tė vrarėve nė kėto luftime ėshtė ngritur nė 39 tė vrarė, kurse mė herėt njoftohej pėr 32 sish.
 
Pėrleshjet shpėrthyen sot nė mėngjes, kur trupat paraushtarake hynė nė njė fshat nė rajonin fisnor tė Vaziristanit jugor.
 
 
Njė civil ėshtė vrarė dhe 17 tė tjerė janė plagosur nė njė shkėmbim zjarri nė Gaza
 
Gaza, 17 mars 2004 - Njė civil ėshtė vrarė dhe 17 tė tjerė janė plagosur nė njė shkėmbim zjarri tė sotėm (e merkurė) ndėrmjet agjentėve tė shėrbimit tė inteligjencės ushtarake palestineze dhe personave tė armatosur dhe tė maskuar nė qytetin Gaza, kanė thėnė dėshmitarėt dhe burimet mjekėsore, njofton AFP.

Pėrleshjet kanė shpėrthyer afėr selisė sė shėrbimit tė inteligjencės pasi pjesėtarėt e tij kishin ndalur pėr kontroll identiteti automjetin e personave tė maskuar. Njė nga bashkėudhėtarėt e makinės kishte hedhur njė granatė nė agjentėt e sigurimit.
 
Personat e tjerė tė maskuar ishin mbledhur shpejt nė vendngjarje dhe kėshtu kishin filluar luftimet ndėrmjet tyre. Burimet spitalore kanė thėnė se shumica e tė plagosurve janė nga radhėt e agjentėve tė sigurimit. I vrari ėshtė civil, kanė shtuar ata. Sulmuesit kanė ikur kėmbė nga vendi i ngjarjes.
 
 
Pauell ka arritur nė kryeqytetin afgan pėr njė vizitė njėditėshe
 
Kabul, 17 mars 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka arritur nė nė kryeqytetin afgan pėr njė vizitė njėditėshe, ku do tė zhvillojė bisedime me presidentin Hamid Karzai, njofton AFP.
 
Pauell mė parė ka vizituar Nju Delhin, kurse pas Kabulit do tė vizitojė edhe Islamabadin, ku do tė ketė bisedime me liderėt pakistanezė. Bisedimet me Karzain do tė fokusohen nė regjistrimin e votuesve pėr zgjedhjet e ardhshme dhe luftėn gjysmėvjeēare kundėr luftėtarėve tė Al Kaidės si dhe aktet terroriste tė rrjetit tė Osama bin Ladenit.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė 3 palestinezė nė dy sulme raketore nė Rafah
 
Gaza, 17 mars 2004 - Forcat izraelite kanė shkrepur sot (e merkurė) njė predhė nė kampin e refugjatėve Rafah nė Gaza, qė ishte sulmi i dytė brenda disa orėsh, dhe kėshtu kanė vrarė njė djalosh civil 17-vjeēar, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt, njofton Rojter.
 
Ndėrkaq, nė njė sulm tjetėr raketor gjatė natės kundėr personave tė armatosur palestinez nė kampin Rafah janė vrarė dy palestinezė, nga tė cilėt njėri militant dhe tjetri civil. Izraeli ka nisur ofensivėn raketopre dje(tė martėn) kundėr militantėve palestinezė nė qytetin Gaza, ku u vranė dy persona. Kėto operacione janė pėrgjigje nė dy sulmet vetėvrasėse me bombė nė portin izraelit Ashdod, ku u vranė 10 izraelitė.
 
 
Irak: 11 tė vrarė brenda 24 orėsh
 
Bagdad, 17 mars 2004 - Persona tė armatosur nė Irak vranė tė paktėn 11 veta brenda 24 orėsh, nė sulmet kundėr civilėve amerikanė dhe evropianė si dhe kundėr irakianėve qė punojnė pėr koalicionin e drejtuar nga Shtetet e Bashkuara.

Tre nga sulmet ndodhėn nė qytetin verior Mosul. Zyrtarėt thonė se tė paktėn dy policė irakianė u vranė dhe dy tė tjerė u plagosėn tė martėn nga persona qė hapėn zjarr nga njė makinė kundėr njė makine tė policisė.

Po tė martėn, persona tė armatosur hapėn zjarr kundėr njė makine nė tė cilėn ndodhej njė grua qė punonte si pėrkthyese pėr personelin ushtarak amerikan. Njė person u vra, por ka njoftime kundėrthėnėse nėse viktima ishte vetė pėrkthyesja apo njė nga tė afėrmit e saj.
 
 
Sipas njė ankete nė Irak, 56% jetojnė mė mirė
 
Bagdad, 17 mars 2004 - Sipas njė ankete tė opinionit publik, organizuar nga grupe tė mediave perėndimore, 56 pėrqind e irakianėve thonė se tani jetojnė mė mirė sesa para luftės. Por mė pak se 50 pėrqind e tyre thonė se ishin dakord me luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara pėr pėrmbysjen e Sadam Huseinit.

Sipas anketės, ndėrsa shumė irakianė thanė se jetesa e tyre ėshtė pėrmirėsuar, 85 pėrqind mbeten tė shqetėsuar rreth gjendjes sė sigurisė. Pak mė shumė se 50 pėrqind e tė pyeturve u shprehėn kundėr pranisė sė forcave tė koalicionit, por vetėm 15 pėrqind e tyre thonė se kėto forca duhet tė largohen tani nga Iraku.

Shumica e irakianėve thanė se duan qė vendi i tyre tė jetė demokratik, i bashkuar dhe me njė qeveri qėndrore. Anketa e opinionit u organizua nga rrjeti televiziv amerikan ABC, rrjeti britanik BBC, dhe rrjeti gjerman ARD.
 
 
32 tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan
 
Islamabad, 17 mars 2004 - Pakistani njofton se tė paktėn 32 persona u vranė gjatė luftimeve tė ashpra pranė kufirit afgan midis forcave qeveritare paraushtarake dhe pjestarėve tė fiseve qė dyshohet se strehojnė luftėtarė tė al-Qaidės dhe talebanė afėr kufirit me Afganistanin.

Njė zėdhėnės ushtarak u tha gazetarėve nė Islamabad se 8 pjesėtarė tė forcave paraushtarake pakistaneze dhe 24 ekstremistė u vranė gjatė luftimeve. Tė paktėn 15 paraushtarakė u plagosėn. Zėdhėnėsi tha se pėrleshjet shpėrthyen sot nė mėngjes, kur trupat paraushtarake hynė nė njė fshat nė rajonin fisnor tė Vaziristanit jugor.
 
 
Bush bėn thirrje pėr unitet
 
Uashington, 17 mars 2004 - Presidenti Bush i ka bėrė thirrje aleatėve tė Amerikės tė rrinė tė bashkuar nė luftėn kundėr terrorizmit. Ai tha se vrasėsit gjakftohtė nuk duhen lejuar tė trondisin vullnetin e botės sė lirė.

Nė komentet e tij tė para, tė detajuara mbi sulmet me bomba nė Madrid ku 200 vetė humbėn jetėn, zoti Bush tha se kishte rėndėsi qė vendet tė vazhdonin tė ishin tė vendosura pėr tė bėrė qė terrorizmi tė mos fitojė.

"Unė mendoj se terroristėt do tė vrasin jetė tė pafajshme pėr tė bėrė botėn tė frikėsohet. Mendoj se ata janė vrasės gjakftohtė. Dua tė them se ata kanė vrarė njerėz tė pafajshėm pėr tė tronditur vullnetin tonė. Kjo ėshtė ēfarė ata duan tė bėjnė. Por ata kurrė nuk do tė trondisin vullnetin e SHBA-sė.
 
Ne i kuptojmė rreziqet. Dhe do tė punojmė me miqtė tanė pėr tė sjellė terroristėt para drejtėsisė. Ata nuk kanė vrarė vetėm nė Spanjė. Ata kanė vrarė nė SHBA. Ata vranė nė Turqi dhe nė Arabinė Saudite. Ata vrasin kudo qė munden. Dhe ka rėndėsi qė bota e lirė tė mbetet e fortė dhe e vendosur."

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>