|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Enver Hoxha i shkruan Fatos Nanos

 
 

 
   
17 mars 2004 / TN
 
Nga I. BUZALI

Mbi forcimin e rolit udhėheqės tė partisė nė tė gjitha fushat e jetės sė vendit
 
I dashur bir Fatos

Nuk tė kam shkruar shpesh, se kam menduar qė ti i di vetė mirė punėt e tua se tani nuk je mė ēilimi; je njė komunist i formuar nė botėkuptim, por tė them tė drejtėn dhe se kam pasur njė ndjenjė mosbesimi qė tani e tėrheq.
 
Siē e sheh dhe partia dmth. unė, i pranon fajet dhe bėn autokritikė. Ndonjėherė ama.
 
Ta kam ndjekur udhėn kėto di vjetėt e fundit. Zemra mal mė bėnej kur tė shihnja qė rendje nga fitorja nė fitorje. Nė fillim fitorjen e zgjedhjeve, pastaj fitorjen e lokaleve, fitorjen mbi grupin puēist tė Ilir Metės, fitorjen e Kongresit e plot e plot fitorje tė tjera.
 
Partia jonė kėshtu ka ecur gjithnjė, nga fitorja nė fitorje, si me mua, si me ti, e si me atė djalin e Kristaqit qė do lėmė prapa! More se mė erdhi nė hatėr ki kongresi i fundit.
 
A ē'mė gajase fare.
 
Po ku i keshe mbledhur tėrė ata malukatėr nė njė sallė.
 
Ta kam zili, pėr ideal tė partisė. Unė qė isha ai qė isha, nė fund tė fundit dhe aq derdimenė njėherėsh s'i bėra dot bashkė.
 
S'tė kishte lėnė gjė shoku Fatos, mė thanė.
 
T'i kish ngritur tė tėra.
 
Tėpkė.
 
Me tė thėna e me tė bėra.
 
Ashtu i merrnja dhe unė nga arat, nga bagėtitė.
 
Me shokėt e Birosė e morėm nė analizė kėtė qeverinė e re qė ngrite tani si me pahir.
 
Pėrgjithėsisht shokėt qenė tė mendimit se pėrzgjedhja ėshtė bėrė brėnda normave dhe brėnda vijės sė partisė. Edhe fidhi i kuq qė tė thashė mė lart ėshtė brėnda.
 
Pati vėrejtje tė vogla, po se mos jau vura veshin unė thua ti. Unė jam mė keq nga ti, a derėzi, pies shtatė a tetė, e bėj si di vetė!
 
Pati vėrejtje pėr shembull, pėr atė tė dhipllomacisė, Kaēo Islamin.

Ati e kishe Muhamet Kapllanin mo, pse s'e vure atė, e kishe gati.
 
Pastaj shokėt mė thanė qė me tė ke zenė njė shteg tjetėr.
 
Eh, u prish vatha jonė, ėshtė bėrė shtigje-shtigje, kė tė zėrė mė parė dhe i ziu udhėheqės.
 
Mirė more evlat po atė tė Arsimit, s'e ndėrroje dot mo, tė paktėn pėr sitė e botės ta kishe bėrė!
 
Edhe leshrat ai i kish akoma si njeri i egjėr, siē e keshė parė aherė kur e solli Shefqet Peēi nga Salaria.
 
Ē'tė tė thom, se mua mė bėnen ca si lėmsh kėta ministrat e tu, mo gas. I rreshtoj, mė dalin tepėr, i nėmėroj, mė dalin mangėt.
 
Them Naēi, Kaēi, Baēi.
 
Jo, mė thonė, ėshtė Koēi, Poēi, Doēi.
 
Stan me lepuj ke bėrė zotrote apo kabinet qeverrie?! Mė thosh Kadriu, pėr kėtė Kaēin, ē'e deshi atė, ai ėshtė zhyer deri nė grikė, mė tha. Ē'grikė mo tė plaēin sitė, ja ktheva.
 
Ku ka grikė ai. Nuk e sheh qė s'ka fare qafė.
 
Si tė thoni ju shoku Enver, tha firauni. Partia i di mė mirė kėto punė.
 
Nejse, dhe atė tė Mbrojtjes mirė e keshe zgjedhur. Pak tė leshtė, si Beqiri im. Tė leshtėt s'i bėjnė dėm njeriu. I heq kur tė duash, e jua vė kur tė duash, dėgjo mua ti, se jam i vjetėr.
 
Edhe ajo sovjetikja qė merret me Integrimin, mė gajas fare. E mo, ajo qė se ē'ka njė emėr kaurri qė s'mė vjen nė hatėr tani.
 
Atė e ke marrė pėr tė rregulluar pėrqindjen e pjesėmarrjes sė grave nė qeveri ti, e di unė.
 
Ah, kopili i Thanasit ē'ta ka prerė mėndja hollė! Po ki Fatmiri mo, ai i rinisė sė Tiranės ėshtė, se m'u duk si surrat i njohur.
 
Vinte mė jepte lule nė 1 maj ki mua mo? Nejse ini ėshtė ai, ini. Ini do jetė se s'bėn, se s'i hin nė punė njeriu tjetėr ai, dėgjo mua ti.
 
Tė fala tė gjithė shokėve tė partisė qė janė lart, Gramozit, Namikut, Edi Ramės, Luan Memushit, Sinan Llapushit, Dash Pezės, Poēit, Koēit, Toēit, Muēit, Naēit, Baēit, Kaēit, mor po tė gjithėve, kė tė pjekėsh iu dėrgoj selam e i puth fort me tė ngjitur.
 
Juaji: Enver Hoxha
 
Ferr, rrethi i shtatė
 
Mė 14.03.2004, ora 5 pasdite


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.