|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Udhėheqja komunale e Mitrovicės shpreh indinjatė tė thellė pėr vdekjen tragjike tė dy fėmijėve nė Ēabėr

 
 

 
Mitrovicė, 17 mars 2004 / TN / Hysni SYLA - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi dhe kryeshefi i Ekzekutivit Mustafė Pllana, kanė shpreh indinjatė tė thellė pėr ngjarjen tragjike qė ka ndodhur tė martėn pasdite nė Ēabėr, ku si pasojė e kėrcnimit dhe ndejkjes nga ekstremistė serbė, kanė humbur jetėn nė lumin Ibėr dy fėmijė, ndėrkohė qė pėr fatin e njė fėmije tjetėr nuk dihet ende asgjė.
 
Udhėheqėsit komunal kanė qėndruar mbrėmė nė fshatin Ēabėr me ē’rast kanė vizituar familjet e viktimave, si dhe kanė biseduar me udhėheqėjen e fshatit, tė cilėve u kanė shprehur dhembjen dhe pikllimin e qytetarėve tė komunės me rastin e kėsaj ngjarje tronditėse.
 
Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės, Ibrahimi dhe Pllana, kanė dėnuar nė vendin e ngjarjes ashpėr veprimin e ekstremistėve serbė, si pasojė e tė cilit ka ardhur deri te tragjedia e rėndė dhe kanė kėrkuar nga organet kompetente pėr siguri e rend qė tė fillojnė menjėherė hetimet pėr kapjen dhe nxjerrjen para organeve tė drejtėsisė tė personave pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi.
 
Zėvendėskryetari Musel Ibrahimi dhe kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana, kanė kėrkuar nga familjarėt e viktimave dhe nga gabrasit qė tė ruajnė gjėaftohtėsinė nė kėto momente tė rėnda, nė mėnyrė qė organet kompetente tė kryejnė punėn e tyre ashtu si duhet, si dhe u kanė ofruar ndihmėn eventuale pėr tejkalimin e gjendjes sė ėrijuar.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>