|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Komiteti pėr Politikė dhe Financa i KK, ka mbajtur mbledhje tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn ka  shqyrtuar gjendjen e rėndė nė komunė

 
 

 
   
Pėr shkak tė pėrdorimit tė armėve tė zjarrit nga ekstremistėt serbė dhe tė pėrdorimit tė gazit lotsjellės e tė plumbave tė gomės nga KFOR-i dhe policia, kanė vdekur gjashtė qytetarė, janė plagosur rėndė 15 dhe lehtė rreth 100 sish, kurse ndihmėn e mjekut e kanė kėrkuar edhe mbi 200 tė tjerė.
  
Mitrovicė, 17 mars 2004 / TN / H. SYLA - Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės, ka mbajtur mbledhje tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn ka  shqyrtuar gjendjen e krijuar, si pasojė e protestave qė i filluan nxėnėsit e shkollave tė mesme pėr shkak ngjarjes tragjike, kur tre fėmijė shqiptarė tė Ēabrės, duke ikur nga disa ekstremistė serbė qė po i ndiqnin, gjetėn vdekjen nė lumin Ibėr.
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa vlerėson se protestat e nxėnėsve nė mėngjes, ishin tė qeta, por kėto kanė degjeneruar rreth orės 10,00, pėr shkak tė reagimit tė papėrshtatshėm tė pjestarėve tė KFOR-it dhe tė policisė, ndaj njė grupi tė vogėl nxėnėsish qė ishin tubuar afėr urės kryesore, duke pėrdor gaz lotėsjellės me koncentrim tė fortė.
 
Anėtarėt e Komitetit pėr Politikė dhe Financa, poashtu kanė konstatuar se pezmi i qytetarėve ėshtė grumbulluar edhe para ngjarjes tragjike nė Ēabėr, pėr shkaė tė mosveprimit tė UNMIK-ut pėr tė ushtruar pushtetin e vet tė mirėfilltė nė tėrė territorin e komunės dhe tė tolerimit tė veprimeve tė ekstremistėve serbė nė pjesėt tjera tė vendit, prandaj edhe ka ardhur deri tek zhvillimet e kėtilla destabilizuese me pasoja tė rėnda pėr qytetarėt dhe qytetin.
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa bėnė tė ditur se edhe pėrkundėr masave qė ka ndėrmarrė dhe apelit drejtuar qytetarėve pėrmes RTV Mitrovicės, transmetimet e sė cilės i ka ndėrpre UNMIK-u, pa dhėnė ndonjė arėsye, nuk ka arritur qė t’i ndėrpres protestat, pėr shkak se KFOR-i dhe policia nuk ofruan mundėsinė e bashkėpunimit me institucionet legjitime tė pushtetit lokal dhe arritjen eventuale tė ndonjė marrėveshjeje pėr ndėrprerjen e trazirave.
 
Nė mbledhjen e KPF u konstatua se nė protestat e dhunshme, pėr shkak tė pėrdorimit tė armėve tė zjarrit nga ekstremistėt serbė dhe tė pėrdorimit tė gazit lotsjellės e tė plumbave tė gomės nga KFOR-i dhe policia, kanė vdekur gjashtė qytetarė, janė plagosur rėndė 15 dhe lehtė rreth 100 sish, kurse ndihmėn e mjekut e kanė kėrkuar edhe mbi 200 tė tjerė.
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa  bėnė tė ditur se pėr tė qetėsuar gjendjen nė komunė, ka kėrkuar ndihmėn e institucioneve tė vendit, tė Presidencės, Parlamentit, Qeverisė dhe tė TMK-sė, duke i lutur kėto qė tė jenė nė kontakt edhe me kryeadministratorin e Kosovės Hari Hollkeri dhe komandantin e KFOR-it, Kamerhof.
 
Nė fund, anėtarėt e Komitetit pėr Politikė dhe Financa, kanė kėrkuar nga faktorėt ndėrkombėtarė pėrgjegjės pėr siguri nė komunė, qė tė shtojnė masat pėr mbrojtjen me vendosmėri tė popullatės joserbe nė pjesėn veriore tė qytetit, me qėllim qė tė mos ndodhin masakra sikur ato tė viteve tė mėparme tė paslutės.
 
Nė kėtė mbledhje tė KPF u vendos qė tė enjtėn, mė 18.03.2004, nė orėn 13,00, tė mbahet mbledhja e jashtėzakonshme e Kuvendit tė Komunės, nė tė cilėn do tė debatohet pėr gjendjen e krijuar dhe pėr masat qė duhet ndėrmarrė pėr stabilizimin e saj.   


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.