|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės: Ftojmė qytetarėt tanė pėr gjakftohtėsi dhe tė angazhohen tej mundėsive tė tyre pėr tė kontribuar pėr stabilizimin e gjendjes

 
 

 
Prishtinė, 17 mars 2004 / TN / BIK - Jemi thellė tė tronditur dhe tė indinjuar me tėrė atė qė ndodhi dhe ende ėshtė duke vazhduar nė Mitrovicė dhe nė lokalitete tė tjera nė Kosovė, gjendje kjo e cila rezultoi me disa tė vrarė e tė plagosur.
 
Prandaj, me qėllim tė ruajtjes sė qetėsisė dhe paqes, me qėllim tė mosderdhjes sė gjakut edhe mė tej, sepse edhe ashtu ky popull mjaft ka derdhur gjak, ftojmė qytetarėt tanė pėr gjakftohtėsi dhe tė angazhohen tej mundėsive tė tyre pėr tė kontribuar pėr stabilizimin e gjendjes.
 
Megjithė provokimet dhe gjendjen e rėndė nė tė cilėn ndodhemi, apelojmė tek popullata e gjerė qė maksimalisht tė kontribuojė nė uljen e tensionit, nė vėnien e rendit dhe sigurisė.
 
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės kėrkon nga organet kompetente tė rendit, nė veēanti nga policia  e UNMIK-ut dhe KFOR, qė tė jenė nė nivel tė detyrės, tė kryejnė misionin e tyre–t’u afrojnė qytetarėve siguri dhe qetėsi nė tėrė vendin tonė dhe njėherit apelojmė qė qytetarėt t’i trajtojnė nė mėnyrė tė njėjtė dhe tė barabartė.
 
Kėrkojmė, gjithashtu, nga Policia e UNMIK-ut qė sa mė parė tė ndėrmerr masat e duhura pėr lirimin e tė gjitha rrugėve tė Kosovės ndėrkaq nga KFOR-i qė tė ndalojė hyrjen e bandave kriminale, tė cilėt  vetėm vrasin njerėz dhe shkaktojnė destabilizim. Pėr ne ėshtė e pakuptueshme se si UNMIK-u, KFOR-i, OSBE-je dhe mekanizma tė tjerė vazhdojnė tė tolerojnė ekzistimin e strukturave paralele serbe.
 
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės kėrkon nga institucionet tona mė tė larta: nga Presidenti, nga Kuvendi, nga Qeveria dhe tė tjera qė nė momentet e vėshtira dhe tė rėnda tė jenė maksimalisht vigjilent dhe ta orientojnė popullin ashtu siē duhet.
 
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės ju shpreh ngushllimet mė tė thella familjeve dhe tėrė fshatit Ēabėr pėr humbjen e mė tė dashurve tė tyre. Gjithashtu, ju shpreh ngushėllime edhe familjeve tė tė vdekurve tjerė sot nė Mitrovicė.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.