|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 16 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dėnon plagosjen e tė riut serb

 • Kryeministri Rexhepi dėnon sulmin ndaj njė serbi nė njė fshat afėr Prishtinės

 • Admirali Xhonson tha se pavarėsisht nga angazhimet e NATO-s edhe nė pjesė tė ndryshme tė botės, Kosova mbetet prioritet

 • Pjesėtarėt e KFOR-it shpėtojnė nga linēimi Bahti Miftarin nė Ēagllavicė

 • Nė maj mund tė bėhet nėnshkrimi i kontratės kolektive

 • Nė Prishtinė u mbajt njė protestė kundėr arrestimeve tė eprorėve tė TMK-sė

 • Njė grup serbėsh tė Graēanicės sulmuan sot disa qytetarė shqiptarė

 • Banorėt e lagjes sė Spitalit dhjetė ditėve pa ujė tė pijes

 • Nesėr nė Prishtinė LDK-ja organizon njė protestė paqėsore kundėr dhunės

 • Rreth 300 minatorėt e "Trepēės" nuk pranuan ofertėn qė tė fillojnė punėn grupe-grupe

 • Agjencia per Regjistrimin e Bizneseve shėnoi njėvjetorin e punės

 • Biblioteka Kombėtare e Universitare nėnshkroi njė marrėveshje me Kompaninė "Ex Libris"

 • Komuniteti ēam kėrkon nga Parlamenti shqiptar qė tė votojė pėr njohjen e ēėshtjes sė tyre nga autoritetet e Greqisė

 • Banka Botėrore ėshtė e gatshme tė ndajė mjete pėr ndėrtimin e koridorit Durrės-Kukės-Morinė

 • VMRO DPMNE paraqiti kandidatin pėr president tė Maqedonisė

 • Shtatė tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan

 • Kolin Pauell lavdėron Indinė dhe Pakistanin

 • Nė Irak vriten 4 pjesėtarė tė Misionit ndėrkombėtar baptist

 • Nga shpėrthimi i gazit nė Rusi kanė vdekur 15 persona dhe rreth 50 tė tjerė ndodhen nėn rrėnoja

 • Nga forcat saudite ėshtė njė lider i Al Kaidės me pseudonimin "poet"

 • Tetė vetė tė vdekur dhe rreth 50 tė tjerė ndodhen nėn rrėnoja nga shpėrthimi i gazit nė Rusi

 • Nė luftimet ndėrmjet forcave pakistaneze dhe luftėtarėve tė fiseve, janė vrarė 5 persona

 • Nga njė shpėrthim gazi nė Rusi kanė humbur jetėn 4 persona

 • Nga Guatanamo janė liruar 23 afganė dhe 3 pakistanezė

 • Policia spanjolle ka identifikuar 6 marokenė si autorė tė shpėrthimeve nė Madrid

 • Nė Mosul ėshtė vrarė njė grua irakiane pėrkthyese

 • Irak: nė qytetin Mosul vriten tre civilė amerikanė

 • Zapatero tha se lufta nė Irak dhe pushtimi aktual i atij vendi ėshtė njė katastrofė

 • Irakianėt optimistė pėr tė ardhmen

 
  
Presidenti Rugova dėnon plagosjen e tė riut serb
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e dėnon plagosjen e tė riut tė nacionalitetit serb, Jovica Iviq, qė ndodhi tė hėnėn mbrėma nė Ēagllavicė tė Prishtinės.

Presidenti kėrkon qė ky akt kriminal tė hetohet dhe pėrgjegjėsit tė nxirren para drejtėsisė.

Presidenti i Kosovės thekson se duhet tė ketė siguri pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, ndėrsa incidentet kriminale duhet tė hetohen nga organet pėr zbatim tė ligjit. Nė pritje tė kėsaj, tė gjithė qytetarėt duhet tė sillen nė pėrputhje me dispozitat pėr sundim tė ligjit.
 
 
Kryeministri Rexhepi dėnon sulmin ndaj njė serbi nė njė fshat afėr Prishtinės
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Edhe gjatė ditės sė sotme rruga Prishtinė- Shkup vazhdon tė jetė e bllokuar nga serbėt lokalė pėr shkak se mbrėmė me armė zjarri ėshtė plagosur njė serb nė Llapnasellė, pesė km larg Prishtinės.

Atje ndodhen forca tė KFOR-it, tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė pėr tė penguar ndonjė incident eventual ndėrmjet qytetarėve.

Sulmin mbi njė pjesėtar tė kombėsisė serbe e ka dėnuar edhe kryeministri Bajram Rexhepi, duke e quajtur akt kriminal. Aktet e tilla nuk i shėbejnė paqes dhe zhvillimit tė demokracisė nė Kosovė dhe autorėt e sulmeve tė tilla duhet tė nxirren para derjtėsisė, thuhet nė njė deklaratė tė Bajram Rexhepit, duke kundėrshtuar njėherit bllokimin e rrugėve.
 
 
Admirali Xhonson tha se pavarėsisht nga angazhimet e NATO-s edhe nė pjesė tė ndryshme tė botės, Kosova mbetet prioritet
 
   
Prishtinė, 16 mars 2004 - Komandanti i krahut jugor tė NATO-s admirali Gregori Xhonson gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Prishtinė ka thėnė se trupat e NATO-s do tė mbesin tė pėrkushtuara nė Kosovė pėr vendosjen e njė ambienti tė qetė pėr tė gjithė qytetarėt. Kėshtu u shpreh admirali Xhonson nė fund tė vizitės nė Prishtinė. Ai ka theksuar se pavarėsisht nga angazhimet e NATO-s edhe nė pjesė tė ndryshme tė botės, Balllkani, pėrfshirė kėtu Kosovėn mbetet prioritet.

Nė njė takim qė Presidenti Rugova pati me admiralin Xhonson, e ka njoftuar atė me tė arritura dhe objektivat e institucioneve tė Kosovės. Presidenti Rugova ka thėnė se gjendja e sigurisė nė Kosovė nė pėrgjithėsi ėshtė mė e mirė dhe shtoi se ka incidente, sikur kėto ditėve tė fundit, por sė bashku me KFOR-in, UNMIK-un dh SHPK-nė do tė merren masa qė tė kjijohet njė ambient mė i sigurt, tha presidenti Rugova.
 
Ai nėnvizoi gjithashtu edhe pėrmbushjen e standardeve, duke insistuar nė njohjen formal etė pavarėsisė sė Kosovės. "Kjo do tė pėrshpejtonte proceset e brendshme dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė botės", tha Presidenti Rugova.
 
Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri, pas takimit me admiralin Xhonson tha se nė kėtė vjeshtė nė Kosovė do tė mbahen zgjedhjet parlamentare dhe theksoi se kėto zgjedhje duhet tė zhvillohen nė njė atmosferė tė qetė. Ai tha se pėr kėtė falenderon profesionalizmin e forcave paqeruajtėse tė cilat janė tė gatshme tė vendosin sigurinė nė gjithė Kosovėn dhe pėr ēdo kė, tha z. Holkeri.

Poashtu Xhonson ėshtė takuar edhe me Kryeministrin Bajram Rexhepi.

"Jam i informuar pėr disa shpėrthime dhe bomba tė vendosura nė Prishtinė nė vende tė ndryshme, deri te rezidenca e Presidentit Ibrahim Rugova. Unė dua t'i siguroj qytetarėt e Kosovės dhe ta bėj shumė tė qartė se kėto veprime janė tė papranueshme dhe NATO-ja nuk do tė tolerojė gjėra tė kėtilla, ngase kėto shpėrthime ishin tė drejtuara jo vetėm kundėr komunitetit ndėrkombėtar nė Kosovė por edhe kundėr presidentit Rugova", ka theksuar admirali Gregori Xhonson.
 
Ai shtoi se kėto dukuri janė pengesa edhe pėr implementimin e standardeve pėr Kosovėn. Aktet e tilla duhet ndaluar edhe pėr faktin, ngase ato po dėmtojnė edhe progresin, qė ėshtė arritur nė Kosovė gjatė pesė vjetėve tė pasluftės. Admirali Xhonson ka premtuar angazhimin e KFOR-it edhe nė garantimin e zgjedhjeve tė lira, tha Xhonson.

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Juglindore, admirali Gregori Xhonson tha se forcat paqerujatėse nuk do tė aplikojnė masa shtesė tė sigurisė nė Kosovė, por ato do tė jenė vigjilente nė kryerjen e detyrave tė tyre. Ai shtoi se gjendja nė Kosovė mbetet stabile dhe Kosova renditet ndėr vendet me njė shkallė tė kėnaqshme tė sigurisė.
 
 
Pjesėtarėt e KFOR-it shpėtojnė nga linēimi Bahti Miftarin nė Ēagllavicė
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Serbėt lokalė nė fshatrat Graēanicė, Ēagllavisė afėr Prishtinės mbrėmė dhe sot kanė shkaktuar disa incidente, duke sulmuar autoveturat e shqiptarėve qė kalonin rrugės dhe shtėpinė e njė shqiptari.
 
Serbėt kanė sulmuar shtėpinė e Bahti Miftarit skaj Ēagllavicės, duke thyer xhamat e derės dhe tė dritareve, gjoja se nga ajo shtėpia dikush ka shtėnė me armė! Pjesėtarėt e KFOR-it e kanė nxjerrė pronarin e shtėpisė dhe e kanė shpėtuar nga linēimi.

Ndryshe fshati Llapnasellė, ku ėshtė plagosur njė i ri serb, ėshtė etnikisht i pastėr dhe ėshtė i banuar vetėm nga serbėt dhe bėn pėr tė dyshuar se kush e ka plagosur atė, ndonėse serbėt apriori kanė akuzuar shqiptarėt.
 
 
Nė maj mund tė bėhet nėnshkrimi i kontratės kolektive
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Nė njė takim tė Kėshillit konsultativ trepalėsh mes Qeverisė, BSPK-sė dhe OEK-sė ėshtė arritur pajtimi qė mė 12 maj tė jetė gati teksti pėr nėnshkrimin e kontratave kolektive. Poashtu palėt kanė rėnė dakord qė tė bėhet pensionimi i parakohshėm, ndonėse nuk janė pėrcaktuar krejtėsisht ēėshtjet, duke lėnė mundėsinė qė grupi i punės dhe Ministria e Punės tė hartojnė njė ligj pėr pensionimin e parakohshėm.

Nė emėr tė Qeverisė, ministri i Punės Ahmet Isufi tha se duhet tė bėhet dallimi nė mes tė pensionistėve tė cilėt kanė kontribuar nė fondin pensional dhe atyre qė marrin pensionin nė bazė tė moshės e qė nuk bazohet nė kontributet e mėhershme.

Nė kėtė takim tė Kėshillit Trepalėsh ėshtė arritur pajtimi qė tė pėrgatitet teksti pėr "paktin social" si propozim orientues pėr dy vjet, tha Isufi.

U tha gjithashtu se kontrata kolektive ėshtė njė marrėveshje nacionale nė nivel tė Kosovės e cila pėrfshin tė gjitha kategoritė e punėtorėve nė ekonominė shoqėrore dhe private, ndėrkohė qė ajo pėr sektorin publik ende ėshtė nė shqyrtim e sipėr.
 
 
Nė Prishtinė u mbajt njė protestė kundėr arrestimeve tė eprorėve tė TMK-sė
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Sot nė Prishtinė dhe nė qytete tė tjera tė Kosovės, nė organizim tė shoqatave tė dala nga lufta, po mbahen protesta kundėr arrestimeve tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė e tani eprorė tė TMK-sė.

Nė protestėn e organizuar nė Prishtinė u tha se pjesėmarrėsit janė mbledhur pėr tė shprehur revoltėn e tyre kundėr politikės sė UNMIK-ut dhe politikės sė gabuar tė institucioneve tė Kosovės qė po ndėrmarrin veprime kundėr vlerave tė luftės ēlirimtare.
 
Folėsit thanė se po bėhen abuzime nė emėr tė drejtėsisė dhe se ende po veprojnė shėrbimet e UDB-sė e tė policisė serbe. U tha poashtu se po pėrdoret gjykata e Hagės pa kurrfarė bazash.

Gjithashtu gjatė protestės u kėrkua nga UNMIK-u tė rishqyrtojė politikėn e tij ndaj Kosovės dhe ndaj luftės sė UĒK-sė dhe tė mos merret me arrestimet e pėrgatitura nga ata qė i ka luftuar UĒK.
 
 
Njė grup serbėsh tė Graēanicės sulmuan sot disa qytetarė shqiptarė
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Sot, nė Graēanicė nė orėn 7:20 tė mėngjesit, disa qytetarė serbė sulmuan Ramiz Bytyēin nga fshati Shashkoc i Prishtinės, derisa ai po udhėtonte me kombibusin e tij pėr nė Prishtinė, pėr t'i bartur arsimtarėt nga Prishtina pėr t'i dėrguar ata nė shkollat fillore nė Kishnicė e Shashkoc.

Serbėt lokalė kėtė sulm e kanė bėrė nė shenjė hakmarrjeje pėr plagosjen e mbrėmshme tė njė serbi nė fshatin Llapnasellė.

Ramiz Bytyēi tha se grupi i serbėve e kishte gjuajtur kombibusin e tij me gurė dhe gjatė kėsaj kohe lėndime tė lehta kanė pėsuar dy udhėtarė, njėri nga tė cilėt quhet Mehmet Emiri.

Po ashtu z. Bytyēi tha se pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės nė Graēanicė nuk janė tė interesuar qė t'i parandalojnė eksceset e serbėve. Ndonėse ai rastin e ka paraqitur nė stacionin policor nė Graēanisė, pjesėtarėt e kėtushėm tė SHPK-sė atė e kanė pritur me pėrbuzje.

Ramiz Bytyēi njė kontratė njėvjeēare me Kuvendin Komunal tė Prishtinės pėr bartjen e arsimtarėve nga Prishtina nė Kishnicė e Shashkoc dhe anasjelltas.
 
 
Banorėt e lagjes sė Spitalit dhjetė ditėve pa ujė tė pijes
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Nga 16 deri mė 25 mars tė kėtij viti nė Lagjen e Spitalit, pėrkatėsisht nė rr. "Muharrem Fejza" nė Prishtinė do tė ndėrpritet rrjeti i ujėsjellėsit, pėr shkak se nė kėtė lagje ėshtė duke u punuar rrjeti i ri i ujėsjellėsit.

Ndėrmarrja e ujėsjellėsit "Prishtina", banorėt e kėtushėm do t'i furnizojė me ujė me anė tė cisternave dy herė nė ditė dhe luten qytetarėt e kėtushėm qė pėr larje t'i pėrdorin puset e tyre.
 
 
Nesėr nė Prishtinė LDK-ja organizon njė protestė paqėsore kundėr dhunės
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Lidhja Demokratike e Kosovės, sesėr, mė 17 mars, nė orėn 12:00 nė Prishtinė organizon njė protestė paqėsore. Kjo protestė organizohet si reagim ndaj sulmit me bombė mė 12 mars kundėr institucionit tė Presidentit tė Kosovės dhe kundėr dhunės dhe akteve tė tjera kriminale, qė po e rrezikojnė sigurinė, tė ardhmen dhe pavarėsinė e Kosovės.

Sulmi i 12 marsit nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė, Ibrahim Rugova, ėshtė dėnuar njėzėrit si njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės dhe kundėr angazhimeve shtetformuese, lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.
 
 
Rreth 300 minatorėt e "Trepēės" nuk pranuan ofertėn qė tė fillojnė punėn grupe-grupe
 
Stan Tėrg, 16 mars 2004 - Rreth 300 minatorė tė "Trepēės", tė cilėt kanė mbetur tė papėrfshirė nė punė dhe nuk kanė pėrfituar pensionimin e parakohėshėm, nuk pranuan dje ofertėn e stafit menaxhues qė tė fillojnė punėn grupe-grupe.
 
Siē ishin marrė vesh para dy javėsh me zyrtarėt udhėheqės, minatorėt u tubuan dje nė lokalet e Minierės nė Stan Tėrg me ē'rast janė njoftuar pėr mėnyrėn e aktivizimit tė tyre nė punė nga Miftar Hyseni menaxher i minierės dhe Nazmi Mikullovfci menaxher i kombinatit "Trepēa".
 
 
Agjencia per Regjistrimin e Bizneseve shėnoi njėvjetorin e punės
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Agjencia per Regjistrimin e Bizneseve dhe markės tregtare qė funksionon nė kuadėr tė Ministrisė sė Industrisė dhe Tregtisė dje nė njėvjetorin e fillimit tė punės bėri prezentimin e aktivitetit tė deritashėm. Me kėtė rast kryeshefi i kėsaj agjencie Haxhi Ramaj tha se gjatė njė viti ky Agjencion ka pėrmbyllur punėn tė cilėn e bėnte administrata e UNMIK-ut dhe njėsia pėr regjistrim tė bizneseve deri mars tė vitit 2003.
 
Ai nėnvizoi se deri mė tash bizneset e reja tė riregjistruar janė mbi 29 mijė ndėrkaq bizneset e shuara pėr shkaqe tė ndryshme janė 823. Sipas z. Ramaj, Agjencia ka punuar nė mėnyrė shumė korekte dhe nė pajtim me dispozitat ligjore nė fuqi.
 
 
Biblioteka Kombėtare e Universitare nėnshkroi njė marrėveshje me Kompaninė "Ex Libris"
 
Prishtinė, 16 mars 2004 - Biblioteka Kombėtare e Universitare e Kosovės nėnshkroi dje njė marrėveshje me Kompaninė "Ex Libris" nga Izraeli me selin nė Londėr nėpėrmjet sė cilės hyn nė sistemin elektronik bibliotekar nga muaji prill i kėtij viti.

"Biblioteka Kombėtare e Universitare e Kosovės nė kėtė mėnyrė po hynė nė mesin e bibliotekave mė tė njohura anekėnd botės, tė cilat e kanė instaluar kėtė sistem", tha nė fjalėn e tij drejtori i kėsaj biblioteke Salih Bashota me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjes ndėrmjet Bibliotekės Kombėtare e Universitare me Kompaninė izraelite "Ex Libris" do tė hyjė nė botėn e informacionit dhe tė komunikimit modern si partnere e barabartė me bibliotekat nacionale evropiane e mė gjerė.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i kompanisė "Ex Libris" duke folur pėr veprimtarinė e saj ndėr tė tjera tha se Biblioteka Kombėtare e Universitare duhet tė arrijė njė zhvillim tė dukshėm nė aspektin e informatikės.
 
 
Komuniteti ēam kėrkon nga Parlamenti shqiptar qė tė votojė pėr njohjen e ēėshtjes sė tyre nga autoritetet e Greqisė
 
Tiranė, 16 mars 2004 - Komuniteti ēam nė Shqipėri protestoi dje pėrpara Parlamentit, duke kėrkuar prej deputetėve qė tė votojnė pro-Rezolutės sė inicuar nga Partia e Ballit Kombėtar pėr njohjen e ēėshtjes ēame prej autoriteteve tė Greqisė, si hap i parė pėr njohjen e pronave tė tyre.
 
Protesta e detyroi byronė parlamentare qė tė kėrkojė njė interpelancė tė ministrit tė Punėve tė Jashtme Kastriot Islami pėr ēėshtjen ēame pėrpara se tė ndėrmerret votimi pėr Rezolutėn.

Protestuesit pastaj u zhvendosėn para Ambasadės greke me parullat drejtuar autoriteteve tė Athinės pėr tė njohur ēėshtjen ēame dhe pėr tė respektuar tė drejtat e njeriut.
 
 
Banka Botėrore ėshtė e gatshme tė ndajė mjete pėr ndėrtimin e koridorit Durrės-Kukės-Morinė
 
Tiranė, 16 mars 2004 - Drejtues tė Bankės Botėrore pohuan se janė tė gatshėm qė nė mėnyrė tė pėrpjestuar me Qeverinė shqiptare dhe me investitorėt privatė tė ndajnė mjete pėr ndėrtimin e koridorit Durrės - Kukės - Morinė. Banka Botėrore ka ofruar njė kredi prej 30 milion dollarėsh pėr ndėrtimin e kėsaj rruge, e cila ėshtė nė fazė parapėrgatitore dhe implementimi i fondit fillon nė muajin qershor tė kėtij viti.
 
 
VMRO DPMNE paraqiti kandidatin pėr president tė Maqedonisė
 
Shkup, 16 mars 2004 - Sashko Kedev do tė jetė kandidati presidencial i partisė mė tė madhe opozitare tė Maqedonisė, VMRO DPMNE, u vendos mbrėmė nė konventėn e kėsaj partie nė Shkup. Ndėrkohė pritet qė partia nė pushtet, Lidhja Social-Demokrate tė zgjedhė kandidatin e saj tė mėrkurėn.

Mė herėt kandidaturat e tyre i kanė paraqitur Arbėr Xhaferi i Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH), Gėzim Osdreni i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) dhe Lube Boshkovski, si kandidat i pavarur.
Ministria e Drejtėsisė bėri tė ditur se deri mė tani tetė kandidatė kanė filluar mbledhjen e 10 mijė nėnshkrimeve qė janė tė nevojshme pėr tė qenė kandidat presidencial.
 
 
Shtatė tė vrarė nė kufirin pakistano-afgan
 
Islamabad, 16 mars 2004 - Zyrtarėt ushtarakė pakistanezė thanė se tė paktėn 7 persona u vranė gjatė luftimeve tė ashpra midis forcave tė sigurimit dhe pjestarėve tė fiseve qė dyshohet se strehojnė luftėtarė tė al-Kaidės dhe talebanė afėr kufirit me Afganistanin.
 
Njė zėdhėnės ushtarak u tha gazetarėve nė Islamabad se katėr paraushtarakė dhe tre ekstremistė, pėrfshirė njė luftėtar tė huaj, u vranė gjatė luftimeve. Ai tha se luftimet shpėrthyen sot nė mėngjes, kur trupat paraushtarake hynė nė njė fshat afėr qytetit Wana, nė rajonin fisnor tė Vaziristanit jugor.
 
 
Kolin Pauell lavdėron Indinė dhe Pakistanin
 
Nju Delhi, 16 mars 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, lavdėroi Indinė dhe Pakistanin lidhur me pėrpjekjet pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve tė tyre tė vjetra rreth Kashmirit.

Pauell i bėri kėto komente sot pėr gazetarėt nė Delhi pas bisedimeve me ministrin e Jashtėm indian Jashuant Sihna. Ai tha se ishte i kėnaqur pėr faktin qė numri i separatistėve myslimanė qė kalojnė nė Kashmirin indian ka rėnė ndjeshėm.

Pauell tha se do tė diskutojė pėr kėtė ēėshtje me Presidentin pakistanez Pervez Musharraf gjatė ndalesės tjetėr tė turneut nė Azinė Jugore.

Sekretari Pauell tha se ka gjithashtu nė plan tė kėrkojė nga zyrtarėt pakistanezė mė shumė informacione mbi rrjetin e pėrhapjes sė armėve bėrthamore tė kryesuar nga shkencėtari pakistanez Abdul Kadeer Khan.
 
 
Nė Irak vriten 4 pjesėtarė tė Misionit ndėrkombėtar baptist
 
Mosul, 6 mars 2004 - Tre amerikanė, pjesėtarė tė Misionit ndėrkombėtar baptist nė Irak, janė vrarė dje me armė zjarri nė Mosul, kurse dy tė tjerė janė plagosur nga njė automjet nė lėvizje, ka bėrė tė ditur ky Mision, njofton Rojter.
 
Ata kishin qenė nė Irak "pėr tė hulumtuar nevojat pėr projekte tė ndihmave humanitare nė pjesėn veriore tė Irakut". Sipas njoftimeve mė tė reja tė AP-sė, njėri nga baptistėt e plagosur ka vdekur sot (e martė), kėshtu qė nga sulmi i djeshėm klanė vdekur katėr baptistė.
 
 
Nga shpėrthimi i gazit nė Rusi kanė vdekur 15 persona dhe rreth 50 tė tjerė ndodhen nėn rrėnoja
 
Arkangelsk, 16 mars 2004 - Ekipet e shpėtimit kanė nxjerrė trupat e pajetė tė 15 personave, ndėr tė cilėt dy fėmijė, nga rrėnojat e ndėrtesės shumėkatėshe nė qytetin rus Arkangelsk, por besohet se nėn rrėnoja ndodhen edhe rreth 50 tė tjerė, njofton Rojter. Nė shpėrthimin e gazit qė ndodhi sot herėt nė mėngjes ėshtė shkatėrruar plotėsisht njė pjesė e ndėrtesės nėntėkatėshe nė tė cilėn ndodheshin 36 banesa. Deri tash janė shpėtuar 22 persona tė gjallė.
 
 
Nga forcat saudite ėshtė njė lider i Al Kaidės me pseudonimin "poet"
 
Riad, 16 mars 2004 - Njė militant jemenas, i vrarė dje sė bashku me njė militant tjetėr, sauditin Ibrahim bin Abdul Aziz, nė njė shkėmbim zjarri me forcat e sigurimt saudit, ka qenė udhėheqės i operacioneve tė Al Kaidės nė Arabinė Saudite dhe vendet e tjera tė Gjirit, kanė bėrė tė ditur burimet saudite tė sigurimit, njofton AFP.
 
Militanti i vrarė ėshtė identifikuar tė jetė Abu Hazim al-Shair, i njohur edhe si Kahlid Ali Haxh dhe me pseudonimin "poet", kanė thėnė zyrtarėt. "Ai ishte njė figurė shumė e rėndėsishme e Al Kaidės nė Arabinė Saudite" , ka thėnė njė zyrtar antiterrorist saudit. Ai ishte i dyshimtė tė ketė dhėnė urdhėr pėr sulmet nė Riad, ku u vranė 52 njerėz nė maj dhe nėntor 2003, citohet tė ketė thėnė njė burim tjetėr.
 
 
Tetė vetė tė vdekur dhe rreth 50 tė tjerė ndodhen nėn rrėnoja nga shpėrthimi i gazit nė Rusi
 
Arkangelsk, 16 mars 2004 - Ekipet e shpėtimit kanė nxjerrė trupat e pajetė tė 8 personave nga rrėnojat e ndėrtesės shumėkatėshe nė qytetin rus Arkangelsk, por besohet se nėn rrėnoja ndodhen edhe rreth 50 tė tjerė, ka bėrė tė ditur Ministria ruse pėr situata emergjente. Ndėr kohė rreth njėzet tė mbijetuar janė transferuar nė spoital.

Nė shpėrthimin e gazit qė ndodhi sot nė herėt nė mėngjes ėshtė shkatėrruar plotėsisht njė pjesė e ndėrtesės nėntėkatėshe nė tė cilėn ndodheshin 36 banesa.
 
 
Nė luftimet ndėrmjet forcave pakistaneze dhe luftėtarėve tė fiseve, janė vrarė 5 persona
 
Vana, Pakistan, 16 mars 2004 - Forcat paramilitare pakistaneze kanė sulmuar sot (e martė) luftėtarėt e fiseve, qė u kanė dhėnė strehim militantėve tė Al Kaidės afėr kufirit malor afgan dhe gjatė pėrleshjeve tė ashpra janė vrarė pesė persona, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton Rojter.
 
Njė nga zyrtarėt pakistanez ka saktėsuar se janė janė vrarė dy paraushtarakė dhe janė plagosur katėr tė tjerė, ndėrsa nga nga luftėtarėt e fiseve strehuese janė vrarė tė pakten tre vetė dhe janė plagosur disa tė tjerė. Luftimet kanė ndodhur vetėm njė ditė para vizitės sė Kolin Pauellit nė Pakistan.
 
 
Nga njė shpėrthim gazi nė Rusi kanė humbur jetėn 4 persona
 
Moskė, 16 mars 2004 - Tė pakten katėr vetė kanė humbur jetėn dhe 11 tė tjerė janė lėnduar nga njė shpėrthim i dyshimtė gazi nė qytetin Arkangels, nga i cili u shkatrėrrua njė pjesė e njė blloku banesash nėntėkatėshe nė veri tė Rusisė, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton, BBCWorld.
 
Rreth 70 njerėz supozohet se ende janė tė ngujuar nėn rrėnoja. Televizioni shtetėror ka dhėnė pamje tė pėrpjekjeve tė ekipeve tė shpėtimit dhe tė aeroplanėve nė dhėnien e ndihmave. Shkaku i shpėrthimit duket tė jetė rrjedhja e gasit, kurse supozimet tė jetė akt terrorist nuk ėshtė vėrtetuar asgjė.
 
 
Nga Guatanamo janė liruar 23 afganė dhe 3 pakistanezė
 
Guantanamo, 16 mars 2004 - Njėzet e tre afganė dhe tre pakistanezė, qė janė mbajtur nė arrest nė bazėn e marinės amerikane nė Gjirin Guatanamo, janė liruar, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane. Ata kanė shkuar nė Afganistan dhe nė Pakistan, kanė thėnė zyrtarėt. Nė njoftim thuhet se deri tash janė liruar gjithsej 119 tė burgosur, kurse 12 janė transferuar pėr vazhdim tė arrestimit nė vendet e tyre.
 
 
Policia spanjolle ka identifikuar 6 marokenė si autorė tė shpėrthimeve nė Madrid
 
Madrid, 16 mars 2004 - Policia spanjolle beson se ka identifikuar gjashtė militantė islamikė marokenė, qė kanė kryer shpėrthimet nė Madrid, tė cilat morėn jetėn e 200 njerėzve dhe ndihmuan opozitėn socialiste tė vijė nė pushtet, kanė bėrė tė ditur sot (e martė) mediat spanjolle, njofton Rojter.
 
Nė kėto njoftime thuhet gjithashtu se policia beson se njė nga marokenėt, qė tashmė ėshtė arrestuar, mund tė ketė lidhje edhe me bombėvėniet e majit tė kaluar nė Kazablanka, ku u vranė 45 njerėz, pėrfshirė edhe 12 vetėvrasėsit me bombė. Policia ende s=ka dhėnė komentet e veta.
 
 
Nė Mosul ėshtė vrarė njė grua irakiane pėrkthyese
 
Mosul, Irak, 16 mars 2004 - Njė grua irakiane pėrkthyese, qė punonte pėr ushtrinė amerikane ėshtė vrarė sot (e martė), kurse babai i saj ėshtė plagosur rėndė nė njė sulm nė qytetin verior Mosul, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt dhe policia, njofton Rojter.
 
Nė njoftim thuhet se pėrkthyesja po shkonte nė punė nė bazėn kryesore ushtarake amerikane nė Mosul, kur vetura e saj u godit me breshėri armėsh tė vogla zjarri nė lagjen veriore al-Mutana.

Kjo vrasje ėshtė bėrė vetėm njė ditė pasi personat e armatosur kishin vrarė tre civilė amerikanė dhe kishin plagosur edhe dy tė tjerė nė Mosul.
 
 
Irak: nė qytetin Mosul vriten tre civilė amerikanė
 
Mosul, 16 mars 2004 - Zyrtarė nė qytetin verior irakian Mosul thonė se tre civilė amerikanė u vranė dhe dy tė tjerė u plagosėn tė hėnėn nė njė incident tė shtėnash me armė zjarri.

Zyrtarė tė policisė thonė se viktimat po udhėtonin nė njė makinė, kur persona tė paidentifikuar hapėn zjarr kundėr tyre. Nė njoftim thuhet se pesė amerikanėt punonin pėr njė organizatė vullnetare jo qeveritare. Deri tani nuk janė dhėnė hollėsi tė tjera.
 
 
Zapatero tha se lufta nė Irak dhe pushtimi aktual i atij vendi ėshtė njė katastrofė
 
Madrid, 16 mars 2004 - Kryeministri i ri i Spanjės, Hoze Luis Rodriguez Zapatero, thotė se do t'i tėrheqė trupat spanjolle nga Iraku nėse ato dhe forcat e tjera tė koalicionit nuk vihen nėn kontrollin e Kombeve tė Bashkuara.

Zapatero tha se lufta e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak dhe pushtimi aktual i atij vendi ėshtė njė katastrofė. Ai tha se ka nė plan tė sjellė nė atdhe njė mijė e 300 ushtarėt spanjollė nėse forcat e koalicionit nuk vihen nėn kontrollin e OKB-sė brenda 30 qershorit, kur atje do tė marrė pushtetin njė qeveri kalimtare irakiane. Por ai tha se Spanja nuyk do tė tėrhiqet nga lufta kudnėr terrorirzmit.
 
 
Irakianėt optimistė pėr tė ardhmen
 
Bagdad, 16 mars 2004 - Gati njė vit pas luftės nė Irak ka shenja se shumica e irakianėve janė nė favor tė njė autoriteti qendror tė fuqishėm pėr vendin e tyre nė vend tė njė federate.

Gati 80 pėrqind e tė pyeturve nė njė anketė kombėtare tė komisionuar nga BBC-ja dhe transmetues tė tjerė shprehin preferencė pėr njė shtet unitar megjithėse kushtetuta kalimtare e nėnshkruar javėn e kaluar ofron njė sistem federal.

Anketa jep njė vizion disi optimist tė Irakut. Mė shumė se gjysma e tė pyeturve, 57 pėrqind, thonė se jeta e tyre ėshtė mė e mirė sesa pėrpara luftės.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.