|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shoqata Kulturore shqiptare "LIRIA" Kristiansand u bėn thirrje shqiptarėve tė Kosovės nė Norvegji

 
 

 
16 mars 2004 / TN
 
Nga Jeton BALAJ / sekretar i shoqatės kulturore "Liria" (Norvegji)
 
TĖ NDERUAR BASHKATDHETARĖ ME BANIM NĖ NORVEGJI !
 
Siq jeni tė informuar, shumicės sė shqiptarėve me banim tė perhershėm nė Norvegji, iu ėshtė ndaluar e drejta e dhėnies apo vazhdimit tė pasaportės pėr tė huajt apo "utlendingspass" siq e quajnė kėtu nė Norvegji. Andaj kjo qėshtje e shfaqur gjatė vitit 2003 dhe nė kėta muajt e parė tė vitit 2004, ka krijuar probleme tė mėdhaja dhe konfuzion tek shumica e shqiptarėve.
 
Norvegjija apo thėnė mė mirė organet zyrtare policore nė Norvegji janė duke bėrė njė trysni tė heshtur tek bashkatdhetarė tanė qė tė shkojnė tek ambasada e krijesės se rė Unionit Serbi dhe Mali i Zi qė tė kėrkojnė pasaporta te kėtij vendi, ėshtė fakt se njė numėr i mirė i shqiptarėve veq kanė filluar tė aplikojnė pėr kėto pasaporta nė ambasaden serbe. Kjo ėshtė njė dukuri e cila ėshtė njė ndėr problemet kryesore me tė cilat ballafaqohet e tėrė diaspora shqiptare kudo qė ėshtė.
 
Pėr kėtė arsye kohėve tė fundit nė Kristiansand tė Norvegjisė ka lindur ideja nga bashkatdhetarė tanė qė tė organizohemi dhe tė bėjmė njė kėrkesė me shkrim tek organet mė tė larta norvegjeze qė tė na lehtėsojnė ēėshtjen e vazhdimit tė pasaportave pėr tė huajt qė i posedonim mė parė, me nė afat tė pacaktuar deri nė zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės. Kėshtu qė veē kemi filluar me nėnshkrimin e njė peticioni dhe poashtu kemi thirrur mbledhje informative ku janė tė ftuar edhe pėrfaqėsues tė lartė nga Departamenti i Imigracionit - UDI, tė shtetit Norvegjez.
 
Mbledhja mbahet tė premten mė 26.03.04, nė vendin e quajtur Byhallen nė Kristiansand, nė ora 17.00.
 
Mbledhja ėshtė hapur pėr tė gjithė bashkatdhetarėt tanė nė Norvegji.
 
Le tė shpresojmė se do tė arrijmė tė moblizohemi dhe tė kemi njė kampanjė tė suksesėshme tė nėnshkrimeve pasi qė kjo na ka mbetur si zgjidhje e fundit kur Institucionet tona nė Kosovė thua se na kanė harruar fare.
 
Pėr informacione kontatoni kėta persona:
Jeton Balaj  tel. 00 47 41 41 40 96
Daut Haxhaj tel. 00 47 906 57 509
Megjid Veliqi tel. 00 47 41 67 55 77
Xhevdet Kelmendi - Arendal - 00 47 970 89 653
 
Pėrshėndetje
Shoqata Kulturore shqiptare "LIRIA" Kristiansand
Jeton Balaj - sekretar
 
Kristiansand, Norvegji 16.03.04

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.