|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, M. Ibrahimi, reagon ashpėr ndaj dy incidenteve tė fundit ekstremistėve serbė

 
 

 
Mitrovicė, 16 mars 2004 / TN / Hysni SYLA - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, ka reaguar ashpėr ndaj dy incidenteve tė fundit qė i kanė shkaktuar ekstremistėt serbė nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Zėvendėskryetari Ibrahimi me kėtė rast dėnon fuqimisht veprimin e ekstremistėve serbė, tė cilėt kanė penguar banorėt shqiptarė tė Suhadollit qė t’i vendosin shenjat e sinjalizimit nė mezhdat e pronave tė tyre qė kufizohen me pronat serbe nė lagjen *Kroi i Vitakut*.
 
Poashtu, zėvendėskryetari Mursel Ibrahimi, dėnon ashpėr edhe vėnjen e zjarrit nga ekstremistėt serbė nė tendėn e Sadri Pecit, tė vendosur nė oborrin e shtėpisė sė tij nė lagjen “Kodra e Minatorėve”, tė hėnėn nė orėt e mbrėmjes.
 
Zėvendėskryetari Ibrahimi vlerėson se qė tė dyja kėto akte kriminale tė ekstremistėve serbė, kanė prapavij politike dhe  janė bėrė me qėllim tė tensionimit tė gjendjes nė kėtė pjesė tė qytetit dhe tė spastrimit tė mėtutjeshėm tė saj nga banorėt joserbė, nė mėnyrė qė kėshtu t’i realizojnė synimet e tyre pėr ndarjen e qytetit, nė kohėn kur janė arritur rezlutate nė relaksimin e gjendjes dhe kur po bėhen pėrpjekje  tė mėdha tė tė gjithė faktorėve pėr zgjidhjen e problemeve.
 
Zėvendėskryetari Mursel Ibrahimi kėrkon nga faktorėt pėrgjegjės pėr siguri qė tė marrin tė gjitha masat e nevojshme pėr zbulimin e akterėve tė kėtyre akteve kriminale dhe pėr qitjen e tyre para organeve tė drejtėsisė, si dhe pėr pengimin e mėtutjeshėm tė akteve tė kėtilla tė dhunės, qė kanė pėr qėllim pengimin e integrimit tė qytetit dhe spastrimin etnik tė lagjeve veriore nga shqiptarėt.

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.