|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Tango e pėrēmimit

 
 

 

16 mars 2004 / TN

Ardian VEHBIU

Tė paktėn qė prej vitit 1990, Shqipėria dhe Greqia janė tė mbėrthyera me njėra-tjetrėn nė njė pėrqafim tė dhimbshėm, ndonjėherė dashnorėsh tė pėrndezur, por mė shpesh mundėsash tė lirė nė tapet. Pėrtej depėrtimit tė kapitalit grek nė Shqipėri dhe monopolizimit tė disa sektorėve strategjikė tė ekonomisė kombėtare, pėrtej dyndjes sė tregut grek tė punės nga mėrgimtarėt shqiptarė, tė ligjshėm e tė paligjshėm, kėrleshja e tanishme i ka rrėnjėt nė kundėrti tė vjetra, armiqėsi tė lashta e tė pluhurosura, padrejtėsi historike e tė pėrfytyruara. Ēėshtja e minoritetit grek nė Shqipėri, e fryrė pėrtej ēdo pėrpjesėtimi, ėshtė shkėputur pėrfundimisht nga realiteti social, pėr tė pėrfunduar si argument burokratik i kancelerive tė Athinės nė Evropėn e Bashkuar; njėlloj si pezmatimi etnik nė Himarė, ku shqiptarizmi historik ka hyrė nė konflikt me greqizimin e vonė, duke u kapur mė kot pas modelesh dalėboje tė viktimizimit ballkanik.

Qeveritė shqiptare, nga ana e tyre, kanė filluar tė lėvizin pak dhe drojtur me ēėshtjen ēame: por si gjithnjė me vonesė dhe nė pėrgjigje agresionesh diplomatike tė fqinjėve pėr ēėshtje tė palidhura; edhe pse plaga e dhjetėra mijėra ēamėve tė dėbuar prej Greqie pėr motive tė dobėta, nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė tepėr e freskėt pėr t’u arkivuar nė historinė e gjakosjeve tė ndėrsjella midis dy popujve.

Vetė besimi kristian-ortodoks, qė dy vendet duhej nė parim t’i afronte, ėshtė kthyer edhe ai nė njė mollė sherri; meqė i fortė ėshtė tundimi ndėr qarqet konservatore kombėtariste nė Greqi pėr t’i etiketuar ortodoksėt e Shqipėrisė si grekė “shqipfolės” e pėr ta manipuluar kishėn autoqefale shqiptare; edhe pse ishin pikėrisht kėta, ortodoksėt shqiptarė, qė ia dhanė shtyllėn kurrizore lėvizjes sė Rilindjes Kombėtare, afirmimit tė identitetit shqiptar si cilėsisht tė dallueshėm nga identiteti fetar i pjesėtarėve tė kombit, adoptimit tė alfabetit latin nė letrat shqipe. Mė nė fund, i njėjti kaplim greko-shqiptar ėshtė shtrirė edhe pėrtej detit, nė mėrgatat; me kombėtaristėt greko-amerikanė qė janė kthyer tanimė nė zėdhėnėsit mė elokuentė tė shovinizmit grekomadh e tė antishqiptarizmit; por edhe me ndonjė fishekzjarre qė e shpėrthejnė sporadikisht tanėt, sa herė ia lejonė vetes tė kushtėzohen prej delirit kombėtarist tė fqinjėve.

Natyrisht, arsyet e kėtij nervozizmi ndėretnik e sidomos ndėrkulturor duan kėrkuar nė rrjedhė tė kohės – pse psikologjia e grekut etnocentrik ėshtė e mbisunduar nga kompleksi i katastrofės, i cili pjell paprerė paranojė ndaj fqinjėve, mbėshtjellė nė vizione e mirazhe rreziqesh tė qena e tė paqena. Nė vėshtrim tė parė, grekėt e sotėm duket sikur kanė tepėr histori, ndėrsa shqiptarėt jo aq sa duhet; mirėpo kjo dallesė ka tė bėjė mė shumė me triumfin e modelit greko-klasik tė qytetėrimit, sesa me thelbin e ekzistencės kohore tė njėrit apo tė tjetrit popull. Tek e fundit, grekėt e lashtė janė po aq krijim e trillim i botėkuptimit evropian-rilindas sa edhe realitet historik i mirėfilltė; dhe imazhi i tyre na mbėrrin nė tė sotmen njėlloj i pastruar nga ngjyrat, nuancat dhe zgjyra si edhe statujat e mermerta tė tempujve tė lashtėsisė.

Shqiptarėt, nga ana e tyre, e kanė bartur historinė me vete, nė trajta tė gjuhės dhe tė tė gjitha atyre aspekteve tė tjera tė ekzistencės qė i mbajmė pėr aq tė mirėqena, sa nuk kujtohemi ndonjėherė t’i marrim nė pyetje. Nėse shkrimi ua ka dyllosur historinė grekėve nė trajta tė shtangėta e tė muzeifikuara, gojaria u ka dhėnė shqiptarėve jo veėm mjetin themelor tė mbijetesės, por edhe njė tipar pėrshtatės qė mund tė tregohet edhe sot e kėsaj dite vendimtar, gjatė sfidave tė globalizimit kulturor dhe komunikativ.

Megjithatė, ideologėt e kombėtarizmit grek e gjejnė mjaft komode hipostazėn e greqizmit tė kulluar tė lashtėsisė klasike, e cila nė tė vėrtetė u shtjellua prej Rilindjes evropiane, pėr qėllime qė pėrgjithėsisht nuk kishin fare tė bėnin me aspiratat dhe synimet e grekėve tė Perandorisė Osmane. Pėr kėta ideologė, Greqia e sotme ėshtė aktualizim virtual i Athinės sė Perikliut; ēka sanksionohet nėpėrmjet njėjtėsisė sė shkronjave tė alfabetit e mbetet i pacenuar nga zgavrat nė kujtesėn historike, katastrofat politike dhe sociale. Nė kuadrin e kėtij vizioni mitik tė identitetit kombėtar, Greqia ėshtė gjithnjė e rrethuar nga barbarėt, ose nga popuj inferiorė “me pėrkufizim”, tė cilėt nuk duhen lėnė tė korruptojnė genet e kulluara tė racės, kulturės dhe misionit qytetėrues helen.

Mirėpo virulenca e miteve tė kombėtarizmit grek nuk mund tė kuptohet jashtė simbiozės, brenda sė njėjtės ideologji sintetike, tė kultit tė lashtėsisė klasike (pagane) dhe krishtėrimit ortodoks; Partenonit dhe malit Athos; Sokratit dhe Krishtit. Arsyen e vijueshmėrisė heroike tė helenizmit kombėtaristėt e sotėm grekė e gjejnė – ndoshta me tė drejtė – nė identifikimin e shkronjės greke me shkrimet e krishtera dhe vetė kishėn ortodokse tė Perandorisė sė Lindjes; nė kuptimin qė shpirti i kombit helen u pėrcoll brez pas brezi nėpėrmjet fjalės sė shenjtė, pėrtej pėrzierjes dhe shkartisjes sė geneve, komuniteteve, popullsive dhe trashėgimive tė tjera historike dhe kulturore.

Pėrkundrazi, shqiptarėt mė tepėr ia detyrojnė vijueshmėrinė e tyre tė qėndruarit larg qendrave tė pėrpunimit dhe galvanizimit tė dogmės fetare, ose pozicionimit nė zonat e pėrplasjeve tektonike fillimisht midis Lindjes dhe Perėndimit, Greqisė dhe Romės, ortodoksisė dhe katolicizmit; mė pas vetė Krishtėrimit dhe Islamit. Tė dy popujt i kanė injektuar kapital njerėzor dhe shpirtėror sa njėri-tjetrit aq edhe popujve e qytetėrimeve pėrreth. Njė faqe e mėtejshme e kėsaj historie tė pandėrprerė pėrqafimesh e keqkuptimesh po shkruhet sot nė Himarė, paēka se shumėkush nga tė dy krahėt e kufirit po kėmbėngul ta interpretojė sipas gramatikash arkaike, etnocentrike dhe autoritare.

Zemra e paranojės greke ndaj Shqipėrisė ka tė bėjė me mitin e Vorio-Epirit, kėtij trualli tė pėrfytyruar nė kufi tė grecitetit, pėrkohėsisht tė sunduar prej barbarėve, por rrėnjėsisht grek, pėr nga feja, gjuha, zakonet dhe raca. Sipas teorive tė pėrpunuara brenda kėsaj paranoje, Vorio-Epiri – qė i pėrgjigjet gjeografikisht krejt Shqipėrisė nė Jug tė lumit Shkumbin – ėshtė edhe simboli mė i freskėt (por jo i vetmi) i padrejtėsive qė i janė bėrė kombit grek nė rrjedhė tė shekujve dhe qė tani duhen vėnė nė vend, aq mė tepėr qė Greqia ėshtė nė pozita politikisht dhe ekonomikisht mė tė forta se Shqipėria.

Pėr disa mendje tė sėmura, tema e minoritetit grek ėshtė vetėm njė mėnyrė e mirėsjellshme nė mos diplomatike pėr tė hapur diskutimin rreth statusit politik tė vetė Shqipėrisė sė Jugut dhe pėr tė bėrė tė mundur “ēlirimin” e ortodoksėve grekė tė Shqipėrisė nga diskriminimi dhe dominimi prej shumicės myslimane. Sado e ēuditshme tė tingė llojė kjo pėr njė shqiptar tė arsyeshėm dhe tė paparagjykuar, e vėrteta ėshtė qė pėr shumė grekė vetė termi “shqiptarė ortodoksė” ngėrthen nė vete njė oksimoron, ose contradictio in adjecto; meqė pėr ideologjinė kombėtariste tė fqinjėve tanė dallimi etnik midis grekėve dhe shqiptarėve shpesh nuk ėshtė veēse njė formė e kamufluar dhe e modernizuar e kundėrvėnies tradicionale mes tė krishterėve dhe myslimanėve, “turqve” dhe “kaurėve”.

Se sa i vėshtirė bėhet dialogu midis popujve e kulturave, nė kushtet e njė dallese tė tillė pothuajse “metafizike” botėkuptimesh, po dua ta ilustroj me njė incident nga pėrvoja vetjake. Si autor disa artikujsh dhe esesh pėr minoritetet nė Shqipėri e veēanėrisht pėr greqizimin e disa fshatrave shqiptare tė Bregut, muajt e fundit kam marrė letra e mesazhe tė postės elektronike nga lexues pėrndryshe tė panjohur, tė cilėt i kanė hasur shkrimet e mia nė Internet. Ndėr tė tjera, mė ėshtė drejtuar edhe njė lexues grek, i cili e paraqet veten si jurist me banim nė SHBA, njeri i moderuar dhe tolerant, mishėrim i konceptimit modern tė intelektualit kulturėdashės. “Megjithėse e kuptoj se je nisur nga qėllime tė mira kur ke shkruar pėr marrėdhėniet greko-shqiptare nė Himarė, mė thotė ky avokat i nderuar, prapė nuk mundem tė mos tė kujtoj se shqiptarėt janė njė racė fisesh nomade aziatike tė ardhur nė Ballkan andej nga shekulli X-XI nga stepa t e Uralit, nė njė kohė qė ne helenėt kemi qenė atje, madje edhe nė bregdetin tuaj, qė prej mijra vjetėsh.”

Mesazhi vijon me njė leksion tė shkurtėr “historik” pėr favorizimin e elementit shqiptar prej turqve, zellin e shqiptarėve pėr tė braktisur fenė e tė parėve e pėr t’u konvertuar nė Islam, nė emėr tė privilegjeve tė ndryshme, e kėshtu me radhė, deri te avazi revoltues i nazifikimit tė ēamėve. Kėto “fakte” historike, avokati grek nuk m’i sillte si argumente, por si premisa pėr tė vazhduar njė diskutim qė atij i dukej vėrtet interesant e frytdhėnės!

Nuk kam dyshim se “miku” im elektronik teoritė nė fjalė i ka vjelė poshtė e lart, nė lexime materialesh “patriotike” greke qė qarkullojnė me bollėk nė mėrgatė por edhe nė Greqi; dhe pikėrisht nė atė hapėsirė ku kultura etnocentrike dhe autoritare pėrzihet me obskurantizmin dhe intolerancėn ndaj dallesės. Po tė kesh durim e t’u vėsh vesh kėtyre teorive pėrndryshe pa bazė shkencore, arrin nė pėrfundimin se shqiptaria nuk do tė duhej tė ekzistonte: sepse ortodoksėt e Toskėrisė janė nė thelb grekė (me tek-tuk ndonjė vllah, sa pėr syrin e keq); myslimanėt – turq, dhe ata pak katolikė “mbetur gėrxheve” tė Veriut rezultat artificial i veprimtarisė misionare tė Papatit. Me fjalė tė tjera, Shqipėria e sotme, si njėsi gjeografike, politike dhe kulturore, qenka rezultat i njė gabimi historik, kryesisht nė dėm tė helenizmit dhe tė popullit tė shumėvuajtur helen. Lexuesi im jurist, dhe tė tjerė avokatė tė pan-helenizmit nė mėrgatė, nė Greqi e ndoshta edhe nė Shqipėri, as qė e vėnė re natyrėn krejtėsisht manipulative tė kėtij miti qė marton nė vetvete historizmin histerik (apo vallė histerizmin historik?) dhe viktimizmin klasik, pėr t’i flijuar pastaj nė themelet e njė helenizmi qė megjithatė kėrkon tė jetė modern, dhe pishtar i evropianizmit nė Evropė.

Mirėpo reagime pėr shkrimet nuk mė vijnė vetėm nga juristė trushplarė greko-mėdhenj; pėrkundrazi, mė tė shumtat e komenteve i kam marrė dhe vazhdoj t’i marr prej vėllezėrve “tė gjakut”, qė pėr nga zelli nuk u lėnė gjė mangut tė parėve. Ka forume nė Internet ku mė kanė quajtur hapur “himariot” (qė besoj do marrė pėr njėfarėlloj akuze) dhe agjent tė grekut (pėrkatėsisht serbit); ndoshta pse kam kėrkuar ta analizoj kapėrthyemjen greko-shqiptare pėrtej pasioneve kombėtariste dhe vizioneve pėrjashtuese. Kėtu do mbajtur parasysh se sipas sė njėjtės forma mentis, nė Shqipėri botohen me tė madhe e madje konsiderohen “ngjarje” kulturore vepra autorėsh margjinalė ose tė diskutueshėm, si D’Angely e Fallmereyer, prej tė cilėve i pari praktikisht e mohon ekzistencėn e grekėve nė lashtėsi, ndėrsa i dyti vijueshmėrinė historike midis Greqisė sė lashtė dhe sė sotmes.

Disa njerėz nė Shqipėri e nė mėrgatė n shqiptare – ndoshta me tė drejtė tė revoltuar nga pėrrallat shoviniste tė grekomėdhenjve – kujtojnė se e vetmja mėnyrė pėr t’iu pėrgjigjur kėtij antishqiptarizmi ėshtė zhvarrimi e shpluhurosja e tezave, hipotezave e argumenteve antihelene. Me kėtė logjikė tė shtrembėr, doktrinat fantahistorike tė Vorio-Epirit e tė prejardhjes sė shqiptarėve nga stepat e Azisė do t’u kundėrshtuakėshin paq duke shpalosur histori tė qena e mite tė paqena pėr pellazgėt e arvanitėt; dhe asgjėsimit tė vetė konceptit tė Shqipėrisė nė mitologjinė kombėtariste greke iu dashkėsh pėrgjigjur me njė teori tė ndėrsjellė, tė falsitetit tė vetė idesė helene nė histori dhe nė tė tashmen. Sikur kėto fortifikime tė rrepta tė mos kishin pasoja tė drejtpėrdrejta dhe sidomos tė tėrthorta nė jetėn e dhjetėra mijėra shqiptarėve dhe grekėve; sikur tė mos ndikonin nė marrėdhėniet midis dy popujve dhe vendeve; sikur tė mos infektonin psikologjinė e turmave dhe tė individėve; sikur tė mos molepsnin e helmonin faqet e gazetave e sidomos Internetin, do tė thoja se situata e dy fqinjėve kaq tė lashtė qė rreken tė provojnė se “tjetri” nė tė vėrtetė nuk ekziston, ėshtė nė thelb komike.

Ka megjithatė njė dallim qė vlen tė theksohet: antihelenizmi nė Shqipėri mbetet njė dukuri skajesh, ose mendjesh intelektuale tė drynuara nė pasionet e tyre etnocentrike; ndėrsa antishqiptarizmi nė Greqi ėshtė dukuri sa e qarqeve intelektuale konservative e kishtare, aq edhe masive, e shtrirė nė popull, e folklorizuar, e lėēitur nė shkolla, pjesė e kanunit etnik; por edhe nė atė masė qė ushqehet nga kontakti i pėrditshėm me emigrantėt shqiptarė dhe nga trajtimi manipulativ prej mediave vendase i ēėshtjes sė minoritetit grek nė Shqipėri. Kjo mosbarazi flagrante gjen paradoksalisht mbėshtetje edhe nė pozitat eprore tė Greqisė nė raport me tė gjitha vendet e tjera tė Ballkanit, e sidomos Shqipėrisė; pozita tė cilat e kanė lejuar fqinjin tonė tė Jugut ta konceptojė politikėn ballkanike si njė lloj psikodrame, ku rikrijohen tė gjitha ato rrethana qė pėrndryshe kanė qenė e mbeten burim i pashtershėm frustracioni pėr Greqinė nė kontinent.

Me fjalė tė tjera, prej qeverisė greke, institucioneve dhe shoqėrisė civile do tė pritej njė qėndrim mė i pjekur e ndriēimtar ndaj ēėshtjeve etnike dhe kulturore; dhe kurrsesi ky regres nė errėsirėn mesjetare, ase kjo mani e ēuditshme persekutimi qė e ka zanafillėn nė rėnien e Bizantit nė duar tė Sulltan Mehmetit, kėtu e 550 vjet tė shkuara. Mirėpo kacafytjet kulturore shqiptaro-greke, sot pėr sot, u shėrbejnė pėr riprodhim vetėm atyre qarqeve pseudo-intelektuale qė i ushqejnė; pse kontakti midis dy popujve, gjuhėve, ekonomive e kulturave, para se tė realizohet nė faqet e zverdhura tė historisė e tė analeve tė vdekjes nė Ballkan, ėshtė pjesė e realitetit tė pėrditshėm dhe si i tillė do konceptuar e trajtuar. Nė kėto rrethana, nuk na mbetet veēse t’iu shmangemi nė ēdo rast grackave tė reciprocitetit, kundėrakuzės, shpagimit, kundėrgoditjes e t’u tregojmė fqinjėve tanė atė fytyrė tė tolerancės, mirėdashjes, mirėkuptimit dhe pohimtarisė qė do tė dėshironim prej tyre.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.