|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E hėne, 15 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri: Zgjedhjet parlamentare mbahen mė 23 tetor me lista tė mbyllura

 • Zhan Mari Geno e vlerėson tė papranueshme ekzistencėn e strukturave paralele serbe nė Kosovė

 • Komandanti i krahut jugor tė NATO-s Gregori Xhonson sot viziton Kosovėn

 • LDK edhe njėherė do tė dėshmojė se janė njerėz tė institucioneve tė forta demokratike

 • Grupi Ndėrkombėtar i Krizave konstaton se nėse Kosova bėhet e pavarur nuk do tė ketė asnjė problem

 • Federata Panshqiptare Vatra thotė se organizatorėt e sulmit ndaj Presidentit Rugova do tė dėshtojnė me turp

 • LDK nė Nju Jork: Sulm terrorist mbi shtetėsinė e Kosovės dhe mbi personalitetin e Presidentit Rugova

 • Shoqata "Kosova": Rruga drejt pavarėsisė sė Kosovės nuk mundet tė ndalet me akte qyqare e terroriste

 • Kuvendi i Komunės sė Mitrovicės dėnon ashpėr aktin kriminal tė sulmit nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės

 • Nė veri tė Kosovės serbėt kanė bllokuar pikėn kufitare mes Kosovės dhe Serbisė

 • Nowicki nuk merr pjesė nė Konferencėn I Pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė

 • Afėr Parisit prej 30 marsit e deri mė 4 prill organizohet njė festival i kulturės shqiptare

 • Familja e Fatmir Haxhiut ia dhuroi Muzeut tė Kosovės skicėn e betejės sė Fushė-Kosovės

 • BDI dhe PPD kandidat tė pėrbashkėt nė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni do tė kenė Gėzim Osdrenin

 • Sot nė Tiranė vazhdojnė bisedimet ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian rreth asociim-stabilizimit

 • Nga rrėshqitja e baltės nė Kazahstan kanė humbur jetėn 28 persona

 • Nė Kirkuk ėshtė vrarė njė anėtar i asamblesė sė qytetit dhe truproja e tij

 • Policia ka ēmontuar njė bombė nė njė makinė afėr konsullatės amerikane nė Karaēi

 • Forcat amerikane kanė vrarė 3 militantė dhe kanė arrestuar 13 tė tjerė nė Afganistan

 • Helikopterėt izraelitė kanė bombarduar sot dy fonderi metalike tė Hamasit

 • Dy palestinezė vetėvrasės kanė vrarė 11 izraelitė

 • Spanjė: Socialistėt fitojnė nė zgjedhjet kombėtare

 • Putin konfirmoi fitoren nė zgjedhjet e djeshme nė Rusi

 • Situatė e tensionuar nė Gjeorgji

 • Gjermania kėrkon njė mbledhje tė zyrtarėve tė sigurimit tė BE-sė

 • Planet i ri nė sistemin tonė diellor?

 • Ethet tropikale nė Indonezi kanė marrė jetėn e 452 njerėzve

 
  
Holkeri: Zgjedhjet parlamentare mbahen mė 23 tetor me lista tė mbyllura
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Zgjedhjet nacionale nė Kosovė do tė mbahen mė 23 tetor nė bazė tė njė sistemi proporcional. Kėshtu ka njoftuar dje shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri nė konferencėn e pėrbashkėt me nėnsekretarin e OKB-sė Zhan Mari Gieno.

"Kam vendosur t'i pranoj rekomandiemt e grupit punues pėr zgjedhje me lista tė mbyllura tė kandidatėve, pasi nė rrethana tė tashme nė Kosovė, ky ėshtė sistemi mė i pėrshtatshėm, ndėrkaq ky sistem do tė bėjė tė mundur pėrfaqėsim mė tė mirė tė gruas dhe minoriteteve", ka thėnė Holkeri.
 
Sipas kėtij sistemi, Kosova ėshtė vetėm njė njėsi zgjedhore dhe zgjedhėsi voton pėr partitė dhe jo pėr kandidatėt. Mė pas partitė vendosin nė bazė tė votave tė marra pėr deputetėt e tyre nė parlament.
 
Sipas kėtij sistemi qytetarėt nuk votojnė pėr kandidatė tė pėrcaktuar me emėr tė cilėt do tė pėrfaqėsonin votat e tyre nė Parlament, por votojnė pėr partitė pėrkatėse.
 
 
Zhan Mari Geno e vlerėson tė papranueshme ekzistencėn e strukturave paralele serbe nė Kosovė
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Nėnsekretari i OKB-sė Zhan Mari Geno, i cili dje i dha fund njė vizite katėrditėshe nė Kosovė, tha se nė Kosovė ėshtė arritur pėrparim i madh, por ende na presin shumė sfida. UNMIK-u po i ndihmon Kosovės dhe ende ėshtė herėt tė thuhet se ku do tė arrijė procesi deri nė nė mesin e vitit 2005, theksoi Geno nė konferencėn me gazetarė.
 
Ai tha se ekzistimi i strukturave paralele serbe nė Kosovė ėshtė i papranueshėm dhe ka kėrkuar zhbėrjen e tyre. "Mendoj se ėshtė absolutisht gabim tė kemi pushtete tė ndryshme, apo dualizėm pushtetesh, ngase Kosova duhet tė administrohet nga vetė Kosova", tha Geno.
 
Ai po ashtu ka nėnvizuar se plani pėr implementimin e standardeve kėrkon edhe pak kohė. Njėherit konfirmoi mbėshtetjen e plotė ndaj vendimit tė Holkerit pėr vazhdimin e privatizimit.
 
Sipas tij, procesi i privatizimit duhet tė vazhdojė nė mėnyrė qė Kosova tė ketė njė ekonomi mė tė zhvilluar dhe tė qėndrueshme. Geno po ashtu ka theksuar se privatizimi vetėm nuk mund t'i zgjidhė tė gjitha problemet ekonomike, por ėshtė njėra prej opcioneve mė tė mira qė kemi.

Ai ka thėnė se pėrparimi ėshtė i dukshėm sa i pėrket funksionimit tė institucioneve dhe sigurisė nė Kosovė, duke shtuar se Kosova po shndėrrohet nė njė vend tė ligjit qė kėrkon respektim tė tė gjithėve.
 
Geno ka nėnvizuar se standardet nuk duhet tė jenė ushtrime artificiale tė shkruara nė letėr, por ato janė qėllime nė vetėvete qė tregojnė se Kosova po bėhet shoqėri e qėndrueshme, ku sundimi i ligjit do tė zbatohet nė praktikė.

Nėnsekretari i OKB-sė pėr operacione paqeruajtėse ka thėnė se kjo periudhė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe ka vlerėsuar lartė bashkėpunimin ndėrmjet institucioneve vendore dhe atyre ndėrkombėtare.
 
Sipas tij, pėrparimet brenda katėr vjetėve nė Kosovė janė tė dukshme, por megjithkėtė ka pohuar se ende mbetet shumė punė pėr t'u bėrė. Tashmė siguria ėshtė nė njė shkallė mė tė lartė, ndėrkaq sa i pėrket kthimit tė serbėve ėshtė vėrejtur poashtu pėrparim.
 
 
Komandanti i krahut jugor tė NATO-s Gregori Xhonson sot viziton Kosovėn
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Komandanti i krahut Jugor tė NATO-s, admirali amerikan Gregori Xhonson sot do tė vizitojė Kosovėn. Ai do tė takohet me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri, komandantin e KFOR-it Holger Kamerhof, me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova dhe me Kryeministrin Bajram Rexhepi.
 
 
LDK edhe njėherė do tė dėshmojė se janė njerėz tė institucioneve tė forta demokratike
 
Prizren, 15 mars 2004 - Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Prizren shėnoi tė shtunėn 14-vjetorin e themelimit. Nė kėtė solemnitet pėrveē zyrtarėve lokalė, merrnin pjesė edhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, kryetari i Grupit parlamentar tė Kosovės, Sabri Hamiti dhe shumė anėtarė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nga qendra dhe nga qytetet e tjera tė Kosovės.
 
Tė pranishėm nė kėsė solemnitet rasti ishin edhe anėtarė tė Kryesisė sė Degės tė Partisė Demokratike nga Kukėsi.

Kryetari i komunės sė Prizrenit, Eqrem Kryeziu, i cili nė fillim shprehu indinjatė pėr aktin e sulmit tė Presidencės, tha: "Kurrė nuk e kam pasur mė vėshtirė se sot, kurrė nuk kam qenė nė dilemė mė tė madhe rreth asaj se ēka tė them, por edhe kėtė herė duhet ruajtur gjakftohtėsia".

Ajo qė i ka dhėnė kurajo, qė ia ka ruajtur gjakftoftėsinė, shtoi zoti Kryeziu, ėshtė porosia e Presidentit Rugova qė nė emėr tė tij ta pėrshėndesė masėn e madhe tė anėtarėve tė LDK-sė pjesėmarrės nė kėtė shėnim solemn tė 14-vjetorit tė Degės sė LDK-sė. Mėtej ai tha: "U vendosa karshi RTK-sė.
 
Hedhja e bombės nė presidencė nuk ėshtė lajmi i parė. Nė lajmin e parė dalin disa nėpunės krejt tė parėndėsishėm". A do tė thotė kjo, pyet Kryeziu, se RTK-ja do tė ketė lajm tė parė vetėm atėherė kur tė ndodhė mė e keqja? "A po zhvillohet nė RTK lufta e klasave, duket se po. LDK-ja nuk do ta pėrkrahė kurrė luftėn e klasave, sepse ky ėshtė krim i madh", tha Kryeziu.

Mėtej, duke folur pėr tė arriturat e Kosovės, Eqrem Kryeziu theksoi se kjo ėshtė njė mrekulli mahnitėse. LDK-ja ėshtė fenomen natyror, si rrezet e diellit. "Ēfarėdo fortune tė kalojė, dielli qėndron. Dhe kjo u arrit falė dy virtyteve tė mėdha tė presidentit tonė Ibrahim Rugovės e kėto janė vendosmėria dhe ndershmėria.
 
Ne nė kėto letra do tė vijojmė tė luajmė, sepse rezidenca e Presidentit nuk mbrohet nė lagjen e tij. Ajo mbrohet nė Prizren, nė Therandė, nė Sharr, nė Gjilan. LDK-ja do t'i fitojė edhe kėto zgjedhje, sepse s'ka alternativė tjetėr", tha nė fund tė fjalės sė tij, Eqrem Kryeziu.

Duke folur nė kėtė solemnitet kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci tha: "Anija qė nuk e ka pėrcaktuar timonin, nuk ndihmohet nga asnjė erė, sado e mirė qoftė ajo. LDK-ja 15 vjet mė parė e ka caktuar kėtė udhėheqės tė anijes sonė, pėr t'i kapėrcyer dallgėt e stuhishme nėpėr vite", tha Daci.

"LDK-ja ėshtė njė shtėpi e madhe, kėtė e dėshmoni ju, ndėrsa unė them se ndiehem shumė mirė nė kėtė shtėpi, prandaj uroj veten dhe tė gjithė juve qė tė ecim bashkarisht nė kėtė shtėpi", tha Daci.
 
Sabri Hamiti, anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK-sė dhe kryetar i Grupit parlamentar tė LDK-sė nė Kuvendin e Kosovės, nė fjalėn e tij theksoi se LDK-ja ėshtė njė lėvizje nacionale shqiptare. "Ėshtė mirė qė kjo tė thuhet nė Prizren, nė qytetin e Lidhjes Shqiptare, se LDK-ja ėshtė trashėgimtare e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit", tha Hamiti.

"Nė Programin tonė ėshtė Pavarėsia, mė tej janė integrimet shqiptare dhe integrimet evropiane, as kėtė nuk e fshehim", tha Sabri Hamiti. Ai pastaj shtoi se binomi demokraci, pavarėsi ėshtė njė binom i pashkėputur.
 
Lidhja Demokratike e ka mbjellė kulturėn se askush nuk mund tė bėhet udhėheqės pa votėn e popullit. Ai tha se Lidhja Demokratike ėshtė pėr sistem zgjedhor direkt edhe pėr deputetė, edhe pėr kryetar. "Le tė jetė njė zonė e veēantė pėr njė deputet, me emėr e mbiemėr dhe me biografi.
 
Kėtė e do LDK-ja, ndėrsa krejt turma tjetėr do diēka tjetėr. Lidhja Demokratike e Kosovės kurrė se ka dashur sistemin proporcional. LDK-ja kurrė nuk ka dashur qė tė falen vendet... Prandaj, ne edhe njėherė do tė dėshmojmė se jemi njerėz tė institucioneve tė forta demokratike", tha nė fund tė fjalės Sabri Hamiti.
 
 
Grupi Ndėrkombėtar i Krizave konstaton se nėse Kosova bėhet e pavarur nuk do tė ketė asnjė problem
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Pėrfaqėsuesi i Grupit Ndėrkombėtar i Krizave, Nikollas Vajs ka thėnė nėse Kosova bėhet e pavarur nuk do tė ketė asnjė problem. Ai tha se shumė vende tė Ballkanit si Maqedonia dhe Mali i Zi, qė mė herėt e kanė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės, kohėve tė fundit, kanė filluar t'i ndryshojnė qėndrimet e tyre.

"Ne propozojmė qė pasi tė pavarėsohet Kosova tė mos ketė anėtarėsim tė plotė nė disa organizata ndėrkombėtare derisa kosovarėt tė dėshmojnė se janė duke punuar seriozisht nė kthimin e refugjatėve dhe tė krijojnė marrėdhėnie tė mira me vendet e rajonet", thotė Vajs.
 
Sipas Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave shqiptarėt e pranojnė idenė se mund tė jetojnė nė disa shtete dhe se nuk ka shumė shqiptarė qė e pranojnė projektin pėr krijimin e Shqipėrisė sė bashkuar. Sipas Nikollas Vajs janė tė pakėt ata shqiptarė qė janė tė gatshėm tė sakrifikojnė pėr Shqipėrinė e bashkuar.

Ai shtoi se kryeministri serb Vojisllav Koshtunica ėshtė frymėzuar nga marrja e Bosnjes dhe kėshtu dėshiron ta mbajė edhe Kosovė, por sipas Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave kjo ide nuk mund tė aplikohet sepse kėtė nuk e duan kosovarėt dhe as bashkėsia ndėrkombėtare.
 
 
Federata Panshqiptare Vatra thotė se organizatorėt e sulmit ndaj Presidentit Rugova do tė dėshtojnė me turp
 
Nju Jork, 15 mars 2004 - "Me zemėrim tė thellė morėm vesh per aktin e shėmtuar terrorist ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosoves, z. Ibrahim Rugova, prijėsit dhe luftetarit tė vijės sė parė tė Pavarėsisė dhe ndėrtimit tė saj demokratik", thuhet nė njė deklaratė tė Fedaratės Panshqipatre Vatra me seli nė Nju Jork.

"Njė akt i tillė synon tė vrasė ėndrrėn shumėshekullore pėr liri e pavarėsi tė popullit shqiptar tė Kosovės dhe tė tė gjithė shqiptarėve, kudo qė jetojnė, tė destabilizojė shtetin e ri qė po lind, ta pengojė nė rrugėn e mbarė qė ka nisur, dhe ta errėsojė imazhin e saj para botes", thuhet nė vazhdim tė deklaratės.

"Ne jemi tė bindur se ēdo lloj veprimtarie e tillė e ēoroditur dhe e neveritshme nuk mund ta ndalė e as ta pengojė marshimin triumfues tė Kosovės drejt Pavarėsisė dhe demokracisė dhe se organizatorėt e tyre kanė dėshtuar e do tė dėshtojnė gjithnjė me turp dhe do tė gjejnė dėnimin e merituar nga organet e drejtėsisė.

Me kėtė rast, i urojmė Presidentit Rugova shėndet e jetė tėe gjatė, mbarėesi e suksese nė tė mirė tė popullit shqiptar tė Kosovės dhe gjithė kombit shqiptar", thuhet nė kėtė deklaratė tė Federatės Panshqiptare Vatra, tė nėnshkruar nga kryetari i saj, Agim Karagjozi.
 
 
LDK nė Nju Jork: Sulm terrorist mbi shtetėsinė e Kosovės dhe mbi personalitetin e Presidentit Rugova
 
Nju Jork, 15 mars 2004 - Dega e LDK-sė pėr Nju Jork dhe rrethe pėrmes njė deklarate thekson se "sulmi mbi Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė, Dr. Ibrahim Rugova ėshtė akt terrorist i drejtuar para sė gjithash mbi shtetėsinė e Kosovės dhe mbi pėrpjekjet dhe hapat e saj nė ndėrtimin dhe realizimin e pavarėsisė sė Kosovės".

"Ky sulm terrorist, deri tash mė i rėndi mbi institucionet e vendit, mbi shtetėsinė e Kosovės dhe mbi personalitetin e Presidentit Ibrahim Rugova, edhe njėherė dėshmon se armiqtė e Kosovės, tė organizuar si struktura kriminale, synojnė pėrmes veprimeve tė kėtilla kriminale tė destabilizojnė Kosovėn, tė shembin pėrpjekjet pėr demokratizimin e saj dhe tė nxirosin imazhin pėr Kosovėn duke goditur pikėrisht institucionin dhe personalitetin mė tė lartė tė saj, Presidentin Rugova, i cili ėshtė simbol i kėmbėngulėsisė politike e diplomatike pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Dėnojmė me indinjatė tė thellė sulmin terrorist mbi institucionin mė tė lartė tė vendit, mbi Presidencėn, dhe mbi Presidentin Dr. Ibrahim Rugova dhe ftojmė tė gjitha organet kompetente tė zbatimit tė ligjit, tė rendit dhe tė sigurisė, si ato vendore ashtu dhe ndėrkombėtare, tė bėjnė maksimumin e tyre nė ndriēimin sa mė tė shpejtė e efikas tė aktorėve dhe tė grupeve kriminale tė kėtij akti terrorist si dhe nė ndėshkimin e tyre tė ligjshėm", thuhet nė fund tė kėsaj deklarate.
 
 
Shoqata "Kosova": Rruga drejt pavarėsisė sė Kosovės nuk mundet tė ndalet me akte qyqare e terroriste
 
Kolding, Danimarkė, 15 mars 2004 - "Lajmin pėr sulmin mbi institucionit mė tė lartė tė shtetit tė Kosovės, Presidentit tė Kosovės, e morėm me zemėrim dhe revoltė tė madhe", thuhet nė njė reagim tė shoqatės shqiptare/daneze "Kosova" nė Danimarkė.

Ky akt terrorist i drejtuar kundėr Presidentit Rugovan, tribunit mė popullor qė ka pas Kosova ndonjėherė, dhe i pėrgatitur nga ata qė janė dorė e zgjatur e Serbisė, qė shpesh dinė tė qajnė ditėn e tė vrasin natėn, ka pėr qėllim qė tė sulmojė institucionin mė tė lartė tė Kosovės, pėr tė destabilizuar Kosovėn. Ajo pjellė bastarde ka pėr qėllim t'i pengojė proceset e fuqishme qė po zhvillohen pėr pavarėsimin e Kosovės.

"Ne shqiptarėt qė banojmė nė qytetin Kolding tė Danimarkės, e dėnojmė kėtė veprim tė farės sė keqe, qė ia kanė shitur shpirtin armikut shekullor".

"Ju mbėshtesim fuqimisht dhe plotėsisht jemi tė bindur se rruga Juaj drejt njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės nuk mundet tė ndalet me akte tė tilla qyqare", thuhet nė njė reagim tė shoqatės shqiptare/daneze "Kosova" nė Danimarkė.
 
 
Kuvendi i Komunės sė Mitrovicės dėnon ashpėr aktin kriminal tė sulmit nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės
 
Mitrovicė, 15 mars 2004 - Kryesia e Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės shpreh indinjatė tė thellė dhe dėnon ashpėr aktin kriminal tė hudhjes sė bombės nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibarhim Rugova.
 
Ajo vlerėson se "sulmi mė i rėndė kriminal deri tash nė njė institucion demokratik tė vendit, qė ka dalė nga vota e lirė e popullit, ka pėr qėllim destabilizimin e vendit nė momentin kur janė duke u bėrė pėrpjekje maksimale tė tė gjithė faktorėve pėr pėrmbushjen e stanadrdeve qė janė bazė pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar, pėrkatėsisht pėr pengimin e njohjes sė pvarėsisė sė Kosovės nga ndėrkombėtarėt".

Kryesia e Kuvendit tė Komunės thekson se ėshtė koha e fundit qė organet kompetente pėr siguri e rend tė ndėrmarrin tė gjitha masat pėr zbulimin e kėtij dhe tė rasteve tjera kriminale, nė mėnyrė qė akterėt tė dalin para organeve tė drejtėsisė dhe tė marrin dėnimin e merituar.

Kryesia e Kuvendit tė Komunės i jep pėrkrahje tė plotė Presidentit Ibrahim Rugova nė ushtrimin me sukeses tė plotė tė funksionit mė tė lartė shtetėror tė vendit, duke e cilėsuar ate si figurėn mė ėmblematike tė popullit tė Kosovės.
 
 
Nė veri tė Kosovės serbėt kanė bllokuar pikėn kufitare mes Kosovės dhe Serbisė
 
Mitrovicė, 15 mars 2004 - Njė grup serbėsh nga veriu i Kosovės kanė bllokuar sot nė mėngjes pikėn kufitare mes Kosovės dhe Serbisė nė vendin e quajtur Jarinje. Ata po protestojnė pėr shkak tė hyrjes nė fuqi tė Urdhėresės sė UNMIK-ut mbi doganat e Kosovės.
 
 
Nowicki nuk merr pjesė nė Konferencėn I Pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Ombudspersoni i Kosovės z.Marek Antoni Nowicki, nuk do tė marrė pjesė nė Konferencėn I Pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė, e cila do tė mbahet prej 25-28 mars nė Mitrovicė.

Ombudspersoni i Kosovės, shpreh pakėnaqsinė e tij nė lidhje me pėrcaktimin si pjesėmarrės tė kėtij takimi nga ana e organizatorit, pa konsultimin dhe miratimin e tij.
 
 
Afėr Parisit prej 30 marsit e deri mė 4 prill organizohet njė festival i kulturės shqiptare
 
Sen Deni/Paris, 15 mars 2004 - Njė festival me promovimin e kulturės sė Kosovės do tė mbahet nė Francė (nė Il Sen-Denis, afėr Parisit), prej datės 30 mars deri mė 4 prill 2004.
 
Rreth 80 artistė do tė marrin pjesė gjatė kėtij festivali, shumė prej tyrė janė nga Kosova qė banojnė nė Francė, por edhe tė tjerė do tė vijnė nga Kosova, Shkup dhe Tirana, siē ėshtė Faruk Begolli me teatrin "Dodona" dhe regjisori Bekim Lumi me ekipin e tij.

Poashtu me kėtė rast do hapet njė ekspozitė me piktura tė Ismail Bozhlanit, pastaj ekspozita me motive nga Kosova tė autores Mari Ponshėle.

Gjithashtu parashihet tė shfaqen edhe disa pjesė teatrale nga Prishtina, Shkupi dhe Tirana. Do tė recitohen poezi tė autorėve tė njohur shqiptarė dhe do tė ketė edhe muzikė klasike.
 
 
Familja e Fatmir Haxhiut ia dhuroi Muzeut tė Kosovės skicėn e betejės sė Fushė-Kosovės
 
Prishtinė, 15 mars 2004 - Nė Muzeun e Kosovės u organizua njė ceremoni nė tė cilėn familja e Fatmir Haxhiut nga Shqipėria ia dhuroi Muzeut tė Kosovės skicėn e betejės sė Fushė-Kosovės, veprėn historike - pikturėn me shpatė nė dorė dhe njė varg pikturash me vlerė tė madhe kulturore.
 
 
BDI dhe PPD kandidat tė pėrbashkėt nė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni do tė kenė Gėzim Osdrenin
 
Tetovė, 15 mars 2004 - Bashkimi Demokratik pėr Integrim dhe Partia Prosperitetit Demokratik kandidat tė pėrbashkėt nė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni do tė kenė Gėzim Osdrenin. Kėtė lajm e bėri tė ditur Ali Ahmeti. Gėzim Osdreni njihet si shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė ish-UĒK-sė nė Maqedoni gjatė konfliktit tė vitit 2001. Aktualisht ai kryen funksionin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė BDI-sė.

Kjo kandidaturė u caktua gjatė njė mbledhjeje tė zhvilluar dje nė Tetovė ndėrmjet Ali Ahmetit dhe kryetarit tė Partisė pėr Prosperitet Demokratik Abdylmenaf Behxhetit. Pėrfaqėsuesi i lart i BDI-sė Xhevat Ademi ka thėnė se tė dy partitė janė pajtuar qė z. Osdreni tė jetė kandidat mė i pėrshtatshėm pėr garėn presidenciale.
 
 
Sot nė Tiranė vazhdojnė bisedimet ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian rreth asociim-stabilizimit
 
Tiranė, 15 mars 2004 - Raundi i ri i bisedimeve ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian rreth nėnshkrimit tė marrėveshjes sė asociim-stabilizimit do tė vazhdojė sot nė Tiranė.
 
Siē thuhet nė njoftimin e Ministrisė pėr Integrim nė fokus tė takimit do tė jetė bashkėpunimi dhe forcimi ekonomik ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian.
 
 
Nga rrėshqitja e baltės nė Kazahstan kanė humbur jetėn 28 persona
 
Alma Ata, 15 mars 2004 - Nga rrėshqitja e baltės nė Kazahstan kanė humbur jetėn 28 persona, ndėrkaq edhe 20 tė tjerė konsiderohen tė zhdukur, kanė njoftuar shėrbimet e emergjencės.
 
Rrėshqitja e mbi njė milion kubė metrash baltė pas njė shiu tė fuqishmė, tė dielėn ka zhdukur njė ndėrtesė dykatėshe dhe njė barrakė rrėzė maleve Tien Shan afėr Alma Atės. Zėdhėnėsi i shėrbimeve emergjente ka deklaruar se nė mesin e viktimave ndodhen edhe nėntė shtetas kinezė qė po punonin nė rindėrtimin e njė sanatoriumi.
 
 
Nė Kirkuk ėshtė vrarė njė anėtar i asamblesė sė qytetit dhe truproja e tij
 
Kirkuk, Irak, 15 mars 2004 - Njė anėtar arab i asamblesė sė qytetit dhe njė truproje e tij janė vrarė sot (e hėnė) me armė zjarri nga persona tė armatosur nga njė makinė trjetėr, njofton Rojter. Dėshmirtarėt thonė se njė veturė e kuqe i ka dalė para veturės, qė barte asamblistin Agar al-Tavil dhe truprojėn e tij.
 
Ajo ėshtė detyruar kėshtė tė ndalet dhe ka rrėshqitur gjatė frenimit. Nga vetura e kuqe kanė dalė dy persona dhe kanė shtėnė nė viktimat me gjakftohtėsi.
 
 
Policia ka ēmontuar njė bombė nė njė makinė afėr konsullatės amerikane nė Karaēi
 
Karaēi, 15 mars 2004 - Policia e Pakistanit ka ēmontuar njė bombė tė madhe nė njė makinė, qė ėshtė zbuluar sot (e hėnė) afėr konsullatės amerikane nė Karaēi, vetėm dy ditė para se sekretari i Shtetit, Kolin Pauell, tė vizitonte kėtė vend, njofton Rojter. Kamerat e sigurimit tė Misionit amerikan e kishin vėrejtur personin , qė kishte parkuar njė kombi me bombė, duke dalė prej tij dhe i cili kishte biseduar me rojet.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė 3 militantė dhe kanė arrestuar 13 tė tjerė nė Afganistan
 
Kabul, 15 mars 2004 - Focat amerikane, nė kuadėr tė njė ofensive kundėr talibanėve dhe Al Kaidės, kanė depėrtuar nė njė vendstrehim nė shpellė nė jug tė Afganistanit, ku fshiheshin militantėt islamikė dhe gjatė kėtij sulmi kanė vrarė tre militantė dhe kanė arrestuar 13 tė tjerė, ka bėrė tė ditur sot (e hėnė) njė zėdhėnės ushtarak amerikan nė njė konferencė shtypi nė Kabul, njofton Rojter.
 
Ai ka shtuar se nga tė arrestuarit janė tre komandantė talibanė. Ky operacion ėshtė zhvilluar nė provincėn Zabul dhe ishte pjesė e njė operacioni mė tė gjerė, tė quajtur "Stuhia malore" , ka thėnė ai.
 
 
Helikopterėt izraelitė kanė bombarduar sot dy fonderi metalike tė Hamasit
 
Gaza, 15 mars 2004 - Nė shenjė hakmarrjeje tė sulmeve vetėvrasėse me bombė nė njė port izraelit, ku u vranė 11 izraelitė, helikopterėt izraelitė kanė bombarduar sot (e hėnė) dy fonderi metalike nė Rripin e Gazės, ku prodhoheshin armė pėr Hamasin, grup ky qė me kėnaqėsi ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet e djeshme vetėvrasėse, njofton Rojter.
 
Helikopterėt kanė sulmuar para agimit dhe kanė hedhur 10 predha dhe kanė plagosur njė person.
 
 
Dy palestinezė vetėvrasės kanė vrarė 11 izraelitė
 
Ashdod, Izrael, 15 mars 2004 - Dy palestinezė vetėvrasės kanė sulmuar me bombė dje portin izraelit Ashdod, i cili ėshtė i ruajtur shumė pėr shkak tė instalimeve strategjike dhe kėshtu kanė vrarė 11 izraelitė dhe kanė plagosur 18 tė tjerė, njofton AP. Policia ka thėnė se bombėhedhėsit ndoshta janė pėrpjekur tė hedhin veten nė erė afėr kimikateve pėr tė shkaktuar edhe mė shumė viktima.

Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, ka anuluar takimin me homologun e tij palestinez, Ahmed Kurei, i cili ka qenė planifikuar pėr tė martėn. Bisedimet paraprake, tė caktuara pėr sot, gjithashtu janė anuluar, ka thėnė njė ndihmės i Sharonit. Izraeli e ka ngritur gjendjen e gatishmėrisė kundėr terrorit nė shkallėn mė tė lartė.
 
 
Spanjė: Socialistėt fitojnė nė zgjedhjet kombėtare
 
Madrid, 15 mars 2004 - Nė zgjedhjet e tė dieles, vetėm tri ditė pas shpėrthimeve terroriste nė Madrid qė shkaktuan vdekjen e 200 vetave, qytetarėt spanjollė votuan kundėr partisė nė pushtet.

Pas numėrimit tė thuajse tė tė gjitha votave, del se socialistėt fituan ndaj Partisė Popullore konservatore nė pushtet, duke siguruar 43 pėrqind tė votave. Konservatorėt u radhitėn nė vend tė dytė me 38 pėrqind.

Kreyeministri i zgjedhur, Hoze Luis Rodriguez Zapatero, e filloi fjalimin me rastin e fitores sė partisė sė tij, duke kėrkuar mbajtjen e njė minut heshtjeje pėr viktimat e sulmeve terroriste tė javės sė kaluar.
Ai tha se lufta kundėr terrorizmit do tė jetė pėrparėsia e tij e menjėhershme dhe premtoi se do t'i bashkojė tė gjitha partitė politike tė vendit nė kėtė luftė.
 
 
Putin konfirmoi fitoren nė zgjedhjet e djeshme nė Rusi
 
Moskė, 15 mars 2004 - Presidenti rus, Vladimir Putin, thotė se do tė mbrojė parimet demokratike dhe do tė forcojė lirinė e shtypit gjatė mandatit tė tij tė dytė. Putin kėto komente i bėri pas fitores sė pritur nė zgjedhjet presidenciale.

Me gjysmėn e rezultateve tė njohura, ai ka fituar rreth shtatėdhjetė pėrqind tė votave, dhe kundėrshtari i tij mė i afėrt, kandidati komunist Nikolay Kharitov, e pranoi atė.

Kėto nuk ishin thjeshtė zgjedhjet mė tė parashikueshme tė mbajtura ndonjėherė nė njė shtet jototalitar, por duhet tė jenė ndėr tė paktat kur kandidati fitues ishte aq sigurt saqė ka shpallur paraprakisht se si do tė duket qeveria e tij pas zgjedhjeve.
 
 
Situatė e tensionuar nė Gjeorgji
 
Tbilisi, 15 mars 2004 - Forcat e armatosura tė Gjeorgjisė janė nė gjendje gatishmėrie tė lartė pasi presidenti i vendit, Mikhail Saakashvili nuk u lejua tė hynte nė Axhari nė bregdetin e Detit tė Zi.
 
Saakashvili dhe disa nga ministrat e tij u lagruan nga policia sapo ishin duke hyrė nė rajonin gjysėm autonom. Ndaj kortezhit tė presidentit u qėllua me tė shtėna paralajmėruese duke bėrė qė ata tė tėrhiqeshin nė qytetin pranė tė Potit.

Incidenti ishte kulmi i njė jave qė ka parė luftė fjalėsh midis presidentit tė vendit dhe udhėheqėsit axharian, Asllan Abashidze. Tė shtunėn zoti Saakashvili paralajmėroi udhėheqėsin e Axharisė tė respektojė ligjin gjeorgjian ose pėrndryshe do tė pėrballet me pasoja.
 
 
Gjermania kėrkon njė mbledhje tė zyrtarėve tė sigurimit tė BE-sė
 
Berlin, 15 mars 2004 - Qeveria gjermane kėrkoi njė mbledhje tė menjėhershme tė zyrtarėve evropianė tė sigurimit pėr tė diskutuar mbi kėrcėnimin qė pėrbėn al-Qaida, e cila me sa duket kishte gisht nė shpėrthimet e sė enjtes nė Madrid ku gjetėn vdekjen 200 vetė.

Ministri i brendshėm gjerman, Oto Shili tha tė dielėn se videokaseta e gjetur tė shtunėn ku merrej pėrgjegjėsia pėr sulmet e Madridit, nėnkupton se Evropa pėrballet me kėrcėnime tė njė cilėsie tė re nga terrorizmi islamik.
 
Ai i bėri thirrje publikisht kryeministrit tė Irlandės sė Veriut, Berti Ahern, vendi i tė cilit mban kryesinė e radhės tė Bashkimit Evropian, qė tė thėrrasė njė takim tė zyrtarėve tė lartė tė sigurimit brenda javės sė ardhshme.
 
 
Planet i ri nė sistemin tonė diellor?
 
Uashington, 15 mars 2004 - Agjencia amerikane e hapėsirės tha se do tė bėjė tė ditur zbulimin e njė tė papriture nė sistemin diellor, njė objekt pėr tė cilin disa mendojnė se mund tė jetė planeti i dhjetė.

Zyrtarė tė NASA-s thanė dje se do tė bėjnė tė njohur zbulimin e objektit mė tė largėt qė sillet rreth diellit. Disa ekspertė mendojnė se i ashtuquajturi objekt ėshtė njė planet i ri i emėrtuar Sedna, sipas perėndeshės eskimeze tė detit. Objekti ėshtė 10 miliardė kilometra larg Tokės.

Parashikohet qė Sedna, elementet pėrbėrės tė sė cilės mendohet tė jenė akulli dhe guri, ka njė diametėr prej dy mijė kilometrash. Ky do tė ishte objekti mė i madh i zbuluar nė sistemin diellor qė nga zbulimi i Plutonit 74 vjet mė parė. Sedna ėshtė pak me e vogėl se Plutoni.
 
 
Ethet tropikale nė Indonezi kanė marrė jetėn e 452 njerėzve
 
Xhakartė, 15 mars 2004 - Ethet tropikale tė sivjetme nė Indonezi, qė kanė shkaktuar vdekjen e 452 njerėzve, kanė filluar tė tregojnė shenja tė rėnies, ka deklaruar sot (e hėnė) njė zyrtar i Ministrisė sė shėndetėsisė, njofton Rojter.
 
Ai ka thėnė se shkalla mė e keqe kaluar dhe pritet qė epidemia tė vihet nėn kontroll. Nė prill gjendja pritet tė jetė normale. Qė nga 1 janari janė evidentuar 34, 463 raste sėmundjeje nga epidemia e etheve.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>