|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Reportazh nga Hamburgu

 
 

NĖ KLUBIN SHQIPTAR „ VERRAT E LLUKĖS“- JETA FRYMON  SHQIPTARISHT

 
 

 
15 mars 2004 / TN

Reportazhi: Arif MOLLIQI  / Fotografitė: Musa MAZREKAJ

   
Pėr festen e Kurban Bajramit, KSH „ Verrat e Llukės“nė Hamburg, ka bashkuar ndihma pėr  familjet e dėshmorėve dhe jetimėve tė luftės. Kėshtu, nė Tetovė klubi u ka shpėrndarė 10 familjeve tė dėshmorėve, nga 50 euro si ndihmė. Kurse nė Kosovė, pėr festėn e Kurban Bajramit, familjeve tė dėshmorėve dhe jetimėve, u ka ndarė ndihma nga 60 euro. Dhe, atė; nė Deēan 18 familjeve, nė Pejė, vetėm nė fshatin Lubeniq ku gjatė luftės kishte ndodhur masakra mė e madhe nė Kosovė, ky klub u ka ndarė ndihma 20 familjeve. Nė Gjakovė u ndihmuan 15 familje, nė Burim 8 familje.

Aty tė Ura e Elbės nė Hamburg, e luta mikun tim qė me voziste me njė veturė qė ta ngadalėsonte shpejtėsin, sepse jo shumė largė, dy-tre qindė metra duhej kthye nė tė djathtė. Aty diku ėshtė njė klub shqiptarė, pėr tė cilin me kishin orientuar ta shkruaja njė reportazh. Derisa u bėra gati ta pyesja edhe diēka mikun tim, erdhi njė kėngė folklorike pas ciatjės sė frenave tė veturės e cila u ndal.
 
Ishim ndal ballė pėr ballė me Klubin Shqiptar „ Verrat e Llukės“ nė Hamburg. Hyjmė brenda. Terė hapėsirėn, nga jasht dhe nga brenda e shikojmė me njė meditim tė pandalshėm. Njė ambijent vėrtetė shqiptar, me njė interier tė mrekullueshėm. Klubi ishte i mbushur pėrplotė mė mėrgimtarė tanė tė moshave tė ndryshme. Bėheshin kuvendime gjithėfare, por dominonin kuvendimet pėr rrjedhat e ngjarjeve nė trojet shqiptare. Pėr pėrjetimet e tyre sa herė pėrmendet fjala atdhe, nė tokėn e tė cilit akoma ka shtėpitė djegura, varresa qė hapen ēdo ditė...Ata bisedonin edhe pėr problemet qė i kanė ēdo ditė me administratėn gjermane, e Kosova, Shqipėria sikur nuk „interesohet“.
 
 
 
 
Nuk shkruaj pėr asnjė nga kėto biseda. Mua mė interesojnė pėr reportazhin tim vetėm gjėrat konkrete. Ēka ėshtė punuar dhe si ėshtė punuar nė kėtė klub, pėr tė cilin kėto ditė dėgjova fjalė tė mira jo vetėm nė Hamburg, por edhe nė Deēan, Pejė, Burim, Tetovė...?!  Pastaj, Rexhė Ismajli, Rustan Neziri, Musa Mazrekaj, Haxhi Dėrvishaj, Dervish Ferizi, Isuf Alia, e disa tė tjerė, pėrveē qė me prezentojnė shėnime konkrete tė punės dhe aktivitetit tė kėtij klubi, nga rrėfimet e tyre shkėpus edhe ndonjė fjali.

„ Emrimi i klubit mė kėtė emėr, nuk ishte edhe aq i lehtė, sepse emri „ Besa e Verrave tė Llukės ka kuptim tė madhė. Ėshtė vend historik dhe kombėtar“, thotė kryetari i klubit Rustan Neziri, nga Gurgurnica e Tetovės. Ndėrsa Musa Mazrekaj, si gjithmonė fjalė pak e punė shumė thotė; „ Tregojani vetėm faktet. Puna qė shihet nuk kėrkon kallauz“.  Dhe, pėrpara kam arkivin e klubit me letra, dokumente, faktura...tė gjitha kėto fakte qė tregojnė pėr njė angazhim dhe punė tė madhe tė klubit.

„ ... Dihet se viti 1998 nė Kosovė solli edhe fillimin e luftės sonė heroike ku UĒK-s me bijtė e vet i doli hapur karshi hasmit. Prandaj, kėtu nė Hamburg duhej bashkuar, afruar mes veti mėrgimtarėt, pėr ti ndihmuar ēlirimtarėt, por edhe popullin nė pėrgjithėsi. Klubi „ Verrat e Llukės“, vertetė u bė qendra kryesore e mėrgimtarėve tanė nė Hamburg.  U bė sofra e dytė nga sado pak ushqeheshin luftėtarėt e lirisė,“ thotė Rexhė Ismajlaj. Pastaj shpalojmė shėnime, dokumente, fakte:

Separi, anėtarėsia e klubit e filloj aksionin e parė pėr ta ndihmua Drenicėn. Nė ketė aksion mėrgimtarėt pėrmes klubit i grumbulluan 46.000,oo  DM. Nė aksionin „Gjithēka pėr pavarėsin e Kosovės“  klubi u gjet edhe mė  i pėrgaditur. U grumbulluan mjete nė shumė prej 145ooo ( njėqindė e katerdhjetė e pesė mijė) DM. Kurse  nė fondin „Vendlindja thėrret“  u grumbulluan 13.200 marka.
 
Klubi nga fondi i vet edhe ashtu fillestar, pėr Drenicė ndau 5000,oo DM, ndėrsa Shoqėria Kulturore „Jusuf Gėrvalla“  qė fuksionon nė kuadėr tė kėti klubi, nga fondi i vet  i dha  1ooo,oo DM.

Klubi „ Verrat e Llukės“ nė Hamburg, nuk u ndal me kaq. Kėshtu nga fondi i pėrbashkėt pėr ti blerė dhe trasportuar 25 tonė mall nė Shqipėri, u mblodhen 13.010,oo DM. Prej tyre, 5.000 DM u pagua kamioni kurse pjesa tjetėr u ble miell , vaj, sheqer e gjera tjera ushqimore qė u dėrgun nė Shqipėri.  Nė aksionin tjetėr, nga fondi i klubit janė ndarė 3.500,oo DM pėr njė transportim prej 25 tonesh mall, qė u dėrgua nė Maqedoni ku ishin tė vendosur tė ndjekurit shqiptar nga Kosova.
 
Pastaj, ndihma materiale dhe mjete tė gatshme financiare ju derguan edhe ēlirimtarėve shqiptar nė Prishevė, Tetovė, Gostivar gjatė luftės. Anėtarsia e klubit, nė bashkėpunim me organizatėn humanitare gjermane ASB-ja ( Arbeiter- Samariter- Bund), ka derguar disa herė ndihma nė Tetovė, Durrės, Deēan. Nga kėto ndihma kishte; miell, vaj, sheqer, detergjent, rroba pėr veshmbathje etjera mallėra. Mirėpo, antarėsia e KSH „Verrat e Llukės„ nė Hamburg, kėto ditė kishte ndermarrė edhe njė aksion sa humanitar, aq edhe njerėzor.
 
Pėr festen e Kurban Bajramit, klubi ka shpėrndarė ndihma pėr familjet e dėshmorėve dhe jetimėve tė luftės. Kėshtu, nė Tetovė klubi „Verrat e Llukės“ nė Hamburg, u ka shpėrndarė 10 familjeve tė dėshmorėve, nga 50 euro si ndihmė. Kurse nė Kosovė, pėr festėn e Kurban Bajramit, familjeve tė dėshmorėve dhe jetimėve, u ka ndarė ndihma nga 60 euro. Dhe, atė; nė Deēan 18 familjeve, nė Pejė, vetėm nė fshatin Lubeniq ku gjatė luftės kishte ndodhur masakra mė e madhe nė Kosovė, ky klub u ka ndarė ndihma 20 familjeve. Nė Gjakovė u ndihmuan 15 familje, nė Burim 8 familje. Ndėrsa pėr djalin e dėshmorit tė kombit Mxhun Ēekajt, Orhanin student ky klub ka siguruar njė bursė pėr shkollim.

Se vėrtetė ishin kėto angazhime dhe aktivitete, u binda kur nė vitrinat e klubit i pash disa mirėnjohje. Ata i kishin mirėnjohet qė ua dha Lidhja e Arsimtarėve Shqiptarė pėr Gjermani, mirėnjohjen e UĒK-sė, pėr kontributin qė ka dhėnė ky klub pėr UĒK-nė, me mjete financiare dhe materiale. Mirėnjohje nga Shoqata „Nenė Tereza“ nė Deēan, mirėnjohja e Shoqatės „Dielli“ nga Gostivari, mirėnjohje nga Organizata Humanitare „ El Hilal“ nė Tetovė, Sindikata e Pavarur e puntorėve nė mihjen sipėrfaqėsore nė Kosovė, nga Unioni i studentėve tė Universitetit tė Tetovės e, mirėnjohje tė tjera tė cilat nuk numėroheshin...

Dikur vonė, u ndava nga antarėt e Shoqėrisė Kulturore „ Jusuf Gėrvalla“, shoqėri kjo muzikore qė vepron nė kuadėr tė klubit. Ata po pėrgaditeshin pėr njė program artistik qė do tė mbahej gjatė kėsaj pranvere, kur Kosova e feston 5 vjetorin e vet, pa pushtuesin serb. Kėshtu, me kėngėn e folklorit burimor shqiptar, nga atmosfera vėrtetė shqiptare qė zotėronte nė KSH „Verrat e Llukės“ nė Hamburg, u ndamė atė mbrėmje marsi.

 

Hamburg (Gjermani), Mars 2004


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.