|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjilan: Ushtria amerikane paguan qira pėr shfrytėzimin e tokave nė Kosovė

 
 

 
Gjilan, 14 mars 2004 / TN - Ashtu siē kishte paralajmėruar nė dhjetor tė vitit 2003, ushtria amerikane nė Kosovė ka filluar kėto ditė t`iu paguaj qiranė pronarėve tė tokave nė sektorin e lindjes, tė cilat ajo i shfrytėzon nga qershori 1999.

Nė njė njoftim pėr opinion nga kampi “Bondstell” thuhet se pas ofertės pėr kompenzim tė pronarėve vendorė tė tokave, tė cilat shfrytėzohen nga ushtria amerikane, qytetarėt e Gjilanit dhe tė Ferizajt kanė dorėzuar aplikacionet.

Zyrtarėt ushtarakė nė “Bondstell” e kanė vlerėsuar tė kėnaqshėm programin, duke saktėsuar se nga 29 shkurti e kėndej janė kompenzuar nėntė pronarė tė tokave, kurse edhe pėr 22 tė tjerė, kjo do bėhet brenda kėtij muaji, kanė thenė ata.

Sipas zyrės pėr informim tė kampit “Bondstell” nė kuadėr tė kėtij programi janė shpėrndarė 318 fletėapikacione, 51 raste janė ndihmuar nė pėrpilimin e autorizimeve ligjore dhe janė grumbulluar 14 dėshmi. Gjashtė kėrkesa janė refuzuar.

Komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, gjenerali Rick Erlandson ka thėnė se ushtria amerikane e ka mirėpritur me kėnaqėsi aplikimin pėr kompenzim nga tė gjitha etnicitetet. Programi pėr qėllim qė tė kompenzojė pronarėt e tokave, tė cilat janė dėmtuar, zaptuar apo shfrytėzuar nga forcat e SHBA-ve, nga 10 qershori i vitit 1999, ka thėnė gjenerali Erlandson.

KFOR-i amerikan ėshtė forca e vetme ushtarake nė Kosovė, deri tani, qė ka filluar tė bėjmė kompenzim e pronarėve.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.