|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjilan: Reagime rreth rastit Trifunoviq nė Cėrnicė

 
 

 
Gjilan, 14 mars 2004 / TN - Nė Cėrnicė kanė ndodhur gjatė katėr-pesė viteve tė fundit disa incidente dhe akte tjera tė dhunės, ndėrsa policia dhe KFOR-i nuk kishin arritur deri tani t`i zbulojnė aktorėt nė asnjė rast. Strukturat pėrgjegjėse pėr siguri, si dėnim pėr kėtė gjendje, e kishim mbajtur nga disa ditė nė izolim kolektiv tėrė fshatin, por edhe kanė arrestuar e paraburgosur disa shqiptarė lokalė. Ēka dėshmojnė hetimet rreth rastit Trifunoviq?

Rasti i Trajan Trifunoviqit, i cili, sipas hetimeve tė policisė rezulton se ėshtė vrarė nga pushka e gjetur nė pronėsi tė bashkėfshatarit tė tij, Boshko Dimiq, dėshmon se fajtorėt nuk duhet kėrkuar apriori te shqiptarėt, sa herė qė mund tė vritet ndonjė serb diku nė Kosovė.

Udhėheqėsit komunalė tė Gjilanit, Lutfi Haziri edhe Xhemajl Hyseni, gjatė njė takimi tė mėhershėm me liderėt e fshatit Cėrnicė, kishin kėrkuar prej tyre dhe qytetarėve qė tė bashkėpunojnė mė hetuesit nė zbardhjen e tė gjitha akteve tė dhunės, ndėrsa policisė dhe KFOR-it iu kishin kėrkuar qė tė mos dėnohej fshati kolektivisht, sepse kjo ishte e padrejtė. 

Rreth rastit Trifunoviq, zėvendėskryetari i dytė i komunės, Bozhidar Periq, i cili asokohe, rreth 15 muaj mė parė, i kishte fajėsuar shqiptarėt pėr kėtė vrasje, tani ėshtė pėrgjegjur se nuk i beson plotėsisht ekspertizės ballistike.

”Nuk kam asnjė informacion rreth ekspertizės ballistike, por me sa di unė, Boshko Dimiq ėshtė nė liri”, ka thėnė Periq. Z. Periq beson pak se vrasjen mund ta ketė kryer bashkėfshatari i Trajan Trifunoviqit, por thotė se Boshko Dimiq duhet tė pėrgjigjet nėse e ka kryer veprėn.

“Ne nuk kemi besim tė plotė as nė polici e as nė gjykatė, sepse asnjė vrasje e serbėve pas luftės nė Kosovė, deri tashti nuk ėshtė vėrtetuar” ka pohuar Bozhidar Periq, zėvendėskryetar i dytė i komunės.

Xhemajl Hyseni, zėvdėskryetar i komunės ka thėnė se rasti i Trifunoviqit dėshmon se organet e hetuesisė mė nė fund do t`i zbardhin tė gjitha vrasjet enigmatike tė serbėve qė kanė ndodhur pas luftės. Duhet t`i lejojmė organet gjyqėsore qė ta kryejnė punėn e vetė si duhet dhe t`i zbardhin krimet e t`i dėnojnė kriminelėt, pa pėrjashtim, por nuk duhet tė ketė mė fajėsi kolektive tė shqiptarėve pėr secilin rast qė mund tė ndodhė, ka thenė Hyseni.

Kryetari i komunės, Lutfi Haziri, pas eksplodimit tė njė granate nė shtėpinė e njė serbi nė Cėrnicė, nuk e kishte pėrjashtuar mundėsinė se mund tė ishte fjala pėr probleme tė brendshme ndėrmjet vetė komunitetit serb. Ndėrkaq rreth rastit Trifunoviq, ai ka thenė se duke iu falenderuar organeve tė sigurisė janė gjetur faktet e para qė mund t`i argumentojnė dyshimet tona se incidentet mund tė ishin probleme tė brendshme tė komunitetit serb.

Ne dėshirojmė qė tė ndriqohen edhe rastet tjera qė kanė ndodhur nė Cėrnicė dhe tė dyja komunitetet tė lirohen nga akuzat dhe fajėsia kolektive dhe tė mos e mbajnė peng tė ardhmen e pėrbashkėt, ka thenė Haziri. (i.m.)


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.