|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shtypi dhe kultura shqiptare nė vemendje tė TV qėndror tė Rumanisė

 
 

 

   
14 mars 2004 / TN  /  Gjergj ARBĖNASHI
 
Nė njė nga emisionet mė prestigjioze tė kanalit  “TV Cultural”, qė drejtohet nga poeti dhe eseisti i mirėnjohur Bogdan Ghiu, kėto ditė (13 mars), iu kushtua njė emision i posaēėm, kulturės dhe shtypit shqiptar nė Rumani.
 
Me realizimin e kėtij filmi dokumentar, i transmetuar drejtėpėrsėdrejti pėr telespektatorėt, u inaugurua seria e re, e emisioneve dedikuar komuniteteve nacionale nė kėtė vend, pėrkatėsisht revistave kulturore qė botojnė ata.

 

 

 

 

Miq tė ftuar nė emision, ishin themeluesi i serisė sė re tė revistės “Shqiptari/Albanezul”, dr. Xhelku Maksuti, Kryetar Nderi i Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, dhe dr. Luan Topēiu, kryeredaktor i revistės “Shqipėria XXI”, qė tė dy, autorė tė njė numri tė konsiderueshėm botimesh, nė fushė tė historisė dhe letėrsisė.
           
Falė zsh. Irina Irshai (moderatore), emisioni u shoqėrua me njė material filmik nga Televizioni qėndror i Bukureshtit, dhe me ndihmėn e ēmueshme nga arkivi albanologjik, i hulumtuesit dhe poetit Baki Ymeri. Pėr interesin e telespektatorėve rumunė, u hodh dritė mbi historinė e shtypit shqiptar tė Rumanisė (1887-1938), dhe funksionin modern qė ka shtypi shqiptar sot, qė nga revistat e diasporės, e deri te ato qė dalin nė Kosovė, Shqipėri e Maqedoni.
 
U prezentuan me kėtė rast, figurat qėndrore tė botės kulturore dhe fetare shqiptare, qė nga Naum Veqilharxhi qė botoi abetaren e parė shqipe nė kėtė vend (1844), e deri te Nėnė Tereza dhe Ismail Kadareja. U bė fjalė pėr kontributin personal qė jep dr. Xhemile Susliu, pėr finansimin e botimit tė revistės “Shqiptari”, si dhe pėr pandjeshmėrinė e deputetes Oana Manolesku, qė nė emėr tė njė grupi interesash, ia ka kthyer shpinėn komunitetit tė kėtushėm shqiptar. Njė nga faktet e theksuara nė kėtė emision, ishte edhe lidhja dhe bashkėpunimi me diasporėn.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>