|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Preza, Qyteti Feniks

 
 

 
  

13 mars 2004 / TN

Nga Prof. Zyhdi DERVISHI

Preza ėshtė njė krahinė qė shtrihet nė Veri dhe Veri-Perėndim tė Tiranės. Qendra historike e kėsaj krahine ėshtė vetėm 22 kilometra larg qendrės sė kryeqytetit. Deri nė fund tė viteve '20 tė shekullit XX, Preza shėrbente si qendėr administraive e 15 fshatrave pėrreth (Selenica, T., 1928: 218).

Tė dhėnat e dokumentuara pėr Prezėn janė tė pakta dhe disi tė mjegulluara. Por edhe ato qė ekzistojnė janė tė mjaftueshme pėr tė provuar se Preza-Qendėr, gjatė Erės sė Re, veēanėrisht nė harkun kohor nga fundi i shekullit XV deri nė fillim tė shekullit XX ka pasur karakteristikat urbane tė njė qyteti ose qyteze. Pėr kėtė mund t'u referohemi disa fakteve dhe arsyetimeve tė pakundėrshtueshme:

E para, Nė shekullin XIX nė Shqipėri ka pasur qytete pa kullė sahati, por nuk ka pasur fshatra me kullė sahati. Mjaft studiues mendojnė se nė Prezė kulla e sahatit ėshtė ngritur mbi kullėn rrethore lindore tė kėshtjellės gjatė gjysmės sė parė tė shekullit XIX. Nė vitin 1853 albanologu i shquar gjerman Johann George Fon Hahn ka vizituar Prezėn.

Ndėr tė tjera, ai pėrshkruan edhe kullėn e sahatit dhe sahatin qė funksiononte. Sipas dėshmive gojore tė banorėve tė Prezės deri nė fillim tė Luftės sė Parė Botėrore ēanga e kėtij sahati dėgjohej nė tė gjithė fshatrat pėrreth Prezės deri nė afėrsi tė Tiranės dhe tė Krujės.

 
 

E dyta, Nė tė gjithė shkrimet e ndryshme tė autorėve mė tė shquar vendas dhe tė huaj qė nga mesi i shekullit XV deri nė fillim tė viteve '30 tė shekullit XX, Preza - Qendėr karakterizohet si qytet ose si qytezė. Nė librin "Historia e Skėnderbeut" tė shkruar latinisht nga humanisti i madh shqiptar Marin Barleti dhe tė botuar nė Romė ndėrmjet viteve 1508-1510 Preza karakterizohet si qytezė e parthinėve. Nė kėtė vepėr pėr Prezėn, ndėr tė tjera theksohet: "Pa dyshim kėtu shumė gjėra mė thonė tė parashtroj diēka pėr zanafillėn dhe fatmirėsinė e lashtė tė kėsaj qyteze dhe nė radhė tė parė fakti qė ajo ėshtė e pėrmendur edhe pėr veprat e shkrimtarėve, gjė qė nuk ėshtė e panjohur, as u shpėton brezave tė mėpasėm.

Pėrpara luftėrave civile tė Cezarit dhe Pompeit (vitet 49-45 p.e.r.), kjo qytezė zinte njė vend mjaft tė nderuar nė krahinė; vetė gėrmadhat e saj dhe vetė gjurmėt e sendeve tė veēanta lejojnė tė shikosh dhe vlejnė tė parafytyrosh qartė shkėlqimin e gjendjes sė dikurshme dhe bujarinė e lashtė tė vendit. Thonė se e pushtoi dhe e shkatėrroi Cezari, kur mbante tė rrethuar nė qytetin e Durrėsit, Pompein dhe Senatin romak. Dhe mbeti pėrgjithmonė i sheshuar nė atė gjendje gėrmadhe dhe as u dukėn mė pas ndonjėherė gjurmė rindėrtimi, pėrveē atyre qė zelli i banorėve ripėrtėriu pėr nevojat e veta tė ndryshme" (2001:326-327).

Nė fillim tė shekullit XX njė nga njohėsit mė tė shquar tė konstruksionit shpirtėror shpirtėror tė popullit shqiptar, tė kulturės shqiptare, Shtjefėn Gjeēovi ka shkruar novelėn, qė plotėson edhe parametrat e romanit, tė titulluar "Mnera e Prezės". Nė kėtė vepėr ai asnjėherė nuk flet pėr fshatin Prezė, por pėr qytetin e Prezės. Madje jo pėr njė qytet tė ēfarėdoshėm, por pėr njė qytet qė realizonte dhe synonte nivele tė larta emancipimi tė vajzave dhe tė grave shqiptare.

Nė botimin jubilar "10 vjet Mbretni 1928-1938" pėr Prezėn, ndėr tė tjera, theksohet: "E ringjallur prej Qeverisė Mbretnore si qendėr turistike, Preza po merr nji zhvillim tė posaēėm nga lėvizja e turistėve tė huaj qė vijnė me soditė vjetėrsinat e kėtij qyteti historik" (fq. 262-263).

E treta. Sociologėt qė kanė trajtuar me pėrparėsi ēėshtjet socialkulturore tė urbanizimit si Toine, Wirth, Park etj., kanė argumentuar se mėnyra e jetesės e qytetit ndikon nė mėnyrė tė ndjeshme mėnyrėn e jetesė sė banorėve tė fshatrave pėrreth. Mjaft fakte provojnė se nė rrjedhėn e shumė shekujve Preza, si tė thuash, e ka ushtruar njė funksion tė tillė ndikues, emancipues pėr fshatarėt qė banonin nė tė gjithė krahinėn e mė gjerė. Fshatarėt pėr shumė kohė e quanin Prezėn shehėr dhe banorėt e Prezės shehėrli, fjalė turqishte qė pėrkthehen pėrkatėsisht qytet dhe qytetar.

Nė rrafshin arsimor, kulturor Preza ka qenė gjithnjė mė e pėrparuara se fshatrat qė shtrihen rrotull saj. Sidomos gjatė shekujve XVI-XIX, ndėrkohė qė nė shumė krahina tė Shqipėrisė nuk kishte asnjė formė tė organizuar tė shkollimit, nė Prezė kanė funksionuar pothuajse gjithnjė shkolla tė orientimit fetar. Nga tė parat shkolla shqipe qė u hapėn pak muaj pas shpalljes sė Pavarėsisė mė 1912, ka qenė edhe shkolla e Prezės.

E katėrta, Sikurse edhe nė vende tė tjera europianoperėndimore, edhe nė Shqipėri ka dallime tė konsiderueshme nė formimin shpirtėror tė banorėve tė qyteteve dhe tė atyre tė fshatrave. Modelimi psikologjik i banorėve tė Prezės plotėsonte tė gjitha parametrat pėr t'u karakterizuar si modelim urban. Ndėr tė tjera, banorėt e Prezės dallohen pėr tolerancėn, qė shpėrfaqet nė tė gjithė aspektet e veprimtarinė e tė mėnyrės sė tyre tė jetesės, nė marrėdhėniet ndėrmjet grupimeve sociale dhe nė marrėdhėniet ndėrindividuale ndėrmjet banorėve me pėrkatėsi subkulturore, fetare e politike tė ndryshme. Tradicionalisht dhe nė ditėt tona ndėr banorėt e Prezės, jo vetėm nuk ka pasur konflikte pėr ēėshtje fetare, por ata i frekuentojnė rregullisht, pa kurrfarė paragjykimi fetar, vendet e shenjta myslimane e tė krishtera, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre fetare.

Qė nga shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė (nėntor 1912) deri nė ditėt tona herė pas here zhvillimet politike janė karakterizuar nga intoleranca e konfliktualiteti i skajshėm. Veēanėrisht gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e mė pas konfliktet pėr ēėshtje politike nė shoqėrinė shqiptare u agravuan mė shumė. Edhe nė kėto vite tensionesh politike, banorėt e Prezės ofruan modelet mė humane tė tolerancės e tė mirėkuptimit. Tė inkuadruar nė formacionet politike kryesore qė vepronin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore si Partia Komuniste, Balli Kombėtar dhe veēanėrisht Legaliteti, banorėt e Prezės nuk u konfliktuan ashpėr, nuk u vranė me njėri-tjetrin, siē ka ndodhur nė shumė qytete e krahina tė Shqipėrisė. Nėpėrmjet tolerancės sė admirueshme banorėt e Prezės arritėn tė amortizojnė ndjeshėm rrjedhojat shkatėrrimtare tė luftės sė klasave qė u imponua nga strukturat partiako-shtetėrore tė regjimit totalitar socialist nė vitet 1945-1990.

Nė njedhėn e trazuar tė kohės shumica e objekteve arkitektonike tė qytetit tė Prezės janė shkatėrruar ose janė zhdukur plotėsisht. Ka mbetur deri nė ditėt tona pothuajse vetėm kalaja, e cila ngrihet nė pjesėn mė tė lartė tė vargut kodrinor tė Prezės. Kjo kala ka formėn e njė pesėkėndėshi tė ērregullt me kulla tė rrumbullakta nė katėr qoshe dhe me njė kullė drejtkėndėshe rreth mesit tė murit qė shtrihet nė drejtim Perėndim-Lindje. Kalaja ka gjatėsi 80 metra dhe gjerėsi 50 metra (Papajani, L., 1974: 167). Pėr nga pėrmasat dhe trashėsia e mureve (1.3m - 1.4 m) kjo kala nuk ka qenė pėrllogaritur pėr tė pėrballuar rrethime tė gjata e bombardime me artilerinė e rėndė. Mjaft fakte provojnė se kalaja e Prezės ka shėrbyer kryesisht si kullė kontrolli pėr rrugėn me rėndėsi ekonomike dhe ushtarake qė lidhte Durrėsin me Krujėn dhe me Shkodrėn. Gjithashtu kjo kala pėrbėn edhe njė pikė komunikimi vizual ose tė pėrcjelljes sė mesazheve nėpėrmjet sinjaleve pamore ndėrmjet kalasė sė Petrelės, tė Krujės, tė Durrėsit dhe tė Ishmit (Karaiskaj, Gj., 1981:107).

Mjaft studiues mendojnė se kalaja e Prezės ėshtė ndėrtuar pėr herė tė parė gjatė shekullit tė III pas Krishtit. Qė nga kjo kohė deri nė fund tė shekullit XIX ėshtė rrėnuar dhe rindėrtuar pothuajse krejtėsisht disa herė. Mendohet qė kalaja tė jetė ndėrtuar mė herėt. Disa studiues arsyetojnė se sė paku qė nga shekulli i II para Krishtit dhe mė pas, Preza ka qenė arenė ku janė zhvilluar beteja ndėrmjet ushtrive mė tė fuqishme nė rajonin e Ballkanit dhe mė gjerė. Flitet edhe pėr beteja tė zhvilluara nga ushtritė romake. Ndėrsa albanologu i shquar gjerman Johann Georg Fon Hahn e zhvendos edhe mė nė thellėsi tė historisė rėndėsinė e relikeve tė gjetura e qė lipset tė zbulohen nė Prezė. Ndėr tė tjera, ai ka shkruar: "Pėrsa u takon fosilizimeve tė gjetura nė vargun kodrinor tė Prezės (Preschia), qė ndodhet nė drejtimin perėndimor pėrkundruall Krujės... zoti Dr. Ami Boué i cilėsuar si njė minierė tė vėrtetė ..." (2001 :29).

Ndaj mendojmė se studimi me kritere shkencore i parahistorisė dhe historisė sė Prezės, restaurimi i monumenteve tė saj, veēanėrisht i kalasė, pėrfaqėsojnė njė kontribut tė rėndėsishėm pėr tė plotėsuar "hapėsirėn" e atlasit kulturor, qė ka rėndėsi jo vetėm pėr Prezėn, kulturėn kombėtare shqiptare, por edhe pėr historinė e kulturėn e vendeve fqinje me Shqipėrinė, me tė cilėt nė rrjedhėn e historisė shkėmbimet ekonomike, kulturore dhe pėrplasjet ushtarake kanė qenė mė tė shpeshta dhe mė ndikuese.

:::::::::::::::::::::::::::

Fotot janė tė vitit 1934, tė cilat janė tėrhequr nga Franca me interesimin e restauratorit Sefer Gordi
 
LITERATURA KRYESORE
 
-Barleti, Marin: Histori e Skėnderbeut, Shtėpia Botuese "Faik Konica", Prishtinė 2001.
-10 vjet Mbretni 1928-1938, Tiranė 1938
-Gjeēovi Shtjefn: Mnera e Prezės, Botim i Shoqatės Kulturore "Pellazgėt", Tiranė 2000.
-Hahn, Johann George Von: Udhėtim nėpėr viset e Drinit e tė Vardarit, Shtėpia Botuese "Geer", Tiranė 2001.
-Karaiskaj Gjergj: 5000 vjet fortifikime nė Shqipėri, Shtėpia Botuese "8 Nėntori", Tiranė 1981.
-Papajani, Lazar: "Kalaja e Prezės", Revista Monumentet, 1974, nr. 7-8.
-Selenica, Teki: Shqipnia mė 1923, Shtypshkronja "Tirana", Tiranė 1923.
-Selenica, Teki: Shqipėria mė 1927, Shtypshkronja "Tirana", Tiranė 1928.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.