|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Jugore do tė vizitojė Kosovėn

 
 

 

13 mars 2004 / Linda Karadaku-Ndou "Zėri i Amerikės"

Komandanti i forcave tė NATO-s pėr Evropėn Jugore, admirali Gregory Johnson, do tė vizitojė Kosovėn tė hėnėn, bėri tė ditur zyra pėr shtyp e paqeruajtėsve tė NATO-s nė Prishtinė. Admirali Johnson do tė takohet me zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė, kryekomandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerhof, kryeadministratorin ndėrkombėtar tė Kosovės, Harri Hollkeri, presidentin ibrahim Rugova dhe kryeministrin Bajram Rexhepi.

Komandanti i forcave tė NATO-s pėr Evropėn Jugore, e viziton osovėn nė njė kohė kur masat e sigurisė nė tė janė shtuar pas incidenteve tė fundit, hedhjes sė njė granate nė rezidencėn e presidentit Rugova, gjetjes sė njė mjeti shpėrthyes pranė selisė sė misionit tė OKB-sė nė Prishtinė dhe njė numėr rastesh tė tjera kur ka pasur shpėrthime apo janė gjetur mjete shpėrthyese nė pjesė tė ndryshme tė Prishtinės.

Ndėrkohė, nė Kosovė po vazhdon vizitėn e tij katėrditore nėnsekretari i Kombeve tė Bashkuara, pėr operacionet paqeruajtėse, Zhan Mari Geno, i cili osot vizitoi Mitrovicėn dhe termocentralet nė Kastriot. Qė Mitrovica tė bėhet njė qytet ku mbretėron paqja, duhet tė ketė mė shumė aktivitete ekonomike, tha zoti Geno gjatė vizitės qė bėri nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Nėnsekretari i Kombeve tė Bashkuara, Jean-Marie Guehenno, vlerėsoi po tė shtunėn punėn qė bėjnė punėtorėt e kompanisė elektro-energjitike tė Kosovės dhe kėrkoi qė qytetarėt tė paguajnė pėr energjinė elektrike qė harxhojnė nė mėnyrė qė kompania elektro-energjitike tė mund tė prodhojė. Drejtuesit e KEK-ut thonė se Kosova aktualisht prodhon rrymė tė mjaftueshme pėr veten.

Zoti Geno ėshtė takuar nė Kosovė me zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė, pėrfaqėsues tė komuniteteve tė ndryshme dhe ka theksuar nevojėn qė tė punohet pėr plotėsimin e standarteve qė duhet tė pėrmbushė Kosova para se tė diskutohet statusi i saj pėrfundimtar nga mesi i vitit 2005. Vizita e zotit Geno konsiderohet mjaft e rėndėsishme sepse ėshtė nė tė njėjtėn kohė, njė mission fakt-mbledhės pėr gjendjen nė Kosovė.//kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.