|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

VRASĖSIT E PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS VIJNĖ DITĖN DHE NATĖN

 
 

 

Mevlude Saraēi

   
13 mars 2004 / TN
 
Akti kriminal qė ndodhi nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sė premtės me rastin e hudhjes sė granatės mbi rezidencėn e presidentit tė Kosovės  Dr. Ibrahim Rugova, i tronditi tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
 
Mevlyde SARAĒI / Deputete nė Kuvendin e Kosovės
 
Kush duhet t’i mbrojė institucionet e Kosovės dhe krerėt e tyre Kosova e pasluftės mbi supet e veta barti shumė probleme dhe sulme terroriste, atentate dhe plagosje, shkatėrrime tė objekteve, hudhje tė materialeve shpėrthyese e ēka jo. Mbase tani pas pesė vitesh tė pasluftės Kosova  po pretendon tė bėhet njė shtet i paqes dhe demokracisė, i lėvizjes sė lirė tė qytetarėve, i dashurisė dhe shpresės.
 
E dje?
 
Ndodhi akti mė kriminal mbi institucionin mė tė lartė tė Kosovės, mbi rezidencėn e presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, institucion ky i pranuar ndėrkombėtarisht dhe i ndėrtuar mbi bazėn e votave tė popullit tė Kosovės. Pse kėshtu?
 
Ata qė ngrenė dorėn mbi institucionin e presidentit dhe familjes sė tij, ngrenė dorėn dhe hodhėn bombė mbi lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, mbi mundin, sakrificėn dhe gjakun e derdhur pėr liri e pavarėsi, mbi tė tanishmen dhe tė ardhmen e Kosovės.
 
Ata janė dorė e zgjatur e Serbisė qė e kriminalizoi kėtė popull si nė inkuizicion. Ata janė soj krimineli dhe emėr tjetėr nuk kanė. Ata duhet t’i denoncojė vetė populli i Kosovės dhe t’i dėrgojė nė theqafje se kėtu nuk kanė vend.
 
Sigurimin e institucioneve dhe tė krerėve tė tyre duhet ta bėjė KFOR-i, UNMIK-u, SHPK-ja, por mbi tė gjitha duhet ta bėjė vetė populli i Kosovės. Duhet tė jemi vigjilent nė ēdo moment dhe tė pėrcjellim ēdo lėvizje rreth nesh. Nuk mjafton tė deklarohemi se jemi tė indinjuar pėr rastet qė po ndodhin por duhet punuar pa ndėrprerė pėr tė realizuar njė qetėsi pėr tė gjithė, pėr tė zhvilluar shtetin e Kosovės dhe pėr tė arritur njė shkallė tė lartė tė demokracisė - Kujt po i pengojnė institucionet e Kosovės?
 
Kosova martire me djersė e gjak arriti tė krijojė institucionet e saj tė cilat sot duhet ruajtur si sytė e ballit. Fundja pėr kėto u vramė para, gjatė dhe pas luftės. Atyre qė u konvenon destabilizimi i vendit ata janė kriminelė. Ata qė mundohen tė vrasin votėn e popullit le ta dijnė mirė se nuk do tė arrijnė. Nėse ėshtė nevoja pėrsėri do tė sakrifikohemi dhe tė flijohemi, por institucionet tona do tė jetojnė sepse ato janė ardhmėria jonė dhe e fėmijėve tonė.
 
Bombat nuk janė rastėsi. Ato janė njė paralajmėrim i keq pėr faktin se ky vit ėshtė edhe vit i zgjedhjeve tė dyta nacionale, ėshtė vit vendimtar i arritjes sė standardeve si kusht pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, si kusht pėr pavarėsinė dhe pranimin e Kosovės si shteti mė i ri nė botė. Por, pavarėsisht prej kėsaj ne do tė qėndrojmė dhe nuk do tė dorėzohemi. Do t’i mbrojmė kėto institucione dhe krerėt e tyre siē mbrohen nė tėrė botėn e civilizuar e demokratike.
 
Ata qė janė pėrgjegjės pėr sigurinė nė Kosovė duhet tė jenė pėrgjegjės edhe pėr sigurinė e institucioneve dhe kėtė duhet ta bėjnė sa mė parė. Nuk ka mė vend pėr modesti. Shteti ėshtė shtet dhe duhet tė mbrohet. Populli e ka thėnė fjalėn e vet dhe do ta thotė prap. Nuk do tė mundet askush tė krijojė panikė dhe tė na largojė nga rruga e pavarėsisė me kurrfarė ēmimi.
 
Por kur hudhen bomba mbi institucionet mė tė larta nuk mund tė qėndrojmė aq gjakftohtė dhe tė rrijmė duarkryq. Dhuna duhet tė denoncohet. Fundja presidenti i Kosovės ėshtė zgjedhur me votėn demokratike dhe kjo votė duhet tė mbrohet nga vetė populli i Kosovės bashkė me pėrgjegjėsit e sigurisė nė Kosovė.
 
Prandaj duhet t’i zbulojmė vrasėsit e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės qė vijnė ditėn dhe natėn, duhet tė zbulohen edhe ideatorėt dhe projektuesit e kėtyre akteve kriminale.Ėshtė ora e fundit ta bėjmė kėtė veprim.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>