|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj atentatit nė rezidencėn e presidentit tė Kosovės

 
 

ĒDO ATENTAT NĖ INSTITUCIONE KA NJĖ QĖLLIM TĖ VETĖM – TĖ PENGOJĖ PAVARĖSINĖ

 

 


 
13 mars 2004 / TN
 
Atentati ndaj presidentit dr. Ibrahim Rugova ėshtė tentim pėr tė goditur gjithė atė qė Kosova ka arritur deri mė sot, imazhin pozitiv dhe perspektiven e Kosovės. Kjo nuk ėshtė nė interes tė shqiptarėve; ėshtė vetėm nė interes tė atyre qė duan ta kthejnė pushtimin e tyre sėrish nė Kosovė.
 
Lum HAXHIU (Hajdin Abazi)
 
Kosova, pėr herė tė parė nė histori dhe si asnjėherė mė parė, ka arritur njė shkallė shumė tė volitshme afirmimi ndėrkombėtar, njė legjitimim gjithnjė mė tė pranuar nga tė gjitha anėt e vendeve euro-atlantike dhe, madje, edhe njė mbėshtetje gjithnjė mė tė hapur pėr njė tė ardhme me pavarėsi.
 
Kjo ėshtė njė e arritur gjigante, duke pasur parasysh faktin se Kosovės i ka munguar shteti, i kanė mungur me dekada mjetet e lira tė informimit, i ka munguar dhe ende i mungon diplomacia e vet pėr ta prezentuar, afirmuar dhe mbrojtur ēdo tė arritur nė Kosovė. Nė kėtė vepėr kolosale kemi marrė pjesė, nė mėnyrė aktive a pasive, tė gjithė shqiptarėt, si popull.
 
Mirėpo, ka tė tjerė qė e duan Kosovėn tė ecėn mbrapa. Ka qė e duan Kosovėn ta shohin tė dėshtojė nė tė gjitha segmentet. Tė destabilizohet, tė fillojnė grindje, protesta, trazira. Thjesht, qė nuk e duan stabilitetin e Kosovės. Qė nuk e duan konsolidimin e saj. Ata, qė s’munden ta durojnė dot tė vėrtetėn, se shqiptarėt po ecin me tė gjitha kriteret drejt pranueshmėrisė evro-atlantike.
 
Derimė tash, ata shpresonin se shqiptarėt do tė dėshtojnė nga vetėvetja. Shpresonin se mospajtimet partiake do tė merrnin pėrmasa konfliktuoze dhe tė bllokonin progresin e Kosovės. Por, liderėt politikė, nė tė gjitha momentet kyēe dhe me rėndėsi jetike – arritėn koncenzus dhe nuk bllokuan proceset e progresit nė Kosovė. Me kėto akte, forcat politike shqiptare tė Kosovės po fitonin gjithnjė mė shumė simpatinė e vendeve euro-atlantike, gjė qė nė kohėn kur luan rol serioz ēėshtja e opinionit, kjo ka rėndėsi tė madhe.
 
Standardet pėr Kosovėn jo vetėm u pranuan nga institucionet kosovare, por edhe po punohet nė sendėrtimin e tyre. Kėtė, hapur e nė mėnyrė publike, e kanė ēmuar lart Kėshilli i Sigurimit, Bashkėsia Evropiane, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
 
Nė funksion tė pavarėsisė sė Kosovės janė edhe religjionet te shqiptarėt, pėrmes tolerancės, koekzistencės dhe respektit tė ndėrsjellė, pėr ēka kėtyre ditėve u shpreh njė vlerėsim shumė pozitiv nga nėnsekretari i KB-ve pėr Operacione Paqeruajtėse Zhan-Mari Gueno, i cili gjatė kėsaj jave qė po ikėn ishte pėr vizitė zyrtare nė Kosovė.
 
Kundėr kėtyre proceseve pozitive u shpreh vetėm Beogradi, i cili kėrkoi zyrtarisht tė diktojė formėn shtetėrore tė Kosovės, duke e copėtuar atė pėrmes tė ashtuquajturit kantonizim. Kjo u hodh poshtė shqiptarėt dhe UNMIK-u, nga Kombet e Bashkuara, Bashkėsia Evropiane, Grupi i Kontaktit. Ky dėshtim i politikės sė Beogradit, i ka bėrė qarqe tė caktuara tė atjeshme tė kalojnė nė fazėn tjetėr, me objektiv qė t’i ndryshojė kahjet e rrjedhave nė disfavor tė Kosovės.
 
Tė kujtojmė se kohė mė parė, zyrtarė tė UNMIK-ut paralajmėruan atentate ndaj disa liderėve tė lartė tė LDK-sė, por ata nuk treguan se prej nga i kanė burimet, se kush mund tė ishin atentatorėt; dhe megjithatė, nuk morėn asfarė masash sigurie! Tė kujtojmė, se njė kolonel aktiv nė armatėn serbe jomoti pati deklaruar se ende i ka sigurimcat e vet nė Kosovė!
 
Bomba e hedhur nė rezidencėn e presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova ėshtė e planifikuar mirė. Ky vit, ėshtė vit i zgjedhjeve lokale dhe nacionale. Atentati ndaj presidentit, shkakton dyshime, tensione dhe fėrkime, shkakton intolerancė dhe pasiguri.
 
Atentatet ndaj veprimtarėve politikė dhe moszbulimi i kriminelėve, ka krijuar psikologjinė e paragjykimeve dhe ”tė drejtimit tė gishtit” kah shqiptarėt, sidomos kah njerėzit e luftės – duke e harruar thuaja fare faktin se sigurimcat veprojnė nė Kosovė! Njerėzit e luftės, me kėtė mendoj nė UĒK nuk mund tė jenė aktorė, pėr tė vrarė atė liri, pėr tė cilėn ata kanė luftuar kundėr pushtimit tė Serbisė.
 
Sa herė qė Kosova ėshtė ndodhur para kthesave serioze e vendimtare, gjithmonė ėshtė goditur ajo. Kur po zhvilloheshin bisedimet pėr bashkim midis shtabit tė Qeverisė sė Kosovės nė egzil dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, a nuk u bė atentat mbi personin kyē, kolonel Ahmet Krasniqin dhe me kėtė edhe u pengua ky proces, pėr shkak se u pėrhapėn dyshime tė ndėrsjella!
 
Ja, edhe tash, kur Kosova ka filluar tė shihet me admirim nga vendet euro-atlantike! Atentati ndaj presidentit tė Kosovės ėshtė pėrpjekje pėr tė goditur gjithė atė qė Kosova ka arritur deri mė sot, e imazhit dhe e perspektivės sė Kosovės. Ėshtė goditje e fryteve mė tė ēmuara tė Luftės Ēlirimtare tė Kosovės dhe tė UĒK-sė qėllimi kryesor i tė cilės ishte liria, paqja, siguria, dalja e institucioneve nga zgjedhjet e lira dhe respektimi i verdiktit tė popullit.
 
Njė dorė e zezė, me kėto akte kriminale, dėshiron t’i hutojė, kaotizojė e tė mbjellė urrejtje midis shqiptarėve, me qėllim qė tė shkaktohet njė konflikt vėllavrasės, prej sė cilės do tė pėrfitonte vetėm Serbia!
 
Tė vetėdijshėm pėr kėtė, para ēdonjėrit prej nesh kėrkohet qė tė ruajmė durimin dhe gjakftohtėsinė, tė ruajmė gjykim dhe arsyen e shėndoshė e gishtin ta drejtojmė nga armiku ynė i pėrbashkėt, aty edhe ku ėshtė fajtori i vėrtetė, qė me tė gjitha mjetet po vepron pėr ta riinstaluar regjimin pushtues tė Serbisė!
 
Tė kėrkojmė nga KFOR-i, Policia Ndėrkombėtare, Policia jonė dhe nga ēdo qytetar, qė tė angazhohen pėr tė zbuluar atentatorėt, kriminelėt dhe vrasėsist, pėr ta ndalur njė herė e pėrgjithmonė atė dorė barbare qė na vret, e fshihet nė errėsirėn prej nga ka dalur!
 
Lund (Suedi), 12 shkurt 2004


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.