|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 13 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Vazhdojnė reagimet dhe dėnimet ndaj sulmit tė djeshėm nė rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Presidentit Rugova

 • Daci kėrkon masa shtesė tė sigurisė nė mbrotjen e udhėheqėsve dhe tė institucioneve tė Kosovės

 • Misioni i UNMIK-ut e ka marrė shumė seriozisht dhe do ta hetojė shpėrthimin nė rezidencėn e presidentit Rugova

 • Policia ndėrkombėtare ka fajėsuar pėr sulmet ndaj udhėheqėsve politikė shqiptarė grupet kriminale

 • Ministria e Arsimit dėnon aktin kriminal nė Rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Podujevė: Udhėheqja komunale dhe e LDK-sė dėnojnė shpėrthimin nė Rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Akti kriminal-terrorist ka pėr qėllim qė tė atakojė institucionin mė tė lartė tė Kosovės

 • Kryesia e degės sė LDK-sė nė Dardanė shpreh revoltė pėr sulmin e djeshėm

 • LDK dhe Komuniteti Shqiptaro-Amerikan nė Ēikago dėnojnė aktin terrorist kundėr Presidentit tė Kosovės

 • LDK nė Zvicėr: Akt qyqar e mizor ndaj Presidentit tė Kosovės

 • Shoqata shqiptaro-kanadeze Kosova dėnon ashpėr sulmin terrorist kundėr Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės

 • LDK nė Londėr: Akt kriminal ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosovės

 • Ministri i rendit Ingli Toska ka ngritur shkallėn e gatishmėrisė nė gjithė Shqipėrinė

 • Arbėr Xhaferi ėshtė kandidat i PDSH-sė pėr president tė Maqedonisė, ndėrkaq PPD pėrkrah kandidatin e BDI-sė

 • Policia e Maqedonisė ka zbuluar njė sasi tė madhe armatimi nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn

 • Forcat izraelite kanė vrarė 2 palestinezė nė Rripin e Gazės

 • Nė njė qytet tė Kalifornisė, policia ka gjetur trupat e pajetė tė 7 personave

 • Nga njė shpėrthim bombe kanė vdekur dy ushtarė amerikanė

 • Nė Spanjė miliona njerėz demonstruan kundėr terrorit

 • Zyrtarė tė OKB-sė dhe OSBE-sė diskutojnė pėr efektivitetin e luftės kundėr terrorizmit

 • Kryeministri i ri i Haitit bėn betimin

 • Sulmi ndaj presidentit Rugova, njė sulm i rrezikshėm ndaj Kosovės

 
  
Vazhdojnė reagimet dhe dėnimet ndaj sulmit tė djeshėm nė rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 13 mars 2004 - Me rastin e sulmit djeshėm kriminal ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosovės dhe njėherit kryetar i LDK-sė, Ibrahim Rugova, nė redaksinė tonė vazhdimisht po arrijnė reagime tė degėve e nėndegėve tė LDK-sė, organizatave, shoqatave dhe individėve nė dėnimin e ashpėr tė kėtij akti qyqar e mizor.

Kėshtu nė reagimin e degės sė LDK-sė nė Mitrovicė, tė Forumit tė Gruas dhe Forumit tė Rinisė, sulmi ndaj Presidentit Rugova konsiderohet sulm kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė tė Kosovės, kundėr Presidentit tė Kosovės, kundėr LDK-sė, kundėr lirisė dhe demokracisė, qetėsisė, sigurisė nė Kosovė dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Dega e LDK-sė nė Mitrovicė pėrkrah organizimin e protestave qė do tė organizohen nė Prishtinė kundėr sulmit nė Rezidencėn e Kryetarit Rugova si dhe kėrkon nga organet kompetente zbulimin e kryesve dhe nxjerrjen e tyre para drejtėsisė sa mė parė.

Kryesia e LDK-sė, ajo e FR dhe e FG tė LDK-sė nė Vushtrri e dėnojnė ashpėr kėtė sulm kriminal ndaj rezidencės sė Presidentit Rugova, duke e cilsuar edhe si sulm ndaj institucioneve mė tė larta tė Kosovės dhe popullit tė saj. Njėherit kėrkohet nga organet pėrkatėse qė aktorėt e kėsaj vepre tė shėmtuar tė zbulohen dhe sa mė parė tė nxirren para drejtėsisė.

Nė reagimin e nėndegės sė LDK-sė nė Shafhausen tė Zvicrės, ky sulm cilsohet se akt barbar i drejtuar kundėr Presidentit, LDK-sė dhe institucionit mė tė lartė tė vendit. "Aktet e tilla kriminale e qyqare po mundohen tė vrasin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės", thuhet nė kėtė reagim.

Poashtu edhe nėndega tjetėr nė qytetin Soluthufrn tė Zvicrės, ngre zėrin lart kundėr "individėve, grupeve dhe bandave kriminale, tė cilat ēdo ditė po e dėmtojnė imixhin e Kosovės".

Nė reagimin e nėndegės nė Orlikon, po nė Zvicėr, thuhet se Presidenti i Kosovės u sulmua me qėllim qė tė pengohet nė rrugėn e tij tė pandalshme drejt pavarėsisė sė Kosovės, duke i dhėnė pėrkrahje tė parezervė Presidentit Ibrahim Rugova.

Ndėrkaq nė reagimin e Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė Prizren sulmi kriminal ndaj Presidentit Rugova vlerėsohet si "vazhdimėsi e krimit tė organizuar politik", duke shprehur pėrprahje tė parezervė pėr Presidentin Rugova.
 
Daci kėrkon masa shtesė tė sigurisė nė mbrotjen e udhėheqėsve dhe tė institucioneve tė Kosovės
 
Prishtinė, 13 mars 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci ėshtė takuar dje pasdite me zėvendėskryeadministratorin e Kosovės Ēarls Brajshou, udhėheqėsin e Shtyllės sė UNMIK-ut pėr Drejtėsi dhe Polici, Zhan Kadi dhe komesionerin e policisė sė UNMIK-ut Shtefan Feller.
 
Nė kėtė takim Daci ka kėrkuar ndėrmarrjen e masave shtesė tė sigurisė, tė cilat duhet tė aplikohen menjėherė nė ruajtjen dhe mbrotjen e udhėheqėsve dhe institucioneve tė Kosovės.

Kryeparlamentari Daci nė kėtė takim, pasi ka shpjeguar involvimin e strukturave tė jashtme dhe tė strukturave tė tjera ekstreme nė destabilizimin e Kosovės nė dėshtimin e misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, me njė shkresė pėrcjellėse kėrkoi ndėrmarrjen e masave shtesė tė sigurisė tė cilat duhet tė aplikohen menjėherė nė ruajtjen dhe mbrojtjen e udhėheqėsve dhe institucioneve tė Kosovės.
 
 
Misioni i UNMIK-ut e ka marrė shumė seriozisht dhe do ta hetojė shpėrthimin nė rezidencėn e presidentit Rugova
 
Prishtinė, 13 mars 2004 - Nė njė deklaratė pėr shtyp tė Zyrės sė Misionit tė UNMIK-ut thuhet se ky mision e ka marrė shumė seriozisht dhe se do ta hetojė kėtė shpėrthim nė rezidencėn e Presidentit Rugova si dhe vepriomet tjera ekstremiste qė prekin sigurinė e kosovarėve deri nė fund.
 
 
Policia ndėrkombėtare ka fajėsuar pėr sulmet ndaj udhėheqėsve politikė shqiptarė grupet kriminale
 
Prishtinė, 13 mars 2004 - Policia ndėrkombėtare ka fajėsuar pėr sulmet ndaj udhėheqėsve politikė shqiptarė grupet kriminale qė veprojnė brenda Kosovės. Policia thotė se nė listėn e mėherėshme tė udhėheqėsve politikė janė qė janė kėrcėnuar me vrasje nuk gjendet emri i presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova dhe se rasti i sulmit nė rezidencėn e tij po hetohet.
 
Njė zėdhėnėse e policisė ndėrkombėtare nė Kosovė Anjela Xhozef i tha BBC-sė se grupet terroriste tė llojit tė "Al Kaidės" nuk veprojnė nė Kosovė. Ajo shtoi se nė Kosovė vepron krimi i organizuar dhe sipas saj shumica e incidenteve vijnė nga kėto grupe kriminale.
 
 
Ministria e Arsimit dėnon aktin kriminal nė Rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 13 mars 2004 - Akt i paramenduar terrorist nė institucionin mė tė lartė tė Kosovėsė, punonjėsit e Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės me indinjatė tė thellė morėn lajmin pėr sulmin kriminal tė kryer mbi Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės z.Ibrahim Rugova.
 
Ky akt vandal mbi institucionin mė tė lartė tė vendit ka pėr qėllim frenimin e procesit tė lirisė, demokratizimit dhe pavarėsisė sė Kosovės. Me akte tė tilla tė rėnda kriminale synohet destabilizimi i Kosovės, krijimi i ndjenjės sė pasigurisė dhe pengimi I shumė proceseve positive dhe progresit tė arritur nė Kosovė dhe veēmas pengimin e arritjes sė standardeve.

Mirėpo, aktet e kėtilla tinzare nuk mund ta ndalin rrugėtmin drejt pavarėsisė sė Kosovės tė cilit proces po i prin me plotė sukses Presidenti Rugova.

MASHT dėnon rėndė kėtė akt dhe aktet e tjera kriminale dhe kėrkon nga organet pėrgjegjėse tė policisė dhe drejtėsisė tė marrin masa adekuate pėr t'i zbuluar akterėt e krimit dhe pėr ti nxjerrė para drejtėsisė.
 
 
Podujevė: Udhėheqja komunale dhe e LDK-sė dėnojnė shpėrthimin nė Rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Podujevė, 13 mars 2004 - Nė njė reagim tė udhėheqjes komunale tė Podujevės dėnohet aktin kriminal i sulmit me bombė dje nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės.

"Ky akt ėshtė atak nė institucionet demokratike tė Kosovės dhe nė procesin e lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė", nė deklaratėn e institucioneve komunale tė Podujevės. "Shprehim indinjatėn bashkė me qytetarėt e komunės sonė e njėherit kėrkojmė nga institucionet e ndjekjes dhe drejtėsisė qė tashmė tė dėshmojnė mė nė fund nivelin e profesionalizmit dhe tė efikasitetit nė sjelljen para drejtėsisė tė bartėsve tė kėtyre akteve kriminale", thuhet nė deklaratė.

Ndėrkaq, Kryesia e degės e LDK-sė, Forumi i Gruas dhe Forumi i Rinisė, tė indinjuar nga akti kriminal i sė enjtes, pėrmes komunikatės pėr opinion deklaruan se u "sulmua institucioni qė paraqet njėsinė dhe garancinė e qenies sė shtetėsisė, personalitetit dhe burrėshtetasit tė pėrkushtuar pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė nė Kosovė".

Dega e LDK-sė kėrkon nga kompetentėt pėr sigurinė dhe rendin qė mė nė fund tė bėjnė diēka dhe tė thonė deri kur do tė zbulohen planifikuesit, urdhėrdhėnėsit dhe kryesit e akteve kriminale tė pasluftės nė Kosovė.
 
 
Akti kriminal-terrorist ka pėr qėllim qė tė atakojė institucionin mė tė lartė tė Kosovės
 
Ajova/SHBA, 13 mars 2004 - "Lajmin pėr sulmin ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės e morėm me indinjatė. Ky akt kriminal - terrorist i drejtuar ndaj Jush ka pėr qėllim qė tė atakojė institucionin mė tė lartė tė Kosovės, pėr tė destabilizuar situatėn dhe pėr tė penguar proceset e fuqishme qė po zhvillohen pėr Pavarėsimin e Kosovės", thuhet nė njė letėr tė 8 kryetarėve tė komunave tė Kosovės qė ndodhen nė SHBA drejtuar Presidentit Rugova.

Mė tutje nė letėr theksohet se "jo rastėsisht dora e zezė e barbarisė drejtohet ndaj Presidencės, mirėpo e kanė tė kotė kėto qarqe kriminale, sepse kurrė nuk do tė mund ta ndalojnė pėrkushtimin dhe ta ndryshojnė pėrcaktimin e qytetarėve tė Kosovės pėr realizimin e aspiratave shekullore".

"Ne, kryetarėt e komunave: Prishtinė, Podujevė, Fushė Kosovė, Viti, Therandė, Rahovec, Drenas, Kaēanik, qė kėto ditė ndodhemi nė SHBA, e gjykojmė kėtė veprim qyqar tė mjeranėve qė ia kanė shitur shpirtin djallit dhe qė kaq barbarisht godasin vlerat mė tė shenjta tė popullit tė Kosovės", thuhet nė fund tė kėsaj letre tė pėrbashkėt tė kryetarėve tė 8 komunave tė komunės.
 
 
Kryesia e degės sė LDK-sė nė Dardanė shpreh revoltė pėr sulmin e djeshėm
 
Dardanė, 13 mars 2004 - "Lajmi pėr hedhjen e bombės nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, shkaktoi hidhėrim dhe indinjatė tejet tė madhe tek anėtarėsia dhe simpatizantėt e LDK-sė, por edhe te tė gjthė qytetarėt tjerė tė Dardanės.
 
Ata me tė dėgjuar kėtė lajmė, frekuentonin nė vazhdimėsi lokalet e LDK-sė, tė institucioneve komunale dhe kudo nė rrugė dhe lokale, shprehninė shqetėsimin dhe indinjatėn e thellė. Nė njė mėnyrė shprehnin njė farė lehtėsimi qė ky atentat dėshtoi sa i pėrket dėmeve nė njerėz, por nuk dėshtoi nė anėn tjetėr sepse u godit rezidenca e e presidentit tė Kosovės", thuhet nė njė deklaratė tė Degės sė LDK-sė nė Dardanė.

"Akti i djeshėm ėshtė mė i shėmtuari i shėrbėtorėve tė huaj, i atyre qė duan ta vrasin ardhmėrinė e Kosovės. Pėrgjegjėsinė duhet ta bartin nė rend tė parė pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut dhe tė OSBE-sė, tė cilėt me kalkulimet dhe tolerancėn qė po e dėshmojnė ndaj forcave antidemokratike, duke i dhėnė hapėsirė edhe disa OJQ-ve me qėllim tė krijimit tė njė pėrshtypjeje sikur, LDK-ja ėshtė vetėm njė pjesė e faktorit politik nė Kosovė e jo forca kryesore politike nė Kosovė e cila synon realizimin e aspiratave shekullore tė popullit tė Kosovės, pra njohjen ndėrkombėtare tė Pavarėsisisė sė Kosovės", thuhet nė kėtė deklaratė tė kėsaj dege.
 
 
LDK dhe Komuniteti Shqiptaro-Amerikan nė Ēikago dėnojnė aktin terrorist kundėr Presidentit tė Kosovės
 
Ēikago, 13 mars 2004 - Lidhja Demokratike e Kosoves dhe Komuniteti Shqiptaro-Amerikan pėr shtetin Ilinois me seli nė Ēikago, reagojnė ashpėr dhe dėnojnė aktin terrorist kundėr Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Gjersa institucionet eminente botėrore i ndajne tituj mė tė ēmueshėm nė historinė diplomatike tė shqiptarėve nė Ballkan, njė grup tradhtarėsh dhe bashkėpunėtorėsh tė armiqve tė Kosovės, pėrpiqen tė minojnė rrugėn e pavarėsisė sė Kosovės, pėr tė cilėn Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ėshtė duke punuar maksimalisht.
 
Andaj, LDK-ja dhe Komuniteti Shqiptar nė Ēikago apelojnė tek institucionet vendore dhe ndėrkombetare qė tė marrin masa urgjente nė kapjen e kriminelėve dhe nxjerrjen e tyre para drejtėsisė.

Anėtarėsia e LDK-sė, simpatizantėt e Presidenti Rugova dhe tė gjithė shqiptaro-amerikanėt e Ēikagos apelojne tek populli i Kosovės qė me krenari tė pėrkrahė Presidentin Rugova dhe fuqishėm tė dėnojnė individėt apo grupet terroriste qė nuk ia duan tė mirėn Kosovės.

Ne shqiptaret e Ēikagos shprehim pėrkrahjen tonė tė parezervė pėr institucionin e Presidentit dhe pėr Presidentin e Kosoves Ibrahim Rugova, thuhet nė njė reagim tė LDK-sė dhe tė Komunitetit Shqiptar nė Ēikago.
 
 
LDK nė Zvicėr: Akt qyqar e mizor ndaj Presidentit tė Kosovės
 
Cyrih, 13 mars 2004 - Lajmi pėr aktin qyqar e mizor qė u bė nė selinė e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova tronditi tė gjithė anėtarėt dhe simpatizantėt e LDK-sė nė Zvicėr, thuhet nė njė reagim tė degės sė LDK-sė nė Zvicėr.
 
Akti kriminal ndaj rezidencės sė sė Presidentit Rugova ėshtė akti mė i rėndė kundėr institucioneve tė tė Kosovės, e posaēėrisht kudnėr njeriut tė parė tė Kosovės.
 
Prandaj Dega e LDK-sė nė Zvicėr dėnon kėtė akt dhe kėrkon qė siguria ndaj pėrsonaliteteve tė larta, sidomos kur ėshtė fjala pėr Presidentin tė bėhet njė siguri mė e madhe. Kėrkojmė nga organet e sigurisė tė UMNIK-ut dhe Policisė sė Kosovės qė ta zbardhin kėtė akt kriminal dhe aktet e tjera tė dhunės, - thuhet nė njė reagim tė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr.
 
 
Shoqata shqiptaro-kanadeze Kosova dėnon ashpėr sulmin terrorist kundėr Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės
 
Toronto, 13 mars 2004 - Kryesia dhe anėtarėt e Shoqatės shqiptaro-kanadeze Kosova, me seli ne Toronto, dėnojne ashpėr sulmin terrorist kundėr Rezidencės sė Presidentit tė Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova.

Sulmi terrorist kundėr Rezidencės sė Presidentit Rugova ėshtė sulm kundėr vlerave mė demokratike dhe atyre institucionale, kundėr lirisė dhe pavarėsisė, pėr tė cilat u bėnė aq flijime. Njėheresh ishte ky sulm kundėr njeriut, i cili bėri mė sė shumti qė ėndrra pėr t'u liruar nga robėria serbe u bė realitet. Sulm kundėr njeriut i cili i bėri shqiptarėt tė ndiehen mė krenarė se kurrė m parė.

Kryesia dhe anėtarėt e Shoqates shqiptaro-kanadeze Kosova, me seli ne Toronto, kėrkojnė nga organet e rendit dhe tė sigurisė nė Kosovė qė aktorėt e kėtij sulmi terrorist tė kapen sa mė shpejt dhe tė nxirren para drejtėsisė.
 
 
LDK nė Londėr: Akt kriminal ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosovės
 
Londėr, 13 mars 2004 - Akti kriminal ndaj rezidencės se Presidentit tė Kosovės dhe kryetarit tė LDK-sė Dr. Ibrahim Rugova janė tė drejtuara kundėr institucioneve, pavarėsisė dhe ardhmėrisė sė Kosovės.
 
Ky akt i tmerrshėm ėshtė vazhdimėsi e akteve kriminale tė drejtuara kundėr LDK-sė dhe veprimntarėv tė saj, akte kėto tė kryera nga grupe dhe individė tė cilėt dita ditės po dėshmojnė se janė dorė e zgjatur e Serbisė, thuhet nė njė reagim tė Degės sė LDK-sė nė Britani tė Madhe.

Dega e LDK-sė nė Britani tė Madhe sė bashku me anėtarėsinė thekson se aktet e tilla nuk do ta ndalin dhe frikėsojnė LDK-nė dhe aktivistėt e saj nė punėn e tyre tė devotshme pėr ndėrtimin e shtetėsisė sė Kosovės.
 
LDK-ja do tė vazhdojė me pėrkushtim, vendosėshmėri dhe tė patrembur nė ndėrtimin dhe mbrojtjen e institucioneve tė mirėfillta te Kosovės, thuhet nė reagimin e Degės sė LDK-sė nė Britani.
 
 
Ministri i rendit Ingli Toska ka ngritur shkallėn e gatishmėrisė nė gjithė Shqipėrinė
 
Tiranė, 13 mars 2004 - Ministri shqiptar i Rendit, Ingli Toska, urdhėroi ngritjen e shkallės sė gatishmėrisė dhe forcimin e sigurisė nė gjithė Shqipėrinė pas atentateve terroriste nė Spanjė. Policia shqiptare po forcon kontrollin nė objekte tė rėndėsisė sė veēantė dhe nė aeroporte, porte dhe stacione tė autbusėve dhe trenave.

Njė grup i posaēėm drejtuesish tė lartė tė Ministrisė sė rendit pėrcaktohet tė ndjek nga afėr ēdo zhvillim.

Sipas ministrit tė rendit ėshtė forcuar ruajtja e familjeve diplomatike nė Tiranė si dhe kontrolli nė tė gjitha pikat kufitare. Po ashtu ėshtė kėrkuar qė policia rajonale tė forcojė hetimet pėr ēdo lidhje tė dyshimtė tė shtetasve shqiptarė me elementė, apo organizata terroriste.
 
 
Arbėr Xhaferi ėshtė kandidat i PDSH-sė pėr president tė Maqedonisė, ndėrkaq PPD pėrkrah kandidatin e BDI-sė
 
Shkup, 13 mars 2004 - Kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare Arbėr Xhaferi ėshtė kandidat pėr President tė Maqedonisė. Kėshtu ka vendosur dje nė Tetovė Kuvendi qendror i kėsaj partie.
 
Ndėrkaq, Partia pėr Prosperitet Demokratik, vendosi qė tė mos dalė me kandidatin e saj, por votat e veta t'i adresojė nė llogari tė kandidatit tė partisė shqiptare nė qeveri Bashkimit Demokratik pėr Integrim. Kėto dy parti pėrkatėsisht kanė vendosur qė nė zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni tė dalin me njė kandidat tė pėrbashkėt.

Ndėrkaq BDI i udhėhequr nga Ali Ahmeti pasi qė vendosi pėr tė marrė pjesė nė kėto zgjedhje presidenciale pritet qė tė bėjė publik edhe emrin e personit me tė cilin do tė hyjė nė kėto gara.
 
 
Policia e Maqedonisė ka zbuluar njė sasi tė madhe armatimi nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn
 
Shkup, 13 mars 2004 - Policia e Maqedonisė ka zbuluar njė sasi tė madhe armatimi nė rrethinėn e fshatit Bllacė e Poshtme afėr kufirit me Kosovėn. Nė komunikatėn e policisė thuhet se janė zbuluar 32 raketahedhės, 6 projektil, disa granata pėr mortaja dhe 8 mina tė prodhimit jugosllav.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė 2 palestinezė nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 13 mars 2004 - Dy palestinezė janė vrarė nga forcat izraelite nė njė shkėmbim zjarri nė Rripin e Gazės kur ata kishin sulmuar nė njė pozicion ushtarak afėr pikės kufitare kalimtare Karni nė hyrje tė Izraelit, kanė bėrė tė ditur dy grupe militante palestineze, njofton AFP.
 
Nė deklaratėn e kėtyre grupeve, njėri i lidhur me Hamasin, kurse tjetri njė fraksion i Al Fatahut tė Arafatit, thuhet se tė vrarėt janė Muhamed Sulejman Abush dhe Said Mahmud Narish, tė dy tė moshės 20-vjeēare. Armata izraelite ka thėnė se ata janė vėrejtur nė zonėn e ndaluar dhe i afroheshin gardhit tė sigurimit, andaj ėshtė hapur zjarr kundėr tyre dhe qė tė dy janė qėlluar.

Vdekja e tyre ngre nė 3830 numrin e tė vrarėve qė kur ka filluar kryengritja palestineze nė shtator 2000, prej tyre 2876 palestinezė dhe 886 izraelitė.
 
 
Nė njė qytet tė Kalifornisė, policia ka gjetur trupat e pajetė tė 7 personave
 
San Francisko, 13 mars 2004 - Nė qytetin Fresno tė Kalifornisė, policia ka gjetur trupat e pajetė tė tri femrave, tre fėmijėve dhe njė foshnjeje dhe sipas saj, kjo tragjedi duket tė jetė rrjedhojė e njė grindjeje familjare, njofton Rojter.
 
Trupat janė gjetur nė dhomėt e gjumit. Policia ka arrestuar Markus Uesonin, 57 vjeē, nėn dyshimin pėr vrasje. Policia ka thėnė se tri gratė e vdekura mund tė jenė nėna tė fėmijėve tė vrarė, kurse Ueson mund tė jetė baba i viktimave.
 
 
Nga njė shpėrthim bombe kanė vdekur dy ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 13 mars 2004 - Njė shpėrthim bombe, qė ndodhi sot (e shtunė) skaj njė rruge nė Tikrit, ka shkaktuar vdekjen e dy ushtarėve amerikanė dhe plagosjen e pesė tė tjerėve, disa syresh rėndė, bėn tė ditur ushtria amerikane, njofton Rojter.
 
Bomba ka shpėrthyer derisa ushtarėt po patrullonin pak para agimit me njė automjet tė blinduar tė tipit "Hamvi" nė qendėr tė Tikritit, rreth 100 mila nė veri tė Bagdadit. Vdekja e tyre ngre nė 385 numrin e ushtarėve tė vrarė nė detyrė aktive qė kur ka filluar lufta nė Irak mė 20 mars tė vitit tė kaluar.
 
 
Nė Spanjė miliona njerėz demonstruan kundėr terrorit
 
Madrid, 13 mars 2004 - Rreth 8 milionė njerėz marshuan nė rrugėt e kryeqytetit tė Spanjės dhe qytete tė tjera tė vendit pėr tė shprehur zemėrimin e tyre pėr sulmet terroriste qė lanė tė enjten nė Madrid gati 200 tė vdekur dhe shumė tė plagosur.

Megjithė shiun e vazhdueshėm turma e madhe e njerėzve paralizoi jetėn nė kryeqytet.

Shumė prej protestuesve mbanin parrulla ku dėnonin terrorizmin, tė tjerė mbanin nė duar qirinj qė ndriēonin qiellin e mbrėmjes.

Njė tjetėr demonstratė e madhe u zhvillua nė rajonin bask nė veri tė Spanjės qė ėshtė edhe bastioni i ETA-s, organizata nacionaliste qė kėrkon pavarėsinė e provincės.

Mijėra njerėz marshuan nė heshtje duke dėnuar terrorizimin dhe sulmet e fundit qė morėn jetė njerėzish tė pafajshėm.
 
 
Zyrtarė tė OKB-sė dhe OSBE-sė diskutojnė pėr efektivitetin e luftės kundėr terrorizmit
 
Vjenė, 13 mars 2004 - Ekspertė tė kundėrterrorizmit thanė nė njė takim nė Vjenė se komunitetit ndėrkombėtar do t'i duhet kohė qė tė arrijė ta luftojė terrorizmin nė mėnyrė efektive, madje edhe atėherė, terroristėt mund tė jenė nė gjendje tė kryejnė sulme si ato tė Madridit.

Zyrtarė tė Kombeve tė Bashkuara dhe OSBE-sė pėrfunduan tė premten njė takim dyditor ku shprehėn vendosmėrinė pėr tė intensifikuar pėrpjekjet e pėrbashkėta pėr tė luftuar terrorizmin pas sulmeve nė Spanjė.

Ambasadori i Spanjės nė Kombet e Bashkuara, Inocencio Arias, ėshtė kreu i Komisionit tė Kėshillit tė Sigurimit pėr kundėrterrorizmit. Ambasadori Arias tha sot se mundėsia pėr tė luftuar grupet terroriste ėshtė e kufizuar.
 
 
Kryeministri i ri i Haitit bėn betimin
 
Port-o-Prins, 13 mars 2004 - Kryeministri i ri i Haitit, Gerard Latortue, ka bėrė betimin tradicional tė marrjes sė detyrės, nė kryeqytetin Port-au-Prince qė ishte vėnė nėn masa tė forta sigurie.

Zoti Latortue, ish minstėr i jashtėm dhe zyrtar i Kombeve tė Bashkuara mbėrriti tė mėrkurėn nė Haiti, prej mėrgimit ku ka kaluar njė pjesė tė jetės qė prej vitit 1988.

Kryeministri i ri kritikoi planet e Xhamajkės fqinje pėr tė strehuar ish presidentin haitjan, Jean-Bertrand Aristide, duke thėnė se kjo mund tė kthente tensionin nė vendin e tij.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.