|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Ku jeni dhe ē'bėni ju, delegatėt e Kosovės! Arsyetoni votėn dhe besimin e dhėnė!

 
 

 
13 mars 2004 / TN

 
Shkruan: Januz KRASNIQI

Secili nga ju qė fituat dhe u zgjodhėt me votėn e popullit duhet ta keni njė ndjenjė mburrjeje sepse jeni zgjedhur drejtėpėrdrejt me dėshirėn e popullit. Ndaj, mendohet se nėse ju nuk do mund ta shpallni Kosovėn shtet tė lirė e tė pavarur, do tė krijoni tė gjitha parakushtet pėr njė gjė tė tillė. Kėshtu, ju keni njė rol historik pėr shumėēka. Kėto edhe janė arėsyet qė ju duhet tė jeni shumė krenar, sepse patėt atė privilegj historik qė do ta kishte lakmi secili nga ne.

Ndaj, edhe u takon roli historik qė ta tėrhiqni lokomotivėn para.

Pėr t'i gėzuar tė gjitha sa u tha me lart ėshtė dashur tė bėhen shumė sakrifica:

Dymbėdhjetė vjet rresht tė bėhet njė luftė e pa parė paqėsore nė Ballkan. Tė pėrkujtojmė vetėm punėn 12-vjeēare tė LDK-sė si nė Kosovė, ashtu edhe nė diasporė. Sa sakrifica njerėzore, sa materiale! Sakrifikoi i tėrė populli i Kosovės, si mbrenda po ashtu edhe jashtė. Periudhė e gjatė dhe e larė me gjak. Falė tė gjitha kėtyre,ju jeni sot nė Pallatin e Parlamentit qė pleqėt tanė do ta quanin Kuvendi i burrave. Dhe menjėherė shtrohet pytja se a ėshtė i tillė sot Kuvendi? Ku jeni dhe ē'bėni ju, delegatėt aty?

Jo vetėm qė ju duhet tė flisni, por duhet t'u thoni atyre qė kanė ardhur rastėsisht nė Parlament, se nė rrethana normale dhe stabile nuk do te kishit pasur kurrėfarė mundėsie qė tė jeni aty ku nuk e kanė vendin.
 
Tė flisni dhe t'u thoni atyre qė bojkotojnė Kuvendin se nė rrethana normale nuk do tė mund ta bėnin kėtė. T'u thuhet se pėrvehtėsuan njė pjesė tė fryteve tė luftės nga hotelet e Tiranės dhe metropolet e Zvicrės.
 
Pra, kėsaj pjese i ndihmoi indirekt edhe qeveria zvicerane, duke u dhėnė para tė majme, nė emėr tė "socialit", ngase nuk ishin tė aftė nga profesioni qė tė fitonin vet asnjė metelikė. Kėshtu, me paratė, qė u jepte kjo qeveri, ju i rritet dhe i edukuat fėmijėt tuaj, por kishit edhe kohė e kushte tė volitshme qė tė merreshit me gjithėfarė punėsh. Pra, ju e keqpėrdorėt ndihmėn e kėtij shteti.
 
Ndėrkaq, qeveria e Tiranės investoi shumė nė ju qė tė shėndrroheshit nė kancer pėr Kosovėn, sidomos pas luftės. Kėtu, pos shėrbimeve sekrete, rol parėsor luajti TVSH-ja, qė financohej nga djersa e kosovarėve qė punonin natė e ditė jashtė, qė nuk dinte se ku shkonin paratė.

Njė pjesė prej jush ka krijuar pasuri pėrrallore dhe tani thirret kinse nė punėn e bėrė jashtė, kurse dihet se atje ishit vetėm azilant dhe pėrpos punėve me tė liga s'keni punuar asgjė. Bile ka edhe sish prej jush qė nė organet zvicerane figoron ose si vjedhės gjepash ose si shitės tė imtė droge bulevardeve. Aty-kėtu edhe i keni kėrcnuar bashkatdhetarėt tuaj kinse pėr tė mbledhur para pėr Fondin, qė ju e keni qujtur
"Vendlindja Thėrret". Keni keqpėrdorur ndihmat e sinqerta qė bashkatdhetarėt mendonin se ishin me tė vertetė ndihmė pėr Kosovėn.

Njė pjesė prej jush, gjatė luftės mori grada gjeneralėsh. Udhėhoqi kinse luftėn pėr tė dalė si komandant pas saj. Gjatė luftės pranoi rreth vetes vetem ata qė i njihte, qė ishin ose tė familjeve tė komprometuara ose qė kishin njė tė kaluar shumė tė keqe, bile edhe sish qė nuk i linte familja e tyre mbrenda nė shtėpi.

Ekzitojnė fakte tė inqizuara me kėsi tė vetėqujtaur komandantė tė lavdishėm lufte, tė cilėt as qė donin tė dėgjonin kur njerėz tė merituar nga tė gjitha aspektet viheshin nė disponim pėr luftė, ndėrsa kėta i refuzonin, bile edhe i injoronin me arrogancė hajdutėsh. Pra, bėnin ēmos qė t'i mbanin sa ma larg ose edhe u pėrgatitnin kurtha, madje edhe likuidime. Kemi shumė shembuj qė tregojnė se ata i urrenin intelektualėt, i largonin dhe aty-kėtu edhe i vritnin. Tani ata bojkotojnė Kuvendin dhe mburren qė mund ta bėjnė kėtė.

Tė nderuar delegatė pse druani t'ia tregoni kėtė opinionit. Nuk u ka dėrgua populli aty qė tė merrni sheqerka. Ju tė nderuar delegatė tė ndergjeshėm, duhet vetėm t'ua pėrkujtoni atyre se kush janė.

Popullin shqiptar qė nga kohėt me tė vjetra e ka udhėhequr elita e saj. Pra, pjesa mė e shkolluar, mė e menqur dhe mė e zoja. Shikoni tė gjitha periudhat e historisė qė nga Skėnderbeu, Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Fan Noli. Po si more, tani nė shekullin e 21-tė, na u gjendkan do farė gjygymash, qė truri u ėshtė bėrė kaps dhe bllokoojnė Kuvendin!?
 
Bėhen tok me shkije dhe e bojkotojnė zgjedhjen e mė tė mirėve qė t'i prijnė popullit.

Mos t'ju vijė fare turp qė tė tregoni para ndėrkombėtarėve se njė pjesė tė kėsaj pjelle tė keqe tė popullit tonė shumė tė lavdishėm e rekrutoi regjimi me i errėt i Tiranės dhe si tė tillė e konsiderojmė bisht i zgjatur i Beogradit.

Ju, aty nė kuvend, siē kanė bėrė gjithėherė kuvendarėt, duhet tė tregoni se nuk lejohet qė tė pėrbuzet populli, tė shkilet aq brutalisht vota dhe fjala e tij.

Ata qė nuk votojnė pėr institucionet, nė fakt nuk njohin rezultatet e zgjedhjeve dhe veprojnė me inate vetėm pse populli nuk i deshi as gjatė luftės dhe as pas saj. Duhet kėtyre mjeranėve t'u spjegohet se populli nuk i deshi pėr tė vetmen arye se nuk ishin tė aftė pėr asgjė dhe jo pėr gjė tjetėr. Ndaj, edhe s'kanė pse t'i hakmirren popullit.

Duhet bėrė publike se edhe Boshnjaket nuk pelqejn qe ta bojkotojnė punen e kuve
ndit.

Duhet bėrė publike se boshnjakėt nuk pajtohen ta bojkotuojnė Kuvendin, por ata janė tė kėrcėnuar qėta bėjnė kėtė dhe Baliqi ka pranuar tė bėhet njė vegėl duke qenė i sigurt se nuk ka kurrfarė pasoja nga LDK. Ai nė kėtė mėnyrė tregohet si njeri frigacak dhe jo i sinqert. Ai nuk e di se siguria arrihet vetėm duke e mbėshtetur shumicėn shqiptare dhe jo njė grup qė pėrfaqėson fare pak njerėz.

Tek pakica rome, hashkali e tė tjerė, ėshtė i pranishėm kompleksi i fajit. Eshtė punė e tyre. Por, edhe kėta druhen dhe kanė frigė sepse ndihen tė kėrcėnuar.

Duhet treguar veēanėrsht serbėve se duke luajtur lojrat e ndyta si gjithmonė ata e ngarkojnė veten edhe mė shumė.

Mos tė shfrytėzojnė bojkotin e kėsaj pjese shqiptare, mos tė thirren nė `Kosovė e Metohi
". Por tė pranojnė fajin e tyre. Duhet tė kėrkojnė falje publike nė Parlament. Tė jenė tė sinqertė dhe tė mbrojnė ineresat e Kosovės. Vetem kėshtu, ata mund ta sigurojnė njė integrim dhe njė pėrkrahje me tė gjėrė ne Kosovė.

Ndryshe, me lojrat qė tashmė na i njohim, triqet e pėrgatitura me Thaqin vetem sa ua rėndojnė edhe mė statusin e tyre.

Me tė drejtė, sot secili shtron pytjen: Ku j
eni ju delegatė dhe ē'jeni duke bėrė?. Pse heshtni dhe lejoni qė vetėm disa persona ta pėrziejnė e pėshtjellojnė aq keq punen e ketij Kuvendi.

Ėshtė fjala ketu pėr secilin delegat pamarrė parasysh se cilės parti i takon, por qė vėrtet eshtė i sinqert dhe e do Kosovėn sinqerisht, e nė radhė tė parė delegatėt e LDK-sė, sepse ata edhe janė shumicė.

Ndaj po presim, populli po pret. Hapeni pak gojėn se ndryshe ju mori djalli.

Arsytojeni votėn dhe besimin e dhėnė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.