|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Pasqyrimi i krimit nė media

 
 

 

13 mars 2004 / TN

Embro ZHOLI*

Padyshim qė dėshira e tė gjithėve ėshtė qė mundėsisht tė mos ketė asnjė lloj krimi, por tė ndėrgjegjshėm pėr fazėn nė tė cilėn ndodhet shoqėria jonė, ky fenomen vazhdon tė ngjasė. Pas kėsaj merr dhe ka rėndėsi tė veēantė qė ai tė pasqyrohet dhe interpretohet drejt si pėr palėt e interesuara pėr zbardhjen e plotė tė tyre, ashtu edhe pėr median nė tėrėsi, pasi ka patur raste qė jo vetėm qė shkelet etika dhe kultura profesionale por edhe ligjshmėria.

Tranzicioni i gjatė i shoqėrisė nuk parakuptomn qė kjo dukuri duhet tė jetė e zakonshem dhe aq mė pak tė justifikojė kurbėn e uljes dhe ngritjes sė tij nė momente  e sipas analistėve nė stinė tė vecanta sepse duke epasqyruar e interpretuar me tendencė apo mungesė profesionalizmi, bėjmė padashur gabimin fatatl tė rivrasjes sė viktimave.

Shpesh ka ndodhur qė edhe kur personi kryen krimin tė pendohet, moment ky qė mund tė ketė vlerė sado e vogėl qoftė, por nxitimi i medias poėr ta paraqitur nė zhargonin vulgar tė irriton, pėrcjell nė njė farė mėnyrė panik e terror duke ndjellė urrejtje e neveri larg qėllimit tė tyre fisnik.  Gazetarėt e ngarkuar pėr tė pasqyruar “kronikat e zeza”, shpesh i pėrcjellin ato sikur tė ishin vetė pjestarė tė viktimave duke mos pasqyruar si duhet ose duke e nxirė mė tej tė vėrtetėn. Kjo sepse “nxitimet” e tyre thjesht pėr tė bėrė efekt te lexuesit dhe teleshikuesit , shkojnė nė tė kundėrtėn e misionit tė shtypit.

Po t’i referohesh krimit tė shėmtuar qė ndodhi para pak ditėsh nė njė fshat tė qytetit tė Ballshit, me tė gjitha informacionet, rrethanat, shkaqet e ndopdhjes e pasqyrimit tė tij nė media, mund tė themi se gazetarėt kanė pėrgjegjėsi tė vecantė. Filimisht u tha  se si pasojė e ndohdjes sė krimit pati tre viktima. Kjo ishte e mjaftueshem pėr tė mos kaluar nė shtrembėrimin e ngjarjes duke e interpretuar pa iu referuar asnjė burimi kopetent qoftė edhe fillestar, sipas tė cilit “vrasėsi dyshonte te vėllai mė marrėdhėnie me bashkėshorten e tij…”. Personalisht njė papėrgjegjshmėri tė tillė nuk kam  dėgjuar dhe besoj qė ky tė jetė i vetmi mendim im personal. Padyshim nuk bėhet fjalė pėr profesionalziėm, por qė ndaj shtremėbėrime tė tilla duhet reaguar.

Nė kėtė rast nuk bėhet fjalė qė vrasėsi duhet “zbutur” nė pėrshkrim, pėrkundrazi ai mbetet njeri-monstėr edhe pa meditimet e gazetarėve, por gjykime tė tilla lėnė shijen e hidhur nė popull pėr shthurje tė moralit shqiptar, edhe kur e vėrteta doli krejt ndryshe.

Kjo hamendje mediatike ngjalli neveri te disa njerėz tė afėrm me kėtė ngjarje cka i privoi tė merrnin pjesė edhe nė korteun mortor por edhe duke u lėnė mbi krye dyshminajėn pėr t’u hakmarrė. Njė fjalor i tillė qė shoqėron kronikat si “marrėdhėnie seksuale me dhunė”,  “marrėdhėnie me tė mitura”, babai pėrdhunon bijėn, vėllai motrėn, mashkulli kunatėn”, pėr vetė efektin e tyre negativ nė fėmijė dhe adoleshentė, munsd tė zėvendėsohen me tituj dhe me pėrshkrime tė tjera.

 Parė nė kėndvėshtrimin tjetėr qė i bėhet fytyrės sė krimit ėshtė edhe analiza sipas sė cilės do tė cojė nė pėrfundime si: vepėr e shoqėrisė sotme, grafik i lartė etj, pra ngjyrimi politik duke ia faturuar qeverisė, cka nuk ndikon nė besueshmėrinė  e shtypit tė shkruar dhe tė mediave sepse krimi nė familje ndodh pėr arsye dhe shkaqe krejt tė tjera.

___________

*Autori ėshtė me karrierė me karrierė ushtarake dhe policore


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.