|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Reportazh

 
 

GOJDHANĖ, JO GOJĒTHURJE !

 
 

 

13 mars 2004 / TN

Edison YPI

Ishin tre motra, vajza tė mira tė dlira shqiptare…jo-jo, nuk shkon. Ndoshta edhe ishin edhe janė, po hajde gjeji; njėra nė Greqi lan pjata dhe lėpin sahana, tjetra nė Itali i mban oturakun njė plaku qė s'lėviz dot nga vendi, tjetra, e treta, aq e nyt, lėre mos e cyt.

Ishin disa turq me shallvare, ēallma dhe biēakėr nė duar…jo-jo. Nuk ka mė nga ata. Janė ca turqėr hallexhinj nė Laprakė qė ndėrtojnė pallate. Nė vend tė ēallmave, shallvareve, biēakėrve; kasketa, kominoshe, sqeparė.

Njė reportere TV nė njė familie tė njė fshati tė thellė. Duke ua rrėnqethur mishin teleshikuesve, familien e organizuar nė mėnyrėn mė kapitalistike disa herė e quajti;  "mini kooperativė"…as kjo nuk vete. Minireporteres me minifund mini i duken tė gjitha.

Njė publicitar, reklamėn TV tė njė birre fantastike po e bėn duke treguar njė gotė tė madhe qė zbrazet pak-nga-pak me nė sfond njė glluk-glluk-glluk gurmazor me ta shpif. Lėre, nuk thuret kurgjė me njė idiot.

Janė nė Tiranė disa redaksira OJQ-ira, salla, sallone, restorante, kafenera, hotele, motele, zyra, ku nė dhjetė metra katrore thuren gojėēthurje leshatore njė ditore…k'tu m'rri !

Hajt ta bėjmė rrugėn e njė gojdhane madhėshtore; aspak gojēthurore, aspak leshatore; dhjetė shekullore, dhjetė milionė metra katrore.

Karpen. Buzėdeti, pak kilometra nė perėndim tė Kavajės atje ku, bashkė me gojdhanėn, drejt jugut, nis vargu i kodrave qė pėrfundon nė derdhje tė Shkumbinit. Fshati ndodhet jo nė perėndim tė kodrave ku i madhėrishmi det nė bashkėpunim me erėra tė hatashme tė kripura prej miliarda vitesh rreh duke lėpirė pa u ngopur tė zezėn tokė, por nė lindje, kah fusha. Ē'do banor i planetit do ta kishte zili njė vend pushimi veror n'at parajsė ambientaliste, ku, pėr mė tepėr, duken edhe rrėnojat e njė kėshtjellėze tė vogėl mesjetare. Nuk e ka honepsur fshati detin apo deti fshatin, nuk kuptohet. Ndoshta kanė preferuar diellin e dritės sė lindjes dhe fushėn pjellore nė kėmbim tė erėrave tė kripura dhe piratėve detarė.

Bunkerė pafund, hallakatur, disa brėnda nė det, luftėtarė ngordhalaqė kokfortė tė lodhur tė dėshpėruar tė njė lufte tė humbur qė s'u bė kurrė. Ca barraka tė shkreta tė shkalafitura peshkatarėsh nuk ta mbushin mėndjen se ky fshat mund tė jetė bėrė ndonjėherė merak pėr peshk, det, zjarr, tigan. Le qė s'ke as kė pyet kėtu. Frymė njeriu. Njė dyqanxhi i kėrrusur i dėshpėruar si krejt peisazhi rretherrotull. Tregon pėr djem e vajza nė Itali, ca me punė, ca pa punė, ca me dokumenta, ca pa dokumenta, ca tė martuar, ca tė pamartuar, ca me kalamaj, ca pa kalamaj. Lokali i tij, goxha i madh, ndėrtuar me Lireta dhe Euro Italie. E ēė ?!

Ai jeton vetėm me plakėn, dhe bėn e shumta njėzetėmijė lekė tė vjetra xhiro nė ditė. Ja ku janė nė njė kuti kartoni katėr a pesė mijė lekėt e xhiros sė njė gjysėm dite. Pse e ke ndėrtuar gjith' kėtė shtėpi ?! Ku di unė, djali, ai e ndėrtoi, ndoshta pėr nipėrit. Pse nuk punohen kėto toka ?! Nuk ka  pompa pėr ujė, nuk ka kimikate, nuk ka traktorė, kushtojnė shumė. Fshatari, mikrobiznesmen nga halli, ankohet pėr shtetin. Tregon njė arkė me domate italiane. Me zemėrim, me arkėn qė i dridhet nė duar, thotė se gojėēthururi shtet e ka fajin qė mu aty ku duhej tė kultivoheshin domate pėr Shqipėrinė dhe Italinė bashkė, shqiptarėt blejnė e hanė domate Italie.

Fshati duket i mbajtur, gjith' kėto shtėpi tė reja ?! Po-po, por pa shihi mirė, janė tė shkreta, vetėm ca si unė dhe mė pleq se unė kanė brėnda, tė tjerėt i ke tė gjithė nė Itali. A ėshtė aq i varfėr fshati sa pėr shėmbull tė blejė me listė tek ty ?! Ja te i ke listat, defterėt ! A i shlyejnė kėto "kredi" ?! Po pse o, Bankė jam unė qė tė punoj me kredi, bankė u thua ti kėtyre defterėve gjith' zgjyrė ?! Ca i lajnė ca i pres tė mi lajnė. Pak mė tutje, tjeter lokal, tjetėr mikrobiznesmen, tė njėjtat meselera.

Kodrat janė tė mbuluara me ullinj. Kėtu, "degėt e paqes", s'ėshtė ēudi, edhe me Degėn e Brėndėshme tė jenė ngatėrruar; Dikush thotė i ka mbjellė kooperativa, njė tjetėr Ushtria, njė tjetėr thotė se shtrydhin vaj prej tyre, njė i katėrt bėn be' se prej tyre deri mė sot pik' vaji nuk ka dalė, njė i pestė i vė muhabetit kapak tė horrorrshėm; "I kemi ullinjtė, por i kemi meshkuj, mė kupton, jam agronom unė, i di mirė kėto punė, nuk bėjnė kokrra kėta ullinj, janė, si tė thuash, beqarė tė pėrjetshėm, nga ata qė janė betuar tė mos e mbarsin tokėn pėr tė shtuar mbi tė tė tjerė bij' bastardė, se s'janė pak edhe kėta qė janė".

Tjetėr fshat. Po ata bunkerė, po ata defterė, po ata ullinj, krejt-krejt njėlloj si nė tė parin. Si nė nė tė gjithė fshatrat e tjerė, edhe kėtu, dy orė korent nė ditė, dhe vetėm disa orė natėn. Pak kilometra nga Kavaja nuk arrin asnjė gazetė. Me rradhė, Bago, Hajdaraj, Beden, Ēurum, Kryevidh. Pak nga pak, drejt jugut, nisin tė duken toka tė punuara. Diku mes kėtyre fshatrave testoj njė sėmundje aq tė pėrhapur nė fshatrat e sotėm shqiptarė. Pyes njėrin sa kilometra dhe sa minuta larg ėshtė fshati tjetėr. Tre kilometra, thotė, pėr tre minuta. Faleminderit, pa tė shohim sa i sėmurė je, kilometrazhi zero.

Fshati tjetėr; kilometrazhi dhjetė kilometra, ora dhjetė minuta. E kthej makinėn me turi andej nga erdha. Pyes njė fshatar i cili nuk mund ta ketė parė hilen e kthimit tė makinės; Sa mban fshati tjetėr ? Tridhjetė kilometra, thotė, nja tridhjetė minuta. Ēkurdisje kohė-hapėsirė nė lidhje me kushedi ē'shkak kozmik, hutim, trazim, ērregullim, "tranzicionopati' " apo diēka mė e thellė ?! Nuk ndodh kurrkund me shqiptarė tė Kosovės dhe Maqedonisė.

Vetėm pleq, vetėm kioska, vetėm dritare si dyqane mbi muret e shėpive, vetėm kafenera tė ftohta bosh, vetėm fėmijė qė pėrtypin luledielli nė lule tė jetės, tė gjithė aspirantė pėr nė Itali. I pyes si kanė ndėrmėnt tė ikin. Udhėtimet normale legale pėr t'a nuk ekzistojnė. Ekzistojnė vetėm blerje vize, gomone, skafe, fshehje nė tragete. Itinerare tė ēuditėshme dhe tė frikėshme nga Durrėsi, Tirana, drejt Mynihut, Berlinit, Brukselit, Ljubljanės, Zagrebit, Karakasit, Tokios, qė pėrfundojnė atje ku pėrfundojnė tė gjitha rrugėt me njė ndryshim tė vogėl, jo nė Romėn e Italisė, por nė Italinė e Romės.

Njė vocėrrak mėrdhacak kapuēak po ha njė hamburger. Ku e ka gjetur kėtė ngopės modern hileqar qintvjeēar kėtu nė kėtė uri shekullore, s'merret vesh.

Prej njėzet deri pesėdhjetė vjeē, asnjė, absolutisht asnjė, as femėr as mashkull.

Edhe pleqtė e fėmijėt, edhe ata nuk shihen ku janė. Ti kujton se meqėnėse nuk po i sheh, as nuk tė shohin. Gabohesh ! Ata po ndjekin me kujdes ēdo hap tėndin. I ke prapa dyerve, dritareve, perdeve pakėz tė mėnjanuara. Do' t'i shohėsh, do' tė llafosesh me t'a ? Mos u merr me portėn, mos ju afro portės, nuk ke punė me portėn. Pėrpara portės klithi me sa ke nė kokė tė gjitha zanoret a, e, ė, i, o, u, y, zgjati sa tė kesh frymė, nuk pėrgjigjet kush. Afroju gardhit ose murit, preke pak, fare pak, dhe shihi kur tė dalin pes' a gjashtė, njėri qė pas derės, tjetri nga pas mullarit, tjetri nga mbrapa shpinės, fėmijėt nė fillim, pastaj plaku, plaka.

Ja si kullot atje ku bar nuk ka njė kope me dhėn me lesh gjith' zhul mes baltrash, bunkerash, mbeturinash, duke lėpirė shishe dhe qese plastike, tė stėrlėpira dhe tė flakura prej fshatarėve. Njė foto ?! Patjetėr ! Fotoja do derdhet nė bronx pėr distingtiva tė vegjėl. Njė kryetar OJQ-ire ambientaliste nė Tiranė do t'jau vari nė xhaketė Kryetarėve tė Komunave pararojė disktingtivin; "Miku i Vogėl i Ambientit". Ceremonia do tė kushtojė treqint Euro, por do tė shpenzohen tremijė. S'ka problem, me reston do tė bėhen tė tjera punė. Pastaj, se mos janė paratė tona, ca gjytyrymėr OJQ-irė europiano-veriorė do paguajnė.

Nė njė dyqan "kreditė" janė regjistruar nė njė bllok tė madh tė frikshėm qė s'ėshtė ēudi tė ketė qėnė edhe i Sigurimit tė Shtetit. Faqja ndarė nė kolona; kolona e parė; "emri, emri i babės, mbiemri", e dyta; "datė lindja" (vlera e mavri-kredisė), e treta kolonė; "numuri i dosjes personale" (bobobobobosh), e fundit; "vėrejtje" (bosh, m'u thaftė dora qė ika pa shkruajtur ndonjė vėrejtje).

Deti pėrballė, fshatrat rrėzė kodrave. Nė Spille janė kaurė. Nė Greth gjithashtu. Kaurizmi ėshtė pakėz mė ndryshe, mė tepėr rregull. Thuhet se kėto pak kryqe kėtu mes kėtij oqeani ēallmash, janė hedhur kėtej shkumbinit nga Myzeqeja, prej nga janė larguar pėr punė hasmėrish.

- Ēfarė ėshtė ajo ndėrtesa e bardhė atje tej nė fushė mes detit dhe kodrave ?!

- Posta e Kufirit.

- Po kufiri ku ėshtė ?!

- N't'sat'ėme, ku e di unė ku ėshtė kufiri o burr'i dheut, unė nuk di kufirin e tokės time.

- Meqėnėse nuk e ditke, si thua, a ta bėjmė kufirin me gjithė postė nė Sauk pėr shėmbull, ose nė Kamėz ?!

- Bėjeni ore ku tė doni, nė Polin e Veriut bėjeni, ku pyes unė pėr kufij, unė do iki nė Itali nga Republika Domenikane.

- Ik vėlla ik, ikju gojėēthurjeve. Ik nė Itali nga ta leverdis, nga Katmanduja po deshe, hajt Zoti tė ruajt', rrugė tė mbarė nėn ndonjė TIR, gjumė tė mbarė nėn ndonjė urė.

Njė pellg goxha i madh. Dy vogėlushe kanė hipur mbi njė frigorifer tė boshatisur kthyer nė varkė pėr tė kaluar pellgun.

Pėrtej Grethit duke ju afruar Shkumbinit tokat janė tė gjitha tė punuara. Njė bujk italian para disa vitesh ka investuar diēka bujqėsore. Iku prej trazirave. Megjithatė duket se ka lėnė jo pak pas; Mes oborrit tė vogėl plot hardhi tė njė shtėpie, tre bunkerė, tre gunga tė mėdha ēeliku dhe betoni. Bravo kaurėt ! Mes vjedhjesh djegjesh dhe shkatėrrimesh, pa i shkaktuar asnjė zarar, i kanė vjedhur italianit diēka tė padukėshme dhe tė pashkatėrrueshme, madje edhe tė panevojėshme pėr tė, diēka qė atij nuk i duhet se e ka nė gjak; Kursimtarinė.

Kalaja e Bashtovės. Gjysma nėn dhe' gjysma mbi dhe', nuk duket, por fanepset si nėpėr ėndėrra. As shkėmbinj tė pjerrėt tė rrezikshėm, as rrugica tė ngushta dredha-dredha; drejt nė shesh, drejt nė fushė - mė e bukura nė botė. Asnjė shqiptar nuk duhet tė vdesi pa e parė dhe pa e prekur…si deshėn ato tė treja, ato tre shqiptarkat e bukura tė mira tė dlira, por qė vetėm njėra mundi. Po i ndiqte Turku me shallvare, ēallmė, biēak, prej diku atje ku nisi ky udhėtim. Dy prej tyre i kapi.

E treta, e bukura Perri', me flokė tė shpupurisur, fytyrėn e skuqur nga turpi qė mund ta gjente, ballin e lartė, zemrėn qė i rrihte si Zog', arriti deri kėtu tek rrinin vėllezėrit e saj shqiptarė, shqiptarė tė vėrtetė tė moēėm, jo si OJQ-irat e sotėm, preku kėtė mur dhe thirri Bashtova, Shpėtova ! Trimnesha, bukuroshja, erdhi prej fushės sė thatė drejt lumit tė gjelbėr, prej veriut tė ftohtė, drejt jugut tė ngrohtė, prej frikės drejt trimėrisė, prej hilesė drejt sinqeritetit, prej skllavėrisė drejt lirisė.

Kėtu ejani prekeni kėtė mur, kėtė gojdhanė, kėtė shenjtėri, ku njė vajzė me vetėm njė fjalė i vuri emrin njė kėshtjelle; ju lapėrdharė qė, si ajo shishja e verės tė cilėn po e hape dhe e le tė hapur pėr ca kohė, s'ėshtė mė verė, por qelbėsirė, thartirė, kėtu ejani ju demokratė rishtarė pordhėtarė dhjetvjeēarė, servilė sydalė, gagaēėr gojėēarė, gomerė gojėējerrė, zagarė gojėmarrė, gojėēthurur, gojėshurrur. Hey; fjalėt e mėsipėrme u pėrkasin mė sė shumti atyre qė mė sė paku u shkon nė mėnt se kanė tė bėjnė me t'a.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.