|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Reagim i kryetarėve tė komunave tė Kosovės qė gjenden nė SHBA

 
 

 
Kryetarėt e Komunave tė Kosovės
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
Shteti Lowa
Quad Sity - Davenport
12 mars 2004
 
 
PRESIDENTIT TĖ KOSOVĖS
Z. IBRAHIM RUGOVA
 
I nderuari zoti President Rugova
 
Lajmin pėr sulmin ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės e morėm me indinjatė. Ky akt kriminal - terrorist i drejtuar ndaj Jush ka pėr qėllim qė tė atakojė instuitucionin mė tė lartė tė Kosovės, pėr tė destabilizuar situatėn dhe pėr tė penguar proceset e fuqishme qė po zhvillohen pėr Pavarėsimin e Kosovės.
 
Jo rastėsisht dora e zezė e barbarisė drejtohet ndaj  Presidencės, mirėpo e kanė tė kotė kėto qarqe kriminale, sepse kurrė nuk do tė mund ta ndalojnė pėrkushtimin dhe ta ndryshojnė pėrcaktimin e qytetarėve tė Kosovės pėr realizimin e aspiratave shekullore.
 
I nderuari zoti President
 
Ne, kryetarėt e komunave: Prishtinė, Podujevė, Fushė Kosovė, Viti, Therandė, Rahovec, Drenas, Kaēanik, qė kėto ditė ndodhemi nė SHBA, e gjykojmė kėtė veprim qyqar tė mjeranėve qė ia kanė shitur shpirtin djallit dhe qė kaq barbarisht godasin vlerat mė tė shenjta tė popullit tė Kosovės.
 
Jemi fuqimisht me Ju.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.