|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

PODUJEVĖ: Udhėheqja komunale dhe LDK dėnojnė shpėrthimin nė Rezidencėn e Presidentit Rugova

 
 

 
Podujevė, 13 mars 2004 / TN - Zv. kryetari i komunės sė Podujevės Agim Kikaj, nė njė komunikatė pėr mediat dhe publikun dėnoi aktin kriminal tė shpėrthimit qė ndodhi dje nė orėt e hershme tė mėngjesit nė Rezidencėn e Kryetarit tė Kosovės.
 
Ky akt ėshtė atak nė institucionet demokratike tė Kosovės dhe nė procesin e lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė, thuhet nė komunikatėn e institucioneve komunale tė Podujevės. “Shprehim indinjatėn bashkė me qytetarėt e komunės sonė e njėherit kėrkojmė nga institucionet e ndjekjes dhe drejtėsisė qė tashmė tė dėshmojnė mė nė fund nivelin e profesionalizmit dhe tė efikasitetit nė sjelljen para drejtėsisė tė bartėsve tė kėtyre akteve kriminale”, pėrfundon komunikata e institucioneve komunale tė Podujevės.
 
Ndėrkaq Kryesia e degės e LDK-sė, Forumi i Gruas dhe Forumi i Rinisė, tė indinjuar nga akti kriminal i sė enjtes, pėrmes komunikatės pėr opinion deklaruan se “U sulmua institucioni qė paraqet njėsinė dhe garancinė e qenies sė shtetėsisė, personalitetit dhe burrėshtetasit tė pėrkushtuar pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė nė Kosovė”.
 
Dega e LDK-sė kėrkon nga kompetentėt pėr sigurinė dhe rendin qė mė nė fund tė bėjnė diēka dhe tė thonė deri kur do tė zbulohen planifikuesit, urdhėrdhėnėsit dhe kryesit e akteve kriminale tė pasluftės nė Kosovė. “Edhe kush tjetėr duhet tė qėllohet, nė ag e nė terr, qė tė hedhet dritė e qytetarėt tė mėsojnė se kush e bėn punėn e dreqit”, thuhet nė komunikatė nė tė cilėn kėrkohet qė forca e ligjit dhe drejtėsia tė bie mbi kriminelėt.
 
Aktin e shpėrthimit nė Rezidencėn e Presidentit Rugova e dėnuan edhe Bashkėsia e degėve e PSHDK-sė dhe shumė qytetarė, anėtarė dhe simpatizantė tė LDK-sė qė vizituan  dje dhe sot zyrėn e Degės sė LDK-sė nė Podujevė.
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>