|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Majori Nazif Ramabaja dėnon sulmin kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova

 
 

 
12 mars 2004 / TN

SULMI NĖ REZIDENCĖN E KRYETARIT TĖ KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA KA PĖR QĖLLIM DESTABILIZIMIN E KOSOVĖS DHE PROLONGIMIN E ZGJIDHJES SĖ STATUSIT POLITIK

Majori Nazif Ramabaja dėnon sulmin e kryer kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Nė reagimin e tij ndėr tė tjera thuhet:

Me indinjatė tė thellė ndėgjova lajmin pėr sulmin nė rezidencėn e kryetarit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugovės, duke e konsideruar njė sulm nė institucionin mė tė rėndėsishėm tė Kosovės, i cili gjer mė tani me politikė tė menqur dhe vizionare ka qenė proklamues i stabilitetit dhe qetėsisė nė rajonin e Europės Jug-Lindore dhe mė gjėr nė rrugėn e formimit tė shtetėsisė sė Kosovės, pėr tė cilėn angazhohet Presidenti me tėr qenjen e tij.

Ky sulm vjen menjėhere pas kėrcėnimeve ndaj UNMIK-ut, kritikave dhe reagimit tė Presidentit se nė Kosovė veprojnė shėrbime tė fshehta tė huaja tė cilat kanė pėr qėllim destabilizimin dhe zbehjen e imazhit tė Kosovės nė opinionin ndėrkombėtar, si njė rajon me konflikte tė kohė pas kohshme nė skenėn politike, incidente kriminale dhe terroriste.

Kjo na shtyn tė kujtojmė dhe mendojmė se institucionet e Kosovės duhet tė pregatiten pėr formimin e njė "shėrbimit inteligjent," ku nė pamundėsinė dhe jo efikasitetin e organeve ndėrkombėtare, gjegjėsisht tė UNMIK-ut, do tė bėj zbulimin e rasteve dhe zbardhjen e sė vėrtetės nė pesė vitet e pasluftės.

Ky akt terrorist vjen edhe pas deklarimeve tė Hollbrukut se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme. Duke pasur parasysh zgjedhjet nacionale qė do tė mbahen nė vjeshtėn e kėtij viti dhe mesin e vitit tė ardhshėm, pėr vlersimin e arritjes sė standardeve pėr Kosovėn dhe fillimin e negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, vendimin pėr mos pjesėmarrje tė koalicionit "Kthimi" nė Seancat e Kuvendit tė Kosovės, deklarimin e Kryetarit tė Qeverisė Serbe se prioritet i tij dhe qeverisė qė ai drejton, do tė jetė Kosova dhe jobashkėpunimi me Gjykatėn e Hagės pėr krime luftė nė territorin e ish Jugosllavisė, e kemi tejet tė qartė se kujt i konvenon ky destabilizim i gjendjes aktuale dhe prej nga vijnė kėto sulme kriminale dhe terroriste.

Organet e zbulimit tė UNMIK-ut tė jenė mė efikase ose tė ju dorėzojnė kompetencat Institucioneve kosovare dhe ėshtė koha qė i njejti organ tė kaloj nė organ kėshillėdhėnes dhe kėshtu me sukses ta mbaroj mandatin nė Kosovė nė 3-5 vitet e ardhshme ku pritet zgjidhja e statatusit politik tė Kosovės dhe pėrfundimisht Kosova tė jet shtet i lirė demokratik dhe i pavarur.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.