|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 12 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nė rezidencėn e Presidentit Rugova sot nė mėngjes ėshtė hedhur njė mjet shpėthyes - ka vetėm dėme materiale

 • Presidenti Rugova ka ngushėlluar kryeministrin e Spanjės

 • Kryeministri Rexhepi dėnoi sulmin nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės

 • Nė Kosovė u kthyen eshtrat e 40 shqiptarėve nga Serbia

 • Ministrja Mumxhi dėnon aktin e rėndė kriminal ndaj Presidentit Rugova

 • LDK: Ky ėshtė njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės

 • AAK e dėnon sulmin nė shtėpinė e kryetarit tė Kosovės

 • Zhan-Mari Guine pati mbrėmė njė seri takimesh me drejtuesit e forcave politike dhe me krerėt fetarė nė Kosovė

 • Diplomati britanik nė Mitrovicė: Grupi i Kontakti dhe KS i tė OKB-sė nuk e pėrkrahin kantonizimin apo ndarjen e qytetit

 • LDK nė Gjilan: Sulmi ndaj Presidentit Rugova - sulm nė emblemėn e Pavarėsisė sė Kosovės

 • Dega e LDK-sė pėr Beneluks dėnon ashpėr sulmin terrorist ndaj Presidentit tė Kosovės

 • Dega e LDK-sė nė Austrisė shpreh indinjatė tė thellė ndaj sulmit tė sotėm nė rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Sulmi nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės ka indinjuar bashkatdhetarėt shqiptarė dhe opinionin nė Norvegji

 • FR i LDK-sė nė Zvicėr shpreh indinjatė ndaj aktit kriminal qė ndodhi nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės

 • Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani dėnon sulmin kriminal ndaj Presidentiit tė Kosovės

 • Reagim i Forumit tė Gruas tė LDK ndaj sulmit kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės

 • Mark Krasniqi dėnon sulmin kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova

 • LDK-ja mė 17 mars organizon njė protestė

 • Udhėheqja e komunės sė Prishtinės dėnon ashpėr sulmin kriminal ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės

 • Dega e LDK-sė nė Suedi sulmin mbi rezidencėn e Presidentit Rugova e cilson akt kriminal-terrorist

 • Ministri Zef Morina shpreh indinjatė tė thellė ndaj sulmit nė rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Reagim i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė pėr aktin kriminal nė rezidencėn e Presidentit Rugova

 • Prodi pėrsėriti nė takimin me Rexhepin dėshirėn e Komisionit Evropian pėr ta ndihmuar Kosovėn

 • Problemet ekonomike ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė do tė zgjidhen deri nė fund tė kėtij viti

 • KMG: Shqipėria njė vend i vėshtirė pėr shtypin e pavarur

 • Edhe BDI me kandidat tė vetin pėr president tė Maqedonisė

 • Tiranė: Afati pėr deklarimin e pasurive po afron

 • Ēoviq thotė se po pėrgatitet terreni qė nė vitin e ardhshėm tė shpallet pavarėsia e Kosovės

 • Shkarkohet presidenti koreano-jugor

 • Nė sulmet e djeshme nė Madrid kanė vdekur edhe shtetas tė 11 vendeve tė huaja

 • Nė Spanjė sot janė paralajmėruar demostrata masive

 • Sot nė mesditė, e gjithė Spanja mbajti njė minutė heshtje nė shenjė nderimi pėr viktimat

 • Shtatė minatorė kanė humbur jetėn nė njė minierė nė Ēeki

 • Nė Irak janė vrarė dy ushtarė amerikanė

 • Al Kaida merr pėrgegjėsinė pėr sulmet nė Spanjė?

 • Njė amerikane arrestohet pėr spiunazh nė favor tė Irakut

 • Spanja nuk pėrjashton asnjė mundėsi lidhur me shpėrthimet e Madridit

 
  
 
Nė rezidencėn e Presidentit Rugova sot nė mėngjes ėshtė hedhur njė mjet shpėthyes - ka vetėm dėme materiale
 
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, sot nė orėt e hershme tė mėngjesit ėshtė hedhur njė mjet shpėrthyes, i cili ka shkaktuar vetėm dėme materiale. Janė dėmtuar xhamat e pėrparme tė dritareve tė ndėrtesės dhe nuk ka tė lėnduar.

Pjesėtarėtė e policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė menjeherė kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe po i kryejnė hetimet, por pėr momentin nuk ėshtė dhėnė asnjė njoftim zyrtar nga policia.

Mėsohet se bėhet fjalė pėr njė bombė dore, e cila ėshtė hedhur nga njė veturė nė lėvizje nė orėn 5.20, qė ka shpėrthyer nė oborrin e rezidencės e cila ndodhet nė lagjen Velania.

Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės kėtė akt e ka quajtur "sulm tė rėndė kriminal mbi institucionin mė tė lartė tė vendit".
 
Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri i ka telefonuar Presidentit Rugova, me tė mėsuar lajmin pėr sulmin mbi rezidencėn e tij, ndėrkaq shefi i SHPK-sė kolonel Sheremet Ahmeti e ka vizituar Presidentin Rugova.
 
 
Presidenti Rugova ka ngushėlluar kryeministrin e Spanjės
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova i ka dėrguar njė mesazh ngushėllimi Kryeministrit tė Spanjės Hoze Maria Aznar, me rastin e sulmeve tė djeshme terroriste nė Madrid, ku humbėn jetėn rreth 200 veta dhe u plagosėn shumė tė tjerė, duke shprehur solidaritetin me popullin e Spanjės.

"Me rastin e sulmit terrorist nė stacionin e trenit nė Madrid, ku humbėn jetėn shumė qytetarė tė vendit Tuaj, Ju shpreh ngushėllimet e mia tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės.

Sulmet terroriste mbi njerėzit e pafajshėm janė tė pajustifikueshme dhe duhet dėnuar nga bota e qytetėruar", thuhet nė mesazhin e ngushėllimeve tė Presidentit Rugova drejtuar Kryeministrit spanjoll Aznar, duke e lutur qė ngushėllimet e tij t'ua pėrcjellė edhe familjeve tė viktimave.
 
 
Kryeministri Rexhepi dėnoi sulmin nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 mars - Kryeministri i qeverisė sė Kosovės Bajram Rexhepi, pas kthimit nga Brukseli nė aeroportin e Prishtinės, ka dėnuar sulmin nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, duke e quajtur akt terrorist qė ka pėr qėllimn tė destabilizojė gjendjen e sigurisė nė Kosovė.

"Ky sulm sa ėshtė i shėmtuar aq ėshtė edhe kriminal dhe krijohet pėrshtypja e se dikush qėndron kujdestar qė t'i dėmtojė institucionet e Kosovės, ta dėmtojė imazhin e Kosovės nė kohėn kur, me njė angazhim maksimal, tė vendorėve dhe tė ndėrkombėtarėve, mundohemi tė krijojmė njė ambient tė qetė", deklaroi kryeministri Rexhepi.
 
 
Nė Kosovė u kthyen eshtrat e 40 shqiptarėve nga Serbia
 
Podujevė/Merdar, 12 mars 2004 - Sot nė vendkalimin kufitar Merdar mes Kosovės dhe Serbisė, autoritetet serbe ua dorėzuan pėrfaqėsuesve tė UNMIK-ut eshtrat e 40 shqiptarėve tė zhvarrosur nė varrezat masive nė Serbi. Nė kėtė vendkalim kishin dalė shumė familjarė pėr tė pritur trupat e pajetė tė tė dashurve tė tyre.

Shefi pėr pesronat e zhdukur Hoze Baraibar tha se nuk ėshtė i kėnaqur fare me kthimin e trupave tė pajetė e as me mėnyrėn e kthimit, siē po bėhet deri mė tash.

"Ne nuk jemi aspak tė kėnaqur me kėtė proces. Ne kemi biseduar me autorititet serbe qė ky proces tė pėrshepjtohet", tha Baraibar.

Deri mė tash nga Serbia nė Kosovė janė kthyer eshtrat e 290 trupave tė shqiptarėve tė vrarė e tė varrosur nė Serbi.
 
 
Ministrja Mumxhi dėnon aktin e rėndė kriminal ndaj Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Ministrja e Shėndetėsisė Resmie Mumxhi dėnon me indinjatė aktin kriminal nė rezidencėn e Presidentit Rugova.

"Shprehim indinjatėn tonė tė thellė dhe e gjykojmė aktin e sulmit tė rėndė kriminal qė ngjau sot nė mėngjes ndaj rezidencės dhe Institucionit tė Presidentit", theksohet nė deklaratėn e ministres Mumxhi.

"Aktet e tilla i dėnojmė dhe i gjykojmė si tė neveritshme dhe kėrkojmė nga organet e hetuesisė qė sa mė shpejt ta zbardhin rastin dhe kryesit tė marrin dėnimin e merituar", thuhet nė kėtė deklaratė tė ministres sė Shėndetėsisė Resmie Mumxhi.
 
 
LDK: Ky ėshtė njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) dėnon ashpėr sulmin e mėngjesit tė sotėm nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė Dr.Ibrahim Rugova.
Pėr LDK-nė, ky ėshtė njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės, ėshtė sulm kundėr vlerave demokratike dhe institucionale, sulm kundėr angazhimeve shtetformuese, kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Ky sulm nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, vjen pas njė varg paralajmėrimesh pėr akte kriminale dhe sulme ndaj veprimtarėve tė LDK-sė, ēka ėshtė njė sinjal tejet shqetėsues pėr popullin e Kosovės dhe tė ardhmen e saj.

LDK apelon te tė gjithė organet dhe institucionet vendore dhe ndėrkombėtare qė tė shtojnė masat e sigurisė dhe tė marrin hapa konkretė nė drejtim tė krijimit tė njė ambienti tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės e sidomos pėr krerėt e institucioneve tė vendit .

LDK kėrkon nga organet kompetente nga organet e hetuesisė, policia e UNMIK-ut, SHPK-ja, qė tė marrin masa adekuate nė zbardhjen sa mė tė shpejtė tė kėtij sulmi dhe nė zbulimin e autorėve tė kėtyre akteve kriminale - thuhet nė njė deklaratė tė Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
AAK e dėnon sulmin nė shtėpinė e kryetarit tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Kryesia e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, nėpėrmjet njė komunikate pėr media e ka dėnuar sulmin e sotėm nė shtėpinė e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

AAK konsideron qė sulmi ėshtė i drejtuar kundėr institucioneve tė Kosovės, paqes, sigurisė dhe stabilitetit tė gjithėmbarshėm nė vend. Sulmi, gjithashtu, ėshtė edhe njė sfidė tjetėr ndaj ngathtėsisė sė organeve tė rendit dhe tė sigurisė, nga ata qė janė kundėr Kosovės dhe tė ardhmes sonė tė gjithėmbarshme.

AAK kėrkon nga organet e rendit qė tė jenė efikase dhe nė funksion tė zbulimit dhe kapjes sa mė tė shpejtė tė akterėve tė kėtij sulmi dhe nxjerrjes sė tyre para drejtėsisė.
 
 
Zhan-Mari Guine pati mbrėmė njė seri takimesh me drejtuesit e forcave politike dhe me krerėt fetarė nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Nė orėt e pasditės sė djeshme zėvendėssekretari i pėrgjithshėm pėr misione paqeruajtėse i OKB-sė Zhan -Mari Guino, ka zhvilluar bisedime me tė gjithė ministrat e Qeverisė sė Kosovės, pastaj me Kryesinė e Kuvendit tė Kosovės, si dhe me krerėt mė tė lartė tė konfesioneve fetare nė Kosovė. Ai tha se ėshtė inkurajuar me tolerancėn fetare qė ekziston nė Kosovė.
 
Duke folur pas takimeve me kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės Naim Tėrnavėn dhe ipeshkvin e Ipeshkvisė sė Kosovės Mark Sopin, Gueno tha se ėshtė me rėndėsi qė njerėzit pa dallim feje dhe kombėsie tė jetojnė dhe punojnė sė bashku.

Nė orėt e vona Guino ka zhvilluar njė takim tė veēantė me pėrfaqėsuesit e forcave kryesore politike nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe pėrfaqėsuesit e tė gjitha komuniteteve.

Nė tė gjitha kėto takime ai tha se Kosova ka nevojė pėr tėrheqjen e kapitalit tė huaj. UNMIK-u dhe OKB-ja do tė bėjnė gjithėēka qė munden nė mėnyrė qė procesi i privatizimit tė zhvillohet me transparencė dhe nė mėnyrė tė drejtė.
 
Standardet mė tė larta theksoi Guine nėnkuptojnė besimin mė tė madh tė investitorėve. Kjo ėshtė edhe domethėnia e standardeve pėr Kosovėn, pra njė shoqėri nė tė cilėn do tė respektohet sejcili dhe nė tė cilėn komunitetet do tė bashkėjetojnė shoqėrisht. Kėto komente Guino i bėri pas takimit me grupin e Kontaktit nė Prishtinė.

Ndėrkaq pas takimit me z. Guina, kryetari i Kuvendit tė Kosovės tha se i ka thėnė kėtij funksionari tė lartė tė OKB-sė se Kosova ėshtė njė njė sendviē tė veprimit, siē janė bllokimi i privatizimit dhe skajshmėria tjetėr ėshtė veprimi i strukturave paralele nė Kosovė qė e pamundėsojnė jetėn normale dhe tė qetė nė vendin tonė.
 
 
Diplomati britanik nė Mitrovicė: Grupi i Kontakti dhe KS i tė OKB-sė nuk e pėrkrahin kantonizimin apo ndarjen e qytetit
 
Mitrovicė, 12 mars 2004 - Patrik Dejvid, sekretar i dytė i Misionit tė Britanisė sė Madhe pranė OKB-sė nė Nju Jork ka vizituar dje Kuvendin komunal tė Mitrovicės dhe ka biseduar me zv.kryetarin e komunės, Mursel Ibrahimi dhe kryeshefin e ekzekutivit, Mustafė Pllana, tė cilėt e kanė njoftuar diplomatin britanik me gjendjen e rėndė ekonomiko-sociale nė komunėn e Mitrovicės.

Udheqėsit komunalė kanė thėnė se administrata e UNMIK-ut nuk ka vepruar me vednosmėri pėr realizimin e pushtetit tė saj pėr vendosjen e plotė tė pushtetit tė UNMIK-ut nė pjesėn veriore tė
qytetit, tė kontrolluar nga ekstremistėt serbė.
 
Kjo ka bėrė, thanė ata, qė strukturat paralele serbe tė veprojnė ende, gjė qė ka penguar tė gjitha pėrpjekjet e pushtetit lokal pėr integrimin e qytetit.

Diplomati britanik ėshtė njoftuar edhe me gjendjen e rėndė ekonomiko-sociale nė komunė dhe me kėrkesėn pėr investime tė donatorėve pėr realizimin e projekteve tė ndryshme me qėllim tė zbutjes sė kėsaj gjendjeje.

Udhėheqėsit komunalė i kanė njoftuar diplomatin britanik edhe me qėndrimin e Kuvendit tė Komunės lidhur me iniciativėn e ESI-it pėr bashkimin e pjesės veriore tė komunės, asaj tė Zveēanit, qėndrim ky qė ėshtė kundėr kėsaj iniciative, sepse cenon rėndė interesat e qytetarėve tė komunės, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike.

Diplomati britanik ka thėnė se ėshtė i interesuar qė Mitrovica tė jetė njė qytet i lirė e i bashkuar, ku tė gjithė qytetarėt e saj do tė ndiheshin tė sigurtė.

Poashtu, ai ka thėnė se Grupi i Kontakti dhe Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė nuk e pėrkrahin kantonizimin apo ndarjen e qytetit.
 
   
LDK nė Gjilan: Sulmi ndaj Presidentit Rugova - sulm nė emblemėn e Pavarėsisė sė Kosovės
 
Gjilan, 12 mars 2004 - Dega e LDK tė Gjilanit, me tėrė strukturėn e saj organizative ėshtė e indinjuar thellė nga sulmi barbar e terrorist mbi emblemėn e Pavarėsisė sė Kosovės, Ibrahim Rugovėn, qė ndodhi sot nė orėt e para tė mėngjesit e qė fatmirėsisht nuk pati pasoja nė njerėz dhe nė vetė njeriun e parė tė Kosovės, thuhet nė njė deklaratė tė degės sė LDK-sė nė Gjilan.

"Ky akt terrori qė drejtpėrsėdrejti synoi njeriun qė mė sė shumti dha dhe bėri pėr Kosovėn, ka shqetėsuar ēdo njeri normal dhe tė ndėrgjegjshėm nė komunė e Gjilanit.
 
Barbaria e akteve terroriste me motive politike po prek nė institucionin e parė tė shtetėsisė sė Kosovės dhe kjo duhet tė na shkundė mirė e mirė tė gjithė neve qė kemi synuar dhe vazhdojmė sė synuari pavarėsinė e Kosovės.

Duke mos u trembur dhe duke mos u ndalur apo tėrhequr prej qėllimeve tona nga sulme tė tilla tė cilat po dihet mirė prej nga e kanė burimin dhe prej ku adresohen sepse qe njė kohė tė gjatė po zihen e pė pėrzhihen nėpėr masmediat e verdha tė Kosovės".

"Organet pėrgjegjėse tė sigurisė nė Kosovė nuk kanė pse dėrgojnė sinjale pėrmes shtypit dhe emisarėve tė tyre nė terren qė tė ruhemi apo qė ta dijmė se jemi cak sulmi.
 
 
Dega e LDK-sė pėr Beneluks dėnon ashpėr sulmin terrorist ndaj Presidentit tė Kosovės
 
Bruksel, 12 mars 2004 - Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks, nė emėr tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė shumtė nė Belgjikė, Holandė dhe Luksemburg, dėnon ashpėr sulmin terrorist ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

Presidenti Ibrahim Rugova ėshtė pėrsonalitetit mė i shquar nė botėn shqiptare, laureat i titujve dhe ēmimeve mė prestigjioze ndėrkombėtare qė janė njė kontribut dhe ndihmesė e madhe pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė shtetit tė pavarur tė Kosovės.

Njė akt i tillė, ndaj institucionit mė tė rėndėsishėm, Presidentit tė Kosovės, nuk mund tė jetė tjetėr pos vepėr e grupeve kriminele qė po veprojnė pėr destabilizimin e Kosovės, nė llogari tė armiqve shekullorė tė Kosovės dhe tė ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi.

Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks, shpreh pėrkrahjen dhe admirimin pėr Presidentin e KosovėsIbrahim Rugova, dhe pėr tė gjitha institucionet kombėtare e ndėrkombėtare, qė angazhohen pėr njė Kosovė tė lirė, demokratike, shtet tė Pavarur dhe tė integruar nė Bashkimin Evropian dhe Aleancėn Veriatlantike, thuhet nė njė deklaratė tė Degės sė LDK-sė pėr vendet e Beneluksit.
 
 
Dega e LDK-sė nė Austrisė shpreh indinjatė tė thellė ndaj sulmit tė sotėm nė rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Vjenė, 12 mars 2004 - "Me indinjatė tė thellė morėm lajmin pėr sulmin kriminal tė kryer mbi Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė, Ibrahim Rugova!
 
Ky sulm barbar ėshtė politik i drejtuar kundėr Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, Lidhjes Demokratike tė Kosovės si dhe institucionit mė tė lartė tė vendit, me qėllim tė destabilizimit politik tė Kosovės dhe pengimin e procesit tė pavarėsimit tė saj", thuhet nė reagimin e degės sė LDK-sė nė Austri, duke e dėnuar ashpėr kėtė akt tė shėmtuar.

"Akte tė tilla kriminale e zbehin imazhin e Kosovės dhe popullit tė saj para faktorit ndėrkombėtar dhe botės demokratike", thuhet nė kėtė reagim dhe kėrkohet qė policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, qė sa mė shpejt tė zbulojnė autorėt e kėtyre akteve kriminale dhe tė nxirren para drejtėsisė.
  
Ata duhet ta kryejnė misionin e vet duke mos e toleruar terrorizmin qė ka lėshuar rrėnjė edhe nė Kosovė, edhe para syve tė tyre. Anėtarėsia e LDK-sė dhe strukturat e saja do tė dijnė si tė ruhen dhe si tė veprojnė ndaj akteve tė kėtilla kriminale", thuhet nė kėtė deklaratė tė degės sė LDK-sė nė Gjilan.
 
 
Sulmi nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės ka indinjuar bashkatdhetarėt shqiptarė dhe opinionin nė Norvegji
 
Oslo, 12 mars 2004 - Sulmi sotėm nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ka indinjuar thellė bashkatdhetarėt shqiptarė dhe opinionin nė Norvegji.

"Kryesia e Degės sė LDK-sė reagon fuqishėm ndaj aktit kriminal nė fjalė dhe denon aktet e dhunės qė pėr fat tė keq po ndodhin nė vendin tonė.
 
Vlerėsojmė gjithashtu se aktet e tilla terroriste vėshtirėsojnė proceset demokratike nė Kosovė, por jemi tė bindur se rruga e Presidentit Rugova drejt njohjes formale tė pavarėsisė ashtu dhe demokratizimin dhe zhvillimin e Kosovės nuk mund tė ndalen nga akte tė tilla sa tė dėnueshme aq dhe qyqare", thuhet nė njė reagim tė Degės sė LDK-sė nė Norvegji.
 
 
FR i LDK-sė nė Zvicėr shpreh indinjatė ndaj aktit kriminal qė ndodhi nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės
 
Cyrih, 12 mars 2004 - Kryesia e Forumi i Rinisė sė LDK-sė, Dega nė Zvicėr dėnon ashpėr kėtė akt kriminal. Ky sulm ėshtė i drejtuar kundėr shtetit dhe pavarėsisė sė Kosovės dhe kundėr institucioneve demokratike e tė ardhmes sė vendit tonė.

Ėshtė pėr t'u ēuditur se si ėshtė e mundur qė UNMIKU dhe forcat e tjera ndėrkombėtare dhe vendore edhe pse nė dijeni tė ndėrrmarrjeve tė kėtilla dhe akteve tjera, tė cilat janė paralajmėruar disa herė kundėr LDK, nė gjithė Kosovėn, nuk arritėn t'i parndalojnė!

Kryesia e FR tė LDK-sė shpreh pėrkrahje tė parezervė ndaj presidentit Ibrahim Rugova dhe Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani dėnon sulmin kriminal ndaj Presidentiit tė Kosovės
 
Shtutgart, 12 mars 2004 - Kryesia e Degės, nėndegėt dhe aktivet e LDK-sė nė Gjermani, sė bashku me anėtarėsinė e gjerė dhe simpatizantėt e shumtė nė Gjermani, janė tė indinjuar thellė nga akti kriminal ndaj rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, njėherit edhe kryetar i LDK-sė.

Aktet e tilla, tė shtuara ditėve tė fundit nė Kosovė, padyshim bėhen nga njė dorė e zgjatur e shėrbimeve sekrete kriminale serbe qė veprojnė nė Kosovė apo jashtė saj dhe kanė pėr qėllim krijimin e njė situate tė pasigurisė nė Kosovė dhe qė vėshtirėson tė gjitha proceset e filluara drejt pavarėsisė sė plotė tė Kosovės.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani kėtė sulm, duke e vlerėsuar atė si njė akt kundėr institucioneve tona demokratike.

Dega e LDK-sė nė Gjermani, kėsaj radhe sikurse edhe nė sulmet e kėrcnimet ndaj aktivistėve tė saj, mbetet e palėkundur nė pozitat e saj, nė ēuarjen e aktivitetit pėrpara, nė pėrkrahjen e parezervė ndaj presidentit Ibrahim Rugova, Kryesisė qendrore tė LDK-sė nė Kosovė dhe tė gjitha atyre forcave kombėtare qė angazhohen dhe e duan njė Kosovė tė qetė e stabile, thuhet nė njė komunikatė tė Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Gjermani.
 
 
Reagim i Forumit tė Gruas tė LDK ndaj sulmit kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Forumi i Gruas i LDK dėnon ashpėr sulmin e sotėm nė Rezidencėn e Presidentiti tė Kosovės, Ibrahim Rugova, duke e vlerėsuar si sulm kriminal ndaj institucionit mė tė lartė shtetėror, Presidentit tė Kosovės.

Ky sulm ėshtė i drejtuar kundėr Shtetit dhe Pavarėsisė sė Kosovės dhe kundėr institucioneve demokratike e tė ardhmes sė vendit.

Akti kriminal i sotėm nė Rezidencėn e Presidencės ėshtė edhe njė akt i sulmeve tė paralajmėruara dhe tė paparalajmėruara kundėr LDK, Presidentit tė Kosovės dhe Kryetar i LDK, Ibrahim Rugova, dhe drejtuesve tė tjerė tė LDK nė gjithė Kosovėn.

Forumi i Gruas i LDK kėrkon masa urgjente nga institucionet pėrkatėse tė Kosovės dhe ndėrkombėtare nė shtimin e sigurisė pėr institucionet dhe drejtuesit e tyre, si edhe zėnjen e kryesve tė akteve kriminale dhe vėnjen e tyre para drejtėsisė.
 
 
Mark Krasniqi dėnon sulmin kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Kryetari i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės akademik Mark Krasniqi dėnon sulmin e kryer kriminal nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Nė reagimin e PSHDK-sė ndėr tė tjera thuhet:

"Me indinjatė tė thellė morėm lajmin pėr sulmin e sotėm kriminal tė kryer mbi Rezidencėn e Presinedentit tė Kosovės z.Ibrahim Rugova, tė cilin njėkohėsisht e konsideroj sulm mbi institucionin mė tė lartė tė vendit.
 
Nė emrin tim dhe tė Kryesisė sė PSHDK-sė, e dėnoj ashpėr kėtė akt tė pashembullt dhe kriminal, i cili ėshtė bėrė me qėllim pėr ta frenuar procesin e pavarėsisė sė Kosovės, pėr realizimin e sė cilės angazhohet me decenie tė tėra Presidenti Rugova.
 
Konsederoj se aktet e tilla nuk mund ta ndalin rrugėtimin tonė drejt shtetit tė pavarur tė Kosovės tė cilės rrugė po i prin me plotė sukses Presidenti Rugova", thuhet nė reagimin e PSHDK-sė.

"Kėrkojmė nga organet e hetuesisė dhe drejtėsisė tė marrin masa adekuate pėr t'i zbuluar akterėt e krimit dhe pėr ti nxjerrė para drejtėsisė, ndėrsa nga organet e UNMIK-ut kėrkojmė urgjentisht tė bėjnė sigurinė e personaliteteve mė tė larta tė vendit", theksohet nė njė komunikatė tė PSHDK-sė tė nėnshkruar nga Mark Krasniqi.
 
 
LDK-ja mė 17 mars organizon njė protestė
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Nė mbledhjen e sotme tė Kryesisė sė LDK-sė me kryetarėt e degėve u dėnua ashpėr sulmi i sotėm nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė, Dr.Ibrahim Rugova, si njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės dhe kundėr angazhimeve shtetformuese, lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Nė kėtė takim u vendos njėzėri qė, mė 17 mars 2004 (e mėrkurė), nė orėn 12:00, nė Prishtinė, tė mbahet njė protestė paqėsore, si reagim ndaj sulmit tė sotėm ndaj institucionit tė Presidentit tė Kosovės dhe kundėr dhunės dhe akteve tė tjera kriminale, qė po e rrezikojnė sigurinė, tė ardhmen dhe pavarėsinė e Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
Udhėheqja e komunės sė Prishtinės dėnon ashpėr sulmin kriminal ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Udhėheqja e Kuvendit Komunal tė Prishtinės, dėnon ashpėr sulmin kriminal qė ndodhi sot nė orėt e hershme tė mėngjesit ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Nė reagimin e udhėheqjes sė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, thuhet:

"Kuvendi Komunal i Prishtinės dėnon ashpėr sulmin e sotėm kriminal ndaj Rezidencės sė presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Ky sulm kriminal i drejtuar kundėr institucionit tė familjes dhe institucionit mė tė lartė shtetėror tė Kosovės, ėshtė sulm edhe kundėr vlerave shtetformuese, si dhe sulm kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Ky ėshtė akt gjithėsesi ėshtė edhe mė i ulėt, kur tė kihet parasysh se nė kėtė objekt jeton edhe familja e Presidentit tė Kosovės", thuhet nė fund tė reagimit tė udhėheqjes sė Kuvendit Komunal tė Prishtinės.
 
 
Dega e LDK-sė nė Suedi sulmin mbi rezidencėn e Presidentit Rugova e cilson akt kriminal-terrorist
 
Stokhlom, 12 mars 2004 - Sulmin e sotėm ndaj Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, e dėnoi edhe Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Suedi, duke e cilsuar si njė akt kriminal-terrorist i drejtuar kundėr Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova si dhe institucionit mė tė lartė tė Kosovės, me qėllim tė destabilizimit politik tė Kosovės, pengimit tė zhvillimit demokratik nė Kosovė si dhe tė zbehjes sė imazhit tė Kosovės para faktorit ndėrkombėtar.

Ky sulm kundėr Rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ėshtė njė sulm politik kriminal-terrorist kundėr institucionit mė tė lartė tė Kosovės tė zgjedhur me anė tė votės sė lirė tė popullit tė Kosovės dhe kundėr Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
 
 
Ministri Zef Morina shpreh indinjatė tė thellė ndaj sulmit nė rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Zef Morina, shpreh indinjatė tė thellė ndaj sulmit tė sotėm nė ambientin e rezidencės sė Presidentit tė Kosovės, Dr Ibrahim Rugova.

"Nė emėr tė MTPT dhe nė emrin tim shpreh indinjatėn mė tė thellė pėr kėtė sulm kriminal, tė kryer nga ata qė nuk e duan Kosovėn dhe pavarėsinė e saj. Shpėrthimin nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės e kosnideroj atentat nė personalitetin tė Presidentit, Ibrahim Rugova, pėrkatėsisht nė institucionin mė tė lartė tė vendit", thuhet nė deklaratėn e ministrit Morina.

"Ata qė e kryen kėtė sulm tė rėndė kriminal, qyqar e barbar dėshirojnė qė nė kėtė mėnyrė tė pengojnė proceset dhe angazhimin tonė permanent pėr ta bėrė sa mė parė Kosovėn e pavarur", thotė Morina.
 
 
Reagim i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė pėr aktin kriminal nė rezidencėn e Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Kryesia e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė nė takimin e rregullt tė sotėm me kryetar tė Degėve, dėnoi ashpėr sulmin e sotėm nė Rezidencen e Presidentit tė Kosovės dhe Kryetarit tė LDK-sė, Ibrahim Rugova.

FR i LDK-sė kėrkon nga institucionet kompetente zbardhjen sa mė tė shpejtė tė aktit kriminal dhe qė kryerėsit e veprave tė tilla tė nxirren sa mė parė para organėve tė drejtesisė.

Pėr tė rinjtė e LDK-sė ėshtė tejet shqetėsues dhe brengosės mosefikasiteti dhe neglizhenca e organeve tė hetuesisė dhe tė rendit nė zbardhjen dhe parandalimin e kėtyre veprave kriminale, thuhet nė reagimin e Kryesisė sė FR tė LDK-sė.
 
 
Prodi pėrsėriti nė takimin me Rexhepin dėshirėn e Komisionit Evropian pėr ta ndihmuar Kosovėn
 
Bruksel, 12 mars 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi gjatė qėndrimit nė Bruksel dje nė selinė e Komisionit Evropian nė Bruksel e zhvilloi njė takim me Romano Prodin, ku u diskutuan ēėshtjet e implementimit tė standardeve si dhe vazhdimit tė dialogut me Beogrdin, pėrfshirė edhe mekanizmat pėrcjellėse tė stabilizim-asociimit.

Romano Prodi e vuri theksin nė mėnyrė tė veēantė nė nevojė pėr stabilitet qė ka Kosova, pėr pėrmirėsimin e situatės sė sigurisė, sidomos tė pakicave, si dhe pėr venien nė jetė plotėsisht tė standardeve si rruga mė e shpejtė pėr hapjen e bisedimeve pėr zgjidhjen e statusit tė saj.
 
Prodi po ashtu ka ripėrsėritur dėshirėn e Komisionit Evropian pėr tė ndihmuar ekonomikisht dhe politikisht Kosovėn, sidomos nėpėrmjet vėnies nė jetė tė mekanizmit tė posaēėm pėrcjellės qė Komsioni Evropian ka hartuar posqėrisht pėr Kosovėn si alternativė e marrėveshjeve tė asociim stabilitetit.

Pas kėtij takimi, kryeministri Rexhepi citohet tė ketė thėnė se propozimi i Iniciativės Evropiane pėr Stabilitet pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Mitrovicės, nuk mund tė hidhet poshtė pa u kėshilluar nė hollėsi sė bashku me autoritetet lokale, qendrore dhe ndėrkombėtare nė Kosovė. Bėhet fjalė pėr njė projekt qė ofron propozime konkrete dhe mėnyrat se si tė tejkalohet situata nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės.
 
 
Problemet ekonomike ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė do tė zgjidhen deri nė fund tė kėtij viti
 
Prishtinė, 12 mars 2004 - Afaristėt e Kosovės dhe ata tė Maqedonisė dje organizuan nė Prishtinė njė takim ndėrmjet prodhuesve kryesisht tė agrokulturės nga Maqedonia me tė interesuar pėr partneritet nga afaristėt kosovarė.
 
Nga Kosova ishin tė tubuar kryesisht prodhues tė cilėt kėrkonin tregtarė nga Maqedonia, ndėrkaq vizitorėt nga Maqedonia tė kundėrtėn.

Nė kėtė takim u theksua se problemet ekonomike ndėrmjet dy vendeve definitivisht do tė zgjidhen deri nė fund tė kėtij viti.

Me kėtė rast ėshtė kėrkuar nga qeveria maqedonase qė urgjentisht tė fillojė negociatat pėr hartimin e marrėveshjes pėr tregti tė lirė me Kosovėn.
 
 
KMG: Shqipėria njė vend i vėshtirė pėr shtypin e pavarur
 
Nju Jork, 12 mars 2004 - Nė njė raport tė Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, organizate me qendėr nė Nju Jork, thuhet se lufta e vazhdueshme politike dhe gjendja e dobėt ekonomike vazhdojnė ta bėjnė Shqipėrinė njė vend kaotik dhe tė vėshtirė pėr shtypin e pavarur.

Raporti shprehet me tone kritike pėr gjendjen e medias nė Shqipėri gjatė vitit qė kaloi. Aty thuhet se gjatė 2003-shit, gazetarėt shqiptarė u bėnė objekt i trysnisė sė qeverisė, i padive pėr shpifje, i pushimeve nga pronarėt e politizuar dhe i privimeve nga informacioni qeveritar, sidomos kur hetonin pėr korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Pėr mė tepėr, thuhet nė raport, standardet e ulta profesionale, theksi tek sensacioni dhe ndikimi financiar i partive mbi shumė mjete tė shtypit, u japin gazetarėve pak besueshmėri nė publik dhe shpesh e detyrojnė shtypin tė vetcensurohet.

Gjatė vitit 2003, thotė raporti i Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, qeveria e kryeministrit Fatos Nano, u mbulua pozitivisht nga tre stacionet televizive kombėtare, Televizioni Shtetėror Shqiptar, Televizioni i pavarur Arbėria dhe Televizioni i pavarur Klan, sepse partia e tij socialiste ruajti njė ndikim tė fortė mbi Radiotelevizionin Shqiptar dhe Kėshillin Kombėtar pėr Radion dhe Televizionin.

Nė disa raste, thuhet nė raport, qeveria ka vepruar me dorė tė fortė pėr zbatimin e rregulloreve mbi mdiat. Nė muajin gusht, Kėshilli Kombėtar mbylli stacionin e pavarur Alba TV pėr mos pagim tė tarifės sė transmetimit. Sipas burimeve tė Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, kjo i frikėsoi drejtuesit e mediave tė tjera duke krijuar njė klimė vetėcensure, thuhet nė njė njoftim tė Z.A.
 
 
Edhe BDI me kandidat tė vetin pėr president tė Maqedonisė
 
Tetovė, 12 mars 2004 - Partia shqiptare nė Qeverinė e Maqedonisė, Bashkimi Demokratik pėr Integrim, do tė dalė me kandidatin e saj pėr president. Ky vendim ėshtė marrė nė njė takim tė Kryesisė sė kėsaj force tė zhvilluar nė Tetovė, tė enjten nė mbrėmje. Nuk ėshtė bėrė publik emri i kandidatit, por kėtė do ta caktojė kryetari i saj Ali Ahmeti.

Ndėrkaq, edhe partia tjetėr shqiptare nė opozitė, ajo pėr Prosperitet Demokratik, pritet qė sot pas dite tė marrė vendim se cili do tė jetė kandidati i vet pėr zgjedhjet e ardhshme, pasi dėshtoi nisma e saj qė shqiptarėt tė dalin me njė kandidat tė vetėm.

Mė herėt, edhe forca kryesore opozitare e shqiptarėve nė Maqedoni, Partia Demokratike, bėri tė ditur se sė shpejti do tė shpallė emrin e kandidatit tė saj.
 
 
Tiranė: Afati pėr deklarimin e pasurive po afron
 
Tiranė, 12 mars 2004 - Rreth pesė mijė zyrtarė dhe funksionarė tė lartė nė Shqipėri duhet tė deklarojnė pasuritė personale brenda muajit mars, nė bazė tė njė ligji tė ri qė synon tė sjellė njė kontribut mė shumė nė luftėn kundėr korrupsionit.

Me anė tė njė publiciteti nėpėr televizione, njė shoqatė joqeveritare ka filluar numėrimin nė zbritje pėr ditėt qė u kanė mbetur funksionarėve tė lartė tė shtetit, deputetėve dhe qeveritarėve, deri nė 31 mars.

Deri atėherė, ata duhet tė kenė dorėzuar tė plotėsuar njė formular me rreth 20 fletė pranė inspektoriatit tė lartė pėr deklarimin e pasurive.
 
 
Ēoviq thotė se po pėrgatitet terreni qė nė vitin e ardhshėm tė shpallet pavarėsia e Kosovės
 
Beograd, 12 mars 2004 - Drejtuesi i ashtuquajtur tė "Qendrės koordinuese pėr Kosovėn" Nebojsha Ēoviq nė njė konferencė shtypi nė Beograd ka kėrkuar nga qendrat e vendosjes ndėrkombėtare tė deklarohen lidhur me statusin e ardhshėm tė Kosovės.
 
Ēoviq citohet tė ketė thėnė se koha po punon kundėr interesave serbe dhe se shihet qartė se bashkėsia ndėrkombėtare dhe UNMIK-u nėpėrmjet planit tė zbatimit tė standardeve tė Kosovės po pėrpiqen qė tė ndryshojnė Rezolutėn 1244 dhe tė mundėsojnė pavarėsinė e Kosovės.
 
Ai ka theksuar se tashmė ka filluar faza e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Ēoviq apeloi tek organet serbe tė shtetit tė kundėrshtojnė standardet e Kosovės, ngase sipas tij, ato nuk pėrfillin interesat e Serbisė dhe serbėve dhe kjo do tė thotė se pas realizimit tė standardave Kosova do tė jetė e pavarur.
 
 
Shkarkohet presidenti koreano-jugor
 
Seul, 12 mars 2004 - Ka patur njė zhvillim dramatik nė Asamblenė Kombėtare tė Koresė sė Jugut ku presdienti Roh Mu Hjun ka humbur njė votė qė e pezullon atė tė vazhdojė tė kryejė detyrėn e presdientit. Pushteti i tij pezullohet deri nė njė vendim pėrfundimatr nga Gjykata Kushtetuese e vendit.

Seanca filloi me shkėmbime grushtash midis deputetėve tė dy grupimeve politike, ndėrsa roje tė sigurisė nxorėn jashtė sallės pėrkrahėsit e presdientit tė cilėt qanin dhe thėrrisnin 'ndaloni grushtin e shtetit'. Lėvizja pėr tė shkarkuar presdientin ėshtė e paparashikuar.
 
 
Nė sulmet e djeshme nė Madrid kanė vdekur edhe shtetas tė 11 vendeve tė huaja
 
Madrid, 12 mars 2004 - Nė mesin e viktimave nė sulmet e djeshme terroriste nė Madrid ka pasur edhe shtetas tė 11 vendeve tė huaja, ka bėrė tė ditur sot kryeministri spanjoll Hoze Maria Aznar.
 
 
Nė Spanjė sot janė paralajmėruar demostrata masive
 
   
Madrid, 12 mars 2004 - Demonstrata masive nė tė cilat njerėzit do tė shprehin zemėrimin pėr gjakun e derdhur dhe solidaritetin me viktimat dhe familjet e tyre janė paralajmėruar tė mbahen nė gjithė vendin.
 
Nė gazeta sot flitet pėr masakrėn e Madridit duke e quajtur atė si Nėntė Shtatori i Spanjės. Hetimi zyrtar dhe spekulimet publike se kush ishte pas sulmeve vazhdojnė.

Agjencitė sekrete thonė se ka tė gjitha tiparet e al-Kaidas, por gjithashtu edhe tė grupit separatist bask ETA qė lufton pėr njė atdhe tė pavarur nė Spanjėn veriore.
   
  
Sot nė mesditė, e gjithė Spanja mbajti njė minutė heshtje nė shenjė nderimi pėr viktimat
 
Madrid, 12 mars 2004 - Tė premtėn nė mesditė, e gjithė Spanja mbajti njė minutė heshtje nė shenjė nderimi pėr viktimat e shpėrthimeve dhe udhėheqės nga e gjithė Evropa arritėn nė Madrid pėr t'u bashkuar me njė numėr tė madh spanjollėsh tė mbledhur nė kryqytet pėr njė tubim kundėr terrorit.

Nė Spanjė ėshtė shpallur njė periudhė zie tri-ditėshe dhe fushata pėr zgjedhjet kombėtare ėshtė pezulluar, por qeveria thotė se votimi do tė zhvilliohet tė dielen, siē ishte planifikuar.
 
 
Shtatė minatorė kanė humbur jetėn nė njė minierė nė Ēeki
 
Pragė, 12 mars 2004 - Shtatė minatorė kanė humbur jetėn tė enjtėn nga shembja e galerisė nė njė minierė nė lindje tė Ēekisė, kanė njoftuar sot mediat vendore.

Fatkeqėsia ka ndodhur nė njė thellėsi prej 680 metrash nė minierėn Dul Lazi afėr qytetit Ostrava, nė lindje tė vendit.

Shtatė minatorė kanė humbur jetėn, ndėrkaq katėr tė tjerė i kanė nxjerrė ekipet e shpėtimit vetėm me lėndime tė lehta.
 
 
Nė Irak janė vrarė dy ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 12 mars 2004 - Nga njė shpėrthim bombe nė njė rrugė, afėr vendbanimit Habania, qė gjendet afėr qyteteve kryengritėse Ramadi dhe Falluxha, 70 kilometra nė perendim tė Bagdadit, kanė humbur jetėn dy ushtarė amerikanė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur, njofton BBCWorld.
 
Automjeti i ushtarėve amerikanė, qė ėshtė goditur me bombė, shėrbente si eskortė e autokolonės, bėjnė tė ditur raportet e Komandės qendrore amerikane. Vrasja e kėtyre ushtarėve ngre nė 267 numrin e trupave amerikane, tė vrarė nė aksione nė Irak qė kur ėshtė shpallur e pėrfunduar lufta mė njė maj.
 
 
Al Kaida merr pėrgegjėsinė pėr sulmet nė Spanjė?
 
Madrid, 12 mars 2004 - Nė njė letėr qė mendohet se ėshtė shkruar nga bashkėpunėtorėt e Al-Qaidės, merret pėrgjegjėsia pėr serinė e shpėrthimeve tė djeshme nė Madrid ku u varanė 198 vetė dhe u plagoswn mbi 1400 vetė.

Nė letrėn qė i ėshtė dėrguar redaksisė sė gazetės arabe al-Quds al-Arabi nė Londėr, thuhet se skuadrat e vdekjes kanė penetruar nė Spanjė, njė nga shtyllat mė tė fuqishme tė aleancės.

Letra i atribuohet Brigadave Abu Hafas al-Masri, tė cilat kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet terroriste tė sė kaluarės nė emėr tė al-Qaidės. Por deklaratat e kėsaj organizate se ishte autore e ndėrprerjes sė energjisė elekrtike nė njė pjesė tė madhe tė Shteteve tė Bashkuara dhe Kanadasė vitin e kaluar, nuk rezultuan tė sakta.
 
 
Njė amerikane arrestohet pėr spiunazh nė favor tė Irakut
 
Bagdad, 12 mars 2004 - Prokurorėt amerikanė thonė se njė shtetase amerikane ėshtė arrestuar pėr veprimtari spiunazhi nė favor tė Irakut. Ajo ėshtė Susan Lindauer, e cila u arrestua nė qytetin e saj Takoma Park tė Merilendit, pranė Washingonit.

Nė aktpadinė ndaj zonjės Lindauer thuhet se ajo ka kryer veprimtari si agjente e zbulimit irakian si dhe transaksione tė ndaluara financiare me qeverinė e ish-diktatorit irakian Sadam Hussein.
 
 
Spanja nuk pėrjashton asnjė mundėsi lidhur me shpėrthimet e Madridit
 
Madrid, 12 mars 2004 - Kryeministri spanjoll, Hoze Maria Aznar, tha se Spanja do tė hetojė tė gjitha mundėsitė nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr tė gjetur personat qė kryen shpėrthimet e bashkėrenduara tė ditės sė djeshme nė Madrid.

Kryeministri Aznar u tha tė premtėn gazetarėve se nuk do tė pėrjashtohet asnjė mundėsi dhe premtoi se Spanja do tė publikojė tė gjithė informacionin qė mbledh rreth shpėrthimeve qė shkaktuan vdekjen e tė paktėn 198 vetave nga 11 vende. Por, numri i viktimave vazhdon tė rritet.

 

 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.