|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Udhėheqėsit komunalė i njoftuan mysafirėt britanik me zhvillimet mė tė reja dhe me gjendjen e rėndė ekonomiko-sociale qė mbretėron nė komunėn e Mitrovicės

 
 

 
Mitrovicė, 12 mars 2004 / TN / Hysni SYLA  - Patrik Dejvid, sekretar i dytė i Misionit tė Britanisė sė Madhe pranė OKB-sė nė Nju Jork ka vizituar dje Kuvendin komunal tė Mitrovicės dhe ka biseduar me zv.kryetarin e komunės, Mursel Ibrahimi dhe kryeshefin e ekzekutivit, Mustafė Pllana, tė cilėt e kanė njoftuar diplomatin britanik me gjendjen e rėndė ekonomiko-sociale nė komunėn e Mitrovicės.

Udheqėsit komunalė kanė thėnė se administrata e UNMIK-ut nuk ka vepruar me vednosmėri pėr realizimin e pushtetit tė saj pėr vendosjen e plotė tė pushtetit tė UNMIK-ut nė pjesėn veriore tė
qytetit, tė kontrolluar nga ekstremistėt serbė.
 
Kjo ka bėrė, thanė ata, qė strukturat paralele serbe tė veprojnė ende, gjė qė ka penguar tė gjitha pėrpjekjet e pushtetit lokal pėr integrimin e qytetit.

Diplomati britanik ėshtė njoftuar edhe me gjendjen e rėndė ekonomiko-sociale nė komunė dhe me kėrkesėn pėr investime tė donatorėve pėr realizimin e projekteve tė ndryshme me qėllim tė zbutjes sė kėsaj gjendjeje.

Udhėheqėsit komunalė i kanė njoftuar diplomatin britanik edhe me qėndrimin e Kuvendit tė Komunės lidhur me iniciativėn e ESI-it pėr bashkimin e pjesės veriore tė komunės, asaj tė Zveēanit, qėndrim ky qė ėshtė kundėr kėsaj iniciative, sepse cenon rėndė interesat e qytetarėve tė komunės, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike.

Diplomati britanik ka thėnė se ėshtė i interesuar qė Mitrovica tė jetė njė qytet i lirė e i bashkuar, ku tė gjithė qytetarėt e saj do tė ndiheshin tė sigurtė.

Poashtu, ai ka thėnė se Grupi i Kontakti dhe Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė nuk e pėrkrahin kantonizimin apo ndarjen e qytetit.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.