|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Atentat ndaj Kosovės

 
 

 
12 mars 2004 / TN
Dr.Besnik BARDHI / Gjakovė
 
Sulmi i cili u bė sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, ndaj instituconit mė tė lartė tė Kosovės, nė fakt ėshtė sulm ndaj Kosovės dhe popullit tė sajė.
 
Dy ditė pas dhėnjės sė deklaratės shqetėsuese tė Presidentit Rugova, se qarqe tė ndryshme nga shtetet fqinje po tentojnė tė bėjnė destabilizimin e Kosovės, ndodhi atentati mbi Kosovėn.
 
Kush ėshtė i interesuar tė bėjė destabilizimin e Kosovės, qė moti ėshtė shumė e qartė.
 
Tė kota janė tė gjitha tentativat qė tė bėhet bllokimi i proqesit tė mėvetėsisė sė Kosovės. Pėrpelitjet nervoze qė bėhen kohėve tė fundit nga qarqet antishqiptare pėr tė parandaluar realizimin e statusit final tė Kosovės, janė shenja alarmante qė ne nuk duhet humbur vigjilencėn dhe kujdesin e shtuar ndaj kėtyre lėvizjeve.
 
Populli shqiptarė nė Kosovė shumė shtrenjtė pagoI haraqin pėr liri, u deshėn mė shumė se njėqind vite dhe shumė luftėra tė pėrgjakshme kundėr okupatorėve sllavė.
 
Kthim prapa nuk ka. Tani ėshtė momenti final qė tė bashkohemi tok tė gjithė shqiptarėt pa dallim pėrkatesie politike, fetare dhe grupacioni.
 
Si veteran nė aktivitetet atėdhetare, e aktualisht apartiak dhe si qytetar i kėtij vendi, bėjė apel tek tė gjitha partitė, insitucionet dhe mbarė populli shqiptarė, tė bashkohen si kurr mė pare, nė njė front unik  ashtu qė amanetin qė na e lanė luftėtarėt e rėnė pėr liri, gjatė gjitha luftėrave, ta bėjnė realitet.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.