|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (11, 12, 13)

 
 

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (11)

Dr. Zydi Dervishi

III.6. Edukatė seksuale e niveleve baritore

Udhėpėrshkrues e studiues tė huaj dhe intelektualė shqiptarė  kanė konstatuar se nė shoqėrinė shqiptare tradicionale perversitetet nė marrėdhėniet seksuale ishin dukuri mjaft tė rralla, tė pėrhapura kryesisht nė qytetet mė tė mėdhenj e mė tė vjetėr. Por edhe njohuritė e njerėzve tė rritur pėr botėn e trazuar e gjithė mistere tė seksit ishin shumė tė pakta, tė sipėrfaqshme, tė krahasueshme me ato tė shoqėrisė baritore. Diskutimet pėr problemet e seksit edhe ndėrmjet tė afėrmve ose shoqeve e shokėve tė ngushtė ishin pėrgjithėsisht fare tė rralla, kalimtare dhe qė i skuqnin deri te veshėt, jo vetėm femrat, por edhe meshkujt mė tė shkathėt e mė trima. Madje sa mė trima tė ishin, aq mė pak ishin tė interesuar pėr seksin dhe  diskutimet pėr tė, ose, sė paku, shpėrfaqeshin tė tillė.

Pėr kėtė problematikė Faik Konica nė vitet ‘30 tė shekullit XX, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Pak, gjė mund tė thuhet pėr jetėn seksuale tė shqiptarėve nė njė libėr tė caktuar pėr lexuesin e gjerė. Disa vese nuk janė tė panjohura nė qytetet, ndonėse ardhja e tyre mund tė gjurmohet lehtė nga ndikimet e  huaja, por zor se mund tė gjendet njė popull tjetėr nė botė mė i urtė sesa  nė fshatrat e Shqipėrisė.

Pafajėsinė   e fshatarėve mund ta tregojė njė zakon interesant qė ka mbizotėruar deri nė kohėt e fundit dhe qė ende nuk ėshtė zhdukur. Kur do tė bėhej njė martesė, qė zakonisht  lidhej ndėrmjet tė rinjve pa i mbushur njėzet vjeē, dhėndri ishte nga nėntėmbėdhjetė deri nė njėzet vjeē, ose aty rrotull, ndėrsa nusja nga pesėmbėdhjetė   deri  shtatėmbėdhjetė  vjeē, njė anėtar mashkull mė i moshuar  i familjes duhej  t’i shpjegonte  burrit tė ardhshėm anėn  fizike tė martesės; ndėrsa njė femėr e farefisit  me njė  copė gėlqere, qymyr ose diēka tjetėr qė shėrben pėr tė  shkruar, do t’i shpjegonte  nuses sė ardhshme… Kjo thjeshtėsi baritore e njė kohe tė vjetėr na tregon shkallėn e pėrhapjes sė urtėsisė e tė shėndetit moral, qė i ka bėrė shqiptarėt gjatė shekujve tė jenė model i fuqisė  dhe i shėndetit” (2001 : 251).

Pėrgjithėsisht nė shoqėrinė tradicionale shqiptare nuk vlerėsohej kėnaqėsia e marrėdhėnieve seksuale, ose sė paku, flitej fare pak pėr tė. Mė sė shumti marrėdhėniet seksuale trajtoheshin kryesisht si domosdoshmėri pėr lindjen e fėmijėve, tė pasardhėsve trashėgimtarė. Pėr kėtė ēėshtje Faik Konica, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Nė tėrėsi shqiptarėt nuk janė njerėz sensualė.  Shumica e tyre bėjnė njė jetė pothuaj si tė asketėve dhe ndonėse  janė tė urtė me gratė e tyre, burrat shqiptarė priren t’i mbajnė ato mė tepėr si nėna sesa  si gra tė dashura” (2001 : 251). Madje, veēanėrisht nė malėsi, nė bisedat me tė tjerėt burri zakonisht nuk e pėrmendėte emrin e gruas sė vet, por e quante atė “nėna e fėmijėve” ose “nėna e fėmijėve tė mi”.

III.7. Dukuria e virgjinave nė kontekstin e funksioneve socialkulturore

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare kishte edhe dy grupime tė rriturish, tė cilėt kishin qėndrime skajmėrisht tė kundėrta ndaj marrėdhėnieve seksuale. Sė paku deri nė fillim tė viteve ’60 tė shekullit XX nė hapėsirat shqiptare ka ekzistuar dukuria e virgjėreshave, e vajzave qė nuk martoheshin, pra mbeteshin tė virgjėra, tė papėrlyera, tė pastra. Nė gjuhėn e popullit vajza tė tilla quheshin tybeli ose tybelie, domethėnė femra tė betuara (kanė bėrė tybe) tė mos martohen, pra tė vetėprivuara nga disa kėnaqėsi jetėsore, veēanėrisht nga emocionet e marrėdhėnieve seksuale (Halimi, K., 2000 : 45). Etnologu Kadri Halimi  ka studiuar 27 raste virgjinash, tė cilat kanė jetuar nė vitet 1947 – 1960 nė disa vise tė Kosovės. Sipas tij nė gjithė Kosovėn dhe trojet shqiptare numri i tyre duhet tė ketė qenė shumė mė i madh.

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare  dukuria e virgjinave pėrcaktohej nga bashkėndikimi i tri rrethanave socialkulturore kryesore:

E para. Nėse familja nuk kishte trashėgimtar mashkull, njėra prej vajzave “linte” stausin e femrės dhe merrte atė “tė  djalit”. Ky ndryshim, shoqėrisht real efektiv statusesh i qetėsonte disi shpirtėrisht prindėrit  sepse, nga njėra anė, i mbronte prej shpėrfilljeve tė opinionit dhe, nga ana tjetėr, edhe pasi tė vdisnin, shtėpia e tyre do tė mbahej hapur tė paktėn edhe pėr njė gjeneratė pasardhėse.

E dyta. Nė shoqėrinė tradicionale shqipatre fejesat realizoheshin me shkuesi. Fejesa ngjante me njė kontratė, e cila pėrcaktohej kryesisht nga interesa ekonomike, shoqėrore e kulturore tė familjeve e deri  tė fiseve tė djalit dhe tė vajzės. Nė realizimin e kontratave tė tilla pėrgjithėsisht nuk merreshin nė konsideratė parapėlqimet e tė rinjve dhe sidomos tė rejave qė do tė fejoheshin. Vajza nuk kishte tė drejtė tė refuzonte tė fejuarin qė i ofronte  familja ose fisi nėpėrmjet shkuesit. Nėse vajza refuzonte tė fejuarin e parė dhe martohej me njė tjetėr me pėrkrahjen ose edhe me dijeninė e tė afėrmve, familja  e tė fejuarit tė refuzuar kishte tė drejtė tė vriste njė mashkull nė moshė madhore tė familjes sė vajzės.

Nė paragrafin 437 tė Kanunit tė Skėnderbeut thuhet pa ekuivoke: “ Po iku vajza  e fejueme e muerr njė tjetėr me dije e vullnet tė prindve tė vet, shtėpia e dhandrit s’ka punė me tė , po me prindėrit e saj, tė cilėt i kanė borxh nji kaptinė. Gjak pėr huj”(Illia, F., 1993: 44) . Familja e djalit tė refuzuar e humbte tė drejtėn pėr tė marrė gjak ndėr meshkujt e familjes sė ish tė fejuarės refuzuese, nėse kjo deklaronte publikisht se nuk do tė martohej kurrė nė jetė, pra do tė pranonte statusin e virgjinės. Udhėpėrshkuesja amerikane Rouz Uajder Lein, e cila ka vizituar Shqipėrinė Veriore nė fillim tė viteve ’20 tė shekullit XX, ka shkruar se vajza “mund t’i ikte martesės duke u betuar para parisė sė dy bajraqeve pėr vajzėri tė pėrjetshme dhe ajo atėherė pret flokėt dhe zė vendin e mashkullit  nė fis” (1997 : 205).

E treta. Nėse vdiste babai ose tė dy prindėrit dhe linin pas fėmijė tė vegjėl, vajza ose djem, vajza mė e madhe nė moshė nuk martohej. Ajo i pėrkushtohej  mirėrritjes sė motrave dhe tė vėllezėrve, duke u vetėprivuar nga shumė kėnaqėsi tė jetės. Pėr kėtė etnologu Kadri Halimi, ndėr tė tjera, ka shkruar: “...shkaku i tretė  ėshtė mė humanitar, njėrėzor , kėrkon sakrifikim tė jetės sė vajzės, abstenim nga funksioni natyror biologjik, frenim tė epsheve emocionale seksuale, vuajtje me  pėrvuajtėri e me plot telashe tė pakėndshme” (2000 : 46-47).

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare krahas meshkujve dhe veēanėrisht femrave tė privuara ose tė vetėprivuara nga emocionet e marrėdhėnieve seksuale kishte edhe nga ata, ndonėse me pakicė, tė cilėt ishin shumė tė dhėnė pas epsheve seksuale. Kėtė fakt e ka konstatuar edhe Faik Konica. Ndėr tė tjera, ai ka shkruar:  “ ... Shqipėria ėshtė njė vend ekstremesh, prandaj kur njerėzit janė sensualė, janė tė tėrbuar fare. Historianėt e hershėm turq na flasin pėr njė vezir tė madh* tė famshėm, i cili njė kohė pati dyzet foshnja nė djepe dhe kur vdiq la njėqind e njėzet djem pas. Ky vezir i madh ka qenė Ajaz Pasha, tė cilin e kishin rrėmbyer nga familja nė Vlorė kur ishte fėmijė pėr ta futur nė radhėt e jeniēerėve  (kėtė dukuri njė historian e ka quajtur “taksa e gjakut”), e rritėn si mysliman dhe pėr arsye tė talentit u ngjit nė postin mė tė lartė. Ndėrkaq, nė kontrast me tė, tre vėllezėrit e  tij mbetėn nė Vlorė me nėnėn, qė tė tre u bėnė murgjėr   dhe kaluan njė jetė tė ashpėr si tė krishterė, duke mbajtur kreshmė e duke u lutur” ( 2001 : 252 ).

Nė shoqėrinė mesjetare shqiptare deri nė fillim tė shekullit XX njerėzit shumė sensualė  ishin nga familjet e pasura tė feudalėve ose nėpunės tė veshur me pushtet tė konsiderueshm. Opinioni  mbisundues nė shoqėri marrėdhėniet seksuale paramartesore ose jashtėmartesore tė njerėzve tė tillė i trajtonte  si “vese, si hardisje qė vijnė nga kamja dhe qė tolerohen nga halli, sepse tė pasurit kanė dhe gurin dhe arrėn nė dorė dhe mund tė vendosnin e tė imponohen pėr gjithshka”. Ndėrkohė opinioni shoqėror ishte shumė mė intolerant ndaj marrėdhėnieve seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore tė tė varfėrve. Madje nė mjedise disi tė gjera tė shoqėrisė shqiptare konsiderohej diēka e turpshme tė flisnin pėr dukuri tė tilla. Shumica e shqiptarėve e quanin diēka vulgare tė flisnin, jo vetėm pėr problemet e seksit, por edhe pėr ato tė ushqimit. Udhėpėrshkuesja amerikane Rouz Uajlder Lein, e cila ka njohur nga afėr viset e veriut tė Shqipėrisė nė vitet e fundit tė funksionimit tė shoqėrisė tradicionale, veē tė tjerash, ka shkruar: “Ndėr shqiptarėt... ėshtė zakon qė kur vijnė tė huajt tė bėhet muhabet. E vetmja mėnyrė  pėr ta, pėr tė dėgjuar lajme dhe dėfrimi i tyre i vetėm ėshtė tė flasin me mysafirė...Nė Shqipėri nuk ėshtė e hijshme tė flitet pėr ushqim” (1997 : 81,73).

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare pėrgjithėsisht nuk diskutohej pėr problemet e marrėdhėnieve seksuale. Kėto quheshin biseda jo tė denja pėr burrat dhe pėrgjithėsisht pėr ēdo njeri tė respektuar. Edhe kėngėt folklorike tė popullit tonė qė i kėndojnė dashurisė  nuk  pėrmbajnė fjalė vulgare. Pothuajse asnjėra prej tyre nuk pėrshkruan drejtpėrdrejt marrėdhėniet intime. Fjala “seks” nuk pėrdoret gati nė  asnjė rast. Nė krijimet folklorike shqiptare pėr dashurinė gjendet njė pasuri e pallogaritshme fjalėsh tė rralla dhe imazhesh figurative tė zgjedhura, tė cilat pasqyrojnė nė rrafshe tė tėrthorta e fluide marrėdhėniet intime, mjaft tė tjetėrsuara ndėrmjet partnerėve. Dhe partnerėt ishin ose tė fejuar qė ėndėrronin martesėn ose tė martuar, por kurrsesi persona, tė cilėt flirtonin ose qė dėshironin tė flirtonin.  

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (12)

Dr. Zydi Dervishi

III.8. Realiteti i shoqėrive tė urbanizuara perėndimore deformohet nga thjerrėzat etnocentrike

Pas luftės sė Dytė Botėrore nė Republikėn e Shqipėrisė u instalua diktatura totalitare e orientimit socialist, e cila synonte tė kontrollonte  dhe praktikisht kontrollonte jo vetėm veprimet e modelet e sjelljes sė njerėzve, por edhe shijet e mendimet e tyre. Pėr tė zgjatur sa mė shumė nė kohė pushtetin e saj njė diktaturė e tillė nuk mund tė mos adoptonte politika e praktika me natyrė etnocentrike, tė cilat e rritėn me ritėm tė pėrshpejtuar masėn e vetizolimit, fillimisht nga vendet demokratike tė zhvilluara tė Perėndimit dhe pas vitit 1960 edhe nga vendet ish - socialiste tė Lindjes. Pas ndėrprerjes sė marrėdhėnieve ekonomike (korrik 1978) dhe mė pas kulturore etj. me Republikėn Popullore tė Kinės vendi ynė, si tė thuash, u fut nė rrjedhat e njė vetizolimi mė tė thellė.

Nė rrethana tė tilla populli shqiptar, nė zemėr tė Europės, privohej nga pėrfitime tė shumanshme qė ofronte pėrparimi i pėrshpejtuar  i shkencės, teknikės e teknologjisė si dhe ndryshimet  nė mendėsitė dhe kulturėn e jetesės sė njerėzve. Ritmet e zhvillimit tė Shqipėrisė, pothuajse nė tė gjitha fushat e veprimtarisė  ishin mė tė ngadalshme se ritmet e pėrparimeve jo vetėm nė vendet e Evropės Perėndimore, por edhe nė ato ish – socialiste tė Lindjes. Po thelloheshin shpėrpjesėtimet nė nivelin e jetesės ndėrmjet shqiptarėve dhe popullsisė sė vendeve tė tjera tė Evropės.

Pėr tė pėrligjur kėtė prapambetje ekonomike, teknike, teknologjike, shkencore etj., dhe sidomos nė nivelin e mirėqenies sė popullsisė ( ēka ishte mė e prekshme drejtpėrdrejt prej saj ) strukturat partiako – shtetėrore tė regjimit totalitar socialist  projektuan e zbatuan politika e praktika me natyrė skajshmėrisht etnocentrike. Gjithashtu psikoza e praktika tė tilla etnocentrike pėrligjnin dhe nxisnin mjaft dukuri e procese sociale, ekonomike , politike e kulturore, tė cilat shkonin nė kahje tė kundėrt me ata analogė tė vendeve mė tė urbanizuara tė Evropės e mė gjerė. Madje strukturat partiake e shtetėrore pėrkatėse propagandonin me intensitet tė lartė se Republika Popullore Socialiste e Shqipėrisė ndėrton socializmin nė luftė tė gjithanshme kundėr rrethimit armiqėsor imperialisto – revizionist.

Nė Kongresin e VIII tė PPSH ( nėntor 1981 ) lidhur me kėtė problematikė, ndėr tė tjera u theksua: “ Partia, shteti, populli ynė luftojnė ballė pėr ballė dhe vetėm pėr vetėm kundėr njė force kolosale armike, kundėr botės kapitaliste e revizioniste qė na rrethon. Njerėzit tanė kurrė nuk duhet t’i nėnvleftėsojnė e t’i harrojnė  rreziqet qė i kėrcėnohen shoqėrisė sonė socialiste nga presioni i madh e i gjithanshėm politik, ekonomik, ideologjik e ushtarak i kėsaj  bote” ( PPSH, 1986:172 ). Dhe i parė  me syzet e errėta tė etnocentrizmit ky realitet armiqėsor nuk mund tė ishte veēse i zi, nė tė nuk kishte pothuajse asgjė qė mund tė vlente  pėr Shqipėrinė qė “ndėrtonte shoqėrinė e re socialiste duke ecur nė rrugė tė reja, nė shtigje tė pashkelur”.

I pėrthyer nė psikozat skajshmėrisht etnocentrike realiteti i vendeve mė tė urbanizuara tė Perėndimit, paraqitej prej strukturave pėrkatėse tė shtetit totalitar socialist krejt i deformuar, deri i pėrmbysur para syve tė shqiptarėve. Ndėrkohė qė nė vendet  mė tė urbanizuara tė Perėndimit ekonomia, shoqėria nė pėrgjithėsi pėrparonte e humanizohej me ritme tė pėrshpejtuara, nė dokumentet zyrtare partiake e shtetėrore tė Republikės sė Shqipėrisė flitej shpesh e mė shpesh  pėr “ periudha tė rėnda krizash  qė kanė pėrfshirė botėn kapitaliste, ku ka tronditje tė shumta politike, stanjacion e rėnie prodhimi, ulje tė nivelit tė jetesės dhe dekadencė tė vlerave morale...”, se veēanėrisht superfuqitė “janė  nė kalbėzim, janė tė krimbura, tė degjeneruara”, se “kapitalizmi nuk mund tė dalė nga kaosi” etj. (PPSH, 1986: 118,212). Strukturat propagandistike tė regjimit socialist  pėrpiqeshin t’i bindnin shqiptarėt se nė vendet mė tė urbanizuara tė Perėndimit kultura ishte mė e degjeneruar se ēdo aspekt tjetėr i jetės. Ndodhte kėshtu ngaqė treguesit e kulturės pėrgjithėsisht janė mė pak tė matshėm dhe  spekulimet me to janė mė tė mundshme, bėhen mė tė besueshme sidomos pėr njerėzit socialisht e kulturalisht mė tė izoluar.

Veēanėrisht pas vitit 1960 nė forume tė ndryshme drejtuese e kontrolluese tė Partisė  sė Punės herė pas here theksohej: “...fenomenet e kalbėzimit e tė degjenerimit tė kulturės borgjeze bėhen gjithnjė e mė tė theksuara. “Izmat” e saj qė mbijnė si kėrpudhat, janė shenja mė e qartė e kėtij kalbėzimi” (PPSH, 1978 : 360). Dhe si aspekti mė i dukshėm  i degjenerimit tė kulturės sė jetesės sė vendeve borgjeze konsiderohej liberalizimi i marrėdhėnieve seksuale paramartesore ndėrmjet tė rinjve , ēka pėrvijohej si njė prirje e zhvillimit tė kulturės sė jetesės, sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore. Kėtė e provojnė mjaft  fakte e tė dhėna.

Duke u bazuar nė studimet pėr kėtė problematikė tė kryera nė vitet ’40 dhe ’50 tė shekullit XX, studiuesi George Murdock, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Shumica dėrrmuese e shoqėrive nė botė pranojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore: 70 pėr qind e shoqėrive i lejojnė ato pėr tė dy sekset dhe pothuajse gjithė tė tjerat i pranojnė sė paku vetėm pėr meshkujt. Shoqėri tė tilla jo vetėm mbyllin sytė para marrėdhėnieve seksuale paramartesore, por edhe i inkurajojnė ato. Njė baba nė kėtė shoqėri i thotė djalit tė vet adoloshent: “Nuk duhet tė shkurajoheni nga kundėrshtimi i vajzave qė ju presin me kėmbėt e para ose ikin me vrap. Ndiqe atė pas. Ndiqe atė pasi kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė kaluar kohėn. Shoqėria jonė ėshtė  dukshėm jo  thjesht tolerante, madje seksiste.Vetėm rreth 5 pėrqind e shoqėrive ndalojnė plotėsisht marrėdhėniet seksuale paramartesore” (Shih: Thio, A., 1989 : 191).

Si kudo nė botė edhe nė vendet mė tė urbanizuara tė Perėndimit funksionojnė njė varg normash kulturore qė nxisin dhe sidomos frenojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore. Pėr shembull shoqėria  amerikane e pas Luftės sė Dytė Botėrore konsiderohet si shoqėri “relativisht kufizuese” pėr marrėdhėniet seksuale paramartesore. Sociologu amerikan bashkėkohės Alex Thio, ndėr tė tjera, ka shkruar: “Ne kemi njė normė kundėr seksit paramartesor , siē dėshmohet edhe prej faktit se shumica e tė rriturve mbi 35 vjeē , e konsiderojnė shkarje morale kryerjen e marrėdhėnieve seksuale para martesės. Ėshtė pak e ēuditshme qė shumė prindėr nuk pranojnė tė diskutojnė pėr probleme tė seksit me fėmijėt e tyre adoleshentė dhe gjithashtu kundėrshtojnė tė mėsuarit e edukatės seksuale nė shkollė.

Si rrjedhojė, shtatzėnia e adoleshentėve ėshtė e zakonshme, dhe sipas studiuesve Harmatr dhe Novak “rekomandimet fillestare pėr tė orientuar seksualitetin janė shpesh tė acaruara, tė sėkėlldisura, tė pasjellshme, provokojnė, ankth dhe  nė disa raste, traumatizime”. Kėto probleme nuk janė shqetėsime nė Suedi, ku nuk ekzistojnė mė norma kundėr marrėdhėnieve seksuale paramartesore” (1989: 191 – 192). Edhe nė ditėt tona nė shumicėn e shoqėrive tė botės ende nuk janė “shfuqizuar” mjaft norma kulturore qė ndalojnė marrėdhėniet seksuale paramartesore e jashtėmartesore, por ėshtė zgjeruar shumė masa e tolerancės ndaj dhunuesve tė moreve tė tilla.  

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (13)

Dr. Zydi Dervishi

III.9. Paradokse tė regjimit komunist

Kultura shqiptare tradicionale ka patur njė fond shumė tė pasur normash kulturore, kryesisht more mjaft tė detajuara, tė cilat ndalonin marrėdhėniet seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore. Ndoshta nė kulturėn tradicionale tė asnjė populli tjetėr nuk parashikohen dėnime aq tė ashpra pėr ata qė dhunonin more tė tilla si leēia (veēimi) nga komuniteti, dėbimi i pėrhershėm deri edhe vrasje. Nuk lejohej qė nderi i njollosur tė shlyhej me gjobė.

Madje nėse njė femėr ose mashkull vritej pėr ēėshtje nderi tė afėrmit duhej tė ulnin kokėn dhe grykėn e armės, pasi nuk kishin tė drejtė tė merrnin gjak. Gjithashtu ndėshkimeve tė tilla tė rėnda i nėnshtrohej edhe simahori, domethėnė personi qė nė njė formė ose tjetėr kishte ndihmuar partnerėt tė kryenin marrėdhėnie seksuale jashtė kurorės sė martesės. Pėr tė krijuar njė pėrfytyrim mė konkret pėr norma kulturore tė tilla mjafton t’i referohemi kėtij fragmenti tė shkėputur nga “E drejta zakonore shqiptare – 1”, botim i Akademisė sė Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė:

“Vajin pėr grue tė dhunueme s’ia gjegj kuj; parimi “Gjaku pėr faj s’jet” nė dhunim tė grave e bjerr fuqinė e vet. Kanuja s’i del zot kuj, as s’ka si i del zot nė kėtė rast: gjithkuj ia le shtegun tė lirė tė mėkambė nderin e vet e ta lajė fytyrėn e vrugnueme. Arsyeja asht pse “ndera s’lahet me grosh” dhe “Ndera e marrun gjobė s’ka”.

* * *

Ata qi kanė shtat e dhunė bashkė, po u vranė tė dy nė punė tė keqe shkojnė gjakhupės.

I marruemi dhe e marruemja vetėm atėbotė shkojnė gjakhupės, kur tė vriten nė punė e nė mėndyrė tė keqe e me nji pushkė, pse e dyta pushkė e len dorėrasin nė gjak.

Vajza a grueja e dhunueme e grueja e vejė, po duelėn me marre (me barrė) do tė rrethohen me kallzue se kush i marroi e mbrapa do tė vritet ai qi e marroi, ashtu dhe e marruemja, e shkojn gjakhupės.

Po duelėn me marre grue a vajzė, a cucė e po pshtuen pa u vra, ikėn nė dhe tė largėt, ata i leēitė flamuri pėr jetė.

* * *

Herėt gratė e veja e varzat qi delshin me marre, i lidhshin pėr bishta kualsh e i dajshin dy kortarėsh, i shkyejshin e i digjshin pėr sė gjalli nė grumbull tė plehit e dhunuesin e grijshin katundisht, ose i vejshin ndėrmjet dy turrave drush tė ndezuna e, a i bajshin me kallxue simahorin, a i lejshin tė shkrihen pėr mnderė ndėrmjet dy zjarrmesh. Me kenė se mbrrijshin me ia xjerrė fjalėn se cili e koriti, atėbotė i vejshin rrethin edhe simahorit dhe i grijshin bashkė.

* * *

Po u hetue ai qi i koriti, edhe ia vunė rrethin si kėtij, si edhe tė marruemve, fisi, katundi e flamuri i grin tė dy tuj ia ba gjakun gjobė.

Duel grueja ase ēika me barrė, i qitet nė derė fajtorit e i ngarkohet nji gjak. Kopilin e ka tė vetin. Grueja i qitet nė derė, nė dashtė ta marrin, nė dashtė i jep rrugat. Nji gjak pėr tė e ka.

* * *

Puna e femnės mė ket dhenė tonė, ndėr male e ndėr fusha, asht e rrebtė: femna asht e paprekme e s’ka burrė mishit qi guxon me e shnjerzue, se bahet rrėnim, bahen vrasė tė pėrgjejme e gjamė e mndershme” (1989: 307-309, 493). Pėrvoja historike dėshmon se kėto norma kulturore, mjaft tė kristalizuara nė vetėdijen individuale dhe kolektive tė bashkėsive vetėqeverisėse tė fshatarėve tė lirė nė shoqėrinė tradicionale shqiptare, janė zbatuar nė njė numėr shumė tė kufizuar rastesh, sepse shumė tė rralla kanė qėnė aktet e marrėdhėnieve seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore.

Edhe ashpėrsia e moreve tė tilla si dhe zbatimi me korrektėsi i sanksioneve qė buronin nga dhunimi i tyre kanė ndikuar qė shoqėria tradicionale shqiptare deri nė fillim tė viteve ‘30 tė shekullit XX tė ishte ndoshta shoqėria mė me pak akte marrėdhėniesh seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore pėr frymė tė popullsisė sė rritur nė krahasim me tė gjithė shoqėritė europiane tė kohės.

Pas Luftės sė Dytė Botėrore strukturat partiako-shtetėrore tė regjimit totalitar, me pretendimet se po ndėrtonin njė rend tė ri, i shpallėn luftė kanuneve, duke i karakterizuar si “mishėrim tė konservatorizmit prapanik”, si “zakone barbare”, si “tradita skllavėruese qė duhen flakur tej me guxim e pa hezitim” etj. Propaganda zyrtare dhe strukturat pėrkatėse tė regjimit totalitar deklaronin “shfuqizimin” e kanuneve.

Megjithėkėtė struktura tė tilla zbatonin nė thelb, mjaft norma kanunore, veēanėrisht pėr ndėshkimin e personave qė kryenin marrėdhėnie seksuale paramartesore dhe jashtėmartesore, tė cilat paraqiteshin, si tė thuash, nė formė mė tė modernizuar. Ndėr to mė shpesh aplikoheshin ulja nė pėrgjegjėsi ose mohimi i padeklaruar i sė drejtės pėr t’u ngjitur nė shkallėt e hierarkisė profesionale e sociale, transferimi nga institucionet qendrore nė ata lokale, transferimi me punė e banim nga kryeqyteti ose qytetet e mėdhenj nė qytetet e vegjėl periferikė dhe sidomos nė zonat rurale malore, kritikė poshtėruese ose, siē quhej, “demaskim” para kolektivit tė punės ose tė banorėve tė lagjes, dėbimi nga vendbanimi, internimi e deri heqje e lirisė.

Deri nė vitin 1990 propaganda zyrtare e regjimit socialist totalitar nė Republikėn e Shqipėrisė marrėdhėniet seksuale paramartesore e jashtėmartesore i paraqiste si shfaqje tė ideologjisė e tė degjenerimit borgjezo-revizionist, si shprehje e kalbėzimit tė shoqėrive perėndimore tė konsumit, si diēka krejt tė papranueshme pėr njeriun e ri me botėkuptim marksist-leninist (PPSh, 1986:212). Madje nė shoqėrinė shqiptare tė kėtyre viteve ishte rreptėsisht e ndaluar qė strukturat me fuqi mė tė madhe socializuese si shkolla, mas media, organizatat e masave etj., tė trajtonin zyrtarisht e publikisht problemet e edukatės seksuale, e cila nė ēdo vend tė urbanizuar tė gjysmės sė dytė tė shekullti XX konsiderohet pjesė e rėndėsishme e socializmit tė tė rinjve, sidomos nė moshėn e adoleshencės.

Autoritetet kryesore tė regjimit qė propagandonin me bujė se po krijonin njeriun e ri me edukatėn komuniste neglizhonin e shpėrfillnin njė aspekt kryesor tė saj, domethėnė, edukatėn seksuale. Vetė pėrdorimi i termit edukatė seksuale krijonte alergji e irritim te ideologėt, propagandistėt e militantėt fanatike, dogamtike tė regjimit totalitar. Nga padija ose me qėllim, pėrgjithėsisht ata e ngatėrronin edukatėn seksuale me ēthurrjen seksuale.

Nė gjysmėn e dytė tė viteve ’80 tė shekullit XX Profesor Hamit Beqja argumentoi nė shtyp domosdoshmėrinė e pėrhapjes edhe nė Shqipėri tė edukatės seksuale. Shkrimet e tij u kundėrshtuan, si tė thuash, me komplotin e heshtjes, tė pėrēmimit dhe tė kritikave tė hapura nė median e shkruar dhe sidomos nė strukturat partiake. Nė njė artikull tė botuar nė revistėn e pėrdymuajshme shkencore divulgative “Shkenca dhe jeta” ky autor, ndėr tė tjera, theksonte: “Rezervat e reagimet ndaj trajtimit publik tė problemit tė edukatės seksuale kanė qenė tė ngjyresave tė ndryshme.

Mė i tejskajshmi ka qenė pak a shumė ky: Ē’ėshtė kjo “eduktatė seksuale”? Mos ka tė bėjė me “lirinė seksuale” qė ekziston dhe propagandohet nė botėn borgjeze e revizioniste? Pėr mė tepėr: Mos kemi tė bėjmė kėtu me njė “thirrje” pėr degjenerimin seksual, pėr shthurjen seksuale tė rinisė? Megjithėse nė bashkėtekst ėshtė fjalė “edukatė”, siē duket, ajo nuk ka ndikuar thuajse fare nė shmangien e moskuptimit, madje edhe tė keqkuptimit tė problemit” (1989: 41-42).

Kėsisoj, duke anashkaluar ose, mė saktė, duke shpėrfillur problematikėn e marrėdhėnieve seksuale strukturat partiako-qeveritare tė regjimit socialist totalitar pretendonin se mbyllnin shtigjet e degjenerimit moral tė shoqėrisė, veēanėrisht tė brezit tė ri. Pėrvoja ka treguar se mendėsi e praktika tė tilla mė sė shumti kanė realizuar efekte tė kundėrta, tė cilėt do tė shqyrtohen hap pas hapi nė faqet vijuese tė kėtij libri.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.