|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 11 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti nėnsekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Gueno

 • President Rugova ngushėlloi Presidentin Moisiun

 • Presidenti Rugova tha se FR i LDK-sė i ka bashkuar tė rinjtė pėr liri, pavarėsi e demokraci tė Kosovės

 • Minatorėt e Stan Tėrgut dekorojnė kryeparlamentarin Daci

 • Nė Kosovė ka arritur nėnsekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Zhan Mari Guine

 • Alarm i rremė pėr njė mjet shpėrthyes nė qendėr tė Prishtinės

 • Arabia Saudite kėrkon njė mijė punėtorė shėndetėsorė nga Kosova

 • Tri ministri angazhohen pėr njė mjedis tė shėndoshė nė shkolla

 • Eksperti amerikan Kuhner thotė se pavarėsia e Kosovės do tė ndodhė brenda 3 deri 5 viteve

 • Sot nė Prishtinė vrau veten policja Sadete Shulemaja

 • Vendet e Beneluksit kanė kthyer nė shtėpi njė grup shqiptarėsh

 • Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare nuk komentuan kėrcėnimet dhe shpėrthimet e fundit nė Prishtinė

 • Mirush Kabashi prezentohet sonte nė Beograd me shfaqjen "Mbrojtja e Sokratit"

 • Dy ish-gjeneralė kroatė tė akuzuar pėr krime lufte janė nisur pėr Hagė

 • Pensionohet hetuesi i varrezave masive tė shqiptarėve nė Serbi

 • BE pėr zgjedhjet e ardhshme presidenciale nė Maqedoni

 • Nė Shkup u promovuan 69 oficerė tė armatės maqedonase, prej tyre 36 shqiptarė

 • Nė njė aksident automobilistik vdiq i biri i Presidentit tė Shqipėrisė

 • Njė grup sipėrmarrėsish italianė ka marrė pėrsipėr ndėrtimin e njė pjese tė autostradės Durrės – Prishtinė

 • Nė Portin e Durrėsit u zbuluan mbi 13 kilogram heoinė

 • Numri i tė vrarėve nė Madrid ka arritur nė 186

 • Madrid: 173 tė vrarė ėshtė bilanci mė i ri nga njė seri shėrthimesh

 • Nė Madrid janė vrarė 131 persona

 • Nė Basra janė vrarė 2 gra irakiane qė punonin me kontraktuesit e koalicionit

 • Nė tri shpėrthime nė Madrid kanė vdekur 62 njerėz

 • Tė pakten 15 njerėz kanė vdekur nė njė sėrė shpėrthimesh nė Madrid

 • Vitin e kaluar janė vrarė 36 gazetarė nė botė

 • Ministri i jashtėm izraelit nė Kajro

 • Njė ushtar amerikan ka vdekur nga plagėt e marra

 
  
 
Presidenti Rugova priti nėnsekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Gueno
  
   
Prishtinė, 11 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nėnsekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr Operacione Paqeruajtėse Zhan-Mari Gueno, me tė cilin bisedoi pėr zhvillimet mė tė reja nė Kosovės dhe pėr progresin e arritur nė vend.

Presidenti Rugova tha pas takimit se e ka njoftuar zotin Gueno pėr progresin e shėnuar nė Kosovė, pėr investimet, si dhe pėr objektivat pėr zhvillim ekonomik dhe integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare.
 
Poashtu ai tha se ėshtė biseduar edhe pėr standardet, tė cilat do tė pėrmbushen sė bashku me UNMIK-un, duke theksuar se njė pjesė e kėtyre standardeve tashmė janė pėrmbushur, por tė cilat duhet tė vlerėsohen sė bashku. Presidenti Rugova tha se politikė nacionale e Kosovės ėshtė qė tė ketė marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt e saj dhe qė ato tė prėmirėsohen sė bashku me UNMIK-un.

Edhe me kėtė rast Presidenti vuri nė dukje se njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme ekonomike dhe demokratike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės. "Objektivi ynė madhor ėshtė integrimi nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.
 
Edhe ne si shumė vende tė Evropės njė pjesė tė pavarėsisė sonė do ta bartim nė BE, ngase sot tė gjitha ligjet tona janė kompatibile me BE-nė, e qė jan hartuar me ekspertėt ndėrkombėtarė", tha Presidenti Rugova, i cili e falmederoi zotin Gueno qė personalisht ėshtė angazhuar prej katėr vjet e gjysmė pėr Kosovėn dhe e ka ndihmuar vendin tonė.

"Ėshtė kėnaqėsi dhe privilegj imi qė tė takoj Presidentin Rugova pėrsėri", tha nė njė prononcim zoti Gueno, duke shtuar se sa herė qė vjen nė Kosovė sheh njė shkallė tė progresit dhe tė zhvillimeve. Ai tha se nė kėtė takim janė diskutuar shumė ēėshtje qė ndėrlidhen me fusha tė ndryshme.
 
"Ne jemi duke punuar sė bashku qė ju tė ecni pėrpara dhe tė shėnoni progres", tha z.Gueni, duke pėrmendur Shėrbimin Policor tė Kosovės pėr tė cilin tha se ka arritur tė ndėrtojė kapacitete tė mira. Padyshim se edhe policia e UNMIK-ut, tha ai, ėshtė duke punuar me pjesėtarėt e SHPK-sė qė t'i mbėshtesė ata nė kryerjen e detyrave dhe pėrgjegjėsive qė i kanė.

Zoti Gueno tha nė vazhdim se pėr njerėzit e Kosovės ėshtė shumė me rėndėsi qė tė kenė punė, qė tė hapen vende tė reja tė punės, por ėshtė shumė me rėndėsi pėr Kosovėn inkurajimi i investimeve tė huaja. Ai premtoi qė UNMIK-u dhe OKB-ja do tė bėjnė ē'ėshtė e mundur qė ta shtyejnė pėrpara procesin e privatizimit, me procedurė transparante, proces ky qė do tė mbrojė interesat e popullit tė Kosovės.

Ndėrkaq, duke folur pėr ēėshtjen e standardeve, Gueno tha se ato pashmangshėm janė tė lidhura me ekonominė, sepse sa mė shumė qė tė pėrmbushen kėto standarde nga ana e Kosovės, aq mė shumė do tė kenė besim investitorėt e huaj qė tė investojnė dhe nė kėtė mėnyrė njerėzit do ta shohin ardhmėrinė e tyre nė Kosovė.
 
"Dhe ky ėshtė edhe thelbi i standardeve, kur nė njė shoqėri tė gjithė respektojnė njėri-tjetrin dhe ku komunitetet jetojnė nė harmoni me njėri-tjetrin dhe unė jam i ikurajuar nga ajo qė e tha Presidenti se nėn udhėheqjen e tij ai do t'i bėjė njerėzit e Kosovės tė jenė sė bashku", tha nė fund zoti Gueno.
 
 
President Rugova ngushėlloi Presidentin Moisiun
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ka ngushėlluar Presidentin e Shqipėrisė, Alfred Moisiun, me me rastin e vdekjes tragjike tė birit tė tij, Admir Moisiu.

Nė telegramin e ngushėllimit tė Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e vdekjes tragjike tė birit Tuaj, Admir Moisiu, Ju shpreh ngushėllimet e mia tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės.

Ėshtė e dhembshme vdekja e Admirit nė moshė tė re, por duhet tė ndieheni krenar, sepse Ai e filloi karrierėn e mbarė si nėpunės shteti nė shėrbim tė Shqipėrisė, nė tė mirė tė saj.

Ju lutemi bėhuni tė fortė nė kėto momente tė rėnda pėr Ju dhe familjen Tuaj. Ne qėndrojmė pranė Jush", thuhet nė ngushėllimet e Presidentit Rugova drejtuar Presidentit tė Shqipėrisė, Alfred Moisiu.
  
Presidenti Rugova tha se FR i LDK-sė i ka bashkuar tė rinjtė pėr liri, pavarėsi e demokraci tė Kosovės
 
   
Prishtinė, 11 mars 2004 - Nė Prishtinė sot me njė solmenitet rasti Forumi i Rinisė sė LDK-sė shėnoi 14-vjetorin e themelimit, e ku merrte pjesė edhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, si dhe kryeparlamentari Nexhat Daci, ministra e deputetė tė kėsaj partie.

Duke folur nė kėtė solemnitet, Presidenti Rugova tha se FR i LDK-sė pėr kėto 14 vjet veprim ka zhvilluar njė veprimtari dhe aktivitet tė dendur e tė suksesshėm, duke i bashkuar tė rinjtė e Kosovės pėr liri, pavarėsi e demokraci. Ky forum, tha mė tutje Presidenti, gjithashtu kreu njė funksion tė madh nė kultivimin dhe edukimin e tė rinjve nė frymėn moderne tė kulturės shtetėrore dhe kombėtare.
 
 Duke pėrkujtuar se data e themelimit tė FR tė LDK-sė pėrkon me datėn simbolike tė 11 marsit tė vitit 1981, Presidenti Rugova tha se atė kohė tė rinjtė e Kosovės u ngritėn pėr tė kėrkuar liri, pavarėsi e demokraci pėr Kosovėn.

Ndėrkaq kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli, pasi pėrkujtoi se Forumi i Rinisė i LDK-sė si organizatė politike e tė rinjve u themelua mė 11 mars tė vitit 1990, tha se qėllimi i themelimit tė FR-sė ishte organizimi dhe pjesėmarrja e organizuar e tė rinjve nė lėvizjen politike dhe nė rezistencėn e pėrgjithshme tė populli tė Kosovės nė mbrojtje tė vlerave kombėtare.
 
Ai tha se shumė shpejt Forumi i Rinisė i LDK-sė u bė organizatė masive e tė rinjve nė tėrė Kosovėn dhe u bė zė i fuqishėm dhe artikulues i kėrkesave dhe politikave tė brezit tė ri, bartėse e organizimit, aktivitetit dhe angazhimit tė tė rinjve tė Kosovės, komponentė e fuqishme e LDK-sė nė rrugėn e jetėsimit tė plotė tė lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė.

Zeneli theksoi se sot, mė shumė se kurrė mė parė, Forumi i Rinisė sė LDK-sė ka arritur tė regjenerojė energji nė kuadėr tė radhėve tė saj, tė sjellė frymė dhe potencial nė koherencė tė plotė me nevojen qė shtrojnė proceset nė vend, duke qenė gjithmonė nė shėrbim tė politikave shtetėrore e nacionale.

Duke folur pėr ciklin e pėrmbyllur tė takimeve dhe debateve me tė rinjtė nė tė gjitha qendrat e Kosovės, nė kuadėr tė aktivitetėve pėr vitin 2004, Zeneli tha se nė kėto takime tė rinjtė debatuan shumė drejt dhe nė mėnyrė tė hapur, konfirmuan vendosmėrinė pėr angazhime mė proaktive nė tė gjitha segmentet.

"Nė kėto takime tė rinjėt afirmuan fuqinė e FR-sė dhe vizionin e tė rinjve tė Kosovės nė rrugėn e prosperitetit dhe integrimit tė vendit nė Bashkimin Evropian", tha kryetari i FR tė LDK-sė.
 
 
Minatorėt e Stan Tėrgut dekorojnė kryeparlamentarin Daci
 
Mitrovicė, 11 mars 2004 - Njė delegacion i minatorėve Miniera me Flotacion tė Stan Tėrgut ėshtė takuar dje me kryetartin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci dhe ka biseduar me tė pėr problemet me tė cilat ballafaqohen minatorėt.

Me kėtė rast minatorėt e Stan Tėrgut i kanė dorėzuar kryeparlamentarit Daci mirėnjohjen pėr angazhimin e tij pėr ēėshtjen e minatorėve, tė ndarė me rastin e pesėmbėdhjetė vjetorit tė Grevės sė madhe tė minatorėve.

Duke shprehur konsideratė pėr punėn e madhe tė minatorėve pėr ēėshtjen e Kosovės, profesor Daci ka shprehur dyshim se e ka merituar kėtė mirėnjohje dhe ka shtuar se nuk ėshtė bėrė sa ėshtė dashur pėr minatorėt.

Duke bashėkndjerė sakrificat e mėdha tė minartorėve dhe pozitėn e rėndė materiale tė familjeve tė tyre, Daci ėshtė shprehur se nė kėtė fazė tė tranzicionit, transformimi dhe rikonstruimi i ekonomisė lė pasoja tė rėnda, tė cilat duhet tė pėrballohen.
 
 
Nė Kosovė ka arritur nėnsekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Zhan Mari Guine
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Nėnsekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Zhan Mari Gueno, udhėheqės i operacioneve paqeruajtėse civile dhe ushtarake nė tė gjitha vendet e botės, i shoqėruar nga zyrtarė tė tjerė ka arritur dje pasdite nė Kosovė, ku do tė qėndrojnė katėr ditė. Kjo vizitė cilėsohet si inspektim i misionit tė UNMIK-ut.

Zyrtarėt e administratės ndėrkombėtare thonė thonė se vizita e z. Gueno nė Kosovė vlerėsohet si shumė e rėndėsishme sepse ai ka arudhur kėtu pėr t'u njoftuar nga dora e parė nė lidhje me tė arriturat, dėshtimet dhe vėshtirėsitė e administratės ndėrkombėtare gjatė implementimit tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė.
 
Kjo vizitė po ashtu nga zyrtarėt e UNMIK-ut kuptohet si tentim pėr tė shtyrė pėrpara procesin e standardeve dhe sidomos pėr tė pėrfshirė nė kėtė proces pėrfaqėsuesit e minoritetit serb, tė cilėt vazhdojnė tė kundėrshtojnė dokumentin e standardeve.

Gjatė vizitės katėrditėshe nė Kosovės nėnsekretari i pėrgjithshėm tė OKB-sė Zhan Mari Guino do tė takojė tė gjithė udhėheqėsit ndėrkombėtarė dhe ata vendorė nė Kosovė dhe do tė vizitojė zona tė ndryshme tė banuara me shqiptarė dhe serbė.

Nėnsekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Zhan Mari Guine ėshtė pritur mbrėmė nga Hari Holkeri dhe ka zhvilluar takime me komandantin e KFOR-it, gjeneralin italian Holger Kamerhof.
 
 
Alarm i rremė pėr njė mjet shpėrthyes nė qendėr tė Prishtinės
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Sot rreth orės 12.00 policisė i arriti njė telefonatė anonime pėr njė mjet shpėrthyes tė vendosur afėr hotelit "Grand" nė qendėr tė Prishtinės. Ekipet e KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut menjeherė kanė dalė nė vendin e ngjarjes.
 
Pas njė shpėrthimi tė kontrolluar ėshtė konstatuar se ēanta e vendosur ishte e zbrazėt dhe nė tė nuk ka pasur kurrfarė mjeti shpėrthyes. Ky ėshtė rasti i katėrt brenda javės nė Prishtinė.
 
 
Arabia Saudite kėrkon njė mijė punėtorė shėndetėsorė nga Kosova
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Zhvillimi i marrėdhėnieve tė mėtejshme nė fushėn e shėndetėsisė dhe mundėsia e punėsimit tė rreth 1000 punėtorėve shėndetėsorė tė Kosovės nė Arabinė Saudite, ishte temė qendrore e takimit tė zv.ministrit tė Shėndetėsisė sė Arabisė Saudite dhe ministrit kosovar tė Punės dhe Mirėqenies Sociale Ahmet Isufi.

Arabia Saudite kėrkon njė mijė punėtorė shėndetėsorė tė tė gjitha profileve nga Kosova pėr tė punėsuar nė kėtė vend arab. Por, paraprakisht do tė nėnshkruhet njė marrėveshje pėr punėsimin e punėtorėve tė cilėt kanė tė paktėn dy vjet pėrvojė pune.

Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės Resmije Mumxhi tha se punėsimi do tė bėhet nė tė gjitha fushat shėndetėsore. Por ajo tha se Kosova nuk mund tė dėrgojė menjeherė 1000 punėtorė, qė tė mos dėmtohet ky shėrbim nė vend, por kjo do tė bėhet gradualisht.

Zv.ministri i Shėndetėsisė sė Araabisė Saudite tha se vendi i tij ėshtė i gatshėm pėr njė bashkėpunim ndėrmjet dy ministrive. Ai shprehu gatishmėrinė qė tė ndihmojė spitalet me pajisje dhe me barna.
 
 
Tri ministri angazhohen pėr njė mjedis tė shėndoshė nė shkolla
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Ministria e arsimit, Ministria e shėndetėsisė dhe Ministria e mbrojtjes sė ambientit dhe planifikimit hapėsinor nėnshkruan sot njė marrėveshje tė pėrbashkėt e cila ka pėr qėllim promovimin e njė mjedisi tė shėndoshė nė shkolla.
 
Kjo marrėveshje do t'i shndėrrojė shkollat nė pika referuese tė mbrojtjes sė shėndetit, tha Isuf Zeneli, sekretar i pėrhershėm nė Ministrinė e Arsimit, duke shtuar se nė tė pėrcaktohen detyrat e tri ministrive dhe nė kėtė mėnyrė do tė pėrmirėsohen kushtet pėr ruatjen e shėndetit nė kolektivin e shkollės.

Ndėrkaq, Pleurat Sejdiu, sekretar nė Ministrinė e shėndetėsisė, theksoi rėndėsinė nėnshkrimit tė marrėveshjes nė bazė tė sė cilės nxėnėsit do tė mund tė pėrfitojnė njohuri tė reja.

Zbatimin e kėsaj marrėveshje do ta bėjė komiteti ndėrministror, i cili do tė formohet nga tri ministritė dhe atė do ta udhėheq koordinatori i programit.

Nėnshkrimim e kėsaj marrėveshjeje e kanė ndihmuar zyra e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, IOM dhe UNICEF-i.
 
 
Eksperti amerikan Kuhner thotė se pavarėsia e Kosovės do tė ndodhė brenda 3 deri 5 viteve
 
Uashington, 11 mars 2004 - Eksperti amerikan Xhefri Kuhner pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės thotė se pavarėsia e Kosovės do tė ndodhė brenda 3 deri 5 viteve tė ardhshme dhe pėr kėtė nuk ka dyshim.
 
"Sė pari pėr mirė apo pėr keq ēėshtja e shqiptarėve tė Kosovės ka qenė nė mjaft raste e propaganduar e mbėshtetur dhe e pranuar nga shumė nė Perėndim. Dhe mendoj se ideja e ndarjes sė Kosovės ėshtė tepėr e vėshtirė pėr t'u gėlltitur nga Perėndimi, gjithashtu ėshtė e pamundur pėr t'u pranuar nga shumica shqiptare", tha eksperti Kufner.

Ai tha se ndarja e Kosovės nuk ėshtė e vlefshme kur mbi 90 pėr qind e popullsisė ėshtė shqiptare dhe pothuajse ēdo parti politike me njė lloj peshe nė Kosovė ėshtė zotuar pėr pavarėsi tė plotė dhe tė drejtė. "Mendoj se kėto faktet demografike dhe historike janė vėrtet kundėr serbėve dhe mendoj se thjesht ėshtė ēėshtje kohe qė Kosova tė fitojė pavarėsinė e plotė", sqaron Kufner.

Duke iu pėrgjigjur pyetjes se kur mund tė shihet zgjidhja e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės dhe se ēfarė do tė jetė ky status Kuhner tha se "pavarėsia e Kosovės do tė ndodhė brenda tre deri pesė viteve tė ardhshme dhe pėr kėtė nuk ka dyshim".
 
Statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet dhe sa mė herėt qė tė zgjidhet aq mė mirė do tė jetė pėr rajonin, kėshtu mendojnė edhe nė Perėndim, thotė eksperti amerikan Kuhner.

Sipas tij ndarja e Kosovės ėshtė njė skenarė i papranueshėm pėr Perėndimin, pasi kjo do tė hapte njė proces tė papėlqyeshėm nė rajon. Kuhner pohon se ndarja e Kosovės mund tė ketė ndikimi negativ nė Maqedoni derisa vendet perėndimore nuk mbėshtesin njė destabilizim tė Maqedonisė pėr njė numėr arsyesh, tha ndėr tjera pėr radion "Evropa e lirė" ky ekspert amerikan.
 
 
Sot nė Prishtinė vrau veten policja Sadete Shulemaja
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Sot ka bėrė vetėvrasje pjesėtarja e SHPK-sė, policja Sadete Shulemaja. Rasti tragjik ka ndodhur rreth orės 8.00 nė stacionin numėr 1 tė policisė nė Prishtinė ku punonte policja 25-vjeēare. Ajo kishte qėlluar veten nė kokė dhe nga plagėt e marra vdiq nė Qendrėn Emergjente nė Prishtinė.

Pėr momentin nuk dihen motivet qė e shtynė policen e re t'ia marrė jetėn vetes.
 
 
Vendet e Beneluksit kanė kthyer nė shtėpi njė grup shqiptarėsh
 
Bruksel, 11 mars 2004 - Me njė avion ēarter tė aviacionit luftarak belg nga Brukseli nė Prishtinė janė transferuar njė grup shqiptarėsh nga Kosova dhe Shqipėria, tė cilėve vendet e Beneluksit - Belgjika, Holanda dhe Luksembubrgu - ua kanė mohuar qėndrimin e mėtejshėm dhe ata janė kthyer nė shtėpi, nė kuadėr tė ritadhesimit, ka konfirmuar sot Ministria belge e Punėve tė Brendshme.

Ministri i brendshėm belg Patrik Deval ka thėnė se kthimi i shqiptarėve ėshtė bėrė nė bazė tė njė vendimi tė miratuar nė takimin e ministrave tė punėve tė brendshme dhe tė drejtėsisė tė Bashkimit Evropian nė nėntor tė vitit tė kaluar.
 
 
Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare nuk komentuan kėrcėnimet dhe shpėrthimet e fundit nė Prishtinė
 
Prishtinė, 11 mars 2004 - Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare nuk komentuan nėse kėrcėnime dhe shpėrthime nė Prishtinė kanė lidhje me vizitėn e nėnsekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė nė Kosovė, apo me zhvillimin e dialogut Prishtinė - Beograd.
 
Shpėrthimet e fundit nė Prishtinė, janė dėnuar nga krerėt ndėrkombėtarė dhe vendorė, tė cilėt kėrkojnė nga forcat e rendit qė tė jenė nė veprim tė vazhdueshėm pėr hetimin e kėtyre rasteve dhe nė forcimin e sigurisė pėr tė gjithė qytetarėt e vendit.
 
 
Mirush Kabashi prezentohet sonte nė Beograd me shfaqjen "Mbrojtja e Sokratit"
 
Beograd, 11 mars 2004 - Nė Festivalin e tretė ndėrkombėtar tė teatrit nė Beograd sonte merr pjesė edhe njė shfaqje nga Shqipėria. Aktori i njohur shqiptar Mirush Kabashi do tė prezentohet me shfaqjen "Mbrojtja e Sokratit", sipas tekstit tė autorit grek Kostas Varnalis. Kabashi ėshtė autor i adaptimit dhe regjisor i shfaqjes, nė tė cilėn paraqiten edhe Inis Gjoni dhe Alfred Bualoti.
 
 
Dy ish-gjeneralė kroatė tė akuzuar pėr krime lufte janė nisur pėr Hagė
 
Hagė, 11 mars 2004 - Dy ish-gjeneralė kroatė janė nisur me aeroplan pėr nė Tribunalin e Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte nė Hagė pėr t'u pėrballur me akuzat pėr vrasjet kundėr serbėve mė 1995, njofton BBCWorld. Mladen Markaē dhe Ivan Ēermak, qė janė nisur vullnetarisht nga Zagrebi pėr nė Amsterdam, kanė mohuar akuzat.
 
 
Pensionohet hetuesi i varrezave masive tė shqiptarėve nė Serbi
 
Beograd, 11 mars 2004 - Ministri i ri i brendshėm i Serbisė, Dragan Jociq, ka njoftuar pėr daljen nė pension tė njė zyrtari tė lartė tė policisė.

Bėhet fjalė pėr Dragan Karleushėn, i cili hetoi zbulimin e disa varrezave masive nė Serbi ku ndodheshin trupat e qindra shqiptarėve tė Kosovės.

Para dy vjetėsh, Karleusha dėshmoi nė gjykatėn e Hagės dhe la tė kuptohej se ish-presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq, kishte qenė nė dijeni tė planeve pėr tė mbuluar ekzistencėn e trupave.

Shumė pak kohė pas fillimit tė hetimeve, z. Karleusha u transferua nga hetimi nė njė departament tjetėr tė policisė.
 
 
BE pėr zgjedhjet e ardhshme presidenciale nė Maqedoni
 
Bruksel, 11 mars 2004 - Komuniteti ndėrkombėtar pret qė Maqedonia tė zhvillojė njė proces normal zgjedhor presidencial edhepse, siē thuhet, rrethanat janė specifike.

Bashkimi Evropian thotė se partitė politike duhet tė tregohen tė kujdesshme sidomos nė momentin kur Maqedonia do tė aplikojė pėr anėtarėsim.

"Kėto janė momente tė rėndėsishme pėr Maqedoninė e cila ėshtė nė prag tė dorėzimit tė aplikimit pėr anėtarėsim nė BE dhe partitė politike do tė duhet tė kenė kėtė gjė parasysh," tha Sheena Thomson, zėdhėnėse e BE-sė nė Shkup.
 
 
Nė Shkup u promovuan 69 oficerė tė armatės maqedonase, prej tyre 36 shqiptarė
 
Shkup, 11 mars 2004 - Nė Shkup janė promovuar dje 69 oficerė, prej tyre 36 janė shqiptarė. Kėshtu me kėta tė diplomuar numri i pėrgjithshėm i nėnoficerėve shqiptarė nė armatėn e Maqedonisė arrinė shifren prej 335 nėnoficerėsh. Kjo ėshtė 14.8 nga numri i pėrgjithshėm i nėnoficerėve nė Armatėn e Maqedonisė, bėri tė ditur zėvendėsministri maqedonas i Mbrojtjes Rizvan Sylejmani.
 
 
Nė njė aksident automobilistik vdiq i biri i Presidentit tė Shqipėrisė
 
Tiranė, 11 mars 2004 - Njė aksident i rėndė tragjik ka ndodhur dje rreth 14 kilometra larg qytetit tė Tepelenės. Tre shtetas: Rrahman Jahta, shef i financave nė Prokurorinė e Pėrgjithshme tė Tiranės, Admir Moisiu Moisiu, 32 vjeēar, djali i Presidentit tė Shqipėrisė Alfred Moisiu, drejtor ekonomik nė prokurorinė e pėrgjithshme, i martuar me dy fėmijė dhe shoferi i tyre i identifikuar me emrin Hasan Shijaku udhėtonin zyrtarisht nga Tirana drejt jugut tė Shqipėrisė pėr nė Gjirokastėr.
 
Nė afėrsi tė vendit tė quajtur "Burimi" pėr shkak tė shpejtėsisė, apo mosmanovrimit ata kanė rėnė me njė lartėsi rreth 80 metra nė "Ujin e ftohtė" nė lumin Drino. Rrahman Jata ėshtė ende gjallė. Ky i fundit u nxor prej ujit dhe iu dha ndihma e parė mjekėsore nė spitalin e Tepelenės e mė pas u transportua drejt Tiranės me helikopter.

Ndėrkaq, rreth 200 forca policie e helikopterė dhe zhytės tė ministrisė sė rendit dhe NATO-s, kanė vazhduar kėrkimin pėr gjetjen e dy trupave tė tjerė pajetė me njė gjatėsi prej 15 kilometra pėrgjatė lumit Vjosa.
 
Pas pėrpjekjeve disaorėshe ekipet e zhytėsve e kanė gjetur trupin e pajetė tė Admirit, djalit tė presidentit Moisiu nė vendin ku bashkohen ujėrat e lumit Drino me Vjosėn, rreth njė kilometėr larg vendit tė aksidentit, ka konfirmuar zėvendėsi i Ministrisė sė Rendit tė Shqipėrisė.
 
 
Njė grup sipėrmarrėsish italianė ka marrė pėrsipėr ndėrtimin e njė pjese tė autostradės Durrės – Prishtinė
 
Tiranė, 11 mars 2004 - Njė pjesė e autostradės Durrės - Prishtinė ėshtė marrė pėrsipėr nga njė grup sipėrmarrėsish italianė ta pėrfundojnė brenda dy vjet e gjysmė me njė financim prej 250 milionė euro. Shqipėria do ta shlyjė kėtė shumė brenda 11 viteve tė ardhshme me anė tė takses tė posaēme pėr automjete.
 
 
Nė Portin e Durrėsit u zbuluan mbi 13 kilogram heoinė
 
Durrės, 11 mars 2004 - Njė sasi prej mbi 13 kilogram heoinė u zbulua mbrėmė nė mesnatė nė Portin e Durrėsit. Sasia e drogės sė fortė ishte fshehur servatorin e autoveturės sė njė shtetasi italian. Kohėt e fundit ka pasur disa raste tė kapjes sė drogės nė Shqipėri. Pak ditė mė parė 14 kg. heroinė u kapėn nga policia nė doganėn e Kakavijės nė kufirin me Greqinė.
  
Numri i tė vrarėve nė Madrid ka arritur nė 186
 
Madrid, 11 mars 2004 - Sipas njoftimeve mė tė reja tė mediave spanjolle numri i tė vrarėve nga shpėrthimet e fuqishme nė Spanjė ka arritur nė 186 dhe mbi 1000 tė plagosur.
 
Duke iu drejtuar kombit, kryeministri spanjoll, Hoze Maria Aznar, tha se autorėt e kėtyre sulmeve do tė kapen, por nuk akuzoi asnjė grup pėr kėto sulme.
 
Sulmet nė Madrid i kanė dėnuar ashpėr shumė liderė tė vendeve evropiane si dhe tė institucioneve tė BE-sė.
 
Madrid: 173 tė vrarė ėshtė bilanci mė i ri nga njė seri shėrthimesh
 
Madrid, 11 mars 2004 - Bilanci mė i ri nga njė seri shėrthimesh nė Madrid ka arritur nė 173 tė vrarė dhe 600 tė plagosur, tha Ministria e Punėve tė Brendshme tė Spanjės. Mė herėt u njoftua pėr 131 tė vrarė, njoftojnė mediat spanjolle.

Autoritetet spanjolle pėr kėto sulme kanė bėrė fajtor grupin separatist ETA, i cili figuron nė listėn e grupeve terroriste tė SHBA-ve.

Mirėpo lideri nacionalist bask Arnaldo Otegi ka thėnė se nuk beson se ETA ėshtė pėrgjegjėse pėr kėto sulme mė tė reja nė Madrid. Ai thotė se sulmet kanė mundur t'i kenė kryer "segmentet e rezistencės arabe".
 
 
Nė Madrid janė vrarė 131 persona
 
Madrid, 11 mars 2004 - Nga shpėrthimet e fuqishme nė tre stacionet e trenit nė Madrid janė vrarė 131 persona, ndėrkaq mbi 400 tė tjerė janė plagosur, nė njė sulm mė tė pėrgjakshėm tė gjertanishėm tė grupit separatist bask ETA, njofton Rojter.

"Kjo ėshtė njė masakėr", ka thėnė zėdhėnėsi i qeverisė Eduardo Zaplana.

Ndėrsa ekipet e shpėtimit i nxirrnin trupat e pajetė, njerėzit me lot nė sy iknin nga vendi i ngjarjes.
 
 
Nė Basra janė vrarė 2 gra irakiane qė punonin me kontraktuesit e koalicionit
 
Bagdad, 11 mars 2004 - Dy gra irakiane, tė cilat punonin me kontraktuesit e forcave tė koalicionit amerikan nė Irak janė vrarė derisa po ktheheshin nė shtėpitė e tyre nė qytetin Basra, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) njė zyrtar ushtarak, njofton Rojter. Ai nuk ka dhėnė hollėsi pėr rrethanat e vrasjes sė kėtyre grave.
 
Po kėshtu, nuk janė dhėnė informacione pėr motivet e vrasjeve nė Basra, ku pėr akte tė tilla janė fajėsuar grupet islamiste, tė cilat kėrkojnė forcimin e standardeve tė moralit publik.
 
 
Nė tri shpėrthime nė Madrid kanė vdekur 62 njerėz
 
Madrid, 11 mars 2004 - Tri shpėrthime nė stacion e hekurudhor tė Madridit, qė kanė ndodhur sot (e enjte) nė kohėn mė tė frekuentuar, kanė humbur jetėn mbi 60 njerėz, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i Ministrisė spanjolle tė Brendshme, i cili, njėherėsh, pėr kėto shpėrthime ka fajėsuar grupin seperatist bask ETA, njofton Rojter. Mediat spanjolle saktėsojnė numrin e tė vdekurve nė 62 sish. Ende nuk e ka marrė askush pėrgjegjėsinė.
 
 
Tė pakten 15 njerėz kanė vdekur nė njė sėrė shpėrthimesh nė Madrid
 
Madrid, 11 mars 2004 - Tė pakten 15 njerėz kanė humbur jetėn dhe shumė tė tjerė janė plagosur nė njė sėrė shpėrthimesh tė njėpasnjėshme nė tre trena nė Madrid, pėr tė cilat zėdhėnėsi i Qeverisė spanjolle ka fajėsuar grupin seperatist bask ETA, njofton AFP.
 
Trenat kanė qenė afėr stacionit kryesor hekurudhor Atocha tė kryeqytetit dhe dy stacioneve tė tjera periferike. Policia dhe zjarrfikėsit kanė evakuar njerėzit nga ndėrtesat pėrreth stacionit Atocha, ngase ekziston frika pėr shpėrthime tė tjera. Shpėrthimet ndodhėn vetėm tri ditė nga zgjedhjet e pėrgjithshme.
 
 
Vitin e kaluar janė vrarė 36 gazetarė nė botė
 
Nju Jork, 11 mars 2004 - Gjatė vitit tė kaluar janė vrarė 36 gazetarė anembanė botės, duke kryer detyrėn e tyre. Njė e treta e tyre janė vrarė nė Irak, ka bėrė tė ditur sot Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve me seli nė Nju Jork.
 
 
Ministri i jashtėm izraelit nė Kajro
 
Kajro, 11 mars 2004 - Ministri i Jashtėm izraelit, Silvan Shalom, udhėton sot pėr nė Kajro pėr tė zhvilluar bisedime me presidentin egjiptian Hosni Mubarak.Ky do tė jetė takimi i nivelit mė tė lartė midis tė dy vendeve qė kur Ariel Sharoni erdhi nė pushtet nė vitin 2000.

Shalom dėshiron tė dijė pikėpamjet e Egjiptit lidhur me njė tėrheqje tė mundshme izraelite nga Rripi i Gazas.

Kajro ka hedhur poshtė tashmė njė kėrkesė izraelite pėr tė ndihmuar nė garantimin e sigurisė nė Gaza pas tėrheqjes.

Vizita e zotit Shalom nė Egjipt ėshtė pjesė e pėrpjekjeve diplomatike nė rajon.
 
 
Njė ushtar amerikan ka vdekur nga plagėt e marra
 
Bagdad, 11 mars 2004 - Njė ushtar amerikan ka vdekur nga plagėt e marra nga njė sulm me bombė nė verilindje tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) njė zyrtar i lartė ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Ai tha gjithashtu se nė incidentin nė fjalė, qė ndodhi tė mėrkurėn nė perendim tė qytetit Bakuba, kanė qenė plagosur tre ushtarė, por njėri syresh ka vdekur mė vonė. Vdekja e kėtij ushtari, ngre nė 381 numrin e ushtarėve amerikanė tė vrarė nė aksione armiqėsore, qė nga ndėrhyrja amerikane nė Irak.
 
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.