|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Mysafirėve nga Prishtina iu bė e ēartė se Kuvendi i Komunės nuk ėshtė duke e penguar kthimin e romėve nė trojet e tyre

 
 

 
  
Mitrovicė, 11 mars 2004 / TN / Hysni  SYLA - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, ka patur njė takim me zyrtarė tė Presidencės sė Kosovės, Kryeministrisė sė Kosovės, UNHCR-sė dhe tė KMDLNJ-sė.
 
Nė takim ishin tė pranishėm Pajazit Nushi, kryetar i KMDLNJ-sė, me bashkėpunėtorė, Jetullah Deliu, zyrtar pėr ndėrlidhje nė Zyrėn e Presidentit tė Kosovės, Baki Svirca, drejtor i Zyrės Kėshilldhėnėse pėr Komunitete nė Kryeministrinė e Kosovės dhe Ariana Zherka, zyrtare nė UNHCR nė Prishtinė.
 
Temė e bisedės  nė kėtė takim ishte kthimi i romėve tė zhvendosur nė  pronat e tyre nė pjesėn jugore tė qytetit.
 
Mysafirėt nga Prishtina i thanė me kėtė rast zėvendėskryetarit Ibrahimi se kanė patur informata se kinse Kuvendi i Komunės ėshtė duke e penguar kthimin e romėve nė pronat e tyre, andaj edhe kanė ardhur pėr tė verifikuar kėtė dhe pėr tė biseduar pėr problemet qė paraqiten nė kėtė drejtim. Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės Mursel Ibrahimi mohoi kategorikisht qė Kuvendi i Komunės ėshtė kundėr kthimit tė romėve nė pronat e tyre.
 
Ai i pėrkujtoj mysafirėt se Kuvendi i Komunės qysh moti ka miratuar njė deklaratė lidhur me kthimin e personave tė zhvendosur nga pronat e tyre, me tė cilėn pėrkrahet kthimi i menjėhershėm  dhe i pakushtė i tė gjithėve dhe nė tė gjitha drejtimet, e jo vetėm i pjestarėve tė njė komuniteti.
 
Ndėrkaq, kur ėshtė fjala pėr kthimin e romėve, ai pėrmendi planin ideor urbanistik “Fidanishtja”, tė cilėn ndėrkombėtarėt nuk e patėn pėrkrah dhe mėpastaj planin tjetėr, ku parashihet qė tė gjithė romėve qė i kanė listat poseduese, t’u mundėsohet kthimi nė trojet e tyre, nė bazė tė njė plani urbanistik qė do tė hartohej, kurse pėr ata qė nuk kanė fleta poseduese tė bėhet njė zgjidhje tjetėr e pranueshme pėr tė gjithė.
 
Pas bisedės sė frytshme, mysafirėve nga Prishtina iu bė e ēartė se Kuvendi i Komunės nuk ėshtė duke e penguar kthimin e romėve nė trojet e tyre.
 
Bashkėbiseduesit u dakorduan se nė takimet me ndėrkombėtarėt, kur bėhet fjalė pėr kthimin e tė zhvendosurve, duhet tė flitet me fakte edhe pėr kthimin e shqipatrėve nė trojet e tyre nė pjesėn veriore tė qytetit dhe qė kjo tė bėhet paralel me kthimin e joshqiptarėve nė ate jugore.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.