|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

I padėshiruari pėr policinė shqiptare

 
 

 
11 mars 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Ministri i radhės i dikasterit tė Rendit Publik, zoti Igli Toska ka shfrytėzuar njė seancė debati me Fatos Nanon nė Kuvendin e Shqipėrisė, pėr tė bėrė njė paradė tė reformave qė janė kryer nė kėtė ministri dhe pėr tė ripėrsėritur pothuaj tė gjithė ministrat e mėparshėm qė kanė qenė, as mė shumė dhe as mė pak, sesa "kobure" anti-opozitė nė duart  e tre kryeministrave dhe pėr t'u flakur nė momentin mė tė parė.
 
Pa u marrė me erudicionin foshnjor tė kėtij ministri qė kėrkon tė "shitet" mė shumė se ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė, zoti Toska nuk ka thėnė ende asgjė publikisht sesi ėshtė pėrfshirė nė mitėmarrje dhe pse ėshtė shkarkuar nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, nė kohėn kur ishte gjyqtar nė gjykatėn e Faktit nė Tiranė; po ky zotėri nuk ka treguar asnjė detaj nga veprimtaria e tij "ilegale", pra kur nuk ishte i pėrfshirė nė administratėn e lartė; megjithėse i akuzuar disa herė nga opozita dhe nga shtypi shqiptar si ish-anėtar i Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve nuk ka treguar se sa pėrgjegjėsi kolektive dhe individuale ka pasur ai nė zgjedhjet e manipuluara dhe problematike tė zhvilluara nė Shqipėri.
 
Nė njė vend ku ka vakum institucional, nuk ka ligj kushtetues, nuk ka status tė pėrcaktuar qartė pėr policinė e shtetit, titullari i ministrisė sė Rendit ėshtė edhe mė vėshtirė pėr t'i gjetur shkeljet ligjore dhe administrative; por kur kėto ekzistojnė mė nė fund nė Shqipėri, atėhere e kupton se personi qė duhet larguar njė orė e mė parė nga ky dikaster ėshtė vetėm Igli Toska.
 
Pėr tė qenė mė konkret, por radhis disa nga faktet qė e bėjnė tė pamundur qėndrimin ende nė kėtė post tė lartė dhe delikat:
 
Sė pari: Kritikat qė bėjnė institucionet ndėrkombėtare pėr qeverinė shqiptare nė pamjaftueshmėrinė e luftės kundėr trafiqeve tė paligjshme, pėr shkallėn e lartė tė kriminalitettit dhe tė abuzivizmit me pushtetin; adresohen nė radhė tė parė pėr ministrinė e Rendit. Nėse nuk ka ankesa pėr nivelet e larta tė drejtimit tė policisė qė "paguajnė" dhe "paguhen" joligjėrisht, pjesa mė e konsiderueshme e policisė ėshtė nė kushte mizerabėl dhe me rroga shumė qesharake sa mund tė tallen tinėzisht edhe xhepistėt e zakonshėm.
 
Sė dyti: Nuk ka asnjė dyshim se drejtorėt dhe zyrtarė tė tjerė tė shkarkuar, tė pezulluar, janė tė nomenklaturėes sė majtė, tė emėruar drejtpėrdrejt nga kryeministri dhe nė tė rrallė nga ministri, por tė gjithė ata janė me pėrvojė dhe karrierė policore, tė trajnuar edhe nga institucionet ndėrkombėtare nė fushėn e policisė. Sa kohė qė ndaj tyre nuk ka njė akuzė prokurorie, nuk ka njė dokument kompromentues nga shėrbimi i brendshėm i Rendit dhe aq mė tepėr kur kanė fituar edhe tė drejtėn ligjore nga gjykatat e dy shkallėve pėr t'u rikthyer nė punė; mbajtja jashtė policisė ngarkon me pėrgjegjėsi vetėm Igli Toskėn. (Disa prej tė shkarkuarve kanė firmėn e Toskės zėvendėsministėr, ēka nuk mund tė marrin formė ligjore sepse kjo nuk lejohet me ligjin kushtetues).
 
Sė treti: nė ministrinė e Rendit Publik ekziston njė kėshill emėrtesash, por burime nga ky kėshill pohojnė se asnjė prej tė larguarve nuk ėshtė diskutuar nė kėtė emėrtesė. Ligji pėr policinė e shtetit, njė ligj me tė vėrtetė i standardeve tė pėrparuara perėndimore, ka shumė penalitet qė ruan strukturat e policisė nga arbitrariteti i eprorėve, qofshin kryeministra si zoti Fatos Nano, qofshin ministra tė tipit "kamikaz" si Toska.
 
Sė katėrti dhe mė kryesorja: Kur tė gjitha insitucionet shqiptare kanė pėsuar ndryshime dhe pėrsosje dhe ka njė prirje pėr reforma tė thella dhe tė shumanshme, dikasteri i Ministrisė sė Rendit ėshtė tėrėsisht jashtė tyre, ku pėr hir tė militantėve dhe tė hallexhinjve ka ende njė numėr mė tė madh uniformash blu sesa duhet tė ketė nė tė vėrtetė dhe ndėrsa ka kaq shumė policė (kupto vende tė reja pune, premtime deputetėsh e plotėsime hatėresh nepotike) atėhere edhe niveli i pagave do tė jetė kaq i ulėt dhde i pamjaftueshėm pėr tė plotėsuar nevojat mė elementare tė tyre dhe tė familjeve.
 
A nuk ėshtė shqetėsuese qė gjenden nė struktura policore uniforma tė kėrrusura dhe tė demotivuara si "luftėtarėt e Haxhi Qamilit" dhe janė hequr nga puna dhjetra oficerė policie, madje edhe studentė tė shkollave policore jashtė vendit?
 
Policia e shtetit ėshtė njė strukturė e domosdoshme e shtetit tė sė drejtės ku janė tė intersuar tė gjithė qytetarėtpor edhe krejt spektri politik, nė mazhorancė apo nė minorancė qoftė.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.