|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Banalitete kulturore tė mediave vizive

 
 

 
11 mars 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Nė kushtet kur ka filluar tė aplikohet ligji i kryeministrit Fatos Nano pėr piraterinė televizive, mediat tona kombėtare dhe lokale, ato qė kanė mundur tė mbijetojnė pas hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, i kanė lėnė njė vend tė veēantė edhe shfaqjeve kulturore, nė mėnyrė tė veēantė pėrcjelljes sė vlerave letrare artistike.
 
Tre televizionet kombėtare, duke pėrfshirė edhe Radio Televizionin publik shqiptar si dhe TV Top-Chanel qė mendohet me shikueshmėri edhe mė tė madhe nė shkallė kombėtare - pra disa nga mediat mė tė rėndėsishme vizive, janė vėnė nė garė pėr t'u paraqitur shqiptarėve antivlera kulturore, ose autorė fare periferikė, tė cilat nuk mund tė mos bartin ndikim negativ te njė pjesė  e madhe shikuesish shqiptarė brenda dhe jashtė vendit.
 
Tė zhveshur nga kontrollet e shumėfishta tė ish sistemit tė pėrmbysur dhe tė pamėsuar me administrimin e lirisė nė njė shoqėri krejt tjetėr, publiku shqiptar vjen e bombardohet nga njė sėrė emisionesh mėngjestarė tė TVSH-sė dhe tė TVA-sė qė s'kanė kurrfarė vlere artistike dhe qė flasin pėr vlera minimale kulturore tė drejtuesve dhe organizuesve tė tyre.
 
Nė kėtė hulli dhe pa asnjė kufizim kulturor, janė edhe dy programe tė tjera televizive, pėrkatėsisht nė TV Klan dhe nė Top-Channel ku mund tė bashkohen njė fitues i Pendės sė Artė tė Ministrisė sonė tė Kulturės dhe njė intelektual me vlera tė pranuara me bejtexhinj e sedėrthyer nga njė martesė e trishtė, nga njė divorc, nga njė tradhti e bashkėshortes me postierin e letrave rekomande dhe tė tjera kuturisje qė s'kanė grimė arti.
 
Megjithėse nuk ka njė kritikė tė mirėfilltė pėr tė bėrė njė farė seleksionimi tė vlerave tė mirėfillta kulturore dhe tė skarciteteve nė mbi nėntėdhjetė e ca pėr qind (nė shoqėri tė tjera ekzistojnė kritikė tė posaēėm pėr letėrsinė, pėr pikturėn e skulpturėn, pėr filmin dhe teatrin, pėr muzikėn dhe koreografinė, etj.) qė ndodh rėndom nė shumė kultura perėndimore, heqja dorė nga kritere selektive mund tė na rikthejė sėrish nė uniformizmin e artit e tė krijimtarisė ku prodhohet me shumicė, por nuk mund tė ballafaqohesh me askėnd nga vendet fqinje apo nga standartet e tėrėpranuara.
 
Seleksioni dhe pėrpjekja pėr tė mėnjanuar nga ekranet vizive radhėt e gjata dhe tė pafundme tė njerėzve me libra tė botuar, me filma tė prodhuar, me pjesė teatrale tė vėnė nė skenė apo tė hedhura nė letėr, nė tė cilat nuk ka aspak art ose vlera nėnminimale ėshtė shumė i vėshtirė nė ēfarėdolloj regjimi, por veēanėrisht nė demokraci.
 
Dhe kėtė seleksion nuk mund ta bėjė kushdo siē edhe nuk duhet harruar se pavarėsisht se njė kanal televiziv ėshtė privat, ai ka njė detyrim publik pėr tė mos futur nė dritaren e ekranit banalitete dhe shėmti kulturore qė na kthejnė shumė dekada pas. Vetėm nė Tiranė mund tė ketė mbi pesėdhjetė shtypshkronja dhe dyfish shtėpi botuese, por secili prej pronarėve dhe poseduesve tė tyre nuk mund tė rekomandonte krijues minorė qė afishohen pėr mėngjes e mbrėmje paturpėsisht dhe nė mėnyrė mė akulturore tė mundshme.
 
Liria  e krijimit dhe e botimit, e pakufizuar pėr askėnd, qoftė edhe pėr njerėzit nė nevojė dhe me tė meta mendore pėr tė cilėt shoqėria shqiptare ka njė detyrim tė veēantė, nėse nuk kalon nė filtra dhe sita intelektuale dhe nėse nuk merr pėrkujdesjen dhe pėrgjegjėsinė edhe tė ekraneve televizive, mund tė na kthejė edhe mė mbrapa se trashėgimia uniforme e diktaturės.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.