|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Myftiu mr. Naim Tėrnava priti Zhan Mari Gueno

 
 

GUENO: Jam i inkurajuar me punėn qė bėn Bashkėsia Islame pėr paqe dhe mirėqenie nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė 11 mars 2004 / TN / BIK - Sot muftiu i Kosovės mr. Naim Tėrnava priti nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės shefin e operacioneve paqeruajtėse tė OKB-sė  Zhan Mari Gueno, i cili shoqėrohej edhe nga zv.kryeadministartori i Kosovės Ēars Brjasho dhe bashkėpunėtorė tė tjerė.
 
Myftiu mr. Naim Tėrnava e njohu Zhan Mari Guenon me rrjedhat aktuale tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe me angazhimet e B.I.-sė pėr bashkėpunim me komunitetet tjera fetare.
 
Gjithashtu, ai shprehu gatishmerinė e kėsaj bashkėsie pėr tė kontribuar nė realizimin e stantarteve pėr Kosovėn.
 
Pas takimit myftiu Tėrnava u shpreh pėr gazetarėt:
 
“Ishte kėnaqėsi e veēant pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės qė ishte sot nikoqire e Zhan Mari Gueno ku e njoha me rrjedhėn e pėrgjithshem nė Bashkėsinė Islame. Gjithashtu, biseduam edhe pėr mundėsinė dhe kontributin qė mund tė jep B.I.-ja pėr plotėsimin e standarteve pėr Kosovėn qė janė tė parapara nga Bashkėsia ndėrkombėtare”.
 
Ndėrsa Zhan Mari Gueno, ndėr tė tjera tha: “Ishte njė kėnaqėsi e veēant takimi me Myftiun e Kosovės, sepse fetė janė potencial i madh pėr ti bashkuar njerėzit, feja ėshtė forcė e madhe pėr paqe.
 
Jam i inkurajuar me punėn qė bėn myftiu Tėrnava pėr paqe dhe mirėqenie nė Kosovė”.
 
Takimi kaloi nė njė atmosferė tė ngrohtė e miqėsore.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.