|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shėnime pėr librin “Hija” tė Ismail Kadaresė

 
 

Boshėsia e qėnies pezull

 
 

 

11 mars 2004 / TN

Por kini kujdes tė zgjidhni drejt pjesėn e biografisė, tė portretit shpirtėror, timin dhe tė kineastit… Pse ikėn dhe afrohet pareshtur, si dritėhije gjatė shpalimit tė vet kineasti? Mos e kėrkon pjesėn e tjetėrsuar, pėrkatėsisht dyzimin e heshtur nė unin autorial? Si do tė dukej portreti shpirtėror i kineastit pa praninė e hijes sė shokut nga Moska?

Ėshtė ky rrėfim ku pėrplasjet psikologjike tė personazhit janė me pėrmasa gjeniale, lartėsi dostojevskiane. Pėrplasjet e brendshme shpėrthejnė si goditje sa nė njė mur, sa nė tjetrin, sa pas njė realiteti sa pas njė tjetri, sa nė njė pohim, sa nė tė kundėrtėn, e vazhdimisht pas ēdo pėrplasje  tė shkrepė nė horizont flaka e vetėtimave...

Ali ALIU

Po tė lihet anash romani “Kronikė nė gur”, asnjė vepėr narrative e Ismail Kadaresė nuk ėshtė aq personale sa rrėfimi romanor “Hija”. I fshehur dyfish, sa prapa kineastit dhe sa prapa shokut tė studimeve nga Moska, zėri autorial, nė fakt, gjatė tėrė rrėfimit, gjakon identifikimin pėrmes bėrjes njė tė tė dy personazheve. Jo njė herė e ndjejmė pėshpėrimėn: ja, atje jam unė, mos mė kėrkoni kėtu, herė ja ku jam pranė, mos mė kėrkoni larg. Edhe atje-ja, edhe kėtu-ja e zėrit mėton identifikim tė plotė…

Nga fundi, te “Shėnimi i shtatė dhe i fundit”, do tė hasim nė njė pasus tė tillė e qė e ndriēon qartė kėtė njėsh zėri tė dyzuar: “Njė herė m’u duk se ishte truri i shokut tim tė Moskės, qė e rrezatonte gjithė kėtė turbullirė. Mė erdhi tė ngrihesha dhe ta kapja pėr fyti atė qė kishte qenė pėr aq vite njeriu im mė i afėrt. Mė thuaj kush ėshtė njeriu e kush ėshtė hija e vet? Natyrisht, ti e mban veten pėr pjesėn hyjnore tė qėnies sonė dyshe…”. Duke qenė vizion i brendshėm, zėri autorial, gjatė gjithė rrėfimit, nuk do tė harrojė qė herėpashere tė na e pėrkujtojė praninė, tė qenit e shokut tė Moskės brendapėrbrenda, njėsoj si te shumica e fragmenteve nga jeta dhe bėmat e kineastit.

Pėr mė shumė, shoku i Moskės ėshtė komplet, brenda, pa i shtuar asgjė distancuese, siē ėshtė rasti me kineastin. Mjeshtėri, ujku madhor i magjisė sė rrėfimit, me kėtė rast arrin tė pamundshmen: do ta shihni qė unė jam atje te ai i Moskės, me tė gjitha tė dhėnat saktėsisht, me regjistėr biografik letrar, ja kompet alibia e mos qenies kėtu, tek kineasti, e megjithatė, vazhdoni tė mė lexoni edhe nė Paris. Por kini kujdes tė zgjidhni drejt pjesėn e biografisė, tė portretit shpirtėror, timin dhe tė kineastit… Pse ikėn dhe afrohet pareshtur, si dritėhije gjatė shpalimit tė vet kineasti? Mos e kėrkon pjesėn e tjetėrsuar, pėrkatėsisht dyzimin e heshtur nė unin autorial? Si do tė dukej portreti shpirtėror i kineastit pa praninė e hijes sė shokut nga Moska?

Ndriēimi i tyre nė kėtė rrėfim vjen pėrmes pėrftimit tė vetėtimave qė pareshtur ēajnė terrin. Pėrmes kėsaj poetike narrative, Ismail Kadare arrin idealin e synuar nga Dostojevski: zėri i autorit tė jetė Zot nė gjithėsi, i padukshėm por i gjithėpushtetshėm, tė ndihet gjithandej por tė mos shihet…

Ismail Kadare nė romanin “Hija” ka artikuluar fuqishėm portretin shpirtėror dhe psikologjik tė intelektualit shqiptar gjatė diktaturės komuniste.

Shtylla kuptimore e kėtij (vetė)rrėfimi lidhet me pamundėsinė e daljes sė plotė, e daljes sė vėrtetė nga bota nė pranga shpirtėrore e perandorisė komuniste, dalje nga bota e tė robėrve nė botėn e tė lirėve. Nė mbėshtetje tė njė hyrjedaljeje tė shpeshtė tė kinestit nga Shqipėria-varr, nė  Parisin e gjallė,  mė nė fund do tė bindet se daljen nga tė vdekurit tek tė gjallėt ai, kineasti, e realizon mekanikisht, si fizik, por jo si qenie komplete: ai nga brenda ėshtė i lidhur pėrfundimisht si pjesė e qenies kolektive shqiptare, ngjashėm me Konstandinin e pėrtejmė mbi tė cilin sundojnė tė tjera ligjshmėri tė paprekshme…

Kėshtu, Kadare vihet pas gėrmimeve drejt shtresimeve psikologjike nė thellėsi, drejt ndriēimit tė zonave tė errėta, mėton tė kaptojė pėrtej, tė kap kumte tė Hadit dhe Tokė-qiellit, qė, mbase i dėrgojnė njėratjetrės ato…

Gjakon tė zėrė perspektivėn pezull mes Tokės e Qiellit, tė dėbuarit dhe njėherish mbėrthimin e tij nė pėrqafim tė tokės e cila dėbon njėsoi si hapėsira qiellore… Nė raste tjera, Ismail Kadare kėtė kumt tė mistershėm, tė ndėrsjellė, provon ta zėrė, ta zhbirojė pėrmesė mrekullisė sė ringjalljes, pėrmes fenomenit  Konstandin, diku pėrmes alkimive, magjive, ėndrrave, gjakmarrjeve, ndėrsa te romani “Hija” pėrmes vetėshpalimit tė personazhit narrativ.

Duke kėrkuar embrionin, zanafillė e lidhjes, e burgosjes sė vet nga brenda, e ngrirjes nga brenda qė prodhojnė sjelljet, bėrjet-mosbėrjet, shtytjet qė pėrplasen njėra kundėr tjetrės, kineasti i bindet pamundėsisė sė daljes. Objektin pėr t’u sfiduar nga kjo perspektivė ai, kineasti do ta gjejė te parisienja, Silvena. Tundimi, nė ēaste shokuese qė pėrjeton ai nė shoqėri me tė, hap mundėsinė e ndriēimit shkallė shkallė tė zonave tė errta, tė pazotėruara dhe tė pazotėrueshme…

Prandaj, bota e kineastit, qė provon tė vetėshpalohet, megjithatė, nga ky kėnd, ėshtė fragmentare: ai herė ndjen nevojė tė papėrmbajtur pėr tė ndriēuar sferat e veta tė errėta, qė pak mė pas, ethshėm ta dėshirojė tė kundėrtėn duke shmangur sfidat qė e shpien andej. Konfrontimi i sfidave mes njėra-tjetrės janė vatra qė e dikton ritmin dramatik dhe tendosjen psikologjike nė kėtė rrėfim. Kineasti nė ēaste ėshtė agresiv deri nė barbari, kundėrvullnetshėm – jo pėr ta pushtuar parisienen, as Parisin, as botėn e kėtejme, por pėr ta pushtuar vetveten, hijen e vet. Dhe fjala ėshtė pėr njė vetėpushtim tė ethshėm, makthi pėr t’u parė i plotė, i identifikueshėm.

Personazhi i Ismail Kadaresė nė romanin “Hija” gjakon tė zbulojė kodin e fshehtė brenda lėmshit tė thurrur dhe ngrirjes sė brendshme, kakofoninė e shpirtit. Sipas tė dhėnave tė jashtme, kėtė ēelės ai e kėrkon nė fillim tė viteve tetėdhjetė tė botės shqiptare. Hyrje-daljet shqiptare mureve kufitare janė shndėrruar nė varre kufomash tė reja qė gjakojnė po ashtu hyrje – dalje njėsoi si kjo e pamundshmja e kineastit, te i cili, kapėrcimet nėpėr qiell tė kėtij kufiri, nė sytė e mendjes dhe shpirtit tė tij, faniten si mirazhe ngjethėse – pikėrisht kur provon ta dėshmojė daljen pėrmes Silvės.

Me kėtė hije nė shpirt, me ndjenjėn se edhe kapėrcimi i tij do tė ishte i tillė – mundshėm i tillė, tė qenit nė Paris e bėn si tė qenit tė hijes, tė kufomės, por jo edhe tė shpirtit. I tillė do tė jetė kalimi, dalja e tij si nė shtrat me Silvėn, si nė lokal, nė rrugė…

Dhe gjatė tėrė vetėshpalimit ai, kineasti do tė gjakojė tė zėrė pėrmasat e kėsaj hijeje nė vete, tė pėrkapė kumtet e veprimeve tė ndėrgjegjshme apo jo, tė dashjeve e tė mosdashjeve qė nė pandėrperje ia zėnė vendin njėra-tjetrės, ēfarė kėtė rrėfim romanor e shquan nė rafshin psikologjik, e bėn atė tė kėrkojė dhe tė gjejė sferat mė tė ndėrlikuara tė shpirtit i cili pėrpėlitet tė vetėgjendet koridoreve tė errta.

Ėshtė ky rrėfim ku pėrplasjet psikologjike tė personazhit janė me pėrmasa gjeniale, lartėsi dostojevskiane. Pėrplasjet e brendshme shpėrthejnė si goditje sa nė njė mur, sa nė tjetrin, sa pas njė realiteti sa pas njė tjetri, sa nė njė pohim, sa nė tė kundėrtėn, e vazhdimisht pas ēdo pėrplasje  tė shkrepė nė horizont flaka e vetėtimave...


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.