|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

   
 

Nga botime tė reja - "Shėnime nga arkiva e qytetit D." tė Arif Molliqit

 
 

KUR DENOHESH PA E MARRĖ VESH FAJIN

 
 

 
10 mars 2004 / TN
 
Alban H. KODRA

Kėto ditė doli nga shtypi romani mė i ri i poetit, publicistit dhe romanicierit Arif Molliqi, "Shėnime nga arkiva e qytetit D.". Nė kėtė roman autori pėrshkruan  rrugėtimin e arkivit tė njė qyteti brenda tė cilit krimi ec nga njė epokė tė tjetra. Nė botėn reale dhe nė atė tė vetėdijes, ky krim pėrcjellėt gjersa mė nė fund kryhet, por gjithmonė duke i lėn vend krimit tė ri.

Cila ėshtė rruga e krimit?

Nė njė kohėtė gjithėfarėshme si kjo e jona, qė ishte mbarėsim ideologjik, ku  njeriu poshtėrohej, kthehej nė njė hije tė tmershme tė vetvetės, i kėrcėnuar mekanizmat e shtetit, edhepse  i pafajshėm akuzohet pėr diēka qė s“e ka krye kurrė. Misteret ende tė pandriēuara, tė kėsaj bote plotė krime, janė tė mbyllura nė Arkivin e zymt  tė Manastirit nė qytetin D., e askush nuk guxon ti prek.
 
Sidomos, pėr enigmen shekullore tė krimeve tė ndodhura aty, askush nuk guxon tė pyet, pse ndodhin ato. Ai qė interesohet pėr " Vulat e arta" tė atij arkivi, brenda tė cilave janė kodifikuar rrugėt e krimit, kėrcėnohet dhe pėrfundon i dėnuar ose i vrarė, siē thotė Kafka; "pa e marrė vesh fajijn".
 
Poashtu, nė kėtė roman pėrshkruhet njė histori tronditėse pėr njė dashuri qė ingranazhohet nga shėrbimi i ftohtė i njė shteti, por gjithmonė duke e pėrdorur Manastirin nė qytetin D. si mekanizėm pėr t“ia arritur qėllimit.

" Shėnimet nga arkiva e qytetit D." ėshtė njė roman tė cilin e bėn aktual ngjarjet e kohės sonė, pasi aty, secili e gjėn figurėn e njeriut tė kėrcėnuar nga njė kohe e pamėshirshme, kohė kjo pėr tė cilėn shumica ka heshtur.

Botoi Shtėpia Botuese " Faik Konica", Prishtinė, 2003, 172 faqe.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.