|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 9 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Hari Holkeri i hodhi poshtė propozimet e Koshtunicės pėr kantonizimin e Kosovės

 • Pėrfaqėsuesi i fondacionit gjerman "Fridrih Nauman" ka thėnė se Kosova ėshtė nė prag tė pavarėsisė

 • Tryezė kushtuar sfidave tė privatizimit nė Kosovė

 • Kuvendi mblidhet mė 17 mars, serbėt paralajmėrojnė tėrheqjen nga parlamenti?

 • Zėvendėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė pėr misionet paqeruajtėse Zhan Mari Gieno tė mėrkurėn viziton Kosovėn

 • Nė Prishtinė u mbajt takimi i grupve tė punės pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur

 • Dilemat e OSBE-sė lidhur me listat e hapura kanė tė bėjnė me pėrfaqėsimin e femrave nė parlament

 • Gjilani fillon pėrgatitjet pėr rilevimin aerofotogrametrik

 • Busek: Evropa tė pėrgatitet pėr statusin e Kosovės

 • Mbrėmė shpėrthim nė Prishtinė, por pa viktima

 • Tė premtėn Serbia ia dorėzon UNMIK-ut mbetjet e trupave tė pajetė tė 40 shqiptarėve tė zhvarrosur

 • Nė Prishtinė u organizua tryeza me temėn: "Suficiti dhe tregu financiar"

 • Franca ka pėrshėndetur takimin e parė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

 • Edhe shqiptarėt e Amerikės zgjedhin missin e tyre

 • Nė Beograd nisi njė proces gjyqėsor kundėr gjashtė serbėve tė akuzuar pėr krime lufte nė Kroaci

 • Zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni do tė mbahen mė 14 prill

 • Nė Slloveni zbulohet njė grup trafikantėsh me njerėz

 • Zgjedhjet pėr president tė Maqedonisė duhet tė mbahen mė 14 prill

 • Partitė shqiptare nė Maqedoni nuk bien dakord pėr kandidatin e pėrbashkėt presidencial

 • Policia e Maqedonisė arrestoi 60 pjesėtarė tė njėsitit policor tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme

 • Konservatorėt pėrgatiten tė marrin pushtetin nė Greqi

 • Kėshilli i tė Urtėve do tė caktojė kryeministrin e Haitit

 • Njė palestineze e re ėshtė vrarė

 • Sergej Llavrov ministėr i ri i punėve tė jashtme tė Rusisė

 
  
Hari Holkeri i hodhi poshtė propozimet e Koshtunicės pėr kantonizimin e Kosovės
 
Beograd, 9 mars 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri deklaroi dje nė Beograd se iniciativa e kryeministrit tė Serbisė Vojisllav Koshtunica qė Kosova tė ndahet nė etnitete apo kantone nuk ndodhen nė tavolinėn e bisedimeve. Deklaratat e Koshtunicės pėr ndarjen e Kosovės sipas Rezolutės 1244 nuk janė tema shqyrtimi, tha z. Holkeri para gazetarėve pas takimit qė zhvilloi me kryeministrin serb nė Beograd.
 
"Natyrisht qė jemi tė gatshėm qė tė dėgjojmė tė gjitha idetė dhe qėndrimet e Qeverisė sė Serbisė dhe kam kuptuar se deklarata e Kryeministrit nė parlament ka qenė vetėm si njė hyrje nė diskutim", ka thėnė Holkeri. Ai tha se ka ardhur nė Beograd tė bisedojė me Kryeministrin e Qeverisė serbe dhe e ka parė tė nevojshme nė takim pėr tė vendosur kontaktet e punės.
 
Holkeri ka theksuar se aktualisht nė Kosovė po punohet nė implementimin e standardeve, por serbėt ende nuk po bashkohen nė kėtė proces. Holkeri thotė se standardet pėr Kosovėn duhet tė pėrmbushen, nė tė kundėrtėn bisedimet pėr statusin final do tė shtyhen, duke shtuar se mospjesėmarrja e serbėve tė Kosovės nė planin pėr zbatimin e standardeve ėshtė njė gabim i madh.
 
 
Pėrfaqėsuesi i fondacionit gjerman "Fridrih Nauman" ka thėnė se Kosova ėshtė nė prag tė pavarėsisė
 
Beograd, 9 mars 2004 - Pėrfaqėsuesi i fondacionit gjerman "Fridrih Nauman", Volf Kristian Paes, ka deklaruar dje nė Beograd se bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka qėndrim tė qartė pėr statusin e Kosovės, por megjithatė Kosova ėshtė nė prag tė pavarėsisė.
 
Ai ka thėnė se bartja e sa mė shumė kompetencave nga administrata ndėrkombėtare tek institucionet vendore do tė thotė se zgjidhja gjithnjė e mė shumė anon kah pavarėsia e Kosovės, ka thėnė Paes me rastin e prezentimit tė njė studimi pėr gjendjen e pakicės serbe nė Kosovės.
 
 
Tryezė kushtuar sfidave tė privatizimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Problemet aktuale dhe sfidat pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė, ishte tema e tryezės sė sotme qė u mbajt nė Prishtinė.
 
Nė kėtė tryezė, ku morėn pjesė pėrfaqėsues tė UNMIK-ut, Qeverisė, Parlamentit, Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, si dhe ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė, u debatua pėr privatizimin dhe rifillimin e kėtij procesi tė rėndėsishėm pėr Kosovėn. Tryeza kishte pėr qėllim qė tė bashkojė aktivitetet e shoqėrisė civile pėr integrime Euro-Atlantike.
 
 
Kuvendi mblidhet mė 17 mars, serbėt paralajmėrojnė tėrheqjen nga parlamenti?
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit tė Kosovės, qė do tė mbahet mė 17 mars, do tė shqyrtohen 13 projektligje. Kėshtu vendosi sot Kryesia e Kuvendit. Nė rend dite do tė jetė shqyrtimi i parė i 10 projektligjeve dhe shqyrtimi i dytė i tre tė tjerėve.

Poashtu do tė diskutohen edhe mundėsitė pėr kontroll parlamentar nė zbatimin e ligjeve tė miratura, tha Fatmir Sejdiu, anėtar i Kryesisė. "Nė seancėn e ardhshme do tė debatohen 13 projektligje, tri prej tyre do tė kenė shqyrtimin e dytė, ndėrkaq pjesa tjetėr shqyrtimin e parė", tha Sejdiu. Sipas tij nė kėtė fazė parlamenti do tė ketė parasysh qė nė kėtė dinamikė tė intensifikohet edhe mė tepėr puna.
 
"Njė ēėshtje qė sigurisht do tė jetė nė proces tė punės sė mėtejshme ėshtė ēėshtja e kontrollit parlamentar tė domosdoshėm pėr ēėshtjen e zbatimit tė ligjeve", tha Sejdiu, duke theksuar se Kuvendi do t'i japė njė shkresė udhėzuese komisioneve tė kuvendit tė cilat korrespondojnė me njėsitė pėrkatėse tė ekzekutivit, nė mėnyrė qė tė pėrcillet zbatimi i ligjeve".

Anėtari serb i Kryesisė, Oliver Ivanoviq, paralajmėroi mundėsinė e bojktimit tė punės sė Kuvendit dhe tė kryesisė nėse nuk arrihet ndonjė kompromis lidhur me muralet nė hollin e Kuvendit. Vendimi pėr tė mbetur apo pėr tė bojkotuar punėn e parlamenntit do tė merret sot nė njė takim tė koalicionit serb "Kthimi", tha Ivanoviq.
 
 
Zėvendėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė pėr misionet paqeruajtėse Zhan Mari Gieno tė mėrkurėn viziton Kosovėn
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Zėvendėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė pėr misionet paqeruajtėse Zhan Mari Gieno tė mėrukrėn do tė vizitojė Kosovėn, ku do tė njoftohet me punėn e administratės ndėrkombėtare. Gieno disa herė i ka raportuar Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė mbi punėn e UNMIK-ut. Zhan Mari Gieno e kryeson Drejtorinė e OKB-sė pėr operacionet paqeruajtėse.
 
 
Nė Prishtinė u mbajt takimi i grupve tė punės pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Sot nė Prishtinė u mbajt takimi i grupve tė punės pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Fransua Stam, pėrfaqėsues i Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar, tha se ky ishtė njė takim njohės nė mes tė delegacioneve.
 
"Nė emėr tė bashkėsisė ndėrkombėtare kemi paraqitur idetė tona lidhur me rėndėsinė e kėsaj ēėshtjeje, andaj presim qė tė dalim me rezultate pozitive nga kėto grupe punuese", tha z.Stam.
 
"Kemi paraqitur pėrgjegjėsitė tona nė kėtsė proces, si dhe pėrgjegjėsitė qė i kanė tė dyja palėt nė kėto grupe", theksoi Stam, duke shtuar se nė fund do tė dalin me rezultate konkrete, nė mėnyrė qė mekanizmi dhe sistemi qė do tė paraqetet tė ketė sa mė shumė informacione lidhur me personat e zhdukur.

Ai tha se ende nuk ėshtė caktuar axhenda e ardhshme, por edhe pasi tė jetė caktuar, ajo tė mbetet sekrete pėr media, pasi ėshtė ēėshtje shumė e ndieshme dhe nuk dėshirojnė qė familjarėt tė iritohen me ndonjė spekulim.

Delegacioni i Kosovės ėshtė pėrfaqėsuar nga Hoze Baraibar, shefi Zyrės pėr personat e zhdukur tė UNMIK-ut, Ragim Zekolli, Arsim Gėrxhaliu dhe Milorad Todoroviq, koordinator nė qeverinė e Kosovės pėr ēėshtje tė kthimit.

Takimi i ardhshėm do tė mbahet nė fund tė muajit prill nė Beograd.
 
 
Dilemat e OSBE-sė lidhur me listat e hapura kanė tė bėjnė me pėrfaqėsimin e femrave nė parlament
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Zėdhėnėsi i OSBE-sė Sen Lindholm tha se dilemat e OSBE-sė lidhur me listat e hapura kanė tė bėjnė pikėrisht me pėrfaqėsimin e femrave nė parlament. "Ne duam tė sigurohemi qė niveli i caktuar i femrave tė jetė i pėrfaqėsuar nė parlament, ndėrkaq me lista tė hapura ėshtė vėshtirė tė sigurohemi nėse ndonjė femėr do tė mund tė zgjedhet", tha Sven Lindholm.
 
Rregullorja e vjetėr pėr zgjedhjet obligonte partitė politike qė 30 pėr qind nga numri i kandidatėve dhe 30 pėr qind e vendeve tė fituara nė Parlament t'u takonin grave.
 
 
Gjilani fillon pėrgatitjet pėr rilevimin aerofotogrametrik
 
Gjilan, 9 mars 2004 - Edhe nė komunėn e Gjilanit nisin pėrgatitjet nė terren pėr rilevim aerofotogrametrik. Kjo u bė e ditur nė njė takim pune mes kryeshefit ekzekutiv, z. Enver Muja dhe shefave te sektoreve tė Drejtorisė pėr Gjeodezi, Kadastėr, Pronė dhe Banim ku u bisedua rreth rėndėsisė sė madhe qė ka pėr komunėn e Gjilanit njė aerofotgrafim i tillė i cili kėtu ėshtė realizuar para 35 vitesh.

Ndėrkohė ka pasur lėvizje tė mėdha tė mexhdave dhe tė titullarėve tė pronave, tė cilėt, siē u tha, e kanė rastin qė duke bashkėpunuar ngushtė me Komisionin qendror komunal si dhe mė nėnkomisionet nėpėr lokalitetet pėrkatėse (53 komunat kadastrale), pėrmes kėtij aerofotografimi ta bėjnė edhe bartjen e pasurive tė patundshme, pa shpenzime vetanake gjatė fazės sė dytė tė kėtij projekti, kur edhe do tė fillojė identifikimi i pronave dhe pronarėve.

Njėkohėsisht u tėrhiqet vėrejtja qytetarėve se pėrmes kėtij projekti nuk mund dhe nuk do tė legalizohen uzurpimet e ndėrkohshme, qofshin tė pronės komunale apo tė asaj private. Bartėsit e kėtij projekti nė krye me kryeshefin ekzekutiv presin njė bashkėpunim tė ngushtė me qytetarėt, titullarė tė pronave, por edhe me subjektet juridike, si titullarė tė pronave shoqėrore, nė mėnyrė qė ky aksion i rėndėsishėm i Kosovės, sa i pėrket kėsaj sfere, nė tri dekadat e fundit, tė pėrmbyllet me sukses.
 
 
Busek: Evropa tė pėrgatitet pėr statusin e Kosovės
 
Bruksel, 9 mars 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Ballkanin, Erhard Busek thotė se Evropa duhet tė pėrgatitet pėr diskutimet rreth statusit tė ardhshėm tė Kosovės pėr tė cilat thuhet se mund tė fillojnė brenda njė viti.

Nė njė intervistė dhėnė Shėrbimit Botėror tė BBC-sė, i pyetur se ēfarė kishte menduar kur kishte thėnė se Bashkimi Europian duhet tė tregojė mė shumė imagjinatė ndaj Kosovės, zoti Busek tha:
"Mendoj se kjo ėshtė plotėsisht e drejtė.
 
Amerikanėt kanė njė linjė tė qartė. Ata janė nė favor tė njė statusi tė veēantė tė Kosovės dhe opinioni i shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian ėshte mjaft i pėrēarė, ose ende nuk shprehet fuqishėm. Por ėshtė e sigurtė se Kosova ėshtė nė Evropė.
 
Ajo ėshtė problem evropian dhe mendoj se duhet tė arrijmė njė mirėkuptim tė pėrbashkėt se nė cilin drejtim shkojmė dhe kur do tė jetė kjo", tha Busek, duke shtuar se kur filluan bisedimet e Vjenės nė fund tė vitit tė kaluar, u krijua pėrshtypja se nė fillim tė vitit 2005 mund tė fillojnė diskutimet rreth statusit. "Prandaj duhet tė jemi tė pėrgatitur pėr kėtė," tha Erhard Busek, koordinatori i Paktit tė Stabilitetit.
 
 
Mbrėmė shpėrthim nė Prishtinė, por pa viktima
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Mbrėmė rreth orės 20,00 nė lagjen Kodra e Diellit nė Prishtinė ka ndodhur njė shpėrthim, por s'ka pasur tė lėnduar. "Te xhambazėt" ka shpėrthyer njė granatė dore nė rrugė afėr njė veture. Janė shkaktuar vetėm dėme materiale. Pas shpėrthimit menjeherė kanė dalė pjesėtarėt e policisė dhe tė KFOR-it, tė cilėt po i zhvillojnė hetimet.
 
 
Tė premtėn Serbia ia dorėzon UNMIK-ut mbetjet e trupave tė pajetė tė 40 shqiptarėve tė zhvarrosur
 
Beograd, 9 mars 2004 - Nė vendkalimin kufitar Merdare, midis Kosovės e Serbisė, tė premtėn do t'i dorėzohen autoriteteve tė UNMIK-ut mbetjet e trupave tė pajetė tė 40 shqiptarėve tė zhvarrosur nė tri varreza masive nė Serbi.
 
UNMIK-ut deri mė tash i janė dorėzuar gjithsej 197 kufoma tė identifikuara tė zhvarrosura nė tri varrezat masive nė Serbi, ka thėnė shefi i Byrosė pėr personat e rrėmbyer e tė pagjetur pranė Qendrės bashkėrenduese pėr Kosovėn, Gvozden Gagiq.
 
"Presim se deri nė fund tė kėtij viti do tė identifikojmė tė pakten gjysmėn nga 600 kufomat e zhvarrosura, por ende tė paidentifuikuara, dhe do t'ia dorėzojmė UNMIK-ut", ka thėnė Gagiq.
 
 
Nė Prishtinė u organizua tryeza me temėn: "Suficiti dhe tregu financiar"
 
Prishtinė, 9 mars 2004 - Ministria e Ekonomisė dhe Financave organizoi dje nė Prishtinė njė tryezė me temėn: "Suficiti dhe tregu financiar" nė tė cilėn morėn pjesė pėrfqėsues tė Kuvendit tė Kosovės, tė institucioneve vendore e ndėrkombėtare financiare, tė Bankės Botėrore dhe ekspertė tė ekonomisė sė financave. Tryeza kishte pėr qėllim identifikimin e problemeve ekzistuese nė tregun financiar tė Kosovės.

Ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu tha se mjetet e suficitit buxhetor duhet tė orientohen nė sektorė, qė do tė ndihmonin dinamizimin e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

Nė konferencėn me gazetarė, qė u mbajt pas pėrfundimit tė tryezės, ministri Sadriu bėri tė ditur se raporti mbi buxhetin e vitit 2003 do tė publikohet mė 31 mars. Ai po ashtu ka theksuar se pėrveē suficitit tė Qeverisė, ekzistojnė edhe suficite tė tjera siē ėshtė ai i Posttelekomit tė Kosovės qė kapė shumėn pre 140 milion eurosh qė nuk ėshtė as nė funksion tė zhvillimit tė Telekomit dhe as nė funksion tė zhvillimit tė Kosovės nė pėrgjithėsi.

Ndėrkaq lidhur me destinimin e mjeteve tė suficitit tė ndara nga kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri, z. Sadriu tha se nuk pajtohet me ndarjen e 30 milionė eurove nga suficiti qė ėshtė bėrė nė mbledhjen e fundit tė Kėshillit Ekonomik Fiskal. Ai ka shtuar se z. Holkeri kėtė e ka bėrė pa konsultimin e institucioneve tė Kosovės.
 
 
Franca ka pėrshėndetur takimin e parė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit
 
Paris, 9 mars 2004 - Ministria franceze e Punėve tė Jashtme nėpėrmjet njė komunikate ka pėrshėndetur takimin e parė pėr ēėshtje teknike qė u mbajt nė Prishtinė nė kuadėr tė dialogut Prishtinė - Beograd pėr ēėshtje tė energjetikės.
 
"Ne i pėrshėndesim pėrpjekjet e udhėheqėsve politikė, tė cilėt si nė Prishtinė ashtu edhe nė Beograd i mbajtėn angazhimet e marra nė Vjenė mė 14 tetor tė vitit tė kaluar", thuhet ndėr tė tjera nė komunikatėn e Ministrisė franceze tė Punėve tė Jashtme.
 
 
Edhe shqiptarėt e Amerikės zgjedhin missin e tyre
 
   
Nju Jork 9 mars 2004 - Pėr herė tė parė nė Nju Jork u mbajt spektakli i bukurisė shqiptare "Miss shqiptarja nė Amerikė".

Juria, nė krye me fotografin me renome botėrore, Fadil Berishėn, me titullin e shqiptares mė tė bukur nė Amerikė e nderoi 21- vjeēaren nga Mitrovica, Lejla Shallci. Vendi i dytė, apo ēmimi shoqėruesja e parė e Miss-it i takoi Albulena Xhemajlit nga Prishtina, e cila fitoi edhe ēmimin Miss Fotozhenia. Ndėrsa vendi i tretė apo shoqėruesja e dytė u zgjodh Krenare Thaēi, gjithashtu nga Prishtina.

Ky spektakėl ka tėrhequr vėmendjen e shumė bukurosheve shqiptare nė Amerikė qė tė konkurrojnė pėr kurorėn e bukurisė, tė cilat me shumė vetėbesim ecnin nė sfilatat e sallės sė restoranit qė ishte pėrgatitur enkas qė kėto bukuroshe tė kenė hapėsirė tė mjaftueshme qė tė paraqiten para jurisė dhe para publikut qė ishte i pranishėm nė kėtė mbrėmje.
 
Hapja dhe mbyllja e kėtij spektakli u bė nga aktori Xhevat Limani, ndėrsa udhėheqės artistik ishin aktorja dhe modelja Valbona Ēoba dhe modeli me famė botrore Nevruz Mehmeti qė bėri prezantimin nė gjuhėn angleze.

Kryetari i jurisė Fadil Berisha, i cili kontribuoi shumė nė realizimin e kėtij spektakli, u shpreh se ishte shumė i kėnaqur me pėrfundimin e spektalit, duke shtuar se tė gjitha vajzat ishin tė mrekullueshme, por mendimi i tij ishte se vajza qė fitoi mė tė vėrtet meritoi vendin e parė. Ndėrkaq, kėngėtarėt Sinan Vllasaliu dhe Vjollca Luka me shumė disponim dhe kėnaqėsi argėtonin tė pranishmit.

Bukuroshja qė fitoi ēmimin e parė nė kėtė spektakėl automatikisht merr pjesė nė Miss Shqipėria 2004 dhe Miss Kosova 2004. Ēmimi i parė ishte njė vlerė e tė hollave prej 3000 dollarėsh, ēmimi i dytė 1000 ndėrsa ēmimi i tretė ishtė 500 dollarė.
 
 
 
Nė Beograd nisi njė proces gjyqėsor kundėr gjashtė serbėve tė akuzuar pėr krime lufte nė Kroaci
 
Beograd, 9 mars 2004 - Nė Beograd sot filloi njė proces gjyqėsor kudnėr gjashtė serbėve tė akuzuar pėr krime lufte nė qytetin kroat Vukovar para 12 vjetėve.
 
Ky ėshtė procesi i parė i madh i kėtij lloji qė zhvillohet nė Serbi.

Tė pandehurit bėjnė pjesė nė njė grup prej tetė personash qė akuzohen se kanė marrė pjesė nė vrasjen e rreth 200 vetėve nė Vukovar nė nėntor 1991.
 
 
Zgjedhjet presidenciale nė Maqedoni do tė mbahen mė 14 prill
 
Shkup, 9 mars 2004 - Zgjedhjet e jashtėzakonshme presidenciale nė Maqedoni do tė mbahen mė 14 prill, ka njoftuar sot kryetari i parlamentit maqedons dhe ushtruesi i detyrės sė Presidentit tė vendit Lupēo Jordanovski.
 
 
Nė Slloveni zbulohet njė grup trafikantėsh me njerėz
 
Lubjanė, 9 mars 2004 - Policia e qyteteve sllovene tė Lubjanės dhe Mariborit ka zbuluar njė grup ndėrkombėtar pėr trafikimin e njerėzve i cili nėpėrmjet Kroacisė dhe Sllovenisė ka organizuar kalime ilegale tė kufijve pėr qytetarėt e Serbisė, Malit tė Zi, Turqisė dhe Kosovės.
 
Policia ka mbledhur fakte pėr 40 vepra penale tė kalimit ilegal tė kufijve, ndėrkaq kallėzime penale janė bėrė kundėr 42 trafikantėve me njerėz.
 
 
Zgjedhjet pėr president tė Maqedonisė duhet tė mbahen mė 14 prill
 
Shkup, 9 mars 2004 - Parlamenti i Maqedonisė nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme ka marrė vendim pėr ndryshimin e ligjit pėr ta pėrshpejtuar zgjedhjen e presidentit tė vendit. Kėto ndryshime para se gjithash kanė tė bėjnė me formimin e komisionit shtetėror tė zgjedhjeve dhe komisioneve komunale.
 
Sipas ministrit tė Drejtėsisė Ixhet Mehmeti, fushata presidenciale do tė zgjasė prej 10 deri nė 12 ditė.
 
Ndėrkaq nė seancėn e djeshme tė Parlamentit tė Maqedonisė kryeparlamentari duhet tė marrė vendimin pėrfundimtar se kur do tė mbahen zgjedhjet e parakohshme.

Ndėrkohė thuhet se zgjedhjet duhet tė mbahen mė 14 prill tė kėtij viti.
 
 
Partitė shqiptare nė Maqedoni nuk bien dakord pėr kandidatin e pėrbashkėt presidencial
 
Shkup, 9 mars 2004 - Partitė shqiptare nė Maqedoni nuk bien dakord pėr kandidatin e pėrbashkėt presidencial. Nė zgjedhjet e parakohshme presidenciale kėto parti do tė dalin me kandidatė tė veēantė.
 
Kėshtu Partia Demokratike Shqiptare ka bėrė tė ditur se nė kėto zgjedhje do tė dalė me kandidat tė veēantė, duke refuzuar nė kėtė mėnyrė kėrkesėn e Partisė sė Properitetit Demokratik qė subjektet politike shqiptare tė dalin me njė kandidat tė pėrbashkėt.
 
Ndėrkohė pėrfaqėsuesi i PPD-sė qėndron pas idesė pėr kandidat tė pėrbashkėt, pasi sipas tij me kėtė shqiptarėt do tė vendosin se kush do tė jetė president i Maqedonisė.

Nga ana tjetėr partia shqiptare nė qeveri Bashkimi Demokratik pėr Integrim bėri tė ditur se brenda javės do tė vendosė rreth pozicionit tė saj sa i pėrket zgjedhjeve presidenciale.
 
 
Policia e Maqedonisė arrestoi 60 pjesėtarė tė njėsitit policor tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme
 
Shkup, 9 mars 2004 - Policia e Maqedonisė arrestoi dje 60 pjesėtarė tė njėsitit policor tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, tė cilėt kishin bllokuar rrugėn para ndėrtesės sė qeverisė. Rezervistėt tė cilėt protestonin bllokuan komunikacionin dhe krahas paralajmėrimit nga policia qė tė tėrhiqen. Gjatė arrestimeve nuk ka pasur incidente dhe policia informaoi se pėrveē arrestimit dhe paralajmėrimit sanksione tė tjera nuk do tė ndėrmerren.
 
 
Konservatorėt pėrgatiten tė marrin pushtetin nė Greqi
 
Athinė, 9 mars 2004 - Kryeministri i ardhshėm i Greqisė, Kostas Karamanlisi, ka nė plan tė bėjė tė njohur pėrbėrjen e kabinetit tė tij tė martėn, ndėrkohė qė konservatorėt pėrgatiten tė marrin pushtetin pėr herė tė parė pas 10 vjetėsh.

Partia Demokracia e Re e zotit Karamanlis fitoi me rezultat tė thellė ndaj socialistėve nė pushtet nė zgjedhjet parlamentare tė sė diels.

Konservatorėt fituan rreth 45 pėrqind tė votave nė krahasim me 40 pėrqind pėr Lėvizjen Panhelene Socialiste. Socialistėt e kanė qeverisur Greqinė pėr 19 nga 23 vitet e fundit.
 
Sipas sistemit grek, konservatorėt do tė kenė tė paktėn 165 vende, njė shumicė mjaft e fortė nė parlament. Socialistėt do tė kontrollojnė 116 vende ndėrkohė qė disa parti tė tjera, pėrfshirė komunistėt dhe nacionalistėt e ekstremit tė djathtė do tė kontrollojnė vendet e tjera.
 
 
Kėshilli i tė Urtėve do tė caktojė kryeministrin e Haitit
 
Port-o-Prens, 9 mars 2004 - Nė Haiti, i ashtuquajturi Kėshill i tė Urtėve prej 7 vetėsh do tė caktojė sot kryeministrin e vendit.

Kryeministri i ri do tė pėrpiqet tė formojė njė qeveri tė pėrkohshme tė pėrbėrė nga partia Lavalas e ish-presidentit Zhan Bertran Aristid dhe njė koalicion i opozitės.

Nė bazė tė njė plani tė mbėshtetur nga Kombet e Bashkuara, qeveria e re do tė merret me organizimin e zgjedhjeve.

Ndėrkohė nė Haiti pritet tė arrijė sot njė ekip i Kombeve tė Bashkuara i cili do tė vlerėsojė gjendjen nė pėrgatitje pėr dislokimin e paqeruajtėsve tė OKB-sė gjatė tre muajve tė ardhshėm.
 
 
Njė palestineze e re ėshtė vrarė
 
Tel Aviv, 9 mars 2004 - Njė palestineze e re ėshtė vrarė sot gjatė njė operacioni ushtarak izraelit nė qytetin Xhenin nė Bregun Perėndimor, njoftuan burimet palestineze.

Palestinezja e re ėshtė vrarė kur policėt dhe ushtarėt kufitarė me mbėshtetjen e transporterėve tė blinduar hynė nė pjesėn lindore tė qytetit. Gjatė shkėmbimit tė zjarrit qė vazhdoi u plagosėn edhe dy vetė.
 
 
Sergej Llavrov ministėr i ri i punėve tė jashtme tė Rusisė
 
Moskė, 9 mars 2004 - Presidenti i Rusisė ka emėruar sot ministėr tė ri tė punėve tė jashtme ambasadorin e gjertanishėm rus nė OKB Sergej Llavrov.

Shefi i gjertanishėm i diplomacisė ruse Igor Ivanov ėshtė emėruar sekretar i Kėshillit tė Presidentit pėr Siguri Kombėtare, njofton AP.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.