|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (3, 4)

 
 

Rritja e popullsisė: pėrparėsi dhe sfida

 
 

 

8 mars 2004 / TN

Dr. Zydi Dervishi

II

Rritja e popullsisė: pėrparėsi dhe sfida

Zhvillimet ekonomike e politike, shoqėrore e psikokulturore tė ēdo shoqėrie pėrcaktohen nė njė masė tė konsiderueshme nga numri, dendėsia dhe ritmet e shtimit tė popullsisė.

Studimet komplekse ndėrdisiplinore kanė provuar se pėrgjatė mijėra vitesh popullsia e botės ėshtė karakterizuar nga lindshmėria e lartė. Mirėpo nė shoqėritė paraurbane, si rrjedhojė e kushteve mjaft tė vėshtira tė jetesės, e mungesės sė njohurive dhe pajisjeve mjekėsore tė pėrshtatshme etj., edhe vdekshmėria ishte e lartė. Nė rrethana tė tilla ritmet e shtimit tė popullsisė kanė qenė tė ngadalshme. Sipas pėrllogaritjeve tė pėrafėrta gjatė shekullit tė parė tė Erės sė Re popullsia e gjithė botės ka qenė rreth 250 milionė ose rreth 10 herė mė e madhe se 6000 vjet para Erės sė Re. Gjatė periudhės sė Mesjetės, veēanėrisht nė Europė, popullsia u rrit me ritme tė ngadalshme edhe ngaqė herė pas here masa tė mėdha njerėzish vdisnin nė moshė tė re prej sėmundjeve epidemike si murtaja e zezė etj.

Popullsia e botės filloi tė rritet mė shpejt qė nga mesi i shekullit XVIII dhe nė vitin 1850 arriti nė 1 miliard njerėz. Gjatė 80 viteve tė mėpasme numri i popullsisė sė botės u dyfishua. Nė vitin 1930 botėn e popullonin rreth 2 miliardė njerėz (Macionis, J., 1987:552). Nė harkun kohor tė 70 viteve (1931 – 2000) numri i popullsisė sė botės u rrit mė se tre herė, duke arritur 6.08 miliardė. Gjatė 50 viteve tė ardhshme popullsia e botės parashikohet tė shtohet edhe 2.6 miliardė. Kėsisoj popullsia e botės nė vitin 2050 parashikohet tė jetė rreth 10.6 miliardė ose rreth 42.4 herė mė shumė se nė fillim tė Erės sė Re (United Nations, 1999: 9; pėrllogaritje e autorit).

Studimet sociale kanė provuar se tė gjithė dukuritė shoqėrore, ekonomike e politike, tė kulturės materiale e shpirtėrore, drejtpėrdrejtė e sidomos tėrthorazi ndikohen nė njė masė tė konsiderueshme nga funksionet e disfunksionet kryesore tė rritjes sė popullsisė. Mjaft studiues mendojnė se, veēanėrisht pas Luftės sė Dytė Botėrore, rritja e popullsisė ėshtė bėrė mė problematike edhe ngaqė ritmet e kėsaj rritje kanė qenė mė tė larta nė vendet nė zhvillim ose mė tė prapambetura. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat statistikore tė publikuara nga strukturat pėrkatėse mė tė specializuara nė shkallė botėrore.

Kėshtu nga viti 1950 deri nė vitin 2000 popullsia e vendeve mė tė zhvilluara tė botės u rrit vetėm 1.46 herė. Ndėrkohė popullsia e vendeve nė zhvillim u rrit 2.86 herė dhe ajo e vendeve mė tė prapambetura u rrit 3.29 herė. Rritja e vrullshme e popullsisė sė botės pėrballet me vėshtirėsi e sfida tė shumėllojshme edhe ngaqė nė vendet nė zhvillim dhe nė ato tė prapambetura aktualisht jeton rreth 80.39 pėr qind e popullsisė sė botės (United Nations; 1999:1—15; pėrllogaritje tė autorit).

Shtimi i pakontrolluar i popullsisė pėrgjithėsisht ka ndikuar nė agravimin e mjaft plagėve sociale qė traumatizojnė zhvillimin e shoqėrive tė kėtyre vendeve si papunėsia, sidomos ndėr tė rinjtė, mundėsitė e pakta pėr shkollimin e fėmijėve sipas standardeve tė pėrparuara bashkėkohore, mungesa e banesave, pamundėsia pėr tė mbrojtur shumicėn e njerėzve prej sėmundjeve tė ndryshme infektive, veēanėrisht prej atyre seksualisht tė transmetueshme si sifilisi, gonorrea, HIV-AIDS etj. Nė rrethana tė tilla natyrshėm shtrohen pyetjet: Cilat kanė qenė dhe janė motivet kryesore qė i nxisin bashkėshortėt tė lindin shumė fėmijė? Si janė “modifikuar” motive tė tilla gjatė viteve tė fundit? Ēfarė ecurie do tė kenė nė tė ardhmen prirjet e bashkėshortėve pėr tė lindur fėmijė? etj.


Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (4)

Dr. Zydi Dervishi

II.1. Lindshmėria e lartė: nuk ngopet syri me mall e me fėmijė

Mjaft demografė dhe sociologė mendojnė se disa faktorė kryesorė ekonomikė, socialė e psikokulturorė ndikojnė nė nivelet e larta tė lindshmėrisė.

II.1.1. “Seri” vajzash nė kėrkim tė njė djali

Sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore statusi i vajzave e grave nė familje dhe shoqėri ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėmm nė shumicėn e vendeve tė botės, veēanėrisht nė ato mė tė urbanizuara. Megjithatė, nė shumicėn e shoqėrive meshkujt kanė qenė dhe janė mė tė parapėlqyer, mė tė vlerėuar se femrat. Ndaj mjaft bashkėshortė nė shumicėn e vendeve tė botės lindin fėmijė derisa tė paktėn tė lindin njė djalė. Pėr mė tepėr, meqenėse fėmijėt mund tė vdesin, pėrgjithėsisht ēdo familje dėshiron tė ketė dy ose mė shumė djem, me qėllim qė tė rritet mundėsia qė sė paku njėri prej tyre tė mbijetojė deri nė moshėn e pjekurisė.

India ėshtė shembull i spikatur i njė vendi ku dėshira pėr njė djalė qė arrin moshėn e pjekurisė ėshtė relativisht e fortė, edhe ngaqė sipas kėrkesave tė fesė hinduiste prindėrit duhet tė varrosen prej djemve tė tyre. Maltusi ka qenė i vetėdijshėm pėr kėtė stimulues tė lindshmėrisė nė Indi dhe nė veprėn e tij “Ese mbi popullsinė” citon njė ligjvėnės tė kėtij vendi. Sipas ligjit indian trashėgimtari mashkull ėshtė “njė qėllim i rėndėsisė sė dorės sė parė. Nėpėrmjet njė djali burri siguron fitoren mbi tė gjithė njerėzit e tjerė; nėpėrmjet djalit tė djalit siguron pavdekshmėrinė; dhe mė pas nėpėrmjet djalit tė nipit ai arrin qėndrueshmėrinė diellore” (Malthus, 1872:116). Bindje tė tilla gjithashtu shėrbejnė pėr tė siguruar zėvendėsimin e anėtarėve tė shoqėrisė pėrballė kėrcėnimit nga vdekshmėria e lartė.

Studim-anketimet nė vende tė ndryshme tė botės kanė zbuluar korrelacionet ndėrmjet numrit tė fėmijėve nė familje tė ndryshme dhe dėshirave tė nėnave pėr tė pasur djem. Nė mesin e viteve ’80 tė shekullit XX u realizua njė anketim i tillė nė Kore. Studiuesit konstatuan se ndėrmjet grave koreane qė kishin dy fėmijė, rreth 77 pėr qind e atyre qė kishin dy djem pohuan se nuk dėshironin tė lindnin mė fėmijė, tė krahasuara me 36 pėr qind tė atyre qė kishin dy vajza (Weeks, J.R, 1986:114) Kėsisoj njė grua koreane ėshtė dyfish mė e kėnaqur me masėn  e familjes sė saj kur ka dy djem se sa kur ka dy vajza.

Mjaft sociologė mendojnė se pėrgjithėsisht nė shoqėritė aziatike dėshirat pėr tė pasur djem janė mė tė forta se nė shumicėn e kombeve perėndimore. Nė Kinė ėshtė kaq e fortė ndjenja pėr tė pasur djem saqė politika pėr njė fėmijė ka percipituar mė sė shumti nė vrasjen e foshnjave femra dhe abuzimin fizik me nėnat qė lindin vajza. Lidhur me kėtė S. Mosher ka shkruar: “Ndėrsa lindja e njė djali ka qenė gjithnjė njė ngjarje e rėndėsishme, ardhja nė jetė e njė vajze pėr politikėn e Pekinit rrit shkallėn e rrezikimit pėr familjen e saj. Ardhja nė jetė e njė djali paralajmėrin kėnaqėsi dhe pleqėri tė qetė; ardhja nė jetė e njė vajze ėshtė ogur i varfėrisė dhe i vuajteve tė gjata nė vitet e mėpasme…

Nėse fėmija nuk ėshtė mashkull zgjedhja ėshtė e padiskutueshme: Ta vrasė ose ta braktisė vajzėn e sapolindur, duke ruajtur kėshtu tė drejtėn e lindjes sė njė djali nėse nuk do tė pėrballet me sfilitjen nė pleqėri” (1983;13). Edhe si rrjedhojė e mendėsive dhe paraktikave tė tilla nė strukturėn e popullsisė sė Kinės mbizotėrojnė meshkujt nė raport me femrat, pėrkatėsisht 51.4 pėr qind dhe 48.6 pėr qind. Ndėrkohė nė shkallė botėrore nė vitin 2000 meshkujt pėrbėnin rreth 50.4 pėr qind tė popullsisė dhe femrat 49.6 pėr qind. Ndėrsa nė vendet mė tė urbanizuara, ku pėrgjithėsisht dėshira e bashkėshortėve pėr tė pasur djem ėshtė mė e zbehtė, ka mė shumė femra se meshkuj. Pėr shembull nė kėto vende tė marra sė bashku nė vitin 2000 femrat pėrbėnin 51.3 pėr qind dhe meshkujt 48.7 pėr qind tė popullsisė (United Nations, 1999;138 –139, 8-9, 10-11).

Popujt e besimit islamik shprehin parapėlqim tė fortė pėr djemtė. Pėr shembull, njė studim nė Pakistan ka zbuluar se ndėr nėnat  qė kanė lindur 6 vajza rreth 46 pėr qind dėshirojnė tė lindin pėrsėri fėmijė, duke shpresuar njė djalė. Ndėrkohė ndėr nėnat qė kanė lindur 6 djem vetėm 4 pėr qind dėshirojnė tė lindin njė fėmijėn tjetėr. Ngjashmėrisht, nė zonat rurale tė Egjiptit, ku gratė lindin mesatarisht 7 fėmijė, rreth 41 pėr qind e nėnave me 4 ose mė shumė djem pėrdornin rregullisht tableta kontraceptive gjatė vitit 1977 kundrejt 11 pėr qind tė nėnave qė kishin 5 ose mė shumė fėmijė, prej tė cilėve asnjėri nuk ėshtė djalė (Shih: Weeks, J., 1986;114).


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.