|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

   
 

Shqipėri: Kontrolli i Shtetit zbulon 28 milionė dollarė humbje financiare

 
 

 

8 mars 2004 / TN /

"Zėri i Amerikės" 7 mars 2004 / Armand Mero

Gjatė vitit tė kaluar Kontrolli i Lartė i Shtetit ushtroi 156 kontrolle nė ministri dhe institucione qendrore, institucione tė qeverisjes vendore, drejtoritė dhe degėt e tatim-taksave e doganave, si dhe institucionet financiare dhe shoqėritė shtetėrore.

Kontrollet kishin si objektiv tė verifikonin se si ishte zbatuar buxheti i sejcilit prej kėtyre organizmave, si ishin pėrdorur fondet publike, si ishin administruar tė ardhurat dhe ē’masa janė marrė pėr zbutjen e evazionit fiskal (shmangia e taksave).

Sipas konstatimeve dhe pėrfundimeve tė kontrolleve, vlera e dėmeve financiare arrin nė 28 milionė dollarė. Dėmet mė tė mėdha janė tė ardhurat e munguara nė arkėn e shtetit. 23 milionė dollarė u pėrkasin kėtyre tė ardhurave, kurse pjesa tjetėr pėrfaqėson abuzime me pėrdorimin dhe shpenzimet e fondeve publike.

Sipas raportit tė Kontrollit tė Shtetit, dėmet mė tė mėdha janė shumat e paarkėtuara nga tatimet dhe taksat: nė mbi 11 milionė e 400 mijė dollarė. Ndėrsa detyrimet doganore tė pashlyera janė afėr 1,5 milionė dollarė, ku pjesa dėrmuese i pėrket doganės sė Durrėsit.

Pėrsa u pėrket shpenzimeve, abuzimet mė tė mėdha janė konstatuar nė fushėn e prokurimeve publike, si adhe ato tė pagave, shpėrblimeve dhe honorareve. Nė raportin e tij, Kontrolli i Shtetit kėrkon qė pėr dėmet e shkaktuara nė buxhet tė bėhen ndalesat dhe tė zhdėmtohet arka e shtetit nga personat pėrgjegjės nė masėn 99 pėr qind tė vlerės totale tė dėmit.

Kontrolli i Shtetit ka rekomanduar tė merren gjithsej 486 masa disiplinore dhe administrative, si dhe ka dėrguar pėr ndjekje penale nė prokurori 11 ēėshtje.

Shkeljet dhe abuzimet financiare ēdo vit mbeten nė vlera tė larta, por megjithė masat e kėrkuara, nuk dihet nėse ndonjėherė shtetit i janė zhdėmtuar humbjet qė i janė shkaktuar.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.