|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Letėr nėnės

 
 

Nesėr ėshtė 8 marsi, dita e nėnės

 
 

 
8 mars 2004 / TN
 
MENI (Pejė / Gjermani)
 
Rri i ulur ne skajin e dhomės sime tė errėt dhe mendja me ikė tek nėna ime.
 
Ahh njė dridhje ē'ma pėrshkroj trupin tim dhe sikur ēdo natė tjetėr edhe sonte fillova t'i shpalos dhe ti ledhatoj kujtimet e mia lėnė peng. Kujtoja vehten time si femijė duke ngarendur nėpėr fusha pėr tė kėrkuar lulet e pranverės pėr ditėn e 8 marsit.
 
Kėrkoja... e kėrkoja nė fusha e lugina derisa e  mblidhja njė tufe lulesh e ti dhuroj nėnės sime dhe pastaj pasi ia dhuroja asaj lulet, mė shikonte e gėzuar, mė pėrqafonte fort dhe mė falte njė buzėqeshje qė dilte nga fytyra e saj e gėzuar dhe ēiltėrsia e shpirtit tė saj.
 
Ah jetė oh jetė! Kohė tė mira ishin ato. Kohė tė paharrueshme!
 
Sonte filloj ti mbledh ato copėza kujtimesh e kohėra, ti pėrkedhel mė ėndje e ti pėrqafoj mė mallėngjim.
 
Filloj me ato kujtime tė bukura, tė embla e tė kaluara e qė tė rizgjohem e kėndellėm me fatin dhe realitetin e hidhur qė jetojmė. Eh ky realiteti i hidhur pėrshkron notat e pellgut tė tragjedis sė familjes sime, mė bėnė tė ē'mendem e pastaj vėjė dorėn e djathtė nė faqe dhe lotėt...ahh lotėt mė tradhėtojnė sonte pėrsėri! Lotėt as sonte nuk i fshij, i lė qė tė notojnė nė udhėt qė tashmė njė kohė tė gjatė bėjnė mbi faqet e mia.
 
Pikėrisht tani nė mars bėhen 5 vite qė nėna ime pret burrin dhe djalin e saj tė zhdukur nga lufta.
 
Si ta marr nėnėn time nė perqafim dhe ti uroj ditėn e nėnės?
 
Si ta ngushėlloj, zemrėn dhe shpirtin e saj tė plagosur?
 
Si ti them se pritjet nė kthim tė tė afėrmėve tonė janė tashmė tė kota?
 
Si?
 
Nanė, tani janė bėrė 5 vite qė nuk tė kam parė gėzimin dhe buzėqeshjen tėnde nė fytyrė!
 
Nanė moj, ti e di, nuk lamė vende e burgje pa i kėrkuar tė afėrmit tonė, nė Dukagjin e nė mbarė Kosovėn nuk lam varre, hendeke e gropa pa hapur por tė afėrmit tonė prapėseprapė nuk i gjetėm.
U lutėm e u pėrlutem tek pėrėndia por kot.
 
Asnjė fjalė e asnjė shenjė e tyre!
 
Kot lamė derėn e konakut ditė e natė hapur por ata nuk u kthyen.
 
Ti prapėseprapė nuk dorėzohesh. Ti nuk pranon ngushėllime. Ti pret, ti ende pret se ata njė ditė do tė kthehen.
 
Ti nuk dėshiron ta kuptosh realitetin moj nėnė. Ti as nuk flet e as nuk qanė. Ti vetėm hesht! E kjo heshtja jote me mbyti moj nėnė, ma hėngri shpirtin pėr sė gjalli.
 
Vetėm nė mengjės ti vėrej sytė e skuqur por ti prapėseprapė bėhesh se nuk ka ndodhur asgjė se ti je krenare tė flasėsh pėr dhembjėn dhe mundimin qė ta ka kapluar shpirtin tėnd. Rrudhat e ballit dhe floku yt i thinjur flasin ma shumė se tana ato romanet dhe veprat e shkrimtarėve qė mirren me dhimbje e mundime.
 
Oj nanė edhepse zoti na ka dėnuar ne, ne mos ta dėnojmė vetvehten.
 
Nanė, mos ta gėnjejmė vehten me pritje se ata nuk vijnė ma! Ata nuk kthehen ma!
Ata janė deshmitarė tė lirisė qe kemi dhe gėzojmė ne sot.
 
Nanė, pashė dritat e syve tė mi, bahu burrnore e mė merr ne perqafim e mė shtėrngo fort e na lejo ta ngushėllojme njani tjetrin ashtu siē ngushėllohen nanė e birė.
 
Na lė tė qajmė me za e mos tė qajmė fshehurazi nga njani tjetri por ta pranojmė realitetin tonė tė hidhur.
Na lė qė ti hapin dy varre, e ti varrosim dy arkivole tė zbrazta e ti presim ngushėllimet si e dojnė doket e zakonet tona. Ta varrosim pritjen dhe shpresėn e kotė tė kėtyre 5 viteve.
 
Nanė ndėgjom mue njėherė! Bėhu burrnore e mos na lė tė vuajmė edhe mė shumė se ēfarė na ka dėnuar zoti.
 
Nanė, tani ėshtė bėrė mėngjes. Edhe sot pėrsėri mė zuri agimi i mėngjesit nė kujtime, lot dhe mendime. Nėnė, tashmė po vie dita jote e shenjėt, 8 marsi. 
 
Ah sa lule tė bukura ka Kosova moj nanė, por as sot nuk gjej asnjė lule e as njė dhuratė qė ta rikthej qoftė edhe pėr ca momente buzėqeshjen dhe gėzimin tėnd nė fytyrė.
 
Ngushėllimi ėshtė prapėseprapė "dhurata" dhe "urimi" i vetėm pėr ty qė mė mbetėt.
 
Nanė, bėhu e fortė, banu burrnore se ti je nanė e mrekullueshme!
 
Urime 8 marsi nanė!
 
Tė pėrqafoj fort e mė shumė se kurdoherė.
 
Meni
7 mars 2004
Pejė / Gjermani


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.